Marka Meraklılarına Özel :)

Ç Çevrimdışı

Çerkezoğlu 

Aktif Üye
12 Nis 2019
377
35
İnanın şu mecrada sevgili @Sota ile en temel mücadelemiz de bu yönde.

Mesela Atmaca Grubunu çok eleştiririm (SUNNY üreticisi) sizce bir düşmanlığımız olabilir mi mark aveya sahiplerine karşı?
Asla o da bizim markamız, o da bizim firmamız ancak ben özellikle her söylemimde, 30 yılı aşkın geçmişi olan bir markanın halen bir vizyona sahip olamamasını çok eleştiriyorum.

Çekinmeden de yazarım. Mesela bir gün arayıp deseler ki neden böyle diyorsun, seve seve tüm fikirlerimi paylaşırım kendileri ile zira yanlış yolda oldukları çok bariz şekilde görünüyor.

Burada en temel amaç aynen sizin de temennilerinizde olduğu gibi WİN WİN fromülüdür başka bir şey değil :ok
Aynen katılıyorum hocam ?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bu nedenle çok taşlanırız bizler.

Hatırlıyorum da, Dh de bir konu açmıştım, ara ara hatırlar yazarım burada ''Yerli Markalara olan Düşmanlık Hakkında'' diye başlık atmış ve DH nin şımarık çocuk camiasının neden Yerli ürünlere bu derece düşman olduğunu sormuş, yerli üretimin ne olduğu, Yerliliğin gerçek kavramı üzerine ciddi anlamda çoook uzun yazılar yazmış ve inanılmaz tepkiler almıştım.

Çok üzülmekle birlikte elimden geldiğince de fikirlerimi savunmaya devam etmiştim.

Elbette bizler de burada çok acımasız eleştirilerde bulunuyoruz ancak bu asla bir marka veya firmayı taşlamaya, karalamaya yönelik olmaz. Gerçekten vatandaşı mağdur eden markaları masaya yatırırız.

Ancak samimiyetle defalarca da yazmışımdır ki o VESTEL in fabrikalarını her gezdiğimde ve her seferinde tüylerim diken diken olmuştur.

Sevmeyeni çoktur ama Ahmet Nazif Zorlu ya, Koş gurubuna ve daha nicelerine ''helal olsun'' derim ben göğsümü gere gere :ok

Yerli markalara olan düşmanlık bende de varDI...
Artık yok, hiçbirine yok... Yerlisi de, yabancısı da aynı b*k. (Aha kafiye de yaptım)

Neden vardı; şu planlı eskitme, bilinçli yıpratma (artık ne derseniz deyin) dalgasına yerli üreticilerimiz çok çabuk adapte oldular. 35 belki 40 yıldır eşşek gibi çalışan, servis yüzü görmeyen alaman Profilo bulaşık makinasını, aynı tarihte birlikte alınan AEG çamaşır makinasını gördükten sonra, 2010'larda alınan yerli mallarının 10yıl bile dayanamadığını izledik. "Aboo, bizim Zoppas 55yıldır çalışıyo, bilmemkimin festeli saar (sağır :sirit ) çıktı sootmeeyo" muhabbetlerinden sonra, e müsade edin de yerli malı görünce accık çatalım kaşlarımızı. İşin ilginç yanı; o tarihlerdeki (90lar, 2000ler) yerlilerle yabancı üretimler arasında ciddi kalite farkı olsa da artık 21. yüzyılın beşte birini rendelediğimiz şu günlerde hepsi aynı nane. DH'deki şapşik veletler de bu dönemi yaşayanların çocukları.Ana babalarından ne duydularsa artık.

El netice; fiyat/segment olarak kabaca ya da aşağı yukarı denk ürünlerde zaten; waaauu amarıgan malıııı, engiliz malıııı, alaman boşuu, demenin bi anlamı yok, zaati tümü üretimi çine kaydırdı, ki kendi ülkelerinde montaja devam edenler de kompanent olarak çin kullanmıyor mu. Veee zaten yıl olmuş 2020, ederinin 10 katını gömmediğiniz sürece, "o şekilde üretildiği için" yeni alınanların 5-10yıl arasında hepsi çöp olmayacak mı.

Eh, o zaman ben de atıyorum festel çamaşır makinasına 1 ödeyecekken gidip miele makinaya 10 ödemem.
Haaa, festele 1 ödeyeceğime gider 20 verir tolkar/tolon alırım, çocuğum bile kullanır. (Endüstriyel mutfakçılık zamanlarımdan kalan heves)

Pek bi dağıttım, kusuruma bakmayın. En basitinden: 10 yıl 3310 peşine utanmadan 9 yıl da 5800 kullanmış biri olarak, araba parası bile gömsem, yeni alacağım zımbırtının en fazla 3-5 yıl gideceğini bilmem, dayanıklı tüketim mallarını, hızlı tüketim malına çevirenlere karşı eccük kindar olmama neden oluyor.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Şerifoğulları Çayeli’de olması lazım. Hoşverlerden kimi tanıyorsun? Pazar’da Bosch bayii’nden bahsediyorsun sanırım?

Şerifoğulları, Rize merkez Atatürk caddesi turist otelin az ilerisinde kendi isimlerini taşıyan şerifoğulları apartmanı altında bulunurdu.. o apartmanın arkasındaki arazi de onlarındı... Hem paşabahçe ürünleri hem de beyaz eşya satarlardı..Bir de orta cami'nin orada kuyumcular sokakta mağazaları vardı.. Rize'nin sevilen tanınmış esnaflarıydı..Ve o yllarda Rize şehir olarak çok daha güzeldi.. Gerek insanları gerek doğal yapısı itibariyle..

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Şerifoğulları, Rize merkez Atatürk caddesi turist otelin az ilerisinde kendi isimlerini taşıyan şerifoğulları apartmanı altında bulunurdu.. o apartmanın arkasındaki arazi de onlarındı... Hem paşabahçe ürünleri hem de beyaz eşya satarlardı..Bir de orta cami'nin orada kuyumcular sokakta mağazaları vardı.. Rize'nin sevilen tanınmış esnaflarıydı..Ve o yllarda Rize şehir olarak çok daha güzeldi.. Gerek insanları gerek doğal yapısı itibariyle..
Kuyumcular sokağındaki mağaza halâ duruyor ?? Turist oteli ilerisinde dediğiniz yer eğer üst cadde ise muhtemelen tahmin ettiğim yerdir. Geçerken dikkat ederim artık ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Evet pazardaki bosch bayiinden bahsediyorum. Camii nin yanındaki arçelik bayiside hoşverlerin. Amcam tanır bosch bayisindekileri
Rahmetli yengemin akrabaları onlar

Geri
Üst Alt