MB130 Anakart Kök (full) Yazılım Yükleme Sorununun Çözümü

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

Sorunun Video Anlatımı Aşağıdadır.

Bu konumuzda sizler için, VESTEL üretimindeki MB130 connected anakartlı televizyonların kök yazılım yani full yazılım yükleme sorununa çözüm üreteceğiz.

Forumumuzda sizlere yazılı olarak, bilgi beklediğimi ve hatta çok basit bir düzeltme ile çözüme ulaşabileceğimizi tahmin ettiğimi belirtmiştim ve tahmin ettiğim üzere, yazılım kök dizininde ufak bir isim değişiklik yaparak sorunun çözülebileceği sonucuna ulaşmış olduk.

Arkadaşlar winrar olarak indirmiş olduğunuz yazılımları bildiğiniz gibi flash bellek içerisine klasörsüz şekilde yani saf halleri ile ekliyoruz.

Bu anlamda dikkat etmenizi istediğim iki önemli unsur var.

Birincisi, rar olarak gelen dosyanın içeriğini, bellek içerisine ‘’sadece yazılım dosyası olarak ekleyin’’ dememize rağmen bir çok arkadaşımızın rar içerisindeki diğer rar dosyasını da bu hali ile flash belleğe yerleştirdiğini tespit ettik, Öncelikli dikkat noktamız bu. Yani rar içerisinde bir başka rar dosyası olan yazılımlarda, mutlaka bu rar dosyasını da aynı şekilde saf hali ile flah bellek içerisine yerleştirmeliyiz.

İsterseniz buna bir örnek ile bakalım.

Aşağıdaki örnekte hatalı bir yerleştirme şekli görüyorsunuz.

Aşağıdaki örnekte ise doğru bir yerleştirme şekli görüyorsunuz.

hatali-yerlestirme-png.png

dogru-yerlestirme-png.png

Bu ince detayı açıkladıktan sonra gelelim asıl yüklenememe sorununun çözümüne.

Arkadaşlar işlem oldukça basit, sadece İkinci ekran alıntısında gördüğünüz PM51 dosyasında değişiklik yapacağız.

Sizlerin rar şekinde Orijinal halinde indirdiğiniz yazılım içerisindeki dosya mb130_PM51.bin şeklinde gelmektedir.

Biz bu uzantıyı değiştireceğiz, yeniden adlandır komutu vererek dosya uzantısını mb130_PM51_connected.bin yapacağız. Yani flash belleğimizdeki 4 unsurumuzun PM51 olanının uzantısının Olması gereken ismi mb130_PM51_connected.bin şeklindedir.

Dosya uzantısını bu şekilde düzenledikten sonra bu güne kadar yükleyemediğiniz yazılımları artık yükleyebilirsiniz.

Değerli arkadaşlar tüm yazılımlarda bu uzantı farklılığı olmaması nedeniyle bu güne kadar sizlerin bir kısmından ‘’YÜKLEDİM’’, bir kısmından ise ‘’YÜKLEYEMEDİM’’ geri dönüşleri almıştık. Bu nedenle yükleme yapabilmiş arkadaşlarımızın herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur

Bir başka çözümde görüşmek üzere. Hoşçakalın

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Adem hocam supersin. Bu aciklayici azmin konusunda seni tebrik ederim. İnsanlari ileriye donus tecrube ve bilgi sahibi yapiyorsunuz gercekden. Tv alinirken nelere dikkat edilmesi, hangi kosullara gore tv alinmasi ve amaca gore tv alinmasinda bilinci oluyorlar. En onemliside kurusuna kurusuna kazandiklari parayi bilincli bi sekilde tv konusunda harcayabiliyorlar. Ben keske sizi daha onceleri tanisaydim diyorum kendi kendime :)

H Çevrimdışı

halkurt

Yeni Üye
19 Şub 2018
63
Ustadim ellerine gozlerine emeklerine saglik iyiki varsiniz hersey gonlunuzce olsun tesekurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem hocam supersin. Bu aciklayici azmin konusunda seni tebrik ederim. İnsanlari ileriye donus tecrube ve bilgi sahibi yapiyorsunuz gercekden. Tv alinirken nelere dikkat edilmesi, hangi kosullara gore tv alinmasi ve amaca gore tv alinmasinda bilinci oluyorlar. En onemliside kurusuna kurusuna kazandiklari parayi bilincli bi sekilde tv konusunda harcayabiliyorlar. Ben keske sizi daha onceleri tanisaydim diyorum kendi kendime :)

Sizlerden şunları duyuyor ve okuyorum ya, yorgunluk vs kalmıyor :)

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ediyorum. :)

T Çevrimdışı

Toraks

Aktif Üye
23 Ocak 2018
57
A Ado hocam herşey için çok teşekkür ederim. Sorunsuz yüklemenin keyfini yaşadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt