Kutusu zarar görmemiş ürün kırık çıkarsa iade edilebilir mi?

A Çevrimdışı

Abdullahk

Yeni Üye
23 Ocak 2024
4
42
Pttawm üzerinden ilk defa outlet olan bir ürünü satın aldım. Aldığım firma adıma faturalı sadece iade ürün göndereceğini yazmış. Ürünü satın aldıktan sonra 08.01.2024 Pazartesi günü satıcı firma tarafından aranıp ürünün outlet olduğu, kutusunda problem olduğu ve kutusu dışında hiçbir problemi olmadığı bilgisi verildi. Herhangi bir kırık veya çizik olup olmadığını sorduğumda, olursa 14 gün içinde geri iade hakkımın olduğunu ifade ettiler. 11.01.2024 Cuma akşamı komple kapalı bir patpat poşet içerisinde ürün geldi ve dışında hiçbir problem yoktu, ürünü kargo yetkilisinden teslim aldık. Fakat ürünün kutusunu açtığımızda, ürün bir poşet içerisinde, hiçbir strafor koruması olmadan, sadece üzerine konulmuş birkaç patpat poşet ile 9 kg ağırlığında gönderilmişti. Kahve makinesini poşetten çıkardığımda kullanılmış olduğunu ve süt haznesinin kırık olduğunu gördüm. 15.01.2024 Pazartesi iade sürecini başlattım. Beni arayan numarayı aradım, karşı tarafa bilgilendirmede bulundum. Asgoutlet firması, sadece süt haznesi kırıksa, o kısmı bana gönderebileceklerini, ancak hasar tespit tutanağı olmadan iadeyi kabul edemeyeceklerini, ürünü açıp tekrar kontrol etmemi söyledi. Kahve makinesini incelediğimde, ön taraftaki su boşaltma haznesinin sürtünmeden deforme olduğunu ve bu kısmın yukarı kalktıkça süt haznesini kırabileceğini düşündüm. Ürünü iade etmek istediğimizi bildirmek için pttavm'yi de aradık ve aynı cevabı aldık. Hasar tespit tutanağı olmadan iade alamayacaklarını ifade ettiler. PTT Kargo firmasına gittik ve tutanak tutturmak istedik, ancak yetkililer dilekçede yazdığımız gibi Genel Müdürlüğü de aradık, tutanak tutulamayacağını, ilk başta tutulması gerektiğini belirttiler. Satıcı firma ve aracı pttavm hasar tespit olmadan iade gerçekleşmeyeceğini söylediğinden, kahve makinesini alıp geri geldik, firmayı aradık, süt haznesini göndermelerini istedim. 'Tamam' dediler, fakat 19.01.2024 tarihine kadar gönderim yapmadılar ve telefonlarımı satıcı firma açmamaktadır. Ürün için gerekli yazışmaları yaptım ve iadesini satıcı firmaya 19.01.2024 Cuma günü gönderdim. 22.01.2024 de ürünün hasarlı olduğundan iadesinin kabul edilmediğini yazmışlar pttawm ye yeniden itiraz ettim sizce durum ne olur. Pttawm kabul etmez ise tüketici hakları hakem heyetine başvurmalı mıyım? Kutusu hasar görmemiş ürünün içine de bakıp kontrol etme zorunluluğu alıcıya ait midir?

Screenshot_20240119_015948_Chrome.jpg
Screenshot_20240119_015921_Chrome.jpg

20240119_125607.jpg
20240119_125601.jpg
20240119_125546.jpg
20240119_122542.jpg
20240119_122235.jpg
20240119_011728.jpg
20240119_011656.jpg
20240113_205630.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Aşağıda Sota Sota nın verdiği cevap var,mesafeli satış dolayı ile almak zorunda olduklarını biliyorum,

Bence THH başvur hem de en kısa zamanda ,çünkü sana da "rapor tuttursaydın" diyecekler,elindeki fotoları da ekleyerek başvurunu yapmalısın, yaklaşık 18 bin TL tutmuş,günah,outlet anladım da kırık olmamalı veya paketlemede özen gösterilmeli.

A Çevrimdışı

Abdullahk

Yeni Üye
23 Ocak 2024
4
42
Haklısınız başvuruda bulunacam şuan pttawm ye yeniden itirazda bulundum. İç kutu korumalarını koymadan göndermiş olmasından kaynaklı zarar gördüğünü ve dış kutusunda bir zarar olmadığını ama benim merak ettiğim. Benim kargo yetkilisinin yanında kutu içeriğini de kontrol etmek zorunda mıyım? Çünkü satıcı ısrarla "ürünü açıp kontrol etmeniz gerekmektedir" diye bana ısrarla tutanak tutmam gerektiğini söylemişti. THH başvurursam buradan haklı çıkma ihtimali var mıdır?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Haklısınız başvuruda bulunacam şuan pttawm ye yeniden itirazda bulundum. İç kutu korumalarını koymadan göndermiş olmasından kaynaklı zarar gördüğünü ve dış kutusunda bir zarar olmadığını ama benim merak ettiğim. Benim kargo yetkilisinin yanında kutu içeriğini de kontrol etmek zorunda mıyım? Çünkü satıcı ısrarla "ürünü açıp kontrol etmeniz gerekmektedir" diye bana ısrarla tutanak tutmam gerektiğini söylemişti. THH başvurursam buradan haklı çıkma ihtimali var mıdır?
Teslim sırasında ürünün kontrolü aslında başlı başına sorunsal.

Gönderici mutlaka kontrol edin der
Kargocu at imzayı öyle kontrol et der

e sen imzayı attıktan sonra ürünü kabul etmiş oluyorsun.!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teslim sırasında ürünün kontrolü aslında başlı başına sorunsal.

Gönderici mutlaka kontrol edin der
Kargocu at imzayı öyle kontrol et der

e sen imzayı attıktan sonra ürünü kabul etmiş oluyorsun.!
Kargocular o işi hiç sevmiyor.
Kontrol etsen sorun çıksa iade almakla uğraşmak istemiyorlar.
Ya da kargo şirketlerinin gizli bir baskısıdır bilemem.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bana göre Hainlik. (Milli servet düşmanlığı)
Büyük bir firma yerine ufak bir işletmeden alırken kırk takla atıyorum.
Yorumlar velinimet benim için.
1 yıldız olanlar özellikle.
Hem ürün hem de satıcı yorumlarına bakıyorum.

PS5 düşündüm mesela, SONY ülkeden elini eteğini çekti, doğru dürüst güvenilir bir satıcı yok.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Büyük bir firma yerine ufak bir işletmeden alırken kırk takla atıyorum.
Yorumlar velinimet benim için.
1 yıldız olanlar özellikle.
Hem ürün hem de satıcı yorumlarına bakıyorum.

PS5 düşündüm mesela, SONY ülkeden elini eteğini çekti, doğru dürüst güvenilir bir satıcı yok.
Kapalı çarşı-mısır çarşıları ne güne duruyor.

E Çevrimdışı

Erendirocky

Yeni Üye
22 Ocak 2024
10
24
Valla o kadar yazık artık her alanda konuşma yazışma kaydına kadar herşeyi kayıt altına alarak işlem yapmak gerek.... Piyasa çok çok çok kötü ki...

A Çevrimdışı

Abdullahk

Yeni Üye
23 Ocak 2024
4
42
Pttawm tamamen aradan çekildi. Hasar tespit tutanağı olmadan bir işlem gerçekleştiremiyoruz diye. Yani ürünü sen satın alıncaya kadar Pttawm var üründe sıkıntı çıkarsa aradan hemen çekiliyormuş. 01.02.2024 te THH' ne başvurdum. Umarım lehime sonuç çıkar. Sonuçlanması ne kadar zaman alır? Ve lehine sonuç çıkarsa tahsilat işi nasıl gerçekleşiyor bilgisi olan var mıdır?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Pttawm tamamen aradan çekildi. Hasar tespit tutanağı olmadan bir işlem gerçekleştiremiyoruz diye. Yani ürünü sen satın alıncaya kadar Pttawm var üründe sıkıntı çıkarsa aradan hemen çekiliyormuş. 01.02.2024 te THH' ne başvurdum. Umarım lehime sonuç çıkar. Sonuçlanması ne kadar zaman alır? Ve lehine sonuç çıkarsa tahsilat işi nasıl gerçekleşiyor bilgisi olan var mıdır?
Kararın bir nüshası onlarda tebliğ edilir.
Karar size tebliğ edildikten sonra pttavm arayıp lehinize sonuçlandığını (değişim-iade hangi karar alındıysa)
uygulanmasını talep edin.

Onlar size dönüş yapacağız derler.

Birkaç fun içinde dönüş yapmazlarsa
tekrar arayın. Karara istinaden icra başlatıyorum bilginize deyin ve kenara çekilin :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt