Kredi çekip dolar almak

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

Bugün bu reklamı Mesut Çevik canlı yayında konuştu. Yayında reklam işinde çalışan birisi bir reklamın 1-2 aydan erken çıkamayacağını söylüyordu. EN iyi ihtimalle 2 haftadan erken çıkamaz denildi. Reklam, akşam açıklanan kararın sabahında çıktı :gul Yani demek oluyor ki bu reklamı çekenler karardan haberdardı.

Dün bunu konuştum, artık şaşırmıyorum.
Daha bankada da tutmuyorum bir şey.
Çok beklerler çok.

S Çevrimdışı

Srmn15

Yeni Üye
17 Ara 2021
15
64
Şimdi tam bilemeyeceğim ama sanırım oğlumun aldığı bilgisayar M1 işlemcili olan.
Yani yeni.
Mac Mini M1 işlemcili.
16gb rem.
1tb ssd.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Monster Notebook tavsiye edermisin Umut ?.

Malzeme kalitesi (kozmetik olarak) sence ne kadar iyidir diğer alternatiflere göre ?.
Monsterım 5 yılına girdi. Türk markası filan diye bakmayın cihazları gayet memnun eder. MSI alıp ekran kartını düşük almaktansa Monster alıp yoluma bakarım gözüm de arkada kalmaz. Servisleri de iyi çalışıyor. HP Monster MSI Asus hangisi fiyatına göre çok performans veriyorsa o. Ama kalite için MSI öneririm.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Monsterım 5 yılına girdi. Türk markası filan diye bakmayın cihazları gayet memnun eder. MSI alıp ekran kartını düşük almaktansa Monster alıp yoluma bakarım gözüm de arkada kalmaz. Servisleri de iyi çalışıyor. HP Monster MSI Asus hangisi fiyatına göre çok performans veriyorsa o. Ama kalite için MSI öneririm.
Zaten sadece sahipleri Türk.
Çünkü sadece bir logodan ibaret.
Üretim Clevo gibi firmalarda yapılıyor.
Logoyu gönder, siparişi geç, ürünü al ve sat.
Hepsi bu.

Kalite yok maalesef.
Ucuz olmasının nedeni bu.
Servis konusunda da tutarlı değiller.

Servis konusu bizim ülkede her markada dikiş tutabilmiş değil.

Laptop alınacaksa yurtdışı fırsatları da gözden geçirilebilir.
Bazen ülke piyasasından iyi ürünler piyasaya düşüyor.

Mobil ekran kartları masaüstü kadar güçlü değil maalesef.
En baba kart olan 3080 dahi masaüstü 3060'a anca denk geliyor.
Harcadığı güç ve çıkan sıcaklık da cabası.

Diyorum ya, mecbur alınacaksa ve seçenek oysa alınır.
Ama dikkatli kullanmalı tabi.

MSI'ın iyi serileri pahalı maalesef. Ona katılıyorum.
Güzel olan bence Lenovo Legion ama onun da piyasası ve stok durumu bir tuhaf bizim ülkede.
Böyle ramazan pidesi bekler gibi, stok takip etmek gerekiyor devamlı.
Haliyle kara borsaya düşme durumu oluyor fiyatlarının.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Zaten sadece sahipleri Türk.
Çünkü sadece bir logodan ibaret.
Üretim Clevo gibi firmalarda yapılıyor.
Logoyu gönder, siparişi geç, ürünü al ve sat.
Hepsi bu.

Kalite yok maalesef.
Ucuz olmasının nedeni bu.
Servis konusunda da tutarlı değiller.

Servis konusu bizim ülkede her markada dikiş tutabilmiş değil.

Laptop alınacaksa yurtdışı fırsatları da gözden geçirilebilir.
Bazen ülke piyasasından iyi ürünler piyasaya düşüyor.

Mobil ekran kartları masaüstü kadar güçlü değil maalesef.
En baba kart olan 3080 dahi masaüstü 3060'a anca denk geliyor.
Harcadığı güç ve çıkan sıcaklık da cabası.

Diyorum ya, mecbur alınacaksa ve seçenek oysa alınır.
Ama dikkatli kullanmalı tabi.

MSI'ın iyi serileri pahalı maalesef. Ona katılıyorum.
Güzel olan bence Lenovo Legion ama onun da piyasası ve stok durumu bir tuhaf bizim ülkede.
Böyle ramazan pidesi bekler gibi, stok takip etmek gerekiyor devamlı.
Haliyle kara borsaya düşme durumu oluyor fiyatlarının.
Aslında bunun ticareti yapılır ama ne kadar sermaye gereklidir bilemiyorum.

Mağazacılık yerine sadece e ticaret ve bir showroom ofisi ile (teknik servisi barındıran) yüksek modifikasyonlu modeller piyasaya sunulup rekabet sağlanabilir.

Örneğin 3070'li bir laptop 23.000 TL ise 19 bin olabilir gibi vs vs.

Para parayı bu yüzden çeker derler.

Al işte bir istihdam sağlanacak fikir sundum ama "money money money" hep bu...

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Bugün bu reklamı Mesut Çevik canlı yayında konuştu. Yayında reklam işinde çalışan birisi bir reklamın 1-2 aydan erken çıkamayacağını söylüyordu. EN iyi ihtimalle 2 haftadan erken çıkamaz denildi. Reklam, akşam açıklanan kararın sabahında çıktı :gul Yani demek oluyor ki bu reklamı çekenler karardan haberdardı.

Üstad dediğin mantıken tam oturmuyor. Benim fikrim işleri olan ürün ₺ ile ilgili reklam çekmişler ama ₺ değeri aşağı aşağı gidince yayına koyamamışlar belliki reklamı da zarar olarak arşive kaldırmışlardır. Ta ki Cumhur Başkanı (yıllarca konuşulacak siyasi kıvraklıkla) 1 kuruş bile harcamadan sadece konuşarak herkesi ters köşe yapıp ₺ ye de son 38 yılın en büyük değer artışını yakalattığı anda bit pazarına nur yağmış gibi servise sokup rafta bekleyen reklamı da kazanca çevirdiler. Muhtemelen bankanın reklam müdürü de çok rahatlamıştır.

Öyle oldu böyle oldu denip son birkaç ayda yaşadıklarımızı tekrar edip durabilriz. Ancak olana ve yarına bakarsak su sözler aklıma geliyor. Yurttaş olarak bizler hadi neyse de koskoca muhalefet bloğu bunu göremedimi, neden erken seçim deyip milleti yakan güvensizliği artırıp alevi harlamayı seçti, milletin derdini azaltmayı sağlayacak çözüm önerileri (bakın varmış) sunmaya çalışmadı? Galiba bizim muhalefet siyasileri el yumruğunu yemeyenin kendi yumruğunu balyoz sandığı psikolojiyi yaşıyorlarmış. Bizlere de aynı psikolojiyi yaşatacak ortamı sunmuşlar. Nakavt olundu (içeride ve dışarıda) bir fiske bile atılamadan. Yiğidi öldürmeyi çok iyi beceriyoruz da hakkını vermeye gelince ( Adem Helvacı Adem Helvacı üstadın kullandığı söz ) altımızı hep kontrol etmemiz gerekiyor.

Açıklanmayan bir çok muhtemel yeni sürprizler bizleri beklemekte görünen o ki açıklama hamleleri en büyük siyasi ranta dönecek şekil de ve gerekli zamanlar da sunulacaklar. Yapılana bakılınca beklenti bu şekil de oluşuyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
A Alperentoy,

Keşke bu açıklamayı ilk baştan yapsalardı da dolar 19 lara gelmeseydi, fiyatlar uçmasaydı, sonunu kestiremeyen sıradan vatandaş 800 900 lerden altın almasaydı. Bak gerçekten zerre siyasi olarak düşünmeden söylüyorum bunları. Yazık değil mi bu ülkenin insanlarına. Hiç kimse kızmasın darılmasın ama hiç mi 8 den alıp 18 den satan, bu işlerden kulağına su kaçan ağalar yok sence. Biz enflasyondan bahsediyoruz da bu işin sağlık kısmını gözardı ediyoruz. Bak en basitinden bir kalp pili ihtiyacı olan insanlar bu süreçte neler yaşıyor kimse bilmiyor. Bu cihazların hepsi yurtdışından geliyor. Hepsi dolar euro üzerinden hesaplanıyor. Geçen sene 20 bin lira civarında olan fiyatlar nerelere geldi tahmin bile edilemez durumda. Sgk doları kaç lirada sabitledi peki. Yani sen o cihazı 20 lira kurdan alabilirken bu sgk da kaç lira. Aradaki fark nereden çıkacak. Madem böyle bir araç var ve kullanılacak bu da faiz kararı açıklanırken açıklansa da insanlar gerçekten mağdur olmasa. Bunu yapmak çok mu zor.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
eketen eketen ,

Küçük evlat abisine cuma günü hesabındaki altınlarını git sat kredini kapat demiş. Bana sordu sen bilirsin ama altın altındır dedim. Alıp satmak ticarettir anlamam kuyumcu değilim dedim. Kredini ödeyebiliyorsan vadeli öde altının elinde dursun dedim. Pazartesi sattın mı satmadıysan git sat dedim, sırf dediğini yapsın diye, ama yapmadı. Malum zarar etti görünüyor, bence değil o gün nesi varsa bu gün de aynı şeyi var. Aldığın altının değeri o gün oydu piyasada bu gün bu yarını kimse bilemez. Hepimizin elindeki toplam servet değişmedi, kaşındık kaşıdık kendimize hayatı zehir ettik. Hatta bırakın paraya sahip çıkmamayı bu ülkede yaşanmaz deyip en sevdiklerimize vatanını terk et git başka toplumlarda yaşa deme noktasına uzandık. Ha diyorsun ki o gün söyleseydi, yapsaydı. Sence etkili olur yaşadıklarımız değişir miydi? Bence değişmezdi, bu gün bu güçlü tepkinin verilmesi yaşanmış büyük sıkıntıların farkına varılmasıdır. En büyük kahkahayı en sıkıntılı anındaki insanlar atar, bir çeşit deşajdır. Yaşadığımız sadece içeri ile alakalı değil, dışarıdan içeriye 1 cent bile girmemesi için kuşatılmışlık vardı. Hala da devam ediyor. Adamlar uydumuzu atmasın diye roketin sahibine markaj uyguluyorlar, adam tarafı nedeniyle boyun eğmiyordu. Sonuçta başkan çıkıyor kameralar önünde basit bir ticari olay için teşekkür ediyordu. Bu sıkıntıların sonunda elde edilecek rahatlığı önümüzdeki dönemlerde bariz yaşayacağız. Çok yüceltilen bazı batılı ülkeler bırakın elimizdeki, cebimizdekini, çocuklarımızın malı olan yeraltı kaynaklarımıza göz dikmiş pay vermeme derdine düşmüş durumdalar. Akdenizde mavi vatanımızda savaş gemileri yüzdürenler ortalıkta. Biz ya varlık sarhoşu oluyoruz yada yokluk sarhoşu deve misali bir düzünü tutturamıyor akıllı davranamıyoruz.
Deveye sormuşlar yokuşumu seversin yoksa inişimi diye. Cevabı ise bu yolların hiç düzü yokmu olmuş. Bekleyip görmek yerine ya almayı ya satmayı düşünüyor duruyoruz. Asıl herkes beklemeyi seçseydi bunları zaten yaşamazdık. Ben şahsen pozisyonumda 1 kuruş değişikliğe gitmedim, üzücü bir tecrübe yaşamış oldum. Prensipli olmak huzur verir.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt