MB130S anakartın servis manual'ini arıyorum.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Arkadaşlar merhaba,

Ana işlemcinin detaylı speclerine ulaşmak için MB130S anakartın servis manuelini arıyorum.

Sevgili teraspy teraspy'dan bi' pdf edinmiştim. Fakat o "MB130 Connected" modeline ait çıktı. Sonradan netten bulduğum MB130 manual de aynı şekilde ilk çıkan "Connected" modele aitti.

Elinde olan, bir şekilde edinebilecek durumda olan arkadaşlar varsa; bi' rica edeceğim. Teşekkürler. ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
O karttan bulup üzerindeki soğutucuyu sökseniz daha kolay olmaz mı? İki karttaki işlemci farklı mıdır? :alala

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
O karttan bulup üzerindeki soğutucuyu sökseniz daha kolay olmaz mı? İki karttaki işlemci farklı mıdır? :alala

Hiçbir faydası olmaz malesef. Neden? Çünkü MStar, Novatek gibi firmalar bu tip yonga setlerinin net spec'lerini bir türlü vermiyorlar. Ancak servis manual'inde detaylı açıklamaları bulunuyor.

Yani işlemci kodunu bilmenin pek bir faydası olmayacak.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

iş görür mü bilmem.

Tamir vs yapmayacağım için şemalar işime yaramıyor. Yine de teşekkür ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Hiçbir faydası olmaz malesef. Neden? Çünkü MStar, Novatek gibi firmalar bu tip yonga setlerinin net spec'lerini bir türlü vermiyorlar. Ancak servis manual'inde detaylı açıklamaları bulunuyor.

Yani işlemci kodunu bilmenin pek bir faydası olmayacak.

Özelliklerini merak etmenizin sebebi nedir peki?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Özelliklerini merak etmenizin sebebi nedir peki?

İşlemcinin yeteneklerine göre profil editleme işine yön vermeyi düşünüyorum. Malum, Corona günlerinde bu işler için vaktimiz olacak gibi.

Hocam o manual elimde mevcut. MB130S değil, "MB130 Connected" ve "Non connected" modeline ait.

Helal olsun diyorum, yakın olsak bi' yemek ısmarlardım F fikoloji ustam. :clap2 Son zamanlarda sana baya zahmet verdim. Çok sağol.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
İşlemcinin yeteneklerine göre profil editleme işine yön vermeyi düşünüyorum. Malum, Corona günlerinde bu işler için vaktimiz olacak gibi.

Hocam o manual elimde mevcut. MB130S değil, "MB130 Connected" ve "Non connected" modeline ait.

Helal olsun diyorum, yakın olsak bi' yemek ısmarlardım F fikoloji ustam. :clap2 Son zamanlarda sana baya zahmet verdim. Çok sağol.
Allah razı olsun, düşünmen yeter.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
hocam siz bilir misiniz bu over scan nedir? benim anladığım ekrana sığdırmak ile ilgili bir nane. ama önceki lg tvmde just scan ayarını kullanıyordum ve memnundum. bu iki terimdeki scan aynı anlama mı geliyor. ben tvnin ekstra bir şey yapmadan aldığı görüntüyü direk vermesini istiyorum. profil ayarlarından over scan ile oynamak işe yarar mı? ne dersiniz?

EXcomZkko EXcomZkko

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
hocam siz bilir misiniz bu over scan nedir? benim anladığım ekrana sığdırmak ile ilgili bir nane. ama önceki lg tvmde just scan ayarını kullanıyordum ve memnundum. bu iki terimdeki scan aynı anlama mı geliyor. ben tvnin ekstra bir şey yapmadan aldığı görüntüyü direk vermesini istiyorum. profil ayarlarından over scan ile oynamak işe yarar mı? ne dersiniz?

EXcomZkko EXcomZkko

Profil dosyasındaki overscan seçeneğiyle kastedilen olay tam olarak nedir bilgim yok malesef. Ama LG'lerde olan "just scan" ayarını yerini tutabilecek bir ayar Vestel'de yok. Elinizde full yazılım varsa deneyip etkilerini görün.

Anladığım kadarıyla sizin istediğiniz, TV'nin 1:1 pixel mapping yapması. Bunu TV'ye 4K çözünürlük verebilecek bir bilgisayar bağlayarak test etmeniz lazım. İki önceki FullHD Vestel TV'mde buna baya kafa patlatmıştım ve sadece VGA girişi üzerinden pixel mapping yapabildiğini görmüştüm. HDMI bağlantısı ile o veya bu şekilde mutlaka görüntüyü işliyordu. Oyun modu nispeten işe yarıyordu ama VGA gibi değildi.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439

EXcomZkko EXcomZkko
Overscan denen nane görüntüyü çok az büyüterek kenarlara taşırmaya yarıyor. Kenarlarda görüntü eksikliği bozukluğu falan olur bazı yayınlarda, muhtemelen bunu önlemek için. 1:1 eşleme istediğim için cihazlarımda hep sadece tara seçeneğini kullanırım. Vestellerde var, adı da sadece tara gibi bir şey yine.

bilgisayar bağlayınca sadece tara özelliği şart, aksi halde menu bar falan ekran dışında kalıyor.

bu arada, just scan sadece 1:1 piksel eşlemeye yarıyor. Pixellence, deblur dejudder vb bütün işleme özellikleri hala devrede

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
aslında bilen bilir :) bendeki toshiba 49v5863dat'ın sabit resim verişinden çok memnun olan, hareketli nesne ve insan görüntüsünden hiç memnun olmayan biriyim. bütün amacım buna bir çözüm bulmak. yoksa bunu satıp yine lg'ye bakacağım.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Bu arada yeni F fikoloji 'nin yolladığı dosyayı yeni inceleme fırsatım oldu. Malesef ki, işlemci spec'lerinin yazıldığı kısım MB130 Connected modeliyle aynıymış. Herhalde hepsi MB130 diyerekten, o kısımlara hepsinde aynı şeyi kopyala/yapıştır yapmışlar.

Yani yine başladığımız noktadayız.

Not: Adamlar HEVC kodeğini 4k30p'ye kadar destekler yazmışlar. VP9 desteğinden falan hiç bahsedilmemiş. Desteklenen bitrate MB120'nin üçte biri olarak görünüyor vs. Bu düz MB130'ların yetenekleri bu kadar kısıtlı mıymış gerçekten?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri