Klima nem alma modu hakkında detaylı bilgi

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
130
39
Arçelik klimamda nem alma modunu açtığımda kumandadan derece ayarlanmıyor ama soğutmadaki kalan derece klimanın üzerinde yazıyor nem almada derece otomatik olarak mı ayarlanır yoksa soğutmada hangi derece kaldıysa o derece üzerinden mi alışmaya devam eder soğutmadan farkları nelerdir pek kullandığım bir mod olmadığı için soruyorum ilk kez klimayı aldığımdan beri bugün kullanıyorum hava sıcak olmadığı yağmur yağdığı sera etkisi yapıp nem çok yükseldiği için ilk kez bugün kullanıyorum

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Nem alma fonksiyonu otomatik olarak çalışır. Kompresör hızı max yakın, fan hızı da en düşükte çalışır.
Evap normalde daha da soğuk hale gelir yavaş sürkülasyonla da havadaki nem büyük oranda alınır.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
130
39
Nem alma fonksiyonu otomatik olarak çalışır. Kompresör hızı max yakın, fan hızı da en düşükte çalışır.
Evap normalde daha da soğuk hale gelir yavaş sürkülasyonla da havadaki nem büyük oranda alınır.
Kompresör düşükte çalışıyor şu anda

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
130
39
Nem alma modu belirli süre çalışır ve sonrasında normal moda döner.
O zama şu anda soğutmada çalışıyor çünkü klima 7 saattir hiç kapanmadan çalışıyor açıldıktan 1 saat sonra kendi kendine flap aşağı bakıp yukarı kalktı tekrardan mod değişince yapar bunu ama rutinden farklı klima durduğunda hem iç hem dış ünite de duruyor

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
O zama şu anda soğutmada çalışıyor çünkü klima 7 saattir hiç kapanmadan çalışıyor açıldıktan 1 saat sonra kendi kendine flap aşağı bakıp yukarı kalktı tekrardan mod değişince yapar bunu ama rutinden farklı klima durduğunda hem iç hem dış ünite de duruyor
İç ünite fanı komple mi duruyor.? Ortamdaki nemi ölçen çok fazla model yok nemi referans alması mümkün değil.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Kompresör hızı max yakın, fan hızı da en düşükte çalışır.
Galiba evap 2-3 derecelere gelince kompresör kapanıyor buzlanma olmaması için. Fan hızı düşükte olduğundan da hemen ısısı yükselmiyor. Ortam nemini çok iyi topluyor ve 25 derecede bile üşütebiliyor. Klimada gözüken derece de ortam sıcaklığı oluyor.

En azından benim kendi klimalarımda gözlemlediğim bu.

Benzer senaryoyu stabil işletmek için ben de soğutma modunda 26 derecede en düşük fan hızında 7/24 çalıştırıyorum klimaları. Aylık 800 TL'yi hiç geçmedi elektrik faturam ama bu ay hem sıcaktı hem zam geldi. Muhtemelen 1300 liraları göreceğim.

U Çevrimdışı

urzais

Aktif Üye
15 Mar 2021
68
51
Bendeki Lg 25 derecede 4 kademe fanda fan flapı aşağıda çalışıyor.
Öyle 3 4 dereceler zaten LG de yok 8 derece görürsen öp başına koy. :))

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Bu metot her klimada çalışmaz. Bazı markalar kompresör hızının hesaplanmasına fan hızınıda dahil ediyor.
Düşük fan hızı düşük kompresör devri gibi düşün.
Evet geçen instagramda mı bir yerde gördüm veya burada. Berbat birşeymiş o. Yazılımcısı muhtemelen kendince iyi bir sebeple öyle bağladı algoritmayı ama objelerin özerk olmasından yanayız biz genellikle bir sorun olursa bile lokal olsun tespiti kolay olsun diye.

Benim metodum o tiplerde çalışmaz maalesef.

Geri
Üst Alt