Kripto paralara vergi mi geliyor?

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Hazine ve Maliye Bakanlığı, borsasında işlem yapanlarla ilgili belge istendiğine yönelik çıkan haberler konusunda açıklama yaptı. Bakanlık, talebin MASAK‘ın yetkisindeki rutin işlemler olduğunu vurguladı, kripto paralara vergi düzenlemesine ilişkin iddiaları doğrulamadı.
Bakanlığın Twitter hesabından paylaşılan açıklamada “MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir” denildi.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
Bi yandan iyi diğer yandan kötü

İyi olan tarafı konunun yasallaştırılması kazanılan miktarın yasal ve güvenilir bir hale gelmesi

Kripto paralar iyice kara para aklama aracına dönüştü kayıt takip vs olmadan parayı 2 dk da ayıklıyorlar

Kötü olan kısım 3 5 kuruş biriktirip bu işlere girenlerin öz parasının vergiye gitmesi olacak küçük yatırımcılar parasını çekecek yine büyük abiler kazanacak

Karl1 Çevrimdışı

Karl1 

Aktif Üye
17 Haz 2018
76
50
Geçen yıl yine aynı tarihlerde değerli metal olan altın ve gümüş alımına ciddi oranda vergi artırımı gelmişti. Hükümet hem Kripto para işini kayıt altına almak istiyor hem de oradan gelecek olan vergileri kaçırmak istemiyor. Mutlaka vergi gelecektir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Koladan gazozdan %35 ÖTV alıyorlar %10 la başlayıp %35 çıkardılar ya eskiden devletin malı deniz derdik şimdi vatandaşın malı deniz diyorlar :kiskis

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Bi yandan iyi diğer yandan kötü

İyi olan tarafı konunun yasallaştırılması kazanılan miktarın yasal ve güvenilir bir hale gelmesi

Kripto paralar iyice kara para aklama aracına dönüştü kayıt takip vs olmadan parayı 2 dk da ayıklıyorlar

Kötü olan kısım 3 5 kuruş biriktirip bu işlere girenlerin öz parasının vergiye gitmesi olacak küçük yatırımcılar parasını çekecek yine büyük abiler kazanacak
Konunun yasalaşması ile kazanılan miktarın güvenilir hale gelmesi mümkün değil, başka bir şey bu coinler, klasik iktisat ile tarif edilemez, kayıt altına alınamaz alınsa bile kontrol edilemez. Bir anda %7000 yukarı ya da %5000 aşağı giden bir ürünü nasıl vergilendireceksin en basit bankadan para aktarırken bir bmsv tarzı vergi koyabilirsin ama bir daha söyleyeyim söz konusu ürün kesinlikle güvenilir değildir, olamaz da zaten.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
Konunun yasalaşması ile kazanılan miktarın güvenilir hale gelmesi mümkün değil, başka bir şey bu coinler, klasik iktisat ile tarif edilemez, kayıt altına alınamaz alınsa bile kontrol edilemez. Bir anda %7000 yukarı ya da %5000 aşağı giden bir ürünü nasıl vergilendireceksin en basit bankadan para aktarırken bir bmsv tarzı vergi koyabilirsin ama bir daha söyleyeyim söz konusu ürün kesinlikle güvenilir değildir, olamaz da zaten.

Colin işinin güvenilir olmadığı zaten belli

Vergilendirme konusunda ise vergi işi çıkınca yasal ödemelerde kullanılabilir hale gelebilir sonuçta bunu ödeme birimi olarak kullanmayı yasak ettiler

Yasallaşması vergiden dolayı tam terside tepebilir uzun uzadiye konuşulabilecek bir konu

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Colin işinin güvenilir olmadığı zaten belli

Vergilendirme konusunda ise vergi işi çıkınca yasal ödemelerde kullanılabilir hale gelebilir sonuçta bunu ödeme birimi olarak kullanmayı yasak ettiler

Yasallaşması vergiden dolayı tam terside tepebilir uzun uzadiye konuşulabilecek bir konu
Ben güvenilirlik olmayacağını söylüyorum bu değişmez, kimsenin coinlerin ödeme birimi olmasını istediğini sanmıyorum herkes karına bakıyor, biraz önce okudum 2 saatte bir alt coinde %30 kazanmış bir çocuk bu inanılmaz bir getiri ki günde %10000 onbin artanı var bu meretlerin ?

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
Ben güvenilirlik olmayacağını söylüyorum bu değişmez, kimsenin coinlerin ödeme birimi olmasını istediğini sanmıyorum herkes karına bakıyor, biraz önce okudum 2 saatte bir alt coinde %30 kazanmış bir çocuk bu inanılmaz bir getiri ki günde %10000 onbin artanı var bu meretlerin ?

Sorma bi anda artıp bi anda düşüyor

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Devlet güvencesi gelse fena olmaz, buda vergi ile olur sanırım.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Devlet güvencesi gelse fena olmaz, buda vergi ile olur sanırım.
Arkadaşlar bunu anlatmaya çalışıyorum, coin denen şeyin hem üretimi hem piyasası o kadar farklı ki, bunun en büyük özelliği anonim olması, sahibi yok, buna devlet nasıl güvence getirebilir ki, yok yani olmayan bir şey, sayılardan oluşan sanal bir para. Vergi de getirsen ne getirirsen getir mevduatta olduğu gibi bir güvence söz konusu olamaz

Geri
Üst Alt