Klima montajı böyle mi olmalı ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Pimaş gerekmese Alman onu koymazdı..Gerekiyor ki koymuş.. Mercedes'i, Audi'yi BMW' yi yapan Alman gereksiz birşey koymaz.. Zaten Sota Sota üstad neden Pvc konulduğunu yukarıda izah etmiş.. Kendisine aynen katılıyorum..
Doğruluğu yanlışlığı tartışılır, Taraf da değilim lakin Olaya değişik bir yönden katılayım.

Rahmetli Babam Hava Kuvvetleri Mensubuydu.
Hidrojenci diye geçerdi (Yer takat) Bu gün hava kuvvetlerinde AVİONİK diye geçiyor sanırım Elektronik içerikler.

Babamla Alay'a çok giderdim çocukluğumda. Aşıktım oraya resmen. F4 lerin T33 T38 ve F5 lerin içindeydim hep ne güzel günlerdi.

Neyse, malumunuz Hava kuvvetleri Amerikalılar ile mecburen çok içli dışlı bir kuvvetimiz. (kimse itiraz etmesin bu gün halen aynı şekilde) dolayısı ile Amerikalıların çalışma şekli ile bizimkiler çok farklıydı. Ben çocuk halimle bunu analiz edebilecek durumda değildim fakat konuşmaları gayet iyi anlıyordum.

X
Y
Z işleri var ise Amerikalılarda

X ci
Y ci
Z ci vardı

Bizde ise X+Y+Z=İ

İ= İsmet Helvacı idi. :kiskis

Bu o dönem bizim için gururdu. Yani düşünün benim babam F4 uçağının telsizinden de anlıyordu, Kontrol panelinden de anlıyordu, Kokpit paneli çalışma sisteminden de anlıyordu (Sanıyorum hidromekaniğe giriyor o kısım)

Yani bizde hep HERŞEYCİ vardır ama adamlar hep BRANŞ üzerine çalışırdı.

Bir gün Uçağın bilmemne kartı arızalı ama bizim değil amarigalıların uçağı bu.
Adamların ekibi bu kartın amarigaya gitmesi gerektiğini belirtmiş, Bizimkiler ise ''Ya bizim Deli Başçavuş baksın'' demiş. Rahmetli babam kartı gerçekten tamir etmiş.

Bakınız bu olay o an için durumu kurtarmış olabilir ancak orta veya uzun vadede başka soruna yol açmışmıdır acaba?

Dolayısı ile ben olaya sürekli olarak Siyah veya Beyaz yönünden bakmak istemiyorum.

O an durum çok acildir, İsmet Başçavuş kartı tamir ederek belki de ''Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, Bir at...'' diye devam eden silsileye büyük katkı sunacaktır/sunmuştur.

Ancak durumun aciliyeti yoktur, o zaman X işini X konusunda İHTİSAS yapmış kişinin kontrol etmesi doğru olanıdır diye düşünürüm.

Konuya dönersek, pimaş boru bana göre her şekilde gereklidir. Dış mevsim koşulları için evet, Sıcak için evet, Soğuk için evet, olası darbeye karşı evet vs. Yalnız maliyeti ve işçilik süresini arttırır mı? Evet. Bu bizim işimize gelmez mi? Evet.
Alman bunu dert eder mi? Hayır. Çünkü bir prensibi var adamların.

Kimse darılmasın dostlar A sından Z sine kadar bizde sistemli ilerleyen ne var?

barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
"Konuya dönersek, pimaş boru bana göre her şekilde gereklidir. Dış mevsim koşulları için evet, Sıcak için evet, Soğuk için evet, olası darbeye karşı evet vs. Yalnız maliyeti ve işçilik süresini arttırır mı? Evet. Bu bizim işimize gelmez mi? Evet.
Alman bunu dert eder mi? Hayır. Çünkü bir prensibi var adamların."
Adem bey konunun bam teline dokunmuştur,
Olay prensip meselesidir.
gelen ustaya desem ki: ben de bu videodaki gibi bir montaj istiyorum ;farkı neyse malzeme, işçilik vs. vereyim.
Türlü bahaneyle kendi montajının standart olduğunu,buradaki işin göz boyadigindan dem vuracaktır,gereksizdir.
Vakum olayının cozulemedigi yerde ;başka sözüm yok hakim bey?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kısmetse, Ağustos başında klima montajı için servisten randevu aldım.simdiden stresteyim vakum yapacak mı? İşçiliği iyi olacak mı?
....

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Konuya dönersek, pimaş boru bana göre her şekilde gereklidir. Dış mevsim koşulları için evet, Sıcak için evet, Soğuk için evet, olası darbeye karşı evet vs. Yalnız maliyeti ve işçilik süresini arttırır mı? Evet. Bu bizim işimize gelmez mi? Evet.
Alman bunu dert eder mi? Hayır. Çünkü bir prensibi var adamların.
Bende farklı bir yerden gireyim mevzuya o vakit Adem abi

Yukarılarda pimaş boru bu klimaya gereksiz diye yazmıştım ve itiraz eden arkadaşlar olmuş, hayır pimaş boru olmalı denmiş.

Peki bu videodaki klimaya pimaş boruyu uyguladığımız da acaba ''attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değecekmi" işçilik ve malzeme maliyetine değermi ...

Zaten adam kat kat sardı boruları ve o videodaki klimaya ömür boyu gider o yalıtım, tabi dışına düzgün bir dekoratif bant satılırsa.

Bu pimaş boruların bu klimaya ne gibi bir artısı olacak?
Isı kaybını mı engeller, hayır yalıtım anlamında hiçbir katkısı olmayacak o pimaş boruların.

zaten adam olması gereken en güzel şekilde yalıtımını yaptı.

Pimaş borular tamamen görsel amaçlı yapılmış bu klimaya. Ustamız şovv yapmış yani.

Yoookk hayır pimaş borular yalıtım sağlıyor, ısı kaybını engelliyor diyen arkadaşlarıma şu soruyu soruyorum;
videodaki klimanın eti ne butu ne

Sanki -20 derecede çalışacak klima...

Videodaki klima zaten sıfır derecenin altına düştüğünde ecel terleri dökmeye başlayacak, -5 dereceden sonra abi benden bu kadar deyip defroost ritüeline girecek.

Yani o pimaş borunun, çok soğuk havalarda klimanın ısıtma performansına etki etmesini beklemek mantıksızlıktır, zira adam zaten kat kat yalıtımını yapmış, pimaş borunun bir katkısı olmayacaktır artık ısı yalıtımı anlamında, katkısı olsa bile videodaki klima zaten çok soğuk havada çalışacak klima değil...

Ben bu klimayı 20 yıl kullanacağım kardeşim bu pimaş boru şart dersen gene mantıksız, zaten en fazla 8-10 yıl sonra o klima çöp.
Çöp olmasa bile çok çok verimsiz ve yüksek tüketime sahip, zırıltılı çalışan bir klima olacak.

Durum şöyle olsa anlarım;
Adamın yaşadığı yer afyon gibi Ankara gibi soğuk.

Hatta -10 -20 dereceleri sık sık görüyordur ve adam klimayla ısınıyor dur. O yüzden bir gram bile ısı kaybı çok önemlidir.

dış üniteye giden boruların üzerinde kış boyunca kar-buz hiç eksik olmuyordur.

Bu zorlu kış şartlarına uygun üretilmiş, ısıtma performansını yüksek panasonic heatcharge gibi yada başka marka bir klima alınmış ve bu klima rahat rahat 10 yıl kullanılır o zaman tamam yaa bu pimaş boru gerekli okeyy derim.

Bu yazdıklarım benim görüşüm dür, bence'dir yani.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Kısmetse, Ağustos başında klima montajı için servisten randevu aldım.simdiden stresteyim vakum yapacak mı? İşçiliği iyi olacak mı?
Burada biraz psikoloji devreye giriyor.
Ustaya ve ekibe karşı ne kadar baskın olursanız o kadar iş lehinize olabilir. :kiskis

Alman bunu dert eder mi? Hayır. Çünkü bir prensibi var adamların."
Adem bey konunun bam teline dokunmuştur,
Olay prensip meselesidir.
gelen ustaya desem ki: ben de bu videodaki gibi bir montaj istiyorum ;farkı neyse malzeme, işçilik vs. vereyim.
Türlü bahaneyle kendi montajının standart olduğunu,buradaki işin göz boyadigindan dem vuracaktır,gereksizdir.
Vakum olayının cozulemedigi yerde ;başka sözüm yok hakim bey?

Kesinlikle. Vakumu yapan makineyi taşımaya üşenen, montajı yapıp kaçmak isteyenden bunu bekleyemeyiz.
Zamanla tüketiciler bilinçlenirse, servisler de buna mecbur ayak uydurur diye düşünüyorum.
Hangi servis gün içerisinde 50 tane şikayet almak ister ki? :alala
Düşünsenize o gün montajı yapılan tüm kişiler çağrı merkezini arayıp vakum yapılmadı, pimaş takmadılar diye üreticiye bildiriyor. :kiskis
Tavsiye Forumu'nun da amacı bu biraz aslında. Tüketicideki bilinci, bilgi seviyesini artırmak.
Çünkü vakum yapılmadıktan sonra o klimanın verimi daha erken düşecek sanırım ve tüketiciye ciddi maliyetlere neden olabilecek bir durum sanırım.
Benim evimde klima yok o yüzden bilmiyorum. :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620

Yukarılarda pimaş boru bu klimaya gereksiz diye yazmıştım ve itiraz eden arkadaşlar olmuş, hayır pimaş boru olmalı denmiş.

Peki bu videodaki klimaya pimaş boruyu uyguladığımız da acaba ''attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değecekmi" işçilik ve malzeme maliyetine değermi ...

Zaten adam kat kat sardı boruları ve o videodaki klimaya ömür boyu gider o yalıtım, tabi dışına düzgün bir dekoratif bant satılırsa.

Isı kaybını mı engeller, hayır yalıtım anlamında hiçbir katkısı olmayacak o pimaş boruların.

Pimaş borular tamamen görsel amaçlı yapılmış bu klimaya. Ustamız şovv yapmış yani.

Yoookk hayır pimaş borular yalıtım sağlıyor, ısı kaybını engelliyor diyen arkadaşlarıma şu soruyu soruyorum;

Videodaki klima zaten sıfır derecenin altına düştüğünde ecel terleri dökmeye başlayacak, -5 dereceden sonra abi benden bu kadar deyip defroost ritüeline girecek.

Yani o pimaş borunun, çok soğuk havalarda klimanın ısıtma performansına etki etmesini beklemek mantıksızlıktır, zira adam zaten kat kat yalıtımını yapmış, pimaş borunun bir katkısı olmayacaktır artık ısı yalıtımı anlamında, katkısı olsa bile videodaki klima zaten çok soğuk havada çalışacak klima değil...

Ben bu klimayı 20 yıl kullanacağım kardeşim bu pimaş boru şart dersen gene mantıksız, zaten en fazla 8-10 yıl sonra o klima çöp.
Çöp olmasa bile çok çok verimsiz ve yüksek tüketime sahip, zırıltılı çalışan bir klima olacak.

Hatta -10 -20 dereceleri sık sık görüyordur ve adam klimayla ısınıyor dur. O yüzden bir gram bile ısı kaybı çok önemlidir.

Bu zorlu kış şartlarına uygun üretilmiş, ısıtma performansını yüksek panasonic heatcharge gibi yada başka marka bir klima alınmış ve bu klima rahat rahat 10 yıl kullanılır o zaman tamam yaa bu pimaş boru gerekli okeyy derim.

Mesele estetikten çok boruların dış ortam koşullarından biraz daha korunabilmesi bence.
Boruların etrafı sarılıyor ama o sarılan malzeme yağmura, ısı değişimlerine ne kadar süre dayanabilecek onu bilmiyorum.
Yağmur suyu, kar suyu vs değmemiş bir malzeme muhtemelen daha az yıpranacaktır diye düşünüyorum.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Mesele estetikten çok boruların dış ortam koşullarından biraz daha korunabilmesi bence.
Boruların etrafı sarılıyor ama o sarılan malzeme yağmura, ısı değişimlerine ne kadar süre dayanabilecek onu bilmiyorum.
Yağmur suyu, kar suyu vs değmemiş bir malzeme muhtemelen daha az yıpranacaktır diye düşünüyorum.
Hocam mesele bu klima için tamamen estetik bence. Adam zaten mükemmel şekilde çift kat yalıtım malzemesi ile yalıtımı yaptı, üzerine çift kat düzgün bir bantla sarsa olay tamamdır.

Yağmura, kara, ısı değişimlerine boruların yalıtımı dayansa bile klimanın kendisi dayanmayacaktır.

Tamamen görsel amaçlı yapılmıştır o pimaşlar.

Tofaşa ne kadar masraf ederseniz edin, ne modifiye yaparsanız yapın, hangi eksozu, hangi lastiği, hangi hava filtresini takarsanız takın eldeki mal bellidir 80 beygir bir motorunuz vardır...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Hocam mesele bu klima için tamamen estetik bence. Adam zaten mükemmel şekilde çift kat yalıtım malzemesi ile yalıtımı yaptı, üzerine çift kat düzgün bir bantla sarsa olay tamamdır.

Yağmura, kara, ısı değişimlerine boruların yalıtımı dayansa bile klimanın kendisi dayanmayacaktır.

Tamamen görsel amaçlı yapılmıştır o pimaşlar.

Tofaşa ne kadar masraf ederseniz edin, ne modifiye yaparsanız yapın, hangi eksozu, hangi lastiği, hangi hava filtresini takarsanız takın eldeki mal bellidir 80 beygir bir motorunuz vardır...
İşin teknik kısmına hakim olmadığım için bir şey diyemiyorum.
Dış ünite dediğiniz gibi her türlü koşula maruz kalacak maalesef.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Fatihcim ''Haklısın'' diyeyim konu uzamasın. Sen ''gereksiz'' diyorsan gereksizdir :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,428

Klima hakkında bildiğimiz tek sey
Üretici firması.

Simdi gelelim soğuk havada çalışma ve defrost olayına
Soğuk iklimlerde diş üniteye ısıtıcı konur
Bu ısıtıcı kondenserin donmasıni önler yada geçiktirir.

Ülkemize gönderilen makinalar gibi
-5 -10 görünce topu atmaz :ok

zaten kataloğda kocaman yazmis -10 diye :kiskis

Bu ülkelerde -30 derecede çalışabilen
makinalar var.
Birara ME getiriyordu TR özel siparişle.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt