Modüler Televizyona Ne Kadar Hazırız?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese Merhaba;

Daha önce sevgili Umut Barış Umut Barış ile sohbet ederken fikrini ortaya sunduğumuz, değerli üyemiz vanosfer keskin10 un televizyon ihtiyacını konuşurken yine ortaya çıkan bu konuyu aslında tv üreticilerine iletmenin zamanı gelmedimi sizce de?

Konu şu;

Malumunuz herkesin ciddi bir tv merakı ve sevgisi var ve yıllardır forumumuzda ve forumlarda TV tavsiyesi, Hangi tv almalı gibi konular döner durur.

Burada temel olgu, üretilmişi satın almaktan geçiyor olsa da aslında satın aldığımız ürünler ya taleplerimizi karşılamıyor, ya da (Daha önemlisi) X özelliğine ihtiyacımız var diye aslında bize hiç lazım olmayan Y ve Z özelliğini de gereksiz yere satın almak durumunda kalıyoruz.

Bu doğrultuda aslında PC toplar gibi neden tv toplayamıyoruz diye TV üreticilerine sormak istiyorum.

Ben kendi taleplerim doğrultusunda, LG hücre yapısı, İnnotek led bar ile aydınlatma sistemi kurulmuş, Besleme kartı dediğimiz güç katının 50-60 watt seviyelerinde değil 100-200 watt olmasını talep edebileceğim, anakartında hynıx yerine Samsung ram bellek kullanılmış, Mstar işlemcili bir tv temeli üzerine harici olarak sadece extradan wifi kiti istiyorum. DLNA gereksiz, Ses gücü 2X20 watt olsun, subwoofer istemiyorum, hoparlörlerde speakarbox olsun, işletim sistemi olarak standart kullanabilirim zira android için extra 10usd ödemek istemiyorum (Tamamen örneklemedir) TV4K olsun, dahili uydu alıcısı olmasın çünkü IPTV kullanacağım vs vs .

Ben bu talebimi girdikten sonra 3-6 ay da beklerim sorun yok.

Üretici firma ülke genelinde tüm talepleri toplayarak üretim planlamasını bu doğrultuda yaparak kişiye özel ve adrese teslim tv üretimi yapamaz mı?

Bunun zamanı gelmedi mi artık arkadaşlar?

Veya Public Kasa olarak sadece panel alıp, modüler şekilde arkasına kendi istediğimiz anakart işlemci özelliklerini eklesek.

Neticede geçmiş yıllarda kasa toplamış olan herkes ne demek istediğimi gayet iyi anlamıştır :)

Son düzenleme:
vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Değerli bir yaklaşım, teşekkürler A Adem Helvacı
Belki ar-ge yapılan çalışmalar vardır, bilemiyorum. Ancak modüler TV gereği, piyasada açık net durumda. Sipariş üzerine 3-5 ay beklenir belki, olabilir lakin şöyle düşünelim. Nasıl ki bilgisayar için parçalar üretiliyor, sonrasında tüketici satın alıp birleştiriliyor, burada da bundan bahsetmek mümkün olmalı. Yani, modül modül olan parçalardan biz seçelim, fabrika toplasın, o da mümkün. 3-5 aya bile gerek kalmaz.
Ülkemizde benzer şekilde satışa sunulacak bir modüler TV'nin talep görmesi gerek. Dediğim gibi, bilinçli tüketici gerek. TV olsun, interneti olsun yeter diyenler çok oldukça, bu iş mümkün görünmüyor.
Umarım yeniliğe iletişime açık firmalara ulaşır bu taleplerimiz. Saygılar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Değerli bir yaklaşım, teşekkürler A Adem Helvacı
Belki ar-ge yapılan çalışmalar vardır, bilemiyorum. Ancak modüler TV gereği, piyasada açık net durumda. Sipariş üzerine 3-5 ay beklenir belki, olabilir lakin şöyle düşünelim. Nasıl ki bilgisayar için parçalar üretiliyor, sonrasında tüketici satın alıp birleştiriliyor, burada da bundan bahsetmek mümkün olmalı. Yani, modül modül olan parçalardan biz seçelim, fabrika toplasın, o da mümkün. 3-5 aya bile gerek kalmaz.
Ülkemizde benzer şekilde satışa sunulacak bir modüler TV'nin talep görmesi gerek. Dediğim gibi, bilinçli tüketici gerek. TV olsun, interneti olsun yeter diyenler çok oldukça, bu iş mümkün görünmüyor.
Umarım yeniliğe iletişime açık firmalara ulaşır bu taleplerimiz. Saygılar.
Sizin özelinizde mesela, TV size lazım ama wifi olmasa da olur diyorsunuz, öyle bir durum ki wifi olmayan tv sayısı çok az onların da özelliği sizin istediğiniz gibi değil.

Bu durumda ister istemez, kullanmayacağınız wifi kitine, aslında aynı kit usb olarak piyasada 20tl ye satılırken siz 150-200TL fark ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bir zamanlar bluetooth usb 5tl ye satılırken, laptoplara özellik olarak eklendiğimnde fiyata 200tl eklemeleri gibi bir durum bu.

Saygı bizden :ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
A Adem Helvacı Adem hocam Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez böyle bişey Diyceğin keşke bilgisayar toplar gibi tv talep edip toplasak bence harika olur ama bunu hangi marka hangi firma yaparki ? İşimize karışmayın derler diye düşünüyorum DLNA gereksiz demişsin bence gerekli ya biz eczanede 3 yıldır DLNA ip sistemini kullanmaktayız

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı Adem hocam Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez böyle bişey Diyceğin keşke bilgisayar toplar gibi tv talep edip toplasak bence harika olur ama bunu hangi marka hangi firma yaparki ? İşimize karışmayın derler diye düşünüyorum DLNA gereksiz demişsin bence gerekli ya biz eczanede 3 yıldır DLNA ip sistemini kullanmaktayız
Bak orada özellikle ''Örneklemedir'' diye yazdım sevgili Koray :kiskis

Sana bir şey söyleyeyim mi? Kafası çalışan girişimci bundan çok güzel para kazanır. Güzel bir sektör de olur. Bu kapris yüklü lanet bayilerin de hepsi kapanmış olur :kop

En iyi bayi, Ölü bayi :kop

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yerli üreticiler rakiplerini taklit etmek yerine bu yola girseler bence başarı ihtimalleri var.
Ama işin yazılım tarafı önemli, yoksa donanım tek başına kurtarmıyor.
Bakınız, Çin'de satılan Android kutular. Tonla çeşidi var ama öne çıkanları belli. Sadece donanımla olmuyor yani. :hihi

Bu işin gerçekleşebilmesi biraz da maliyetleri göze alma ve vergilendirmeye de bağlı.
Malum, elektronikte vergi yüzde on sekiz. :bilmiyom

Ç Çevrimdışı

Çerkezoğlu 

Aktif Üye
12 Nis 2019
377
35
Awoxun 50 55 inc tvlerine vestel 120 130 anakart kendi capimizda takabilirmiyiz guzel seyler cikabilir die dusunuyorum.

B Çevrimdışı

Basri 

Aktif Üye
11 Eki 2018
121
Süper bir fikir hatta bir adım öteye taşıyım herhangi bir elektronik magzasindan istediğimiz parçaları alarak montajını biz yapsak ( Ne kadar mümkün bilmiyorum)

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bak orada özellikle ''Örneklemedir'' diye yazdım sevgili Koray :kiskis

Sana bir şey söyleyeyim mi? Kafası çalışan girişimci bundan çok güzel para kazanır. Güzel bir sektör de olur. Bu kapris yüklü lanet bayilerin de hepsi kapanmış olur :kop

En iyi bayi, Ölü bayi :kop
Aynen diyorumki biz forum ailesi olarak toplanıp bir firma mı kursak ne :clap2:clap:clap Bizim kafalar çalışıyor vallahi

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Simdiye kadar üretilen Tv ürünlerinde sadece parca alip takarak ürüne ek bir islevsellik katmak mümkün degil, sadece bozuk olan parcalari degistirerek tekrar calisir duruma getirilebilinir veya 2x8 Watt lik haporlerleri 2x10 watt yapabiliriz.Surround ses sistemi kart uyumu olmazsa onu bile kullanamiyoruz.Eger biraz daha merakliysaniz tv nizin anakartini degistirip tv nizin memnun olmadiginiz özelliklerini (smart vs) iyilestirebilirsiniz.

En son denememde ana karti ve besleme karti bozuk Toshiba 40" tv nin kasa ve panelini 55" ekran telefunken besleme karti ve 50" ekran telefunken anakarti birlestirerek calisir hale getirmistim.Fakat toshibanin orjinal kumandasi yerine telefunken kumandasi kullanmak gerekmisti.
Kasa ve Panel Toshiba Kartlar Telefunken hepsi Vestel ürünleri..

Su anki calisir durumdaki ürünlerde ses sistemi veya wifi harici son kullanicinin alip takabilecegi bir ürün cesidi yok.Su anki Sistem bilgisayarlarda yaptigimiz bilgisayar toplama olayi gibi bir olay icin uygun degil.

Böyle bir olayin hem tv üreticisi acisindan ve hem son kullanici acisindan ekonomik olmasi gerekiyor, su anki üretim sisteminde bu cok zor görünüyor bunun icin belirli noktalarda standardizasyon olmasi sart.Vestel ayni ürün gruplarinda bile bu standardizasyonu saglamiyor..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Konu televizyon ama telefonda denenmiş ve olumlu sonuç alamamış bir yöntemdir. Daha önce şöyle bir video izlemiş ve buna bağlı olarak yol izlenebilir;

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Simdiye kadar üretilen Tv ürünlerinde sadece parca alip takarak ürüne ek bir islevsellik katmak mümkün degil, sadece bozuk olan parcalari degistirerek tekrar calisir duruma getirilebilinir veya 2x8 Watt lik haporlerleri 2x10 watt yapabiliriz.Surround ses sistemi kart uyumu olmazsa onu bile kullanamiyoruz.Eger biraz daha merakliysaniz tv nizin anakartini degistirip tv nizin memnun olmadiginiz özelliklerini (smart vs) iyilestirebilirsiniz.

En son denememde ana karti ve besleme karti bozuk Toshiba 40" tv nin kasa ve panelini 55" ekran telefunken besleme karti ve 50" ekran telefunken anakarti birlestirerek calisir hale getirmistim.Fakat toshibanin orjinal kumandasi yerine telefunken kumandasi kullanmak gerekmisti.
Kasa ve Panel Toshiba Kartlar Telefunken hepsi Vestel ürünleri..

Su anki calisir durumdaki ürünlerde ses sistemi veya wifi harici son kullanicinin alip takabilecegi bir ürün cesidi yok.Su anki Sistem bilgisayarlarda yaptigimiz bilgisayar toplama olayi gibi bir olay icin uygun degil.

Böyle bir olayin hem tv üreticisi acisindan ve hem son kullanici acisindan ekonomik olmasi gerekiyor, su anki üretim sisteminde bu cok zor görünüyor bunun icin belirli noktalarda standardizasyon olmasi sart.Vestel ayni ürün gruplarinda bile bu standardizasyonu saglamiyor..

Sony nin Samsung
Samsung'un İnnolux
LG nin Chimei
vestel'in LG
LG nin AUO
Arçelik in Samsung panel kullandığı tv dünyasında imkansız diye bir şey yok aslında.

FHD grubunda bir çok anakartı, değişik ebatlardaki onlarca ve hatta belki 100 üzerinde tv de çalıştırabiliyoruz, Besleme kartının seimi de panel VCC ve led chip durumuna göre belirleniyor, geriye pek detay da kalmıyor aslında.

Yani çok derin detaylar olmasa dahi panel, anakart, besleme kartı ve birkaç ek donanım seçilebilir olabilir diye düşünüyorum halen. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt