Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Bu başlık altında elimizden geldiğince edindiğimiz tecrübeleri, son kullancılardan alınan geri dönüşleri de göz önüne alarak
sizlere klima tavsiyesi vermeye çalışacağız.

Klima seçerken nelere dikkat etmeliyiz.

Bütçe - Klima seçimi yaparken ilk yapmanız gereken şey, klima için ayıracağınız bütçeyi belirlemektir.
Bütçe belirledikten sonra bütçemize uygun klima modelleri aşağı yukarı ortaya çıkacaktır.

Kullanım Yeri - klimanın kullanılacağı mevsim şartları , evinizin yalıtım durumu , dairenizin üzerinde çatı yada ev olup olmaması, evinizin güneş aldığı süre
kapasitesi seçimini doğrudan etkileyecektir.

Örneğin, 30m2 alanı iç anadolu da soğutmak için 12.000 btu= 3.5 kw yeterli gelebilirken , aynı hacimde alanı güney doğu anadolu bölgesinde 12.000 btu klimayla soğutmanız oldukça zor olacaktır.

Kullanılacak alanın hacmi - kapasite seçiminde en büyük etken hacmin olduğunu unutmamak gerekir. buna ek olarak evin yalıtım durumda göz önüne alınmalıdır.

Kapasite , hacim , yalıtım ilişkisini matematiksel olarak açıklamak gerekirse.

Korunaklı, izolasyonlu, ara kat, tek cephe dışa bakan oda için x 160 katsayı
Ara kat ,izolasyon şartı aranmaz, köşe de güneş alan oda için x 180 katsayı
Çatı veya altı boş (otopark,boş dükkan) ara kat olup kuzey ve çift cephe dışa bakan oda için x 200 katsayı

Kapasite hesabı = Hacim (En,boy, yükseklik) x Katsayı

Örnek Hesaplama: Odamızın eni 4 mt , boyu 5 mt , yüksekliği 2.7 mt olsun. Korunaklı ve izolasyonlu bir oda olduğunu düşünelim.

4 x 5x 2.7 x 160 = 8640 sonucu çıkmaktadır. yani 9000 btu klima işimizi görecektir.

Verimlilik -

COP, Performans Katsayısı anlamına gelir.Klimanın bir birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. A enerji sınıfından olan klimaların COP değeri 3.60 ve üzerindedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimle ısıtır.

EER, Enerji Tasarruf Oranı anlamına gelir. EER değerinin yüksekliği klimanın daha az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapmasını sağlar. 3,20 ve üzerindeki değere sahip EER klimalar, A enerji sınıfına sahiptir.

COP ve EER verimililik hesapla yöntemi yerini SCOP ve SERR bıraktı. aynı sekilde SCOP ve SERR değeri ne kadar yüksek olursa enerji verimliliği o kadar artar
klimanızın tüketeceği enerji miktarı da ters orantılı olarak düşer.

SCOP ve SEER nasıl hesaplanır.

seer-ne-demek.jpg

Enerji verimliliği tablosu

Ekran-Alintisi48dd2b390b274bbb.png

P Desing - Tasarım yükü - Bu terimi en basit haliyle anlatmaya çalışacağım.

Örneğin 12.000 btu = 3.5 kw olan bir klima nominal şartlarda soğutmada 3.5 kw, ısıtmada 4.0 kw ısı üretir.

nominal şartlar nedir : Soğutma için +35 derece , ısıtma için +7 derece

bu durumu biraz daha açalım

Örnek : Kışın klimanızı ısıtma modunda çalıştırdınız. dış ortam sıcaklığı +7 derece klimanız 4.0 kw kadar ısı üretebilir

Dış ortam sıcaklığı 0 derece düştüğünde yada 0 altına indiğinde artık klimanız 4.0 kw ısı üretemez hale gelir.
benzer şekilde dış ortam sıcaklığı +35 derenin üzerine çıktığında klimanız 3.5 kw ısı üretemeyecektir. yani klimanızın kapasitesi kademeli şekilde düşecektir.
kullanılacak alana göre kapasite olarak sınırda cihaz aldıysanız yetersiz gelecektir.

Tabloda göreleceği üzere nominali 2.9 kw olan cihaz -7 derece de 2.2 kw kadar performansı düşmektedir.

Ekran-Alintisi0065e4309e4d8a3c.png

Bu durumda ne yapacağız. Çok soğuk yada sıcak bölgelerde klima kullanmak istiyorsanız tasarım yükü fazla olan cihazları tercih etmeniz gerekir.
Tasarım yükü yüksek olan cihazların fiyatları normalden daha pahalı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Ayrıca bağımsız kuruluş olan Eurovent klima,buzdolabı gibi cihazları performanslarını test ederek sertifikalandırır.
yani üreticinin belirtiği kataloğ değerlerini doğruluğunu teyit eder.
Alacağınız cihazın Eurovent tarafından sertifakasının olup olmadığına bakmanızda fayda var.

1 kw = 3412 btu

klima-tavsiye-_klima-oneri_klima-markalari_en-iyi-klima.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Acemi Klimacı

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Süper Admin' Alıntı:
Klima Tavsiye ve İsteklerimizi Bu Başlık Altından Başlatalım

Efendim hayırlı olsun vatana millete  yardımlarınız için diğer insanlara yardım etçeniz ya inşallah Kıvanç Tatlıtuğ gibi saygın ünlü olun nasıl dua ama  :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255

Takatoshi Tsuda' Alıntı:
Süper Admin' Alıntı:
Klima Tavsiye ve İsteklerimizi Bu Başlık Altından Başlatalım

Efendim hayırlı olsun vatana millete  yardımlarınız için diğer insanlara yardım etçeniz ya inşallah Kıvanç Tatlıtuğ gibi saygın ünlü olun nasıl dua ama  :)

Amin Amin Cümlemize Hayırlı Olur İnsallah Özgün,Yalansız,Dolansız,Çıkar,Maddi veya Manevi Çıkar Gözetmeyen Bir forum Olma Dileğiyle.

A Çevrimdışı

Acemi Klimacı

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Şaka bir yana arkadaşlar ben gırgır şamata geçiyordum o sorun değil benim klima tavsiyelerim şunlardır

En Üst Segment( Parası Olana ama bir Doğan SLX parası bunlar :) )

Mitsubishi Electric MSZ-FH Krigamine
( Bu klima Erzurum Eskişehir soğuklarında çalışabilir çünkü -25 dereceye kadar ısıtma yapabiliyor max değerleri yüksek bu klimanın üstüne klima tanımam

7gg2NN.png

Daikın Ururu Sarara
( Bu klima da oldukça güzeldir ama Daikınlara fazla güvenim yok 9köy abinin kliması defrost yaparken kompresör yaylarını koparmış Mitsubishi Electric daha kaliteli tabii ki de bu klimanın avantajı hava temizleme nem alma ama gereksiz bana göre olmadı Hava temizleme cihazı alınır ki ben klimaların hava temizleyeceğine inanmıyorum ama nem alma modu gerçekten es geçilecek özellik değil)

Daikın Emura( Bu klima çok güzel klimadır ama her şeyden çok tasarımına bayıldım

Üst Segment Klimalar

Mitsubishi Electric SF
(Bu da çok güzel klimadır illa Krigamine almaya gerek yok SF modeli fazlası ile yeterli cihaz)

z55QPj.png

Mitsubishi Electric MSZ-GF( SF serisinin bir alt modeli)

Daikın Shira( Mitsubishi Electric SF den daha da ucuzdur ama kalitesi daha da düşüktür verimlilik değerleri daha yüksek ama ben güvenemem Daikına)

7gg8br.png

Mitsubishi Heavy
( ZMPS serilerinin üstü yalnız model kodu aklımda değil bunlar da güzel klimalardır ama Daikından bir tık daha düşük kalitede bana göre)

Orta Segment Klimalar

Mitsubishi Electric HJ ( Arkadaşlar bakınız bu klimaya çok çamur atılıyor ama böyle değil klima ME nin en alt seviye ve kalite kliması ama inanın kendi üretimi gidip de Tegora gibi dışarı üretim yaptırmıyor kendi üretiyor sade model ama tüm orta sınıfı ezip geçer orta sınıf klimada en üst kalitede ama 12 lik btu klima 9 btu gibi zayıf klima biraz)

4b7d7b75e2d278f85.png

Midea Mission
( Benim çok beğendiğim klima fiyatına göre çok iyi klima ne kadar doğrudur bilemiyorum ama -20 dereceye kadar ısıtma yapabiliyor)

Haier Nebula Brezza( Tavsiye etmesem de)

Alt Segment Klimalar
ARKADAŞLAR SİZE TAVSİYEM LÜTFEN AMA LÜTFEN ARÇELİK BEKO ALTUS GRUNDIG REGAL VESTEL BAYMAK DEMİRDÖKÜM GREE AİRFELL ALMAK YERİNE BÜTÇESİ DÜŞÜK OLANLAR BU KLİMALARI ALSINLAR MİDEA LAR IN DIŞ ÜNİTESİ BİRAZ SESLİDİR AMA UYGUN VE ORTA FİYATA PARASININ EN İYİSİ KLİMALARDIR
Midea Fairwind

S Çevrimdışı

Serhat6363

Kayıtsız / Doğrulanmamış

MHI'lerde alıncabilecek ürünler eski kodu ZJX-S bide bir alt serisi olan Z-S olan seriler iyiydi.

Şuan fiyatlar çok pahalı,o kadar para verilceğine gidip ME alınır.

Yeni kodu ZMX-S hyper inverter olarak geçer,SF ile aynı segment klimalardır.

Eurovent'te MHI i Hyper serisi ile ME SF serisi hemen hemen tüm değerleri aynı.

Hyper serisi 18.000 btu olan cihazlar anlık 234-237 watt tüketim yapmakta oda ısısını bulduktan sonra.

Y Çevrimdışı

ysfaslan

Yeni Üye
12 Mar 2016
3

merhabalar;
bütçem 1,500-2,000 TL;
bütçeme uyan inverter, 12,000 BTU klimalar;
-baymak elegant= 1,900 TL (hediyesini düşünce 1,750 TL)
-Uğur USmart= 1,800 TL ( wold puanı düşünce 1,700 TL)
-Rubenis=1,600 TL
-mideaFairwind= 1,950 TL (finanspuanla birlikte 1,900 TL)
Airfel= 1,850 TL....
Not 1:midea ve airfel dışındakilerin EER,COP değerleri ile enerji sınıfları daha iyi..
Not 2:gerek bu forumda gerek diğer forumlardan edindiğim bilgiye göre Baymak önerilmiyor! En çok ise Midea öneriliyor.
Soru:
fiyatına göre en iyi fayda alacağım, servis hizmetinde sıkıntı yaşamayacağım marka hangisidir?

"ilginiz için teşekkürler"

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255

@ysfaslan bey merhaba

Klimanin kullanilacagi alan kac m2
Hangi cephede kullanilacak
Arakat mi Çatikati mi izalasyon var mi
Agirlikli olarak isitma mi sogutma mi kullanilacak

Bunlarida belirtirseniz daha fazla yardimci olabiliriz

Y Çevrimdışı

ysfaslan

Yeni Üye
12 Mar 2016
3

Sota' Alıntı:
@ysfaslan bey merhaba

Klimanin kullanilacagi alan kac m2
Hangi cephede kullanilacak
Arakat mi Çatikati mi izalasyon var mi
Agirlikli olarak isitma mi sogutma mi kullanilacak

Bunlarida belirtirseniz daha fazla yardimci olabiliriz

sayın sota;
-tahminen 25m2
-güney cephe, yaz kış güneş hep içerde, mantolaması yapılmış, 3.kat(ara kat), bitişik nizam olduğu için yan cephe de açık değil
-kış mevsimi: yukarıda belirttiğim özellikler sebebiyle kışın aşır soğuk olmuyor; yazın ise aksine aşırı sıcak oluyor...
-asli amaç soğutma! ikincil amaç (ki evin özellikleri itibari ile ısınması çok zor değil) ısınmadır!
-uzun saatler açık kalacağından sarfiyat da önemlidir...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255

12lik klima isitma olarak sinirda 15lik alinmasi tavsiye ederim ama
Yalitim ve korunakli olmasi nedeniyle
12lik klimanin sizi uzeceginin dusunmuyorum
Uzun sure kullanilacagi icin

Sogutmada 12lik rahatlikla yetecektir

Midea sizi uzmez onceliginiz o olsun
Dis unite biraz seslidir ama parasinin hakkini verir
airfel almayi dusunurseniz
Kesinlikle sezonsal olanlari almayin
C5 hatasiyla bogusur durursunuz isitmada modunda
Simdiden hayirli olsun diyorum
montaj asamasinda klimanizi vakumlatmayi unutmayin.
Forumumuzda ilgili konu mevcut
Saygilarimla.

P Çevrimdışı

ProofStriker

Kayıtsız / Doğrulanmamış

ysfaslan' Alıntı:
merhabalar;
bütçem 1,500-2,000 TL;
bütçeme uyan inverter, 12,000 BTU klimalar;
-baymak elegant= 1,900 TL (hediyesini düşünce 1,750 TL)
-Uğur USmart= 1,800 TL ( wold puanı düşünce 1,700 TL)
-Rubenis=1,600 TL
-mideaFairwind= 1,950 TL (finanspuanla birlikte 1,900 TL)
Airfel= 1,850 TL....
Not 1:midea ve airfel dışındakilerin EER,COP değerleri ile enerji sınıfları daha iyi..
Not 2:gerek bu forumda gerek diğer forumlardan edindiğim bilgiye göre Baymak önerilmiyor! En çok ise Midea öneriliyor.
Soru:
fiyatına göre en iyi fayda alacağım, servis hizmetinde sıkıntı yaşamayacağım marka hangisidir?

"ilginiz için teşekkürler"

merhaba arkadaşım.  sota kardeşim isabetli açıklamayı yapmış.  bu listenizden önceliğiniz midea fairwind olsun.. güzel klimadır sizi üzmez.  bayilere fiyat sordunuzmu bilmiyorum ama 1700-1750 tl ye alan arkadaşlarımız oldu. 

birde şunu söylemek isterim her kağıt üzerinnde yazılanlara kanmayın.  hepsi tüketiciyi aldatmaca satış politikası.  her kağıt üzerindeki değeri güzel olan klima olsaydı en güzeli bu gün arçelik beko olurdu.  ama malesef bazı markaların verdiği değerler gerçek değerleri ifade etmiyor.

P Çevrimdışı

ProofStriker

Kayıtsız / Doğrulanmamış

ysfaslan' Alıntı:
hasanustaa' Alıntı:
hangi bayiden aldıkları hakkında bilgin var mı acaba? zira web de bile n11 de sadece 1,950 TL midea...
bir de uğuru da önermiyor sunuz anladığım kadarıyla?
hangi bayi olduğunu bilmiyorum açıkcası. ama bayilerle güzel bir pazarlıkla bu paraya alınır. uğur klimada güzeldir.ama fairwind serisi uğur klimadan bir tık üstündür.zaten uğur klimada midea üretimidir.uğur  klimanın karşıtı midea optimium serisidir .optimium bildiğim kadarıyla üretimi durdu.bayilerin elinde varsa alınabilir.

P Çevrimdışı

ProofStriker

Kayıtsız / Doğrulanmamış

matild bevolyan' Alıntı:
Haşan uşta sizi çinde görmiştüm iyi birisiniz.

Haşan uşta, http://klima-forumu.2351266.n4.nabble.com/klima-forumu-f1.subapps.html
forumunuzda bilgi alışverişinde bulunmam için reklam vermem gerekirmi?

wahay birol burayada teşrif ettin he sonunda.  sana burda forum sahibinin hatrına birşey demiyorum sıkıyorsa benim foruma gelde bir boyunun ölçüsünü alayım.  ulan ne utanmaz arlanmaz adamsın sen yahu.  duman ettim seni
haramzade küstah adam eğer bir gr erkekliğin var ise gel benim foruma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri