Köpek için sağlık tavsiyesi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
8 yaşında bir adet Sivas Kangalı köpeğimiz var. Sürekli bahçeden kaçıp başını derde sokmasıyla ünlü. Bir kere belediyecilere yakalanmış yerde sürümüşler hayvanı dizleri soyulmuş birde uyuz kapmıştı. Bir kaç sene psikolojik etkisini atamadı, bacağındaki yara da kapanmadı galiba stres olunca yolmaya alıştığından 3-4 yıldır bir türlü yarayı kapatamadık. Boyunluk da takınca panik oluyor hayvan bir yere kafasını sokup kendine zarar verecek hareketler yapıyor. En son her gün tekrar tekrar sararak bacağını hiç yalamasına izin vermeden kapatmaya çalışıyorum ama yakalarsa ilk fırsatta soyuyor. Ancak konu bu değil. Bu arkadaş sürekli kendi başına iş getirmekten artı birde erken yaşta başlayan eklem problemlerinden çok çekti ve erken yaşlandı. Kaşlarındaki ve sakalındaki beyaz kıllar çıkmaya başladı. Eklem problemi için glukozamin veriyoruz, kemik büyümesi dediler Erciyes Veterinerlik Fakültesine. Ancak son dönemde gözlerinin kenarındaki beyaz kısımlar sürekli kanlı gibiydi hayvanın. Enfeksiyon gibi bir akıntı, çapak da olmadan. Dün bir şey dikkatimi çekti, gözünün yan beyaz kısmında kahverengi bir bölge oluşmuş. Gözünün yan kısmında ama sonra yayılır korkusuyla veterinere fotoğrafını gösterdik ya yaşlılıktan ya da şeker hastalığından dedi. Şimdi şeker hastalığı için kan testi baktıracağız ama sizden bir tavsiye almak istedim. Bu köpeğin genel sağlık durumu için ne yapmamızı önerirsiniz. Gerek cüssesi gerek birde kardeşi olan ikinci kangal sebebiyle mama ile beslemiyoruz (hoş zaten en pahalı mamalar dışında mamalar da sağlıksız da) makarna+sakatat kıymasını kaynatıp veriyoruz birde evde pişen yemeğin artıklarını içine katıyoruz. Nasıl daha doğru bir besleme yapabiliriz, ya da sürekli ağrı gibi problemlerine iyi gelecek bir şey var mıdır tavsiyeleriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Gözündeki nokta

IMG_20201207_144832_1.jpg
IMG_20201207_144832.jpg

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Beslenme ile bağışılığını güçlendirmek için tavuk eti ve suyu,ilikli kemik ve suyu mümkünse kırmızı et yedirmek çok işe yarıyor. Veteriner konusuda çok ayrı bir konu kimisi tecrübesiz oluyor veya yeni tedaviler denemek için gelen hasta hayvanları kullanabiliyor başka veterinerleride araştırmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Köpek kurkumu yenmek için köpek besledim besledikten sonra daha çok korktum. Hiç mi hiç anlamam ve yaklaşmam?
Köpekten korkarmisin diye soranlara , ben saygıdan yolumu değiştiririm diyorum ?

Neyse konunun özüne gelelim kangallar sağlam hayvandır. Ama çok üzüldüm dizlerine vs ?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Köpek kurkumu yenmek için köpek besledim besledikten sonra daha çok korktum. Hiç mi hiç anlamam ve yaklaşmam?
Köpekten korkarmisin diye soranlara , ben saygıdan yolumu değiştiririm diyorum ?

Neyse konunun özüne gelelim kangallar sağlam hayvandır. Ama çok üzüldüm dizlerine vs ?
Neden o kadar korktunuz anlamadım da, benimkiler ikisi bir adamın üstüne atlayınca korkutabilir aslında.:gul Köpekler de tam korkusu olanı buluyorlar öyle bir kaç anım var, korkan insanların omzuna çıkmaya çalışmaları gibi. Gençken en sevdikleri şey ön patileri insanın omzuna atıp sarılmaktı ama yaşlanınca sakinleştiler. Aslında doğru çok sağlam hayvanlar da bu bahsettiğim biraz hassas bir köpek çıktı. Birde sürekli başına iş açınca çabuk yıprandı maalesef. Kronik ağrısı var galiba ondan tadı yok bir süredir.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
bende köpekten çok korkarım fakat 15 sene önce 1 aylıkken Sibirya kurdu aldım o benim canım oğlum geçen hafta 15 yaşına girdi arka ayakları biraz aksıyor yaşlılıktan fakat hala peşimden ayrılmıyor köpek korkumu yendim çünkü oğlum kuzu gibidir ne bir hayvana ne bir insana şimdiye kadar zarar vermedi herkesi sever herkesi yalar.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Neden o kadar korktunuz anlamadım da, benimkiler ikisi bir adamın üstüne atlayınca korkutabilir aslında.:gul Köpekler de tam korkusu olanı buluyorlar öyle bir kaç anım var, korkan insanların omzuna çıkmaya çalışmaları gibi. Gençken en sevdikleri şey ön patileri insanın omzuna atıp sarılmaktı ama yaşlanınca sakinleştiler. Aslında doğru çok sağlam hayvanlar da bu bahsettiğim biraz hassas bir köpek çıktı. Birde sürekli başına iş açınca çabuk yıprandı maalesef. Kronik ağrısı var galiba ondan tadı yok bir süredir.
Küçük Ken ısırdı o yüzden kaçıyorum ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Küçük Ken ısırdı o yüzden kaçıyorum ?
Isırmamıştır o, kıtlamıştır... :kas

* * *

Küçükken diz kapağımın arkasındaki kası kıtlamıştı küçücük bir köpek, yarım santimle sakat kalmaktan kurtulmuşum ama hiç bir zaman köpek korkum veya nefretim olmadı... Müsait yerim olsa ilk sahipleneceğim hayvan köpek olur... (inşallah)

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Isırmamıştır o, kıtlamıştır... :kas

* * *

Küçükken diz kapağımın arkasındaki kası kıtlamıştı küçücük bir köpek, yarım santimle sakat kalmaktan kurtulmuşum ama hiç bir zaman köpek korkum veya nefretim olmadı... Müsait yerim olsa ilk sahipleneceğim hayvan köpek olur... (inşallah)
Valla kitlamak ısırmak fark etmez barçaladı beni kısaca ?
He şunu diyiyeim yanlış anlaşılmasın. Asla bir hayvana zarar vermem. Hatta haberlerde atını döven köpeğine işgence eden hatta istismara kadar giden insan dışı varlıkları bizzat yakalarsam aynısını yapacağıma andım var.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Makinede çekilmiş akciğer makarnalı yemeğin içine katıp veriyoruz günde 1 öğün hep aynı saatlerde yiyorlar. Arada bir de çiğ bütün tavuk ya da kemik yediriyoruz.
Çiğ et köpeklerde iç parazite neden oluyor ve müdahale edilmezse hayvanı ölüme kadar götürüyor. Bunun için düzenli parazit aşıları oluyor yaptırmışmıydın

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri