Midea Mission 12.000 btu

• Konbuyu başlatan Serhat6363
  • Başlangıç tarihi
G Çevrimdışı

gurur

Yeni Üye
21 Mar 2017
45
Eski klima sökülüp yerine takıldı. Fakat duvardaki delik baya büyükmüş. O nedeni olabilir mi? Yani sokaktan bakınca duvara belli oluyor delik geniş. Orayı kapatsak kesilir mi yoksa başka bir neden mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
gurur' Alıntı:
Eski klima sökülüp yerine takıldı. Fakat duvardaki delik baya büyükmüş. O nedeni olabilir mi? Yani sokaktan bakınca duvara belli oluyor delik geniş. Orayı kapatsak kesilir mi yoksa başka bir neden mi?

Kalite den ziyade konuyu şöyle değerlendirmek lazım. Her ne kadar ben MİDEA markasının güzel ama çok da abartılacak bir marka olmadığını dile getirsem de (Fikirler tartışılır, bu benim şahsi görüşüm) Elbette ki üretimlerin arasında da kalite farkı olduğunu göz ardı etmememiz gerekmekte.

MHI ve TOSHİBA kullanıcısı bir çok üyemizin de bu klasik çıtırdama sesinden rahatsızlıklarını dile getirdiklerini zaten biliyoruz.

Peki neden çıtırdar? Nedir bu Genleşme? herkes genleşme diyor da, Önüne geçilemez mi?

Bakınız;

Kompresörün çıkış hattı yaklaşık 60-70 derece dolaylarındadır (Marka model BTU ya göre değişir) borulama, mesafe, izolasyon vs gibi etkenlerle yoldaki kayıplar sonrası eşanjöre giriş seviyesi 50-60 derece civarıdır. Eşanjörden geçen hava akımı sayesinde de üfleme ısısı yaklaşık 45-55 derece dolaylarındadır.

Daha önce sıklıkla dile getirdiğim KÜTLE ISISI denen olgu, sizin klimanızın ana kütle ısısını ortam ısısı ile dengeler. Yani hiç ısı olmayan ortamda sizin ortam sıcaklığınız 15 derece ise, Kütle ısınız da 15 derece dolaylarındadır. (Hava ısısı çok çabuk değişkendir bu nedenle %100 her zaman aynı olmaz)

Bu şartlarda kış günü 15 derece ortam ısısı ve 15 derece kütle ısısı olan bir klimayı çalıştırıp, eşanjörüne ani olarak 50-60 derecelik ısı girişi yapmasını sağlıyoruz ki eşanjör ısındıkça da kasasına bu ısıyı ileteceğinden dolayı, ani bir ısı değişime uğrayan madde, Fizik kurallarındaki ISINAN MADDE GENLEŞİR prensibinden hareketle kütlesindeki genlik oranını değiştirir.

Peki nedne çıtırdar?

Aslında sorunun cevabı yine kütlede yatıyor zira arka gövdeyi oluşturan poliprepilen yoğunluğu ile, ön panjur gurubunu oluşturan poliprepilen yoğunluğu eşit seviyede değildir, bu nedenle daha hafif yoğunlukta olan ön panjur, ana gövdeye nazaran daha çabuk genleşir bu da ana gövdeden bağımsız genleşme neticesi bir fiziksel hareket oluşturur bu hareket basıç altında zorla yapılan bir hareket olması nedeniyle maalesef SESLİ bir hareket olur. 

Yoksa normalde bu genleşmeler zaten her zaman var, olmayan marka ASLA yoktur, sadece bu derece ani soğuma ve ısınmalarda tepkiler de biraz daha fazla sesli olabiliyor.

Şu ana kadar anlattıklarım normal koşullar için geçerli.

Bir de malzeme kalitesinden veya hatalı pol oranından kaynaklanan, en ufak ısı değişiminde sürekli çatırdayan sistemler vardır o da ayrı bir araştırma konusudur  :ok:

G Çevrimdışı

gurur

Yeni Üye
21 Mar 2017
45
Ado' Alıntı:
gurur' Alıntı:

Kalite den ziyade konuyu şöyle değerlendirmek lazım. Her ne kadar ben MİDEA markasının güzel ama çok da abartılacak bir marka olmadığını dile getirsem de (Fikirler tartışılır, bu benim şahsi görüşüm) Elbette ki üretimlerin arasında da kalite farkı olduğunu göz ardı etmememiz gerekmekte.

MHI ve TOSHİBA kullanıcısı bir çok üyemizin de bu klasik çıtırdama sesinden rahatsızlıklarını dile getirdiklerini zaten biliyoruz.

Peki neden çıtırdar? Nedir bu Genleşme? herkes genleşme diyor da, Önüne geçilemez mi?

Bakınız;

Kompresörün çıkış hattı yaklaşık 60-70 derece dolaylarındadır (Marka model BTU ya göre değişir) borulama, mesafe, izolasyon vs gibi etkenlerle yoldaki kayıplar sonrası eşanjöre giriş seviyesi 50-60 derece civarıdır. Eşanjörden geçen hava akımı sayesinde de üfleme ısısı yaklaşık 45-55 derece dolaylarındadır.

Daha önce sıklıkla dile getirdiğim KÜTLE ISISI denen olgu, sizin klimanızın ana kütle ısısını ortam ısısı ile dengeler. Yani hiç ısı olmayan ortamda sizin ortam sıcaklığınız 15 derece ise, Kütle ısınız da 15 derece dolaylarındadır. (Hava ısısı çok çabuk değişkendir bu nedenle %100 her zaman aynı olmaz)

Bu şartlarda kış günü 15 derece ortam ısısı ve 15 derece kütle ısısı olan bir klimayı çalıştırıp, eşanjörüne ani olarak 50-60 derecelik ısı girişi yapmasını sağlıyoruz ki eşanjör ısındıkça da kasasına bu ısıyı ileteceğinden dolayı, ani bir ısı değişime uğrayan madde, Fizik kurallarındaki ISINAN MADDE GENLEŞİR prensibinden hareketle kütlesindeki genlik oranını değiştirir.

Peki nedne çıtırdar?

Aslında sorunun cevabı yine kütlede yatıyor zira arka gövdeyi oluşturan poliprepilen yoğunluğu ile, ön panjur gurubunu oluşturan poliprepilen yoğunluğu eşit seviyede değildir, bu nedenle daha hafif yoğunlukta olan ön panjur, ana gövdeye nazaran daha çabuk genleşir bu da ana gövdeden bağımsız genleşme neticesi bir fiziksel hareket oluşturur bu hareket basıç altında zorla yapılan bir hareket olması nedeniyle maalesef SESLİ bir hareket olur. 

Yoksa normalde bu genleşmeler zaten her zaman var, olmayan marka ASLA yoktur, sadece bu derece ani soğuma ve ısınmalarda tepkiler de biraz daha fazla sesli olabiliyor.

Bir de malzeme kalitesinden veya hatalı pol oranından kaynaklanan, en ufak ısı değişiminde sürekli çatırdayan sistemler vardır o da ayrı bir araştırma konusudur  :ok:

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim hocam. Peki bu ses geçmeyecek mi yani hep duyacak mıyız bu sesi? Bi önceki klimamız 2002de aldığımız vestel bio plus idi. Onun kadar yerlere sokulan markadan biz çok memnunduk öyle ses yapmıyordu. Acaba yeni olduğundan mıdır bu ses. Klimam 5 aylık. Nasıl bir yol izlemeliyim? Servisini mi çağırmalı? Beklemeli mi?

G Çevrimdışı

gurur

Yeni Üye
21 Mar 2017
45
Uyku moduna alınca çıtırtı sesi çok artıyor 5 saniyede bir çıt çıt ses yapıyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
gurur' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Bakınız;

Peki nedne çıtırdar?

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim hocam. Peki bu ses geçmeyecek mi yani hep duyacak mıyız bu sesi? Bi önceki klimamız 2002de aldığımız vestel bio plus idi. Onun kadar  yerlere sokulan markadan biz çok memnunduk öyle ses yapmıyordu. Acaba yeni olduğundan mıdır bu ses. Klimam 5 aylık. Nasıl bir yol izlemeliyim? Servisini mi çağırmalı? Beklemeli mi?

VESTEL in bazı hatalı politikaları, geçmişte yaşanan tatsız hadiselerin sürekli gündemde tutulmasını sağladı yoksa aslında ben deyıllarca bunun mücadelesini verdim sanal ortamda.

Servisi elbette ki çağırın bir baksınlar, kasa vidalarını çok hafif gevşeterek de bu sorunun kısmen önüne geçebilirler, bunun dışında kasa birleşme noktalarına ince fitil çekebilirler isterlerse böylece ana gövde ile ön pancur ek yerlerinde plastiklerin birbiri ile direkt temasıengellenir ve en büyük sesin geldiği bu noktaya müdahale sonucu BÜYÜK ölçüde rahatladığınızı göreceksiniz.  :ok:

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bende midea üretimi uğur u smart klima kullanıyorum 3 yıldır çok memnunum [emoji846]

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
The_SreT' Alıntı:
Bende midea üretimi uğur u smart klima kullanıyorum 3 yıldır çok memnunum [emoji846]

Aslında sahaya iyi girdiler ancak malum durumlar nedeniyle devamını getiremediler. Ben fiyat ve uzun garanti nedeniyle 2 sene boyunca BAYMAK ve UĞUR klimalarını oldukça ön plana çıkartmıştım  :ok:

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Sonradan bunların plus olanlarınıda çıkardılar , pek bi fark yoktu galiba sadece u smart plus dediler [emoji846] gerçi siz daha iyi bilirsiniz hocam. Benim ki 3 sene garantiliydi 3 sene geçti maşallah daha yaz kış tık demedi. Sadece içinden bakır boru çıkmamıştı o canımı sıkmıştı [emoji846]

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
The_SreT' Alıntı:
Sonradan bunların plus olanlarınıda çıkardılar , pek bi fark yoktu galiba sadece u smart plus dediler [emoji846] gerçi siz daha iyi bilirsiniz hocam. Benim ki 3 sene garantiliydi 3 sene geçti maşallah daha yaz kış tık demedi. Sadece içinden bakır boru çıkmamıştı o canımı sıkmıştı [emoji846]

Şu an wp de bir arkadaşım ile klima geyiği yapıyoruz konu da alm boru bakır boru meselesi :kıskıs:

Yıllardır alm kit ile montaj yaparım, Yıllardır da bunun öcü olmadığını anlatırım.

Elbette ki doğru olanı bakır olmasıdır buna itirazım yok lakin alm kit ile montaj yapıldı diye klimalarınız size küsüp ''banane az ısıtıcam işte'' demiyorlar :kıskıs:

Tabii ki üzeri kaplama yapılmış kağıt inceliğinde borulardan bahsetmiyorum ben.

Bakınız şu an geç oldu ama yarın mutlaka size hem bakır hem de alm borunun kesitlerini paylaşacağım. Sonra da canınızı boşuna sıktığınızı anlayacaksınız.

Peki 3 yılda bir sorun yaşadınız mı performans anlamında?

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Hep forumlarda bakır boru bakır boru dendiği için bilinç altıma yerleşti hocam , yoksa ne olur ne olmaz bilmiyorum [emoji846]

Klimanın performansından , ısıtmasından , soğutmasından , az yakmasından son derece memnunum hocam. Aldığım için aşırı memnun olduğum ender eşyalardan [emoji846] 3 yılda tek bir sorun yaşamadım. Bide indirimli yakalamıştım internetten almıştım hocam [emoji846]

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
Aluminyum Boru Kıtı Duzgun Montajlanırsa Sorun Cıkarmaz
ama

Kasap Bır Klımacı Denk Gelırse Vay Halıne Borunun Ek Yerınden Kutur Kutur Attırır Kaynagı :kıskıs:

Ben Inatla Bakır Dıyorum  :ok:

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
gurur' Alıntı:
Hocam bende sizi dinleyerek Midea mission 12 btü aldım. Ama çalışırken çıt çıt ses geliyor hep. Önceki klimamın yerine takıldı. Onunda boru çıkışı baya genişmiş acaba ondan mı yapıyor nedeni nedir?

Dostum bende hem 12.000 btu(2015 model) hemde 9.000 btu(2016 model) mission var. 9.000 olan yatak odamda kullanıyorum geceleri hiç ses çıkartmıyor. 12.000 olan da hobi odamda çok şükür ondada ses yok. Bence siz bi servis çağırın baksınlar duruma.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
bence bır vıdeo cekıp buraya ekleyın tam olarak sıkıntıyı anlayalım

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Selam bir ara şu wifi tanıtma videosunu çekebilir misiniz? Ne denediysem olmadı bir türlü tanıtamadım benim wifi. en son hobi odamdaki wifi aldım yatak odama taktım sorunsuz o klmayı da kontrol edebiliyorum. Ama nedense 9.000 BTU ile geleni bir türlü tanıtamadım. Acana yollanan QR kod mu hatalı diye düşünmeden edemiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt