Kombi Tavsiyesine İhtiyacım Var

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
Bu konuda sizi düzelteyim, belli modeller haricinde tek güzel yanı logosudur Sony'nin.
O eski Sony yok maalesef.
Amiral gemi haricinde Sony mühendisliği denilebilecek bir ürünü yok.
Dayanıklılık devri bitti elektronikte maalesef. Hepsi ortalama kalite bileşen kullanıyor içinde.

Bosch için kendiniz de söylüyorsunuz 6 serisi ve üstü bakıyorum diye.
Madem Bosch kaliteli, neden daha düşük serilerde o kalite yok?
Çünkü para kazanmak güzel şey.

El aletlerinde de iki farklı serisi var benim bildiğim.
Biri amatör eğlendirir, diğeri iş yapar.

Para çokomel ilişkisi. :hihi
Bizde 30 yaşında bulaşık makinesi var mesela.
Siemens'ten o kalite mal çıkmaz şimdi.
En pahalı makinesi bence 15 yılı servis görmeden görmez.

Neyse konu dışına taşmayalım. :hihi

sony için son durum hakkında haklı olabilirsin hocam. en son aldığım sony playstation idi. daha önce trinitron tv almıştım. aileden birine de 10 yıl önce lcd almıştık beton gibilerdi.

el aletinde yeşil bosch amatör eğlendirir. alınacaksa mavi alınmalı. yeşil alınması yerine einhell alınır daha çok mutlu eder.

mevzu kombiden çok saptı. :) o zaman direkt deneyimimi aktarayım. 10 dairelik apartmanda mütehait baymak kombi taktırmıştı. hepsi gürültü yuvası. tövbeler olsun bir daha evime sokmam.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bizim 11 yıl önce apartmanımıza doğalgaz bağlandığında komşumun tavsiyesi üzerine ikimiz de Buderus logamax u062 model kombi aldık.O zamanlar diğer markalara göre biraz pahalı gelmişti ama hakkını verdi.Nazar değmesin şimdiye kadar bizi üzmedi.Şimdi Buderus'u Bosch bünyesine almış diye duydum.Son ürünleri nasıldır bilmiyorum?

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Avantajı şu, kısa süreliğine size kaynar su verebilir anlık.
Tabi o suyu sıcak tutmasının da bir bedeli var.
Buderus ile Bosch aynı altyapıyı kullanıyor sanırım.
Yazılım farkı olabilir arada.

054526d35c0d27a5bbf515aa8608a925.png

buderus-gb-062-24-k-tam-yogusmali-kombi--640f.webp

İkisinde de kazan görünüyor fotoğrafta.
Şimdi Bosch mu alak Buderus mu? ? Acayip kararsız kaldım. Kaynar su bedeli doğalgaza mı etki eder yoksa elektiriğe mi? Bu durumda tank olayı pek gerekli değil mi sizce? Kattle var sonuçta evlerde.

0D2EAE0F-FDEB-468A-98D8-93D0FE85E104.jpg

Bu arada, favorilere attığında buderus 8700 civarıydı ?

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Yaşadığım ilçeye 2 yıl önce doğalgaz geldi ancak henüz bağlatmadım klimayla gayet iyi devam ediyorum. Artan döviz kurundan ötürü yaptırmaktan vazgeçtim uzun bir süre de yaptırmayı düşünmüyorum. Eskiden istanbulda konvansiyonel hermetik kombi kullanıyordum. Şimdiki yoğuşmalı kombileri elimden geldiğince araştırdım.

Piyasada var olan premix yoğuşmalı kombilerin yüzde doksanı (vaillant, baymak,demirdöküm,airfel,eca,viessman, ariston, vb. markaların)
iç dizaynı ana eşanjör yapısı çelik olup ilk fotoğraftaki şekildeki gibidir.

2529306fbd94fe5df934be854d1ecd00.jpg

Paslanmaz çelikten yapılmış olup paslanma yapmaz çürümez derler ancak bu sarmal tipteki eşanjörler delindiği vakit yeni ana eşanjör fiyatı 3000-3500 tl gibi yüksek bir rakamdır.

diğer tipteki alüminyum silisyum alaşımlı dikey yoğuşmalı kombi eşanjörüne sahip tasarımı farklı olan kombiler buderus ve bosch ' aittir

görünümü ikinci üçüncü fotoğraftaki gibidir. çeşitli forumlarda yaptığım araştırmalara göre bu tip eşanjörlerin arıza delinme ihtimalinin diğer çelik eşanjöre göre daha az olduğudur.

8888281563186.jpg

Kombi-ic-yapisi.jpg

Ancak bosch buderus kombileri hidroblok kısımları pirinç malzemeden olmayıp kompozit malzemeden yapılmıştır. Demirdöküm, vaillatın bazı modelleri de hidroblok bölümü kompozit üretimdir. Hidroblok kısmı prinç malzemeden olan markalar baymak, eca, warmhaus vb. marka modellerdir. Pirinç malzeme kompozite göre daha uzun ömürlü. ancak hidroblok grubun arızası ana eşanjör arızasına göre daha az maliyetlidir.

İki tip ana eşanjör yapısında da ilk iki yıldan sonra her yıl kombinin bakımı yapılmalı ana eşanjörlerin içi açılıp parçaların bakım ve temizliği mutlaka yapılmalıdır . yoğuşmalı kombiler klasik konvansiyonel kombiler gibi uzun yıllar bakım yapılmadan sorunsuzca kullanılabilecek yapıda değildir aksi halde ana eşanjör tıkanıp veya delinip komple değiştirmek gerekli olup 5000-6000 gibi fiyata aldığınız bir kombiye yeni şenjör için 3500 tl gibi bir rakam ödemek zorunda kalınacaktır.

Yoğuşmalı kombi bakımında servisler genelde yanma odasını açmak istemezler , kabaca sensör ölçümü , genleşme tankı havası kontrolü, filttre ve plaka eşanjör temizliği yapıp bırakmaktadırlar, halbuki yoğuşmasız konvansiyonel kombilerin yanma odasına ulaşmak daha kolaydır ön kapaktan sonra koruyucu ikinci kapağın hemen altındadır, yoğuşmalı kombilerde yanma odası ana eşanjör temizliği için hava gaz karşımı grubu gaz valfi ve fan grubunun sökülmesi gerektiğinden bu işlem uzun zaman aldığından kimi servis bu işlemi esgeçip eksik bakım yapmaktadır.

Kombilerin bu ana eşanjör hususunda hangisinin tam olarak daha verimli sorunsuz ve uzun ömürlü olduğu hususunda deneyimi ve tecrübesi yüksek olan forumdaşlarımızın değerli görüş ve önerileri herkes için faydalı ve aydınlatıcı olacaktır.

İyi akşamlar.

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Yaşadığım ilçeye 2 yıl önce doğalgaz geldi ancak henüz bağlatmadım klimayla gayet iyi devam ediyorum. Artan döviz kurundan ötürü yaptırmaktan vazgeçtim uzun bir süre de yaptırmayı düşünmüyorum. Eskiden istanbulda konvansiyonel hermetik kombi kullanıyordum. Şimdiki yoğuşmalı kombileri elimden geldiğince araştırdım.

Piyasada var olan premix yoğuşmalı kombilerin yüzde doksanı (vaillant, baymak,demirdöküm,airfel,eca,viessman, ariston, vb. markaların)

Paslanmaz çelikten yapılmış olup paslanma yapmaz çürümez derler ancak bu sarmal tipteki eşanjörler delindiği vakit yeni ana eşanjör fiyatı 3000-3500 tl gibi yüksek bir rakamdır.

diğer tipteki alüminyum silisyum alaşımlı dikey yoğuşmalı kombi eşanjörüne sahip tasarımı farklı olan kombiler buderus ve bosch ' aittir

görünümü ikinci üçüncü fotoğraftaki gibidir. çeşitli forumlarda yaptığım araştırmalara göre bu tip eşanjörlerin arıza delinme ihtimalinin diğer çelik eşanjöre göre daha az olduğudur.

8888281563186.jpg

Kombi-ic-yapisi.jpg

Ancak bosch buderus kombileri hidroblok kısımları pirinç malzemeden olmayıp kompozit malzemeden yapılmıştır. Demirdöküm, vaillatın bazı modelleri de hidroblok bölümü kompozit üretimdir. Hidroblok kısmı prinç malzemeden olan markalar baymak, eca, warmhaus vb. marka modellerdir. Pirinç malzeme kompozite göre daha uzun ömürlü. ancak hidroblok grubun arızası ana eşanjör arızasına göre daha az maliyetlidir.

İki tip ana eşanjör yapısında da ilk iki yıldan sonra her yıl kombinin bakımı yapılmalı ana eşanjörlerin içi açılıp parçaların bakım ve temizliği mutlaka yapılmalıdır . yoğuşmalı kombiler klasik konvansiyonel kombiler gibi uzun yıllar bakım yapılmadan sorunsuzca kullanılabilecek yapıda değildir aksi halde ana eşanjör tıkanıp veya delinip komple değiştirmek gerekli olup 5000-6000 gibi fiyata aldığınız bir kombiye yeni şenjör için 3500 tl gibi bir rakam ödemek zorunda kalınacaktır.

Yoğuşmalı kombi bakımında servisler genelde yanma odasını açmak istemezler , kabaca sensör ölçümü , genleşme tankı havası kontrolü, filttre ve plaka eşanjör temizliği yapıp bırakmaktadırlar, halbuki yoğuşmasız konvansiyonel kombilerin yanma odasına ulaşmak daha kolaydır ön kapaktan sonra koruyucu ikinci kapağın hemen altındadır, yoğuşmalı kombilerde yanma odası ana eşanjör temizliği için hava gaz karşımı grubu gaz valfi ve fan grubunun sökülmesi gerektiğinden bu işlem uzun zaman aldığından kimi servis bu işlemi esgeçip eksik bakım yapmaktadır.

Kombilerin bu ana eşanjör hususunda hangisinin tam olarak daha verimli sorunsuz ve uzun ömürlü olduğu hususunda deneyimi ve tecrübesi yüksek olan forumdaşlarımızın değerli görüş ve önerileri herkes için faydalı ve aydınlatıcı olacaktır.

İyi akşamlar.

Bravo ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

8888281563186.jpg

Kombi-ic-yapisi.jpg

İyi akşamlar.

Düzenli tesisat temizliği yapılsa, kombi de dahil, kombi uzun süre gider bence.
Bizdeki kombi uzun yıllar bakımsız kaldı, contaları değiştirdik yıllar sonra.
Eşanjör kombi çeşidi fark etmeksizin pahalı bir parça.
O delinene kadar bakımsız kaldıysa zaten ev sahibi durumu biraz göz almış diyebiliriz.
Tabi bunun bir sebebi de insanların bilgilendirilmemiş olması.
Eşanjör maliyetinden bahsedilse, o yıllık 1 defalığına verilecek 150-200 TL'den çekinmezler.

Uzun zaman bakımsız kalmış sistemde çamurlaşma ve kireç ciddi düzeyde artıyor.
Özellikle kireç sızdırmazlık elemanlarını yıpratıyor.
En sonunda günün birinde kombi suyu cayır cayır akıtmaya başlıyor, sonuç kısa devre ve daha pahalı arıza. :hihi

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Abiler, kombi siparişini verdim yolda. Bosch condens 2500 aldım. Şimdi sıra kablosuz oda termostatı almada. Malum fiyatlar daha çok çıkmadan onu da alıp kenara koyayım diyorum.

Bosch CR100 mü yoksa COSA gibi wifi özellikli farklı bir marka mı alayım?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Abiler, kombi siparişini verdim yolda. Bosch condens 2500 aldım. Şimdi sıra kablosuz oda termostatı almada. Malum fiyatlar daha çok çıkmadan onu da alıp kenara koyayım diyorum.

Bosch CR100 mü yoksa COSA gibi wifi özellikli farklı bir marka mı alayım?

bence parayı dolara çevirip sonra alsaydınız daha iyi olurdu .
dereye görmeden paçaları sıvamışınız .

hayırlı olsun .

Arkadaşlar daha iyi bilirler ve kullanan vardı model sanırım aynı mı ? bilğiler edinmeniz .

Baca seti ?

bosch ana firması ve yörenizdeki bosch servis ile görüşün .
6 yıl önce internetten Buderus Logamax U072 24KW 20640 Kcal/H Hermetik Konvansiyonel kombi almıştım yeni abone takıldı açıılım (devreye alınacak ) yapılacak diye başvurdum internetten aldığım satın firma bize başvuracak dediler tam hatırlamıyorum .

Sizin kombiniz sormanız ileri tarih takılacak . ( yöremize doğalgaz gelince ) kutu durumu kontrol için siz açma durumu ? ( doğrumu gelmiş ) devreye alma durumu ( garanti başlanğıcı ne zamandan başlıyor fatura ? / devreye alma ? )
kombi kutusu hiç mi açılmayacak ? ama takıldıktan sonra devreye alıyor servis tarafından garantisi ?

Başka marka termostat takabiliyormuyum ? takarsam garantisi vs gibi . kendi bosch firması termostatını kurulumda takılırsa extra ücret alıyormu ?

birde garantisi için başka marka taktırmıyor olabilir ?
garanti bittikten sonra başka marka takılabilir .

Siğorta amperini öğreninin belki içinden çıkıyordur B tipi ? amper .

01 Kasım 2017 22:48:57 tarihli yazı doğrumu ?

Kolay gelsin .

Son düzenleme:

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
bence parayı dolara çevirip sonra alsaydınız daha iyi olurdu .
dereye görmeden paçaları sıvamışınız .

hayırlı olsun .

Arkadaşlar daha iyi bilirler ve kullanan vardı model sanırım aynı mı ? bilğiler edinmeniz .

Baca seti ?

bosch ana firması ve yörenizdeki bosch servis ile görüşün .
6 yıl önce internetten Buderus Logamax U072 24KW 20640 Kcal/H Hermetik Konvansiyonel kombi almıştım yeni abone takıldı açıılım (devreye alınacak ) yapılacak diye başvurdum internetten aldığım satın firma bize başvuracak dediler tam hatırlamıyorum .

Sizin kombiniz sormanız ileri tarih takılacak . ( yöremize doğalgaz gelince ) kutu durumu kontrol için siz açma durumu ? ( doğrumu gelmiş ) devreye alma durumu ( garanti başlanğıcı ne zamandan başlıyor fatura ? / devreye alma ? )
kombi kutusu hiç mi açılmayacak ? ama takıldıktan sonra devreye alıyor servis tarafından garantisi ?

Başka marka termostat takabiliyormuyum ? takarsam garantisi vs gibi . kendi bosch firması termostatını kurulumda takılırsa extra ücret alıyormu ?

birde garantisi için başka marka taktırmıyor olabilir ?
garanti bittikten sonra başka marka takılabilir .

Siğorta amperini öğreninin belki içinden çıkıyordur B tipi ? amper .

01 Kasım 2017 22:48:57 tarihli yazı doğrumu ?

Kolay gelsin .
Nakit para olsa elbet dövize yatırırdım ama malesef taksitle aldım. Malum fiyat artışlarından dolayı böyle acele bir şekilde aldım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt