Lpg!! Ne kadar yararlı? Ne kadar zararlı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Way way wayyy. Daha ne olsun.
Okuldan ziyade merak zaten insanı bir şekilde teşvik ediyor.
1.4 Tsi motorlu araçlara lpg önerirmisin peki?
1.6T 170BG sidi motor var aracimda kimse
lpg kiti baglamak istemiyor cunku motoru ellemek istemiyorlar.
25000km oldu lpg sistemi takilali
ariza lambasi 1 defa bile yanmadi
kitin kalitesi ve işçilik cok onemli

Istanbulda Yilmaz Candan Var. Ugra yanına Motor kodun uygunsa isini cozer.

Son düzenleme:
tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Şahsi düşüncem; O zararlı mararlı mevzuları eskidendi.Sağlam markaların çok da iyi ürünleri var.Hee biner misin dersen hayatta binmem (yeni araçlar için)Benzin ayrı al lpg ayrı al bakım kılı tüyü uğraşılmaz.Yeni lpgli hondalara bindim 100 bin küsür para veriyorsun lpgye yanaşıyorsun.O kadar paran varsa dizele bin pırıl pırıl.Az km yaparım diyorsanda benzinliye binerim arkama bakmam.Eski nesil aracım vardır benzinlidir ona taktırırım.Mesela 97 model bmw var arkadaşda tüplü ve öfkeli gayet keyifli :))))

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
1.6T 170BG sidi motor var aracimda kimse
lpg kiti baglamak istemiyor cunku motoru ellemek istemiyorlar.
25000km oldu lpg sistemi takilali
ariza lambasi 1 defa bile yanmadi
kitin kalitesi ve işçilik cok onemli

Istanbulda Yilmaz Candan Var. Ugra yanına Motor kodun uygunsa isini cozer.
Yok ben taktırmayı düşünmüyorum. Şehir içi 6 L yakan bir araca lpg mi taktırırım yaaa ??
Arkadaşım düşünüyor. Sıvı mıvı bişeler söyledi de anlamam pek.
Ondan sorayım dedim

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Son dönemdeki moda Murat 124, Anadol gibi karbüratörlü araçlara ateşleme sisteminden tetiklenerek çalışan Sıralı Sistem montajları oldu. Bir firma yapıyor sanırım. En azından mikserli sisteme göre daha avantajlı olabilir. Lakin 10000TL'lik arabalara pahalı bir sistem hala bence.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Son dönemdeki moda Murat 124, Anadol gibi karbüratörlü araçlara ateşleme sisteminden tetiklenerek çalışan Sıralı Sistem montajları oldu. Bir firma yapıyor sanırım. En azından mikserli sisteme göre daha avantajlı olabilir. Lakin 10000TL'lik arabalara pahalı bir sistem hala bence.
Onume karburatorlu arac geldiginde seridimi değiştiriyorum :hihi
motor lpg icine cekmek yerine bana koklatiyor :haha

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bugün bir şey okudum, etanol ile çalışan otomobiller varmış sanırım. Tıpkı LPG gibi. Etanol de şeker kamışından üretiliyormuş. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır acep? LPG den daha ekonomik bir alternatif yaratılabilir mi acaba? :alala

Aha uzmanlık alanım, hemen hortlatayım.
Etanol bildiğimiz, içtiğimiz alkoldür, şeker kamışının bol olduğu yerlerde şeker kamışından, mısırın bol olduğu yerlerde mısırdan, atıyorum patatesin bol olduğu yerlerde patatesten yapılır. Olay nişastanın şekere, oradan da mayalar vasıtasıyla etil alkole çevrilmesi ve damıtılarak %96lara kadar derişiminin arttırılmasıdır.

İşin içine damıtma girdiği zaman yeni zellanda haricinde tüm ülkeler belli limitler dışında bunu yasaklar çünkü vergi adı altında eşşek yükü ile para kaldırırlar bundan. Örneğin alaman yasaları 0,5lt kapasitesinde imbik bulundurmanıza bir şey demezken, üstüne öttürüverir.

Her konuda arap saçı olan yurdum yasalarında dana gibi açıklar vardır ve hakim inisiyatifine bırakılmıştır, denemeyiniz, damıtık yerine mayalı içki yapınız, 350lt/yıl izniniz vardır yasal olarak. Yok rakı damıtacam derseniz, yakalanma durumunda hiç bir şey olmayabileceği gibi, öttürülme ihtimaliniz de vardır. (ohh bi fırt çektim, bek gözel bişirmişim :hihi )

Konumuz yakıt, çekizlemek değil. Peki niye anlattım bunları, şu yüzden: Özellikle ABD olmak üzere kimi yerlerde kendi ihtiyacı için E5 den (%5 ethanol içeren yakıt) E95 e kadar (%95 etoh içeren yakıt) belli oranlarda yakıt üretimine izin verirler. Bunun için bölgedeki resmi kuruma başvuru yapılıp belli bir bedel karşılığında ruhsat alınır. Her iki taraf da kazanır, yerel yönetim ruhsattan güzel bir miktar indragandi yapar, ohhh misss.... Aslında olay şu:

Bu sayede hökümet özellikle ABD için mısır üretimini ve mısırdan elde edilen etoh ile benzini karıştırarak fosil yakıtlara alternatif kaynak bulunmasına önayak olur. Asıl amaç yakıt ve çevrecilik olmakla beraber, başına dert almak istemeyen moonshiner coni kardeşimiz, gider parayı bayılır, ruhsatını alır, yerel yönetim mutlu olur, coni kardiş çaktırmadan biraz bourbon yapar, aporağını da benzinle karıştırıp arabasının deposuna dehler.

Hali hazırdaki benzinli arabalar motoruna göre %5 ten %95'e kadar etoh (etil alkol) içeren karışımı sıkıntısız yakmaktadır. (%5 etoh+%95benzinden %95etoh+%5benzine kadar)
Olay budur.
Zira coninin tek parsel 5000dönüm ekili mısırı vardır.
Bunun can yakmayacak kısmını etoh için harcasa, yıllık "mazotunu" ve arabasının yakıtını çıkarır.

Haydaaaa, şimdi farkettim @omrdml den alıntı yapacaktım, gene bi üste gitmiş. galiba mouse roller'ı gereksiz hızlı kullanıp alıntıladığım yere de dikkatli bakmıyorum. Kusura bakmayın, bi daa olmaması için gayret ederim.

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bende "neden bu kadar çok argo kullanıyor" diye merak ediyordum ,nedeni şimdi ortaya çıktı :hihi
Ben bir garip öğretmen kocası ve peyjaj öjj öjjjjj mimarıyım. Satın almaya kalkarsam batarım :sirit

Edüt ve Büdüt: 70 lerin sonu, 80 lere girerkene, dayakla bile okuma yazmayı öğrenemedim, öğrenmedim, sevmedim... 2. sınıfta tamamen şans eseri önüme çıkan GırGır dergisi öğretti bana okuma yazmayı. Sonra çok ama çok sevdim. 89 da Adnan Kaşıkçı denen denyo GırGırın içine edene kadar tek sayısını bile kaçırmadım.

e öyle olunca accık arıza oluyor üslupta. Affola ;)

Son düzenleme:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Ben şahsen LPG sevmiyorum. Zaten yılda 10000 km'yi aşmıyorsan lpg'ye gerek de yok. Ha aracı alırken üstünde vardır ayrı konu... Sıfır araç yada sıfıra yakın araç alsam yine LPG taktırmam. Orjinallik bozuluyor ve sorunlar başlıyor. Mesela bende benznli 98 UNO vardı. Bir ara niyetlenmiştim keşke diye.. olmadı benzinli kullandım. Ne x5 ler ne audiler hepsi arkamda kalıyordu. Benzinde deli fişekti anlayacağınız. Hatta arkada kalanların da garibine gitmiştir adam ne gidiyor diye ?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bende "neden bu kadar çok argo kullanıyor" diye merak ediyordum ,nedeni şimdi ortaya çıktı" yazmakla "yapmandan dolayı" yazmadım zaten ,"ohh bi fırt çektim" içindi :)
Yeminle temizdim o anlar be Emmi.
espri olsun diy yazdıydım.
Ama şimdi değilim :hihi O da ayrı konu.

Neyse, konuyu dağıtmadan yakıta bağlayalım madem;
Eğer benzinli aracınız varsa ve ucuz yollu etil alkol bulabiliyorsanız, aracınızın spesifikasyonlarını da dikkate alarak %5 ile %95 arasında etil alkol katabilirsiniz benzine. (not: metil katmayın, onun oktan karşılığı yüksek olduğu için ince ayarlamalar isteyebilir, ezbere depoya kakılması durumunda sıkıntı yaratabilir) 96'dan sonra üretilen araçlar için geçerlidir. Yakıt hortumları yenilenmemiş eski model araçlarda yakıt hortumlarına zarar verilmesi muhtemeldir.

İlerleyen dönemlerde home made biodizel konularına da gireriz.
Kızartma yağlarımız değerlenir :sirit

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben şahsen LPG sevmiyorum. Zaten yılda 10000 km'yi aşmıyorsan lpg'ye gerek de yok. Ha aracı alırken üstünde vardır ayrı konu... Sıfır araç yada sıfıra yakın araç alsam yine LPG taktırmam. Orjinallik bozuluyor ve sorunlar başlıyor. Mesela bende benznli 98 UNO vardı. Bir ara niyetlenmiştim keşke diye.. olmadı benzinli kullandım. Ne x5 ler ne audiler hepsi arkamda kalıyordu. Benzinde deli fişekti anlayacağınız. Hatta arkada kalanların da garibine gitmiştir adam ne gidiyor diye ?
Benim araba 1300 motor,BCR miydi, BRC miydi ,neydi,gittim taktırmaya,bana" abi bu otomatik ve 1300 motor,takarım ama sıkıntı yaşarsın" dedi,bende taktırmadım,halen benzinli kullanıyorum,arabayı da arazi satın alınca,almak zorunda kaldığımı belirteyim :)

NOT:
Bana göre işinin ustasıydı,gözü parada olsaydı ,takar parasını alırdı,1200Tl idi sanırım fiyatı :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt