T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
IPS panelli bir TV'yi sürekli, her zaman karanlıkta seyredecekseniz siyahları sıkıntı edin. Gündüz aydınlıkta veya akşam ışıklı ortamda seyredecekseniz sıkıntı yok.

Dün IPS panelli TV'de bazı ayarları değiştirdim. Siyahlar VA panelli bir TV ile neredeyse aynı oldu. Ama beğenmedim. Eski ayarlara döndürdüm.

Son düzenleme:
Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
Ona sehim diyoruz. Hangi açılardan bakılırsa bakılsın. Orada hep var ise o sehim oluyor.

Buyurun: https://www.*********.com/sehim-nedir-isik-sizmasi-ile-sehim-farkli-mi/

yıldızlı yere ************ yazın.
Peki bu sehim/ışık sızması IPS panelli cihazlarda hep olan bir şey mi yoksa benim cihazımda bir hata söz konusu mudur?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Peki bu sehim/ışık sızması IPS panelli cihazlarda hep olan bir şey mi yoksa benim cihazımda bir hata söz konusu mudur?
Kusura bakmayın ama, mesajlar görünmüyor mu?

Ana problemin zaten açıklaması ışık sızması. Sehim tanımı orada sadece Difüzör veya homojen dağıtıcı dediğimiz katmanların katlanması, sıkışması, kıvrılması durumunu izah etmek için kullanılmış. Yani ışık sızması ile sehim farklı şeyler değil, sehim ışık sızmasının meydana gelmesine sebep olan kıvrılma, hareket etme hali.
Panelle ya da panelin tipiyle bir alakası olmadığını, üretim, taşıma v.b. Durumlardan kaynaklanan TV içindeki katmanların şekil değiştirmesi durumu olduğunu açıklamıştım.

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Her IPS panelde olmayabilir. Katman kayması olduğunda ortaya çıkar. Fiziki bir durum. Panel asal çarpanlarına ayrılıp sehim ve ışık sızmaları ortadan kaldırılabilir.

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
Kusu
Kusura bakmayın ama, mesajlar görünmüyor mu?

Panelle ya da panelin tipiyle bir alakası olmadığını, üretim, taşıma v.b. Durumlardan kaynaklanan TV içindeki katmanların şekil değiştirmesi durumu olduğunu açıklamıştım.
Kusura bakmayın görmemisim. Bugün kuzenime gittim onda UQ81'in 65 inci var ve aynı IPS glow ondada var ve tıpkı bendeki gibi bir ışık sızması var ama ondaki televizyon çerçevesinin sağ kısmının üstüne doğru bendekinde çerçevenin sol kısmının altında. Yani simdi ben anlamadım bu durum iadeye ve ya degisime sebep mi yoksa bütün IPS panelli tvlerde olan bir sey mi? Üretim taşıma durumu falan demissiniz herhalde direkt üretim ile alakalı bence.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
tıpkı bendeki gibi bir ışık sızması var ama ondaki televizyon çerçevesinin sağ kısmının üstüne doğru bendekinde çerçevenin sol kısmının altında.
Sizin tv'nin sağ üst kenarında da ışık sızması var;
sizma.jpg

Yani simdi ben anlamadım bu durum iadeye ve ya degisime sebep mi yoksa bütün IPS panelli tvlerde olan bir sey mi?
Fiyat odaklı satılan bütün IPS televizyonlarda olan bir şey, 25.000 - 30.000 TL bütçeyi gözden çıkarmadan düzgün siyah alabileceğiniz bir IPS tv yok. UQ serisinde hiç yok. Bu modele sahip olan 10 tane daha kullanıcı gezin, hepsinde aynı sonucu göreceksiniz. Kimisinde sağdan ışık sızacak, kimisinde soldan.

Biliyorsunuz her markanın cihazları farklı sınıflarda ve farklı fiyatlarda satılıyor. UQ81 ile QNED866'nın nerdeyse %50 fiyat farkı ile satılmasının da bir sebebi var.
UQ.jpg

LG iadeyi kabul etmez ama bir şekilde iade ettiniz veya değişim kararı çıktı diyelim, yerine aynı model tv gelecekse sonuç yine değişmeyecek. Biraz daha iyi veya daha kötü cihaz gelecek. Çok rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanın. Yok ben kullanamam diyorsanız, bütçe arttırıp model yükselteceksiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt