Kripto paralara vergi mi geliyor?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Tam da bunu yazacaktım... Teşekkürler.

* * *

Her zaman kasa kazanır unutmayalım... Para ile para kazanmak herkese sunulan imkan değil çok şükür... Öyle olsa, dünya açlıktan yok olurdu... Son bir yılda bir milyon kişi borsaya girdi, emin olun ki, bunların 900 binden fazlası kümülatif olarak zararda... Tam tersi olsaydı, borsa iflas ederdi.

Alın teri ve emek ile helal yoldan kazanılan paranın tadı başka şeyde yoktur.
Borsa neden iflas etsin ki

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,267
62
bankadan kripto para borsasına aktarıyorsun parayı yani banka olmadan dolaylı olarak kripto para alamayız. Banka yasal olmayan bir aracı yatırım araçları işine koymaz ama sen nereye istersen parayı aktarır.

Benim demek istediğim de buydu.Bankacılık sisteminde hesap olmadan parayı nasıl yollayacaksın,kazandığın parayı nasıl alacaksın?.Bu arada devlet de vergisini bu hesap üzerinden otomatik olarak alır.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Olayın birde Elektrik tüketim boyutları var. Bu paraları üretmek için deli gibi elektrik tüketiliyor ve bunun önüne geçilmezse yada bazı yenilenebilir enerji kaynaları ile kripto para üretim zorunluluğu getirilmezse ileride ciddi problemlere yol açabileceğini düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Bu paranın çoğunu elinde tutan kim önce ona bakmak lazım. Madenciliğini en çok kim yapıyor sonra da buna bakmak lazım. Üretilen parların %90 ı küçük bir gurubun elinde, en büyük madencide çin malesef dünyada kömürden üretilen elektriğin %54 bunlara ait. Hem çevreyi kirletip elektrik üretiyor, hemde üretim yerine soyut para birimi için harcıyor. Tabii venezuella ordusuda bayaa bir üretim yapmakta. Pandemide eve kapanan insanlara bir kumar aracı olarak sunulmuş gibi görünüyor. Kazanan ortalıkta sevinçle kazandım deyip konuşuyor, kaybedenler sus pus olmuş tık yok. Dışardan bakınca herkes sürekli kazanıyor gibi algılanıyor.

Batıdan bu ödeme yöntemi, ya da transfer yöntemi yasadışı ve terör için kullanıldığı kontrol edilmesi üzerinde durulup işaret edilince ülkemizde de takibi başlatılmış görünüyor. İşlem sağlayıcılar yani aracılar işlemleri ve yapanları adli kontrol için verecekler. Devlet bunu sadece şimdilik adli kontrol için kullansa da elde edilen karlar varsa ki mutlaka birilerinin olduğu sistemde görülecektir, o zaman yakında kazananlara gel bakalım vergi dairesine diyecektir. Yılda ₺6600 yi aşan kira gelirinden vergi isteyen devlet bunları pas geçerse yakasına yapıştığı vatandaş da hatırlatır.

Zaten devletlerin çoğu kendi kripto paralarını hazırlıyorlar belki de hazır, sadece bazıları deniyor bazıları bekliyor. Geleceğin ödeme yöntemi olacak tabii transferi elinde tutan size izin verirse. Öyle koy cebine parayı git istediğin yere devri bitiyor. Parayı çıkaranın izniyle sahip oluyorsun onun izin verdiği şeylere harcayabiliyor oluyorsun. Şu anda parayla imanın kimde olduğu bilinmez diyoruz ya, para kısmı artık bilinir olacak, bulutların altında yaşayanlar için. Belki ardından da imanın kimde olduğunu bilmek etki etmek isteyecekler... "Beyne kablosuz bağlanmışlar neticede."
Aksine para kayıt altına alınıyor, kripto paranın getirdiği şey bu.
Ama paranın sahipleri anonimleşiyor.
Sadece borsalar kimde ne var bilebilir.

Normal borsa da da kazanan ve kaybedenler var.
Sahibi olduğunuz arsa değerlendi ve sattınız diyelim, değerlendi diye ekstradan vergi ödemek ister miydiniz?

Teröristler bunu kendileri için kullanıyorsa bu blockchain'in suçu değil.
Terörist biri zaten bilindik bir borsaya adımını attı mı yakalanır.
İstihbarat boşuna yok sonuçta.

Büyük miktarlarda transferler borsada kimlik doğrulama olmadan yapılamıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Benim demek istediğim de buydu.Bankacılık sisteminde hesap olmadan parayı nasıl yollayacaksın,kazandığın parayı nasıl alacaksın?.Bu arada devlet de vergisini bu hesap üzerinden otomatik olarak alır.
Çevrimdışı cüzdana çeker.
Blockchain işletmelerde kullanılmaya başlanırsa tam anlamıyla, bankalar da buna adapte olmak için çalışır.
Yoksa ortada banka kalmaz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Arkadaşlar bunu anlatmaya çalışıyorum, coin denen şeyin hem üretimi hem piyasası o kadar farklı ki, bunun en büyük özelliği anonim olması, sahibi yok, buna devlet nasıl güvence getirebilir ki, yok yani olmayan bir şey, sayılardan oluşan sanal bir para. Vergi de getirsen ne getirirsen getir mevduatta olduğu gibi bir güvence söz konusu olamaz
Bu konuda güvence ve güvenlik tamamen kişinin kendisine bağlı. :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Olayın birde Elektrik tüketim boyutları var. Bu paraları üretmek için deli gibi elektrik tüketiliyor ve bunun önüne geçilmezse yada bazı yenilenebilir enerji kaynaları ile kripto para üretim zorunluluğu getirilmezse ileride ciddi problemlere yol açabileceğini düşünüyorum.
Aslında şöyle bir durum söz konusu, çiftlik sahipleri zaten o elektriğin de parasını kazanmış oluyor.
Ki çok büyük çiftliklerden birisi rüzgar türbini bile kullanıyor bu iş için. Geçen videoda gördüm.

Kısacası alan memnun satan memnun.
Biz ne söylesek etki etmez.
Facebook ve Instagram diye bir şey de var mesela.
Aslında çoğu zaman boş vakit geçirmek, boş içerikler tüketmek için çalışıyorlar.
Onların sistemlerinin tükettiği elektriğe bir şey diyen var mı? :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Tam da bunu yazacaktım... Teşekkürler.

* * *

Her zaman kasa kazanır unutmayalım... Para ile para kazanmak herkese sunulan imkan değil çok şükür... Öyle olsa, dünya açlıktan yok olurdu... Son bir yılda bir milyon kişi borsaya girdi, emin olun ki, bunların 900 binden fazlası kümülatif olarak zararda... Tam tersi olsaydı, borsa iflas ederdi.

Alın teri ve emek ile helal yoldan kazanılan paranın tadı başka şeyde yoktur.
Aslında mesele sabretmek ve öğrenmekten geçiyor.
Bu ikisi de olmayınca insan her türlü riski almış oluyor.
Tabi olağan dışı durumlar da insanı zarara uğratabilir.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Aslında şöyle bir durum söz konusu, çiftlik sahipleri zaten o elektriğin de parasını kazanmış oluyor.
Ki çok büyük çiftliklerden birisi rüzgar türbini bile kullanıyor bu iş için. Geçen videoda gördüm.

Kısacası alan memnun satan memnun.
Biz ne söylesek etki etmez.
Facebook ve Instagram diye bir şey de var mesela.
Aslında çoğu zaman boş vakit geçirmek, boş içerikler tüketmek için çalışıyorlar.
Onların sistemlerinin tükettiği elektriğe bir şey diyen var mı? :hihi
Burada ciddi elektrik sarfiyatı var. Tabiki eğer yenilenebilir bir enerji kaynağı varsa ne âlâ.Yenilenebilir olmayan her enerji sarfiyatı gün gelecek tartışılacak o mecralarada çok güzel laflar söyleyen çıkacaktır. Belgesel tavsiyesi olarak bir başlık açtım. Belgesel severseniz sonn sırada yer alan belgeseli izlemenizi öneririm. Ne demek istediğim anlaşılmadıysa tamda oradaki durumdur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Burada ciddi elektrik sarfiyatı var. Tabiki eğer yenilenebilir bir enerji kaynağı varsa ne âlâ.Yenilenebilir olmayan her enerji sarfiyatı gün gelecek tartışılacak o mecralarada çok güzel laflar söyleyen çıkacaktır. Belgesel tavsiyesi olarak bir başlık açtım. Belgesel severseniz sonn sırada yer alan belgeseli izlemenizi öneririm. Ne demek istediğim anlaşılmadıysa tamda oradaki durumdur.
Değinmek istediğim nokta şu, gerek ASIC cihazlarını üretenler olsun gerekse bilgisayar donanımları üretenler olsun, onlar bu işten memnun.
Dev bir pazar söz konusu.
Dolayısıyla enerji tüketimiymiş vs. bunlarla ilgilenen yok açıkçası.
İsteseler bu işi en başında engellerlerdi devletler.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Değinmek istediğim nokta şu, gerek ASIC cihazlarını üretenler olsun gerekse bilgisayar donanımları üretenler olsun, onlar bu işten memnun.
Dev bir pazar söz konusu.
Dolayısıyla enerji tüketimiymiş vs. bunlarla ilgilenen yok açıkçası.
İsteseler bu işi en başında engellerlerdi devletler.
Ben dediğinize karşı değilim. Tabiki birilerinin işine geliyordur ama kızılderili atasözü sanırım herşeyi açıklıyor; “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Yani demek istediğim bu kripto para meselesi böyle başına buyruk rahat bir şekilde büyüyerek ilerleyemez, umarım doğaya daha çok tecavüz etmeden bu ve başka gereksiz sarfiyatlar konusunda dünya birlik olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Herkes borsaya 1 lira koydu (yatırım yaptı) koyduğu değer 2 lira olunca herkes koyduğu parayı çekti... Aradaki 1 liralık kazanç nereden gelecek??
Borsa komisyonsuz işlem yapmaz, herkes aynı anda parasını çekince banka da batıyor bu denklemle hocam. :hihi
İkisi de bunu sürdürebilmek için faiz ve komisyon kullanıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Ben dediğinize karşı değilim. Tabiki birilerinin işine geliyordur ama kızılderili atasözü sanırım herşeyi açıklıyor; “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Yani demek istediğim bu kripto para meselesi böyle başına buyruk rahat bir şekilde büyüyerek ilerleyemez, umarım doğaya daha çok tecavüz etmeden bu ve başka gereksiz sarfiyatlar konusunda dünya birlik olur.
Tek mesele elektrik tüketimi olsa keşke.
Patlayan borsalar bu işin en büyük karadeliği bence.
Sözüm ona saldırıya uğruyor. Hiç inanmıyorum böyle şeylere.

Geri
Üst Alt