Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
1 hafta önce araştırmadan aldığım LG 55UQ81 modeli televizyonda bulutlanmayı fazla buldum. Evet IPS panelinde siyah kalitesi VA kadar iyi değil bunu Adem abinin videosunda gördüm ancak bunu televizyonu aldıktan sonra öğrenmiş olmam pek yardımcı olmadı. Hata bu televizyon bana uygun bir televizyon mu diye araştırmadan alan bende tabiki. Doğrusu zaten bu televizyon hakkında inceleme videosu bulamamıştım. Televizyon her ne kadar IPS paneli olduğu için siyah kalitesinin iyi olma beklentisi düşük olsa da acaba elimdeki cihazda daha da extra bir bulutlanma var mı diye düşünüyorum. Çünkü bu bulutlanma UQ81 serisinde normal görülen bir bulutlanmaysa değişim yapmazlar ama eğer fazlaysa siyahı daha iyi gösteren bi TV almak için iade etmeyi düşünüyorum. Bulutlanma serideki normal bulutlanma seviyesiyle aynı olsa bile tüketicinin bu durumu beğenmediği için iade hakkı bulunmakta mıdır?

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
Bu konuda benim çok bilgim yok açıkçası ama bir iki foto ekleseydin keşke,bulutlanmalı paneli görmüş olurduk :ok
Görsel eklemek istemedim çünkü telefonla çekilmiş bir görsel ile çıplak gözdeki görüntü aynı değil. Amacım daha çok bu forumda aynı model tvye sahip veya bu televizyonu bir şekilde deneyimlemiş bir arkadaş var ise onun yorumunu almaktı. Bu konuda tabi bilgili olan arkadaşlarda yorum yapabilir ben bilmiyorum bu siyah performansı UQ serisinin diğer modellerinde de UQ81 ile aynı mı eğer aynıysa o modelleri deneyimlemiş arkadaşların yorumlarınıda bekliyorum. Ve sanırsam UQ modeli aslında UP modelinin yeni versiyonunun adı. Bu arada senin için yine de 2 görsel koyacağım. Birisi oda ışığı açıkken diğeri kapalıyken. Fotoğraflara bir yorum eklemek gerekirse ışık açıkken çektiğim fotoğrafla çıplak göz arasında çok az fark var. Ama ışık kapalıyken çektiğim fotoğrafla çıplak göz arasında bariz fark var. Neredeyse siyah olan ekran fotoğrafta beyaz olmuş. Hangi açıdan hangi şekilde çekersem çekim ışık kapalıyken ya benim telefonum kötü çekiyor yada ışık kapalıyken fotografta öyle çıkıyor. Evet televizyonumdaki bulutlanma çıplak gözle farketmek mümkün ama fotoğraftaki kadar abartı değil.

20230520_025845.jpg
20230520_025806.jpg

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Ben rahatsız edici çok bir şey görmedim. Yayın sırasında görüntü nasıl. Ona bakın. Bu TV siyahları tam siyah göstermiyor deyip iade yapabileceğinizi zannetmiyorum.

Benim TV'deki bulutlanmalar ve video performansı. IPS panel.

G1.jpg
G2.jpg
G3.jpg
G4.jpg

Bu da video. Karanlıkta:

Bu da ayynı videonun ışıklı ortamdaki görüntüsü.

Bu da TV'nin karanlıkta sıfırdan açılması.

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
Ben rahatsız edici çok bir şey görmedim. Yayın sırasında görüntü nasıl. Ona bakın. Bu TV siyahları tam siyah göstermiyor deyip iade yapabileceğinizi zannetmiyorum.

Benim TV'deki bulutlanmalar ve video performansı. IPS panel.

G1.jpg
G2.jpg
G3.jpg
G4.jpg

Bu da video. Karanlıkta:

Bu da ayynı videonun ışıklı ortamdaki görüntüsü.

Bu da TV'nin karanlıkta sıfırdan açılması.

Hava kararınca birkaç yayın sırasında çekilmiş video ekleyeceğim. Ama şunu belirtmek istiyorum gün ışığında siyah performansı kötü olmasada, karanlıkta siyah performansının kötü olması benim için can sıkıcı. Bulutlanma mıdır, IPS ışıldaması mıdır her neyse bir kere gördüğüm için her siyah ekran veya sahnede gözüme batıyor. Durum rahatsız edici oluyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Hava kararınca birkaç yayın sırasında çekilmiş video ekleyeceğim. Ama şunu belirtmek istiyorum gün ışığında siyah performansı kötü olmasada, karanlıkta siyah performansının kötü olması benim için can sıkıcı. Bulutlanma mıdır, IPS ışıldaması mıdır her neyse bir kere gördüğüm için her siyah ekran veya sahnede gözüme batıyor. Durum rahatsız edici oluyor.
Hocam, zaten siyah performansı karanlıkta belli olur, ışıklar açıkken çok fazla fark edilmez. TEKNOwest TEKNOwest in dediği gibi, daha çok IPS Glow dedikleri ışıldamaya benziyor, local dimming olmayan IPS panellerin neredeyse tamamında olur bu. İzleme açısını değiştirdiğinizde bu ışıldamalarda azalma oluyor mu ? Resim çekerken pozlamayı azaltmayı deneyebilirsiniz.

Ne yazık ki IPS panellerde renk homojenliği, özellikle de siyah renkler sıkıntı. Siyahlar sorun oluyorsa daha çok VA tercih edilmeli veya local dimming bulunan IPS'lere bakılmalı ki onlar da pahalı oluyor.

Bir de kafamı karıştıran bir husus var, her ne kadar LG'nin sitesinde 10 bit'ten bahsedilse de, bazı kaynaklarda bu tv'nin 8 bit olduğu yazıyor.

Keşke tv'yi almadan önce buradaki arkadaşlarımıza sorsaydınız. Mağazadan aldıysanız memnun kalmadığınızı belirtin, size hediye çeki versinler başka bir model alacağınızı söyleyin diyeceğim ama tv piyasası da çok pahalı.

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
Hocam, zaten siyah performansı karanlıkta belli olur, ışıklar açıkken çok fazla fark edilmez. TEKNOwest TEKNOwest in dediği gibi, daha çok IPS Glow dedikleri ışıldamaya benziyor, local dimming olmayan IPS panellerin neredeyse tamamında olur bu. İzleme açısını değiştirdiğinizde bu ışıldamalarda azalma oluyor mu ? Resim çekerken pozlamayı azaltmayı deneyebilirsiniz.

Ne yazık ki IPS panellerde renk homojenliği, özellikle de siyah renkler sıkıntı. Siyahlar sorun oluyorsa daha çok VA tercih edilmeli veya local dimming bulunan IPS'lere bakılmalı ki onlar da pahalı oluyor.

Bir de kafamı karıştıran bir husus var, her ne kadar LG'nin sitesinde 10 bit'ten bahsedilse de, bazı kaynaklarda bu tv'nin 8 bit olduğu yazıyor.

Keşke tv'yi almadan önce buradaki arkadaşlarımıza sorsaydınız. Mağazadan aldıysanız memnun kalmadığınızı belirtin, size hediye çeki versinler başka bir model alacağınızı söyleyin diyeceğim ama tv piyasası da çok pahalı.
Karanlık ortamdaki çekimler :
20230520_235618.jpg

TV almadan önce aslında ufak bir araştırma yapıp TCL C635 almayı planlıyordum. Ancak ailem beni dinlemeyip kuzenimi dinledi ve bu televizyonu aldı. Açıkçası beni de ikna etti satıcı IPS panelin sadcee iyi yönlerini anlattı işte ekrana elini vurdu VA panelli bir televizyonda pixelin dağıldığını IPS panelli televizyonda neredeyse hiç dagılmadığını gösterdi. Açı değişmesine rağmen görüntü kaybı yaşanmadığını vs. yani iyi noktalarını gösterdi ailem de zaten kuzenimin söyledikleriyle almaya ikna olmuştu komple ikna oldular. Tabi satıcı bu IPS paneline sahip olan bu televizyonun siyah performansını hiç ele almadı. Televizyon eve ilk geldiği gün servis kurulumunu yaptı televizyon 4 mayısta alındı bu arada neyse servis kurulumunu yaptı ve ben daha sonra ölü pixel testi yaptım. Ekranda siyah bir nokta vardı servise söyledim panelin içinde toz olduğunu söyledi ekrana parmağıyla ufaktan tıklattı ve geçti toz. Ama ölü pixel testi yaparken bulutlanma sandığım IPS glowa da denk geldim ve bunu farkettiğim günden beri oyunların menüsünde, karanlık film sahnelerinde bu illet hep gözümün önüne geldi. Ancak merak ettiğim asıl konu bu modelin dünyada ki tek sahibi ben miyim? İçerik üreticileri, forumlar vb. yerlerde bu televizyonu deneyimlemiş biriyle karşılaşmadım. Bu forumda karşılaşmayı umdum ancak yine cevap olumsuz gözüküyor. Her neyse son eklediğim fotografta daire içine aldığım şey IPS Glow mudur? İnternetten izlediğim bir yabancı içerik üreticisi bu beyaz ışıldamanın farklı yerlerde bulunabildiğini vs vs söylüyordu ama ne olduğu hakkında bir fikrim yok.

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
İsteğim , kendim için değil idi ,teşekkür ederim :ok
İsteğinin senin için olmadığını biliyorum dostum ben telefonum çıplak gözle görünen durumu bire bir yansıtmadığı için eklememiştim siz istediğiniz için ekledim. Bu konuyu açmamın sebebi dediğim gibi UQ81 modeli (UP81 de olur) bir tvyi deneyimlemiş olan birinin yanıtı almaktı veya bu model hakkında bilgi birikimine sahip olan birinin yanıtını almaktı ama henüz bu modeli deneyimlemiş birinden yorum alamadım 😄

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Her neyse son eklediğim fotografta daire içine aldığım şey IPS Glow mudur?
Daire içindeki yer bence ışık sızması. İnternette ''ips glow vs backlight bleeding'' diye araştırın, gerekli bilgiyi bulacaksınız. Işık sızması kenarlarda oluyor ve etki alanı genelde çizgi şeklinde ve dar oluyor. Ips glow ise köşelerde ve merkezde oluyor; etki alanı daha büyük ve dairesel şekilde oluyor.
glow_vs_bleed.jpg

İlk videodaki siyah performansı kötü ama IPS panel için bence normal seviyede. TCL C635 alsaydınız bundan daha başarılı siyahlar sunardı. Aynı videoyu benim tv'de oynattım, aşağıya bırakıyorum. Pozlamayı bir miktar azalttım fakat kamerada bir miktar parlama yapıyor yine de;

Bu modelin dünyadaki tek sahibi siz değilsiniz elbette, herkesi beklentisi farklı oluyor. Kimileri canlı renkleri siyahlara tercih edebiliyor. Sizin VA panelli bir cihaz almanız daha uygun. Rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanın diyeceğim ama belli ki rahatsız ediyor. Maalesef bunun çözümü yok. Parlaklığı biraz kısacaksınız. Gamma ayarını da bir tık değiştirip karanlık yapabilirsiniz.

Z Çevrimdışı

zeynell

Yeni Üye
20 May 2023
12
18
İsteğinin senin için olmadığını biliyorum dostum ben telefonum çıplak gözle görünen durumu bire bir yansıtmadığı için eklememiştim siz istediğiniz için ekledim. Bu konuyu açmamın sebebi dediğim gibi UQ81 modeli (UP81 de olur) bir tvyi deneyimlemiş olan birinin yanıtı almaktı veya bu model hakkında bilgi birikimine sahip olan birinin yanıtını almaktı ama henüz bu modeli deneyimlemiş birinden yorum alamadım 😄
Ek olarak kırmızı daire içerisindeki beyaz ışıladamanın ne olduğu hakkında bir fikri olan var mı?

Daire içindeki yer bence ışık sızması. İnternette ''ips glow vs backlight bleeding'' diye araştırın, gerekli bilgiyi bulacaksınız. Işık sızması kenarlarda oluyor ve etki alanı genelde çizgi şeklinde ve dar oluyor. Ips glow ise köşelerde ve merkezde oluyor; etki alanı daha büyük ve dairesel şekilde oluyor.
glow_vs_bleed.jpg

İlk videodaki siyah performansı kötü ama IPS panel için bence normal seviyede. TCL C635 alsaydınız bundan daha başarılı siyahlar sunardı. Aynı videoyu benim tv'de oynattım, aşağıya bırakıyorum. Pozlamayı bir miktar azalttım fakat kamerada bir miktar parlama yapıyor yine de;

Bu modelin dünyadaki tek sahibi siz değilsiniz elbette, herkesi beklentisi farklı oluyor. Kimileri canlı renkleri siyahlara tercih edebiliyor. Sizin VA panelli bir cihaz almanız daha uygun. Rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanın diyeceğim ama belli ki rahatsız ediyor. Maalesef bunun çözümü yok. Parlaklığı biraz kısacaksınız. Gamma ayarını da bir tık değiştirip karanlık yapabilirsiniz.
IPS glow sanırım iade koşulları içerisine girmiyor yukarıdaki arkadaşların da demesine göre ama daire içine aldığım beyaz ışıldama ışık sızmasıysa 2 haftalık bir televizyonun iadesi söz konusu olabilir mi? Artık IPS glowu öncekine göre daha az umursuyorum ama ışık sızması mı artık ne diye adlandırılıyorsa daire içine aldığım şey kafama takıldı. Eğer kırmızı daire içerisindeki ışıldama ışık sızmasıysa iade koşulları içerisine girer mi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
İstediğin senin için olmadığını biliyorum dostum ben telefonum çıplak gözle görünen durumu bire bir yansıtmadığı için eklememiştim siz istediğiniz için ekledim. Bu konuyu açmamın sebebi dediğim gibi UQ81 modeli (UP81 de olur) bir tvyi deneyimlemiş olan birinin yanıtı almaktı veya bu model hakkında bilgi birikimine sahip olan birinin yanıtını almaktı ama henüz bu modeli deneyimlemiş birinden yorum alamadım 😄
Bana göre sıkıntı yok gibi,bendeki tv de kanalsız aynı şekilde panel ama kanallı (görüntülü) süper tek kelime ile.Ayrıca foto istememin sebebi konuyu okuyan kullanıcıların daha iyi cevaplar vermesi için idi,ister bu modeli kullananlar olsun isterse ips panelli tv kullananlar olsun ,yani yazarak değil de foto destekli olması içindi ,zaten her sıkıntı yaşayana mutlaka "foto çek,film çek" diyorum ki ilerde "sen yaptın","ellenmiş" v.s önüne geçmek maksat ,nitekim ips panel kullanan kullanıcılar da cevap vermişler :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri