LG Televizyonumda Ölü Pixel Tespit Ettim

A Çevrimdışı

abcd321

Yeni Üye
19 Şub 2021
24
33
Merhaba arkadaşlar yeni bir televizyon aldım, bugün elime ulaştı. Teknik servis gelip kurdu ve kurulum sırasında inceledim fakat bir problem görememiştim. Servis gittikten sonra detaylı inceleyince 1 adet ölü pixel tespit ettim. Ayrıca ekranda ne olduğunu bilmediğim bir sorundan daha bahsedeyim. Pixel boyutunda siyah bir nokta tespit ettim. Bunun ne olduğunu bilmiyorum. Bu da mı ölü pixel?

Teknik servis ile görüştüm. Fotoğraf çekip atın dedi, dediklerini yaptım fakat fotoğraftan anlaşılmıyor. Teknik servisi yarın gönderebileceklerini söylediler. Bu saatten sonra ne yapabilirim? Ölü piksellerde çoğalma vs gibi durumlar olur mu? Teknik servisi beklemeden tüketici hakem heyetine mi yazayım? Ölü pixel li kullanmak istersem bana belli bir miktar ödeme yaparlar mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Çoğalma ancak ciddi hasar veya üretim hatasında oluşur.
Genelde ölü piksel öyle kalır. Çoğalma uzun zaman diliminde az miktarda olur benim bildiğim.
Ölü pikselin de çeşitleri var.

Şu uygulama ile ekran yansıtıp test edebilir misiniz?

A Çevrimdışı

abcd321

Yeni Üye
19 Şub 2021
24
33
merhabalar söylediğiniz videoyu izleyeceğim ama öncesinde söyleyim. tft.vanity.dk sitesinden yapmıştım pixel testini ve ölü pixel dediğim yeşil renk olarak fark etmiştim. buna canlı pixel mi diyorduk?

bu arada ürünü kullanayım mı sizce problem yaratır mı?

Edit: Videoyu izledim. söylediğim site tam olarak böyle bir iş yapıyor ve kabak gibi bir tane yeşil renkte duran pixel var. dediğim gibi buna ölü pixel demiyor muyuz?

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

ridvan1973 

Aktif Üye
22 Kas 2019
54
51
Ne kadar yakına yaklaşınca o pikseli fark edebiliyorsunuz? Mesela 1 metre mesafeden görülüyor mu? Merakımdan soruyorum sadece,başka bir niyetim yok.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
merhabalar söylediğiniz videoyu izleyeceğim ama öncesinde söyleyim. tft.vanity.dk sitesinden yapmıştım pixel testini ve ölü pixel dediğim yeşil renk olarak fark etmiştim. buna canlı pixel mi diyorduk?

bu arada ürünü kullanayım mı sizce problem yaratır mı?

Edit: Videoyu izledim. söylediğim site tam olarak böyle bir iş yapıyor ve kabak gibi bir tane yeşil renkte duran pixel var. dediğim gibi buna ölü pixel demiyor muyuz?
Ölü piksel ölü pixeldir ama çeşitleri var. Sadece buna değindim.
Üreticiler sayı vs üstünden giderek işin içinden sıyrılmacı bir tavır sergiliyorlar genelde.
Biraz uğraştırıcı bir süreç sizi bekliyor olacak.

A Adem Helvacı F fikoloji TEKNOwest TEKNOwest By_Trol By_Trol

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Ölü pixel siyah olur, renkli ise canlı pixel olur bunun bı farkı yok sonuçta pixel hatası mevcut, yeni almışsın değişim talep edebilme hakkin mevcut olmazsa thh de başvurabilirsiniz.

A Çevrimdışı

abcd321

Yeni Üye
19 Şub 2021
24
33
Ne kadar yakına yaklaşınca o pikseli fark edebiliyorsunuz? Mesela 1 metre mesafeden görülüyor mu? Merakımdan soruyorum sadece,başka bir niyetim yok.
Yok hocam dibine oturmak gerekiyor veya bir ya da iki adımlık mesafe olması lazım. yoksa gözün algılayacağı şey değil.

Ölü piksel ölü pixeldir ama çeşitleri var. Sadece buna değindim.
Üreticiler sayı vs üstünden giderek işin içinden sıyrılmacı bir tavır sergiliyorlar genelde.
Biraz uğraştırıcı bir süreç sizi bekliyor olacak.

A Adem Helvacı F fikoloji TEKNOwest TEKNOwest By_Trol By_Trol
Açıkçası bu sürecin tüketici hakem heyetine uzayacağını düşünüyorum. Yarın gelip kontrol de etseler kabul etmeyecekler bence, ben de thh ye başvuruda bulunacağım. Bu arada sormak isterim, ürünü istediğim gibi kullanabilirim dimi thh ye bile gidecek olsa süreç aracı firma alıp ürünü götürme hakkı yok dimi?

Ölü pixel siyah olur, renkli ise canlı pixel olur bunun bı farkı yok sonuçta pixel hatası mevcut, yeni almışsın değişim talep edebilme hakkin mevcut olmazsa thh de başvurabilirsiniz.

Teşekkür ederim hocam.

Arkadaşlar lg servisi yarın gelip üründe pixel hatası olup olmadığını inceleyecek. Telefonla çekin atın demişlerdi, çekip attım ve görünmüyor diyip yarına teknik servis elemanının incelemesini istediler. Öncelikle şunu sorayım ürünü alıp götürme hakları var mı? Götürme durumu söz konusu olursa yerine anında yenisini koymak zorundalar mı yasaya göre? Bu süreç tamamlanana kadar ürünü kullanmam sorun teşkil eder mi?

Son olarak bu iş thh ne uzarsa ne kadar sürede geri dönüş alırım? Thh ürünü incelemesi için benim mi teslim etmem gerekecek? İşin hukuki tarafını incelemekteyim ama sizin görüş ve önerilerinizi dinlemek isterim. Yardımlarınız için ayrı ayrı şimdiden teşekkür ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Açıkçası bu sürecin tüketici hakem heyetine uzayacağını düşünüyorum. Yarın gelip kontrol de etseler kabul etmeyecekler bence, ben de thh ye başvuruda bulunacağım. Bu arada sormak isterim, ürünü istediğim gibi kullanabilirim dimi thh ye bile gidecek olsa süreç aracı firma alıp ürünü götürme hakkı yok dimi?
O konuyu Adem Helvacı veya forumdaki diğer ustalarımız bilir. Benim net bir bilgim yok maalesef.
A Adem Helvacı 'nın profilinden forumda açtığı konulara bakın ya da YouTube kanalından konu ile ilgili video varsa izleyebilirsiniz.
Bir göz gezdirin derim.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Siz belgeli bı şekilde görsel aldınız, servis kaydı oluştu, onlardan da bir rapor alsanız servis değişim yapmasa bile thh çözüm olabilir.
Aldığı gibi yenisini getirme kanuni olarak bu işlem yok, alacaklarını da sanamam bi kaç resim alıp merkez le paylaşırlar. Sonuca göre size bilgi verirler.
Alma durumlarinda konsiye kullanmalık TV talep edebilme hakkin var bunda da yasal gün var örn; 7 günü aşan bir onarım olmuş bu süreçte kanuni olarak konsiye TV alabilirsiniz

A Çevrimdışı

abcd321

Yeni Üye
19 Şub 2021
24
33
F fikoloji,

hocam çok teşekkür ederim. bugün servis ile görüşüp durumu inceledikten sonra ona göre hareket edeceğim. peki ürünü şuan kullanabilir miyim dünden beri kullanıyorum tüketici haklarını okudum orada bilgi sahibi olamadım siz ne dersiniz problem oluşturur mu böyle bir durum?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
F fikoloji,

hocam çok teşekkür ederim. bugün servis ile görüşüp durumu inceledikten sonra ona göre hareket edeceğim. peki ürünü şuan kullanabilir miyim dünden beri kullanıyorum tüketici haklarını okudum orada bilgi sahibi olamadım siz ne dersiniz problem oluşturur mu böyle bir durum?
Ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Servis gelip kontrol etse de ''Evet doğru, ölü pixel var ve gördük ancak kriter dahilinde'' diyecekler size.

Firmaların iç kuralları ile Kanun maddeleri birbirinden farklı.

X firması 3 tane yakın, 5 tane dağınık, 7 tane tam ekran veya 2 tane bitişik der
Y firması 3 tane bitişik, 5 tane tam ekran, 10 tane tam ekran veya 8 tane dağınık der

Onların ne dediği ve kendi bastığı kullanma kılavuzuna ne yazdıkları biz tüketicileri ilgilendirmiyor zira hiç bir üreticinin kendi kuralı, devletimizin kanunlarından üstün değildir.

Ankara 7 nci tüketici mahkemesinde açılmış bir davaya, Yargıtay 13. üncü hukuk dairesinin bu konuda aldığı ve emsal teşkil ettirilen kararı doğrultusunda ''1 pixel dahi AYIP kapsamına girer'' ve tüketici talep ediyor ise değişim gerekçesidir. Karar numarası 2013/1750

Evinize gelen servis size kalkıp da yukarıda yazdığım gibi ''Aaaabi bak kullanma kılavuzunun bıdı bıdı sayfasında da yazdığı üzere...'' diyue başlayan cümleler kurmaya kalkacak olursa kendilerine kibar şekilde kapıyı gösterin ancak evinize geldikleri ve ölü pixeli gördüklerine dair servis formunu almayı da ihmal etmeyin lütfen.

Sonrasında hakem heyetine bir dilekçe yazıp yargıtay kararını emsal gösterin, sizin lehinize kararın çıkacağı süre boyunca da o tv yi kullanmaya devam edin zira bununla ilgili sizi kimse sorumlu tutamaz.

A Çevrimdışı

abcd321

Yeni Üye
19 Şub 2021
24
33
A Adem Helvacı hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, biraz geç dönüş yaptım kusura bakmayın. Kullanma kılavuzunu okudum. Ölü pixel hatasını hata olarak bile kabul etmiyorlar. Fakat Lg nin teknik servisi çok ilgili çıktı, hiç sorun yaşamadım o konuda korkularım vardı açıkçası :) Hala mail beklemekteyim lg den duruma göre hareket edeceğim.

Şunu sorayım: Bu görüntüdeki canlı pixel hatası değil mi arkadaşlar?

Aşağıdaki fotolar bir tane siyah noktayı ifade ediyor. Ben teknik servise sorduğumda bunun her tv de olabileceğini, bir hata olmadığını söyledi. Bu ölü pixel mi oluyor?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri