LG UHD Tv görüntü ayarları

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu yanlış bir yaklaşım bana göre.

Bende iki tane LG var ikisi de karşımda i,kisi de 49'' ama ayarları aynı yaparsam tepkileri farklı oluyor.

Aynı model TV bir tane sende bir tane bende olsun, Ayarları aynı yaparsak sana farklı his verir bana farklı.

Bu işin (Kişisel fikrimdir) rakamı olmaz dostlar. Kişiye özeldir bu ayarlar. Sana en iyi nasıl hissettiriyor ise o şekilde ayarlar bırakırsın.

Yine de ipucu istersen odak noktan öncelikle beyaz renk, sonra da insanların ten rengi olmalı.

Beyaz ne kadar beyaz ise kalibren o derece iyi demektir, İnsan ten rengi doğala ne kadar yakın ise, doygunluk da o derece ideal demektir.

En son olarak da siyah ayarına bakmalısın.

Hatta bak bir sanat yönetmeninin gözünden bu işe nasıl bakılmış en iyi şu videoda anlarsın.

Çok değerli hocamın Sevgili Cezmi Kardaş kendisi üşenmemiş o kadar emek verip bir tv nin renk ışık kontrast ayarını neye göre yapmalısınız anlatmış, ben de onun anlattıklarını özetledim size aktardım.

Cezmi hocanın dilinden de benim dilimden de bir tv nin ayarı nasıl yapılır buyur burada

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
güzel aciklama olmus malesef görüntü kaynaklari da belirli bir standartda olmadigi icin yapilan ayar da sabit kalamiyor
yaptigim ekran ayari uhd filmlerde tam istedigim gibi olurken netflix vs icerikelrinde karanlik olabiliyor yada tv yi pc monitörü olarak kullandigim zaman cok aydinlik gelebiliyor tv görüntü kaynagina göre (hdmi,dlna vs) ayarlari hafizada tutsa bile kaynak icerinde görüntülenen icerik farkli oldugu icin yinede ayarlarla oynamak gerekbiliyor

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Adem abi durumu Süper izah etmiş.

Daha öncede söyledim, 80 lerden bir film izliyorsam ayrı renk ayarı yapıyorum, 2020 yapımı bir film izliyorsam gene kumandayı elime alıp ayrı bir renk ayarı yapıyorum.

Güzel bir renk ayarı yapayım da hep öyle izleyeyim diye birşey yok.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
güzel aciklama olmus malesef görüntü kaynaklari da belirli bir standartda olmadigi icin yapilan ayar da sabit kalamiyor
yaptigim ekran ayari uhd filmlerde tam istedigim gibi olurken netflix vs icerikelrinde karanlik olabiliyor yada tv yi pc monitörü olarak kullandigim zaman cok aydinlik gelebiliyor tv görüntü kaynagina göre (hdmi,dlna vs) ayarlari hafizada tutsa bile kaynak icerinde görüntülenen icerik farkli oldugu icin yinede ayarlarla oynamak gerekbiliyor
Bu daha da güzel tespit olmuş kesinlikle altına imzamı atıyorum.

Kanaldan kanala dahi algoritma tutmuyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Doğal tonlar 1080P TV netflix Youtube
4K panelde 1080P izlediğiniz için keskinlik düşüktür.
Dinamik kontrast, HDR vs türlü iyileştirmeleri kapatıp bakın derim.
Bir de kontrastı biraz düşürün.

cozunurluk-farklari218d1de3d192358f.png

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bu daha da güzel tespit olmuş kesinlikle altına imzamı atıyorum.

Kanaldan kanala dahi algoritma tutmuyor.
bilseydim suraya bos kagit acik cek filan koyardim hazir imza aliyoruz :bilmiyom:haha

saka bir yana tvleri tasarlayanlar aslinda minimum ve maksimum deger ayari gibi bir opsiyon koysa tvlere ve tv ler görüntü girisine göre cikis degerini kullanicinin belirledigi aralikta optimize etse otomatik olarak cok iyi olur.
mesela benim samsung qled tv de "dinamik" ayar var ekrandaki sensörlere gelen isiga tv nin aydinlatma ayarlarini degistiriyor fakat bu sadece dis etkenlere göre degisiyor gün isigi varsa ekran isigini acip aksam veya gece karanliginda kisiyor ama ayni islemi actiginiz videodaki sahnelerin durumuna göre tam olarak yapamiyor sadece tv nin isginin oda icindeki geri yansimasina göre biraz degisikik oluyor
örnegin izledigimiz filmde karanlik bir sahne varsa gece cekimi vs isigi acip gündüz sahnelerine gecince isigi biraz kissa cok iyi olurdu
ayni sorun ses ayarlarinda da var daha su ses normallestirmesini yapmayi basaran bir tv ben görmedim duymadim özellikle dublajli filmlerde normal sahneler icin ayarladiginiz ses iyiyken fon müzigi yada efektli patlamali atlamali sahnelerde konusmalari duyamiyoruz ses birden cok yüksek geliyor veya az geliyor desibel cinsinden bir aralik belirsek onun ne altina düsse ses nede üstüne ciksa fena olmazdi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
bilseydim suraya bos kagit acik cek filan koyardim hazir imza aliyoruz :bilmiyom:haha

saka bir yana tvleri tasarlayanlar aslinda minimum ve maksimum deger ayari gibi bir opsiyon koysa tvlere ve tv ler görüntü girisine göre cikis degerini kullanicinin belirledigi aralikta optimize etse otomatik olarak cok iyi olur.
mesela benim samsung qled tv de "dinamik" ayar var ekrandaki sensörlere gelen isiga tv nin aydinlatma ayarlarini degistiriyor fakat bu sadece dis etkenlere göre degisiyor gün isigi varsa ekran isigini acip aksam veya gece karanliginda kisiyor ama ayni islemi actiginiz videodaki sahnelerin durumuna göre tam olarak yapamiyor sadece tv nin isginin oda icindeki geri yansimasina göre biraz degisikik oluyor
örnegin izledigimiz filmde karanlik bir sahne varsa gece cekimi vs isigi acip gündüz sahnelerine gecince isigi biraz kissa cok iyi olurdu
ayni sorun ses ayarlarinda da var daha su ses normallestirmesini yapmayi basaran bir tv ben görmedim duymadim özellikle dublajli filmlerde normal sahneler icin ayarladiginiz ses iyiyken fon müzigi yada efektli patlamali atlamali sahnelerde konusmalari duyamiyoruz ses birden cok yüksek geliyor veya az geliyor desibel cinsinden bir aralik belirsek onun ne altina düsse ses nede üstüne ciksa fena olmazdi
OLED veya PDP'den başkası yalan.
Quantum noktası falan bunlar LCD'nin laciverti. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri