Mavi renk sorunu

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
hocam yaptık ama bi hata oldu paneli ters takmısız öyle olunca cof ların karta baglı oldugu 2 tane kablo adı herneyse onlarda ters baglamışız sonradan fark ettik ama artık ses var görüntü yok ? kaç saatir ugrastım düzelteyim diye ama 2 kabloda işe yaramıyo acaba diyorum direk o kartımı bozduk başka bi yerimi anlamadım televizyoncuya gidip rezil olmaktan istemiyorum kafayı bozdum tv ile ??
Ovv ?
Güldüğüme bakma üzüldüm.
İşte bu herşeyi tek tek denemek gerekitirir. Ana karttan panele kadar

drpala Çevrimdışı

drpala

Yeni Üye
2 Eki 2018
48
Ben de görüntü alamadım.ama panelden kasıt, hücre ise teknik olarak ters takma ihtimali var mı??
Vantuzla alıp kenara koyduk.nasil ters cevirebiliyoruz?

Bence ikimizde de ekranın bağlandığı display kartta veya o karta bağlantıyı yapan iki bağlantı şerit kabloda sorun var.

IMG_20201105_180404.jpg

drpala FNSSParsTR, teraspy teraspy, F fikoloji,
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Elimde 43 UHL 900 (şu an üzerinde ugrastigim 910 ) bir TV daha var.dusunuyorum onun kartını bu TV'ye geçici olarak taksam veya bilmiyorum arızayı başka nasıl bulabiliriz.?

IMG_20201105_1804043635f30af9631ea5.jpg

ekranı ters çevirince bu kablolarıda ters taktık ben bundan dolayı bozulduna inanıyorum başka ters işlem yapmadık çünki ? aksi gibi elimde multimetre de yok bakamıyorum ölçümlere

IMG_0721.jpg
taktım yeni ledlerde bunlar

burayada videosunu attım

Son düzenleme:
barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Ledlerin mavi mor renk değişikliği ve sonunda da görüntünün tamamen kaybolması ,
ışıkla panele bakıldığında hücrede görüntü izi olmaması.
led değişimi sonrası arka kapakta gayet berrak beyaz yansimanin olması.ama görüntünün yine de gelmemesi.
Buraya kadar aşağı yukarı problemimiz aynı.
Arıza bence şöyle oluşuyor:
Önce ısı artışı ile(TV klima ağız üfleme sine maruz kaldı) t-con kart yeterli verimde çalışamıyor ve ekran ledlerine voltajı vs. dengeli gonderemiyor.ledlerin ışık k değerleri değişiyor ve maviden mora renk değişikliği oluyor.bu süreçte Ledbar değişimi yapılınca beyaz renk elde edilse de t-con üzerindeki elektronik parçalar ledlerle uyumlu çalışamıyor ve hücreyi kodlayan t-con üzerindeki en zayıf halka kondansatörler vs. arizalaniyor.
Çok mu uçtum ???

drpala FNSSParsTR, F fikoloji,

Benim kartım bu .anladığım kadarıyla versiyonu bile aynı inç TV de farklı olabiliyor.

A Adem Helvacı

Son düzenleme:
drpala Çevrimdışı

drpala

Yeni Üye
2 Eki 2018
48
Ledlerin mavi mor renk değişikliği ve sonunda da görüntünün tamamen kaybolması ,
ışıkla panele bakıldığında hücrede görüntü izi olmaması.
led değişimi sonrası arka kapakta gayet berrak beyaz yansimanin olması.ama görüntünün yine de gelmemesi.
Buraya kadar aşağı yukarı problemimiz aynı.
Arıza bence şöyle oluşuyor:
Önce ısı artışı ile(TV klima ağız üfleme sine maruz kaldı) t-con kart yeterli verimde çalışamıyor ve ekran ledlerine voltajı vs. dengeli gonderemiyor.ledlerin ışık k değerleri değişiyor ve maviden mora renk değişikliği oluyor.bu süreçte Ledbar değişimi yapılınca beyaz renk elde edilse de t-con üzerindeki elektronik parçalar ledlerle uyumlu çalışamıyor ve hücreyi kodlayan t-con üzerindeki en zayıf halka kondansatörler vs. arizalaniyor.
Çok mu uçtum ???

drpala FNSSParsTR, F fikoloji,

Benim kartım bu .anladığım kadarıyla versiyonu bile aynı inç TV de farklı olabiliyor.

A Adem Helvacı
valla olabilir şuan tamire verdim sonuç belli olucak çok abartı bi fiyat çıkarsa yaptırmıcam yenisini alırım müsait bi zaman ne yapalım ölüm yok ya ?

barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
valla olabilir şuan tamire verdim sonuç belli olucak çok abartı bi fiyat çıkarsa yaptırmıcam yenisini alırım müsait bi zaman ne yapalım ölüm yok ya ?
Tamir sürecinizin sonucunu buradan paylaşırsanız memnun olurum.ben de ne yapacağıma karar veremedim.sizin arızanın neticelenmesini bekliyeyim.@FNSSParsTR,

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
IMG_20201105_1804043635f30af9631ea5.jpg

ekranı ters çevirince bu kablolarıda ters taktık ben bundan dolayı bozulduna inanıyorum başka ters işlem yapmadık çünki ? aksi gibi elimde multimetre de yok bakamıyorum ölçümlere
İşte bende bunlardan bahsetmiştim,o plastik kablonun gireceği yerdeki sokette çift taraflı iğne varsa ,evet panelde sıkınıt çıkmış olabilir ,ama sanmıyorum çift olsun iletişim iğneleri (basitçe yazdım) ,yani ters girse de problem olacağını sanmıyorum,çünkü iletişim olmayacaktır.,ama o kabloları kontrol et ,belki ters girme ile iletken uçları bozulmuş olabilir (belki)
By_Trol By_Trol , TEKNOwest TEKNOWEST , F fikoloji ne dersiniz ?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596
İşte bende bunlardan bahsetmiştim,o plastik kablonun gireceği yerdeki sokette çift taraflı iğne varsa ,evet panelde sıkınıt çıkmış olabilir ,ama sanmıyorum çift olsun iletişim iğneleri (basitçe yazdım) ,yani ters girse de problem olacağını sanmıyorum,çünkü iletişim olmayacaktır.,ama o kabloları kontrol et ,belki ters girme ile iletken uçları bozulmuş olabilir (belki)
Çift olanı da var tek taraflı olanı da genelde dip kısım çift oluyor yarın resim eklerim. Fakat bu tv tek taraflı gibi

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
o sari iletken uclar cok hassas en hafif zorlamada hasar görebiliyor yerinden kalkiyor ve yan taraftaki iletkene temas edebiliyor,ondan sonra görüntüde problem cikiyor.3 4 kablo o sekilde bozuldu bende.Gözle görülebilen bir hasar, kolay farkedilir normalde..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Çift olanı da var tek taraflı olanı da genelde dip kısım çift oluyor yarın resim eklerim. Fakat bu tv tek taraflı gibi

o sari iletken uclar cok hassas en hafif zorlamada hasar görebiliyor yerinden kalkiyor ve yan taraftaki iletkene temas edebiliyor,ondan sonra görüntüde problem cikiyor.3 4 kablo o sekilde bozuldu bende.Gözle görülebilen bir hasar, kolay farkedilir normalde..
Benim baş şüpheli gördüğüm kablonun hosbulduğun dediği gibi hasar görmesi ,yani ilk aklıma gelen o,dün de belirttim bunu ,ama çift taraflı ise tabii o zaman iş değişir :)
Cevaplar için teşekkür ederim :ok

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596
Benim baş şüpheli gördüğüm kablonun hosbulduğun dediği gibi hasar görmesi ,yani ilk aklıma gelen o,dün de belirttim bunu ,ama çift taraflı ise tabii o zaman iş değişir :)
Pinlerde eğilme oldu ise ffc kablo pin üzerine gideceğine altına gider hiç bir temas olmaz arıza olarak görünür.

drpala Çevrimdışı

drpala

Yeni Üye
2 Eki 2018
48
Tamir sürecinizin sonucunu buradan paylaşırsanız memnun olurum.ben de ne yapacağıma karar veremedim.sizin arızanın neticelenmesini bekliyeyim.@FNSSParsTR,
panelde sorun çıktı ,televizyoncu panel yapan bi yere göndermemiz lazım dedi, coflarda sorun varmış büyük ihtimal başka biseyde olabilir dedi 400-600 arası fiyat tutabilir dedi. Ben ilkten yaptırmak istemedim annem boşver durmadan sıkıntı çıkarıyor dedi ama televizyoncu yazık yaptırmassan evde çürücek önce bi gönderelim bi bakalım yapılıyormu yapılmıyormu dedi ona göre yaptırıp satılabilir veya kullanabilirsin dedi bakalım ne çıkcak yapılmassa duvara asarım radyo gibi çalar başka eve geçme ihtimalimiz var oraya alalım diyoruz yenisini

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596

Çift pinli soket örneği

Cift-pinli-soket.jpg

Cift-pinli-soket-2.jpg

Geri
Üst Alt