LG 42LM640S-ZA garip sorun

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41
Merhaba arkadaşlar.Garantisi bitmiş bir tv dir.Yaşadığım yerde servis sıkıntısı mevcut.Tv deki sorun durduk yere oluştu.Yaklaşık 5-6 yıldır kullanıyorduk hiç arıza vermeden.Sorun ise renk modlarında normalinde standart modda kullanıyorduk.Ancak ekranda gri imleç gibi çizgiler çıktı.İşin tuhaf yanı şu an standart,canlı,sinema,uzman gibi renk modlarında bu sorun artan ve azalan şekilde varken oyun renk moduna gelince herşey düzeliyor.Ancak ben bu sorunu merak ettim ve araştırmak öğrenmek istedim bilen vardır diye.Şimdiden teşekkürler.Resimleri ekledim.

IMG-20200302-WA0001.jpg
IMG-20200302-WA0002.jpg
IMG-20200302-WA0004.jpg
IMG-20200302-WA0008.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Yardımcı olarak biri yok mudur?
Yanlış hatırlamıyorsam bu üründe tcon ve bu tcon üzerinde de as15 entegre olması lazım, uzman müdahalede bulunabilecek olanlar as15smd değiştirir, amatör olanlar direkt olarak kartı da değiştirebilir.

Tecrübeye dayalı ancak kesin olmayan bilgidir. Yanlış hatırlıyor da olabilirim ancak netice itibari ile yalana sorun adres satır kod hata sorunu. Yazılım veya ayar ile düzelmez.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,074
Yanlış hatırlamıyorsam bu üründe tcon ve bu tcon üzerinde de as15 entegre olması lazım, uzman müdahalede bulunabilecek olanlar as15smd değiştirir, amatör olanlar direkt olarak kartı da değiştirebilir.

Tecrübeye dayalı ancak kesin olmayan bilgidir. Yanlış hatırlıyor da olabilirim ancak netice itibari ile yalana sorun adres satır kod hata sorunu. Yazılım veya ayar ile düzelmez.

sn . Adem Helvacı Adem Helvacı LG 42LM640S-ZA konusu ilğimi çekti .

hocam bir çok video var . ( entegre hakında )

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41

Öncelikle teşekkür ederim Adem bey ilgilendiğiniz için. Ben ürünün arka kasasını açtığımda tcon olan yerde böyle bir kart göremedim. Tabi bu kart daha iç kısımda ise onu bilemem. Tcon denen yere hemen lcd nin altına giden iki flexi kablo var. Onlarda sanki ekrana direk gidiyor şekilde. Cahilliğimi bağışlayın lakin belirtmek istedim hani direk bu kartı alıp değiştirmek açısından

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bildiğim kadarıyla oyun modunun özelliği input lag süresini en aza indirmek için görüntü üzerinde işlem (renk/kontrast geliştirme, deblur, upscaling, memc vb) yapmadan direkt vermesidir. Buradan hareketle konunun görüntü işleme ile alakalı olduğunu ve sorunun kaynağının işlemci, yazılım, anakart gibi bir yerde aranması gerektiğini düşünüyorum. Zira ekran gelen görüntüyü düzgün verebiliyor oyun modunda. Panelde sorun olsa her modda sorun çıkardı.

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41
Bildiğim kadarıyla oyun modunun özelliği input lag süresini en aza indirmek için görüntü üzerinde işlem (renk/kontrast geliştirme, deblur, upscaling, memc vb) yapmadan direkt vermesidir. Buradan hareketle konunun görüntü işleme ile alakalı olduğunu ve sorunun kaynağının işlemci, yazılım, anakart gibi bir yerde aranması gerektiğini düşünüyorum. Zira ekran gelen görüntüyü düzgün verebiliyor oyun modunda. Panelde sorun olsa her modda sorun çıkardı.
Açıkcası bende aynı noktaya odaklandım. Tüm fleksi kabloları oynattığımda hiçbir değişme olmadı. Tcon kartı da göremedim cihazda videolardaki gibi. Servis menüsüne giremedim. Ancak sanırım yeni bir anakart gerekiyor gibi. Buradaki servisler panel arızası demekle yanılıyor gibi geldi. Böyle bir forumun olması çok faydalı oluyor

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41
Açıkcası bende aynı noktaya odaklandım. Tüm fleksi kabloları oynattığımda hiçbir değişme olmadı. Tcon kartı da göremedim cihazda videolardaki gibi. Servis menüsüne giremedim. Ancak sanırım yeni bir anakart gerekiyor gibi. Buradaki servisler panel arızası demekle yanılıyor gibi geldi. Böyle bir forumun olması çok faydalı oluyor
Yazılım güncellemesini denedim ama zaten güncel diye usb den de güncellemiyor

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41
Merhaba, kart alüminyum bir koruma kapağı içerisinde olabilir mi?
Arka kapağı söktüğünüzde resmini çekip atarsanız yardımcı olabiliriz.
Aliminyum koruma kapağının altında iki tane flexi kablo var ve onlarda ekranın altında soketle küçük bir devreye giriyor. O levhayı söktüm devre tam altında yok. Lakin en kısa zamanda tekrar söküp fotoğrafı çekerim

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
O halde bu model Tcon olmayan, direkt olarak LVDS in cofboardlara girdiği modeldir. Durum bu ise, işin ucu anakarta dayanır (Video Seperatör - Video Processor) Neticede Tconun yapması gereken bu iş yapılmak zorunda, Tcon yok ise bu işi anakart üzerinde işlemciye yüklemişler demektir.

K Çevrimdışı

kax2n

Yeni Üye
3 Mar 2020
19
41
O halde bu model Tcon olmayan, direkt olarak LVDS in cofboardlara girdiği modeldir. Durum bu ise, işin ucu anakarta dayanır (Video Seperatör - Video Processor) Neticede Tconun yapması gereken bu iş yapılmak zorunda, Tcon yok ise bu işi anakart üzerinde işlemciye yüklemişler demektir.
Bu durumda anakart bulmam gerekiyor değil mi Adem bey? Nasıl temin edebilirim

Geri
Üst Alt