Klima Performans Düşüklüğü

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Selam Arkadaşlar Özellikle Klimalar hakkında daha ağırlıklı bilgi sahibi olan A Adem Helvacı Ustacım Bildiğin üzere yazın 2 yerden kazık yemiştim Neyse tekrar kazık yememek için sizlere bilgi danışayım dedim Nenem gilde 2012 den alınma Termodinamik Marka Klima mevcut Dedem son zamanlarda klima eskisi gibi ısıtmadığını söyledi bende filitreleri takılı olduğu bloğu temizlemelerini söyledim filitreleri yıkayın dedim dediğim işlemler yapılmış ama problem aynı kontrol ettim ısı veriyor ama dedem dediki elini koyduğun zaman yakacak derecede ısı veriyordu kumanda dan ayarlara felan baktım herşey normal sorun yok klimacıyı aradım Soğuktan olabilir dedi yada gazı bitmiştir klimanın başka bir arıza olması olabilirmi sizce çünkü daha önceden bizim evde buna benzer bir arıza oldu ama bizim klima arçelik adam geldi direkt olarak kartta arıza var dedi kartını söküp tamir ettirdi 250 Tl de para verdik seneee 2015 ti teraspy teraspy Domestos Domestos Abiler emmiler fikirleriniz nelerdir?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Klima teknolojisi girdiye paralel çıktı veren bir teknoloji.

En az +/- 20 derece fark koyması beklenir emiş ile üfleme arasına.

Deden Ekim ayında çalıştığı dönemde hava sıcaklığı evin içinde 20 derece iken çalıştırmışken ve oda sıcaklığı 20, klimanın eklediği de hadi 25 olsun 45 derece üflemeyle başlayan klima, 20 dakika sonra oda sıcaklığı 22 ye çıkınca 47, 25 e çıkınca 50 derece üflemeye başlar ki bu da dedenin bahsettiği ''Elimi yakacak kadar sıcak dı'' ifadesinin açıklamasıdır. Halbuki Şubat ayında bu veriler çok değişiktir.

Dünden örnek verecek olursam eğer, malum hemen her şeyi mümkün olduğunca rakamsal olarak da takip eden birisi olarak eve girdiğimde hava sıcaklığı 13 derece idi, klimayı çalıştırdıktan 1 saat sonra istediğim değer olan 22 dereceye geldi zira bu birkaç gündür hava koşulları oldukça zorlu, kütle ısısı faktörü yani duvarlar tavan zemin her şey çok soğuk.

Termodinamik yasası gereği biz havayı ısıttıkça malum bu ısı duvarlarda kayboluyor taaa ki duvarların kütle ısısı ile oda ısısı dengelenene kadar.

Şimdi durum şu;

Gaz tipin nedir? eğer 22 ise o zaten patlama değeri düşük, tepkime süresi uzun bir gaz tipidir yani ilk 30 dakikayı dikkate almamalısınız.

Hava koşullarına ve yaşadığınız bölgeye, yaşadığınız binaya, cephesine, izolasyonuna vs vs gibi bir çok faktöre göre durum değişecek olmakla birlikte sizin orada oda sıcaklığı 11 olarak kabul etsek, 22 gazdan bahsediyorsak başlangıç değeri olarak 15 dereceden fazla fark koyamayacağını da varsayarsak 11 derece oda sıcaklığı + 15 de klimanın eklediği ile o klima toplasan 36 derece ile üflemeye başlar ki aslında 410 gazlı inverter klimalarda rolantiye geçtiğinde verdiği ısı dahi 33 derecedir.

Yani dedenin ifadesinden ziyade biraz rakamlar üzerine yorum yapmak gerektiği kanaatindeyim sevgili Koro.

Dış ortam sıcaklığı ne
İç ortam sıcaklığı ne
Setlenen değer ne
Üfleme ısısı ne

Bunların tamamını bilirsek senkron o zaman oturur :ok

Şu ''Gazı bitmiştir'' diyen ne kadar klimacı da var ise Allah tamamının tepesinden baksın.

Son düzenleme:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Klima, tv, fırın, buzdolabı, çamaşır/bulaşık makinesi konularında teknik bilgim yok maalesef.

Dedenlerde; telefon, araba, laptop gibi şeyler sorun çıkarırsa ben buralardayım... :kas
Abi dedemlerde kablosuz kulaklık lcd tv J serisi cihazlar Var :hihi:hihi:hihi
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sıcaklığı kumandadan kaça ayarlanmışlar ?
32 Derece bi ayar daha var kumanda da fan ayarı sanırım onuda kontrol ettim sonda zaten onunla oynayınca üfürme gücü düşüyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Abi dedemlerde kablosuz kulaklık lcd tv J serisi cihazlar Var :hihi:hihi:hihi

32 Derece bi ayar daha var kumanda da fan ayarı sanırım onuda kontrol ettim sonda zaten onunla oynayınca üfürme gücü düşüyor.
32 dereceye ayarlanmıs klımanın normal uflemesı beklemek yanlıs olur.

Arabanın gaz pedalına sonuna kadar basıp bu hızlı gıdıyor yada cok yakıyor demek gıbı bırsey.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Klima teknolojisi girdiye paralel çıktı veren bir teknoloji.

En az +/- 20 derece fark koyması beklenir emiş ile üfleme arasına.

Deden Ekim ayında çalıştığı dönemde hava sıcaklığı evin içinde 20 derece iken çalıştırmışken ve oda sıcaklığı 20, klimanın eklediği de hadi 25 olsun 45 derece üflemeyle başlayan klima, 20 dakika sonra oda sıcaklığı 22 ye çıkınca 47, 25 e çıkınca 50 derece üflemeye başlar ki bu da dedenin bahsettiği ''Elimi yakacak kadar sıcak dı'' ifadesinin açıklamasıdır. Halbuki Şubat ayında bu veriler çok değişiktir.

Dünden örnek verecek olursam eğer, malum hemen her şeyi mümkün olduğunca rakamsal olarak da takip eden birisi olarak eve girdiğimde hava sıcaklığı 13 derece idi, klimayı çalıştırdıktan 1 saat sonra istediğim değer olan 22 dereceye geldi zira bu birkaç gündür hava koşulları oldukça zorlu, kütle ısısı faktörü yani duvarlar tavan zemin her şey çok soğuk.

Termodinamik yasası gereği biz havayı ısıttıkça malum bu ısı duvarlarda kayboluyor taaa ki duvarların kütle ısısı ile oda ısısı dengelenene kadar.

Şimdi durum şu;

Gaz tipin nedir? eğer 22 ise o zaten patlama değeri düşük, tepkime süresi uzun bir gaz tipidir yani ilk 30 dakikayı dikkate almamalısınız.

Hava koşullarına ve yaşadığınız bölgeye, yaşadığınız binaya, cephesine, izolasyonuna vs vs gibi bir çok faktöre göre durum değişecek olmakla birlikte sizin orada oda sıcaklığı 11 olarak kabul etsek, 22 gazdan bahsediyorsak başlangıç değeri olarak 15 dereceden fazla fark koyamayacağını da varsayarsak 11 derece oda sıcaklığı + 15 de klimanın eklediği ile o klima toplasan 36 derece ile üflemeye başlar ki aslında 410 gazlı inverter klimalarda rolantiye geçtiğinde verdiği ısı dahi 33 derecedir.

Yani dedenin ifadesinden ziyade biraz rakamlar üzerine yorum yapmak gerektiği kanaatindeyim sevgili Koro.

Dış ortam sıcaklığı ne
İç ortam sıcaklığı ne
Setlenen değer ne
Üfleme ısısı ne

Bunların tamamını bilirsek senkron o zaman oturur :ok

Şu ''Gazı bitmiştir'' diyen ne kadar klimacı da var ise Allah tamamının tepesinden baksın.
Adem hocam Hatayda kar başladı dün soğukluk -5 Ti sıcaklık kaç derecede 40-45 istiyorlar sanırım bir sorayım bakalım onu geçtim diyelimki klimacı geldi gaz bitmiş dedi bakım lazım dedi ortalama ne kadar para çıkar?

32 dereceye ayarlanmıs klımanın normal uflemesı beklemek yanlıs olur.

Arabanın gaz pedalına sonuna kadar basıp bu hızlı gıdıyor yada cok yakıyor demek gıbı bırsey.
Aynen Sota Sota Akşama bir bakayım tekrar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Adem hocam Hatayda kar başladı dün soğukluk -5 Ti sıcaklık kaç derecede 40-45 istiyorlar sanırım bir sorayım bakalım onu geçtim diyelimki klimacı geldi gaz bitmiş dedi bakım lazım dedi ortalama ne kadar para çıkar?

Aynen Sota Sota Akşama bir bakayım tekrar.
32 derece kullanmaya devam edersenız ay sonunda kol böreği gibi fatura gelir bilğin olsun.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

O iklimler için, rüştünü ispat etmiş klimalar gerekir.

Ayrıca her ne olursa olsun o iklimlerde klima hiç bir şekilde kapatılmamalı. Bu klimalar çalışmaya defam ettikçe performanslarını arttırabilirler.

Buna keza Sota Sota nın söylediği de yabana atılmamalı.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Filtrelerini temiz tut, 24 derece ayarla bırak.
Tamamdır.

O iklimler için, rüştünü ispat etmiş klimalar gerekir.

Ayrıca her ne olursa olsun o iklimlerde klima hiç bir şekilde kapatılmamalı. Bu klimalar çalışmaya defam ettikçe performanslarını arttırabilirler.

Buna keza Sota Sota nın söylediği de yabana atılmamalı.
Sürekli çalışan klimanın ömrü kısalmazmı ? Yani çalışan demir pas tutmazmı demek istiyorsun.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
"Her şeyden anlarım abi" intibası bıraksam da geçenlerde bende çağırmıştım bir klimacı ,çocuk eve geldi ilk baktığı yer dereceydi ,bana "abi bu 24 ayarlı ev zaten 23 derece gösteriyor,daha ısınmadan kapatıyor kendini ,26 yap öyle kullan ,ama birden 30 falan yapma" demişti :haha1
Tabii burada güldüğüme bakmayın ,çünkü çocuk haklı çkmıştı,"borcum varmı çocum" dedim,duvardaki saate bakıp "bunun hatırına borcun yok" dedi :)
Yani ben anlamam sevgili koray :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt