Klima montajı böyle mi olmalı ?

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
Daha once bende izlemistim videonun tamamini. Teknik olarak bilemem ama gorsel olarak cok guzel bir montaj.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Olması gerekeni yapmış.. Burada yapılmaz.. Para ver diye yalvarır sadece.. iş ahlakı ancak ahlaklı olanlarda bulunur..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Benim klimanın bütün bakırlar dışarıda.. "kuşlar süngerleri kemiriyor" demişti tamirci kılıklı kendinden menkul bir tipleme.. çözüm yok tabi ki o tiplemede.. sadece lak lak ve para

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Klima Midea üretimi :kiskis
Erinç Erinç

Boruyu PVC içine alıp rekorlara kadar izolasyon yapmasının nedeni
Kışın diş ortamın aşırı soguk olması ısı kaybını minimuma indirmek.

Borulama mesafesi kısa evap küçük olmasından dolayı manuel pompa kullanmasında mahsur yok.

Vakum yapsında nasıl yaparsa yapsın
bizim zırtapozların ellerinde elektriklisi var
onu bile bağlayıp vakumlamaktan imtina ediyorlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sanki montajı ben yapmış gibiyim :kiskis

Ukalalık olmasın ama, o pimaşlar hariç bu montaj gibi çooook montaj yaptım.

Yalnız çalışırdım, süre sorunum yoktu, A101 satardı ben takardım, köy yeri, karışan yok görüşen yok. Adamlar usta gördü diye zaten ağzı kulaklarında o nedenle dilediğim gibi rahat montajlar yaptım.

Yaşadığım çevrede sağa sola giderken ''Aaaa onu ben taktım , Aaaa bunu ben taktım'' der dururum. Bir gün olsun aynı eve ikinci kere girmişliğim yoktur çok şükür.

Bıraktım bu işleri, bu gün alnım ak, göğsümü gere gere dolanırım ortalıkta zira arkamdan küfür eden kimse yoktur.

Öncelikle o montajı görünce ben kendime küfür etmiyorum en önemlisi o bence.

Bir gün küçük oğlumu götürmüştüm montaja, hatta ona dahi staj yaptırmıştım iç ünite montajında, hatıra olsun diye video çekmiştim vs vs

Yani ülkemizde bu nitelikte ZEKA var ancak koşullar kimsenin bu şekilde çalışmasına izin vermiyor, vermez..

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
harbiden kusursuz işçilik....
bu videodaki adamın yaptığı montajı bizim ustalarımızda yapar, ekstra bir zekaya, dehaya gerek yok, sadece yapmak istemek gerekiyor.

pimaş borular bu klimaya gereksiz olmuş sadece.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Pimaş gerekmese Alman onu koymazdı..Gerekiyor ki koymuş.. Mercedes'i, Audi'yi BMW' yi yapan Alman gereksiz birşey koymaz.. Zaten Sota Sota üstad neden Pvc konulduğunu yukarıda izah etmiş.. Kendisine aynen katılıyorum..

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
Pimaş gerekmese Alman onu koymazdı..Gerekiyor ki koymuş.. Mercedes'i, Audi'yi BMW' yi yapan Alman gereksiz birşey koymaz.. Zaten Sota Sota üstad neden Pvc konulduğunu yukarıda izah etmiş.. Kendisine aynen katılıyorum..

Alman koymazdı kısmına katılmıyorum. Almanlarda over engineered diye bir kavram var. Tabiri caiz ise mühendisliğin fazlaca b*kunu çıkarıyorlar.

Örnek alman otomobilleri:

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Bizim klimalar aynen böyle montaj yapıldı,halen üzerindekiler ilk gün gibi duruyor ,ta ki iki ay önce mantolama yapılana kadar.Salondaki sharp dış üniteyi sökmüşler(köyde idim), eve döndüğümde kablolar salkım saçak,boruların bağlantı yerlerindeki tüm korumalar sökülmüş,halbuki rekorları ve kablo klamenslerini boşaltsaymış olurmuş, hanıma "keşke beni arasaydın" dedim.
Neyse,bizim dış duvar bitince,elemanlar geldiler, ve ...
Ben(B) - Siz mi söktünüz yoksa başka firma mı?
Usta (U)- Biz
B- ustalık belgeni görebilirmiyim
U- neden
B- Böyle sökmek için amatör olmak lazım ki amatör bile sökmez
U- Beğenemedin mi?
B- Bekle abim
Apartman yöneticisini çağırdım...
B- Aga ,al bu ustayı evimden,yarın bir usta getireceğim faturayı firmaya yolluyacağım
Y(önetici)- Problem ne alattin bey
Anlattım uzun uzun, ustaya "beyfendi nasıl istiyorsa öyle yapacaksın" dedi,ben de "önce korumalar tekrar takılacak(sarılacak),kopardığı takozlar yenilenecek,kerpetenle söktüğü askılık civatalar, duvar yeniden delinip çelik dübel takılacak dedim.
İnanın "takamam-yapamam" dedi ki dış duvar için kurulan iskeleler daha duruyordu,yani pencereden abanıp yapmayacaktı,iskeleden yapacaktı.Derhal evimi terk etmesini söyledim,iş daha da büyüdü ,mantolama için anlaşmalı firma müdürü ile tel üstüne tel etti bizim yönetici,belki 2 saat konuştular...
Ertesi gün usta yine geldi,önce özür diledi bizden(ailecek),sonra "istediğim gibi" tekrar yapıldı işlem,aslında istediğim gibi demek yanlış olur ,kişinin sökmeden önceki haline yeniden getirildi .Bilinçsiz biri olsam ,paldır-küldür takıp gidecekti,sonra elaman ara dur.Hani çöp de yok ki,söküp çöpe atayım :haha

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Servisler firmalardan şu an aldıkları montaj fiyatları ile bu işi çıkarabilir mi?
Bence çıkartamaz. Kurulacağı yeri biliyorsanız pimaş boruyu siz de temin edebilirsiniz.
Bunun dışında çok da övülecek bir şey göremedim videoda.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Bizim klimalar aynen böyle montaj yapıldı,halen üzerindekiler ilk gün gibi duruyor ,ta ki iki ay önce mantolama yapılana kadar.Salondaki sharp dış üniteyi sökmüşler(köyde idim), eve döndüğümde kablolar salkım saçak,boruların bağlantı yerlerindeki tüm korumalar sökülmüş,halbuki rekorları ve kablo klamenslerini boşaltsaymış olurmuş, hanıma "keşke beni arasaydın" dedim.
Neyse,bizim dış duvar bitince,elemanlar geldiler, ve ...
Ben(B) - Siz mi söktünüz yoksa başka firma mı?
Usta (U)- Biz
B- ustalık belgeni görebilirmiyim
U- neden
B- Böyle sökmek için amatör olmak lazım ki amatör bile sökmez
U- Beğenemedin mi?
B- Bekle abim
Apartman yöneticisini çağırdım...
B- Aga ,al bu ustayı evimden,yarın bir usta getireceğim faturayı firmaya yolluyacağım
Y(önetici)- Problem ne alattin bey
Anlattım uzun uzun, ustaya "beyfendi nasıl istiyorsa öyle yapacaksın" dedi,ben de "önce korumalar tekrar takılacak(sarılacak),kopardığı takozlar yenilenecek,kerpetenle söktüğü askılık civatalar, duvar yeniden delinip çelik dübel takılacak dedim.
İnanın "takamam-yapamam" dedi ki dış duvar için kurulan iskeleler daha duruyordu,yani pencereden abanıp yapmayacaktı,iskeleden yapacaktı.Derhal evimi terk etmesini söyledim,iş daha da büyüdü ,mantolama için anlaşmalı firma müdürü ile tel üstüne tel etti bizim yönetici,belki 2 saat konuştular...
Ertesi gün usta yine geldi,önce özür diledi bizden(ailecek),sonra "istediğim gibi" tekrar yapıldı işlem,aslında istediğim gibi demek yanlış olur ,kişinin sökmeden önceki haline yeniden getirildi .Bilinçsiz biri olsam ,paldır-küldür takıp gidecekti,sonra elaman ara dur.Hani çöp de yok ki,söküp çöpe atayım :haha
Aynısı tıpatıp benim başıma da geldi.. Dış cephe boyacılar dış ünitenin bütün bakırlarını toplayıp topak yapıp duvarın bir köşesine sıkıştırmışlar.. Tabi ki bizim sözde apartman yönetici ile ister istemez papaz olduk.. Sonuçta olmayan hörgüçten ödeyerek tekrar bakır boruları yenilemek zorunda kaldım..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Alman koymazdı kısmına katılmıyorum. Almanlarda over engineered diye bir kavram var. Tabiri caiz ise mühendisliğin fazlaca b*kunu çıkarıyorlar.

Örnek alman otomobilleri:
Dikkat ederseniz "gerekiyor ki koymuş" diye yazdım..

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
Bence çıkartamaz. Kurulacağı yeri biliyorsanız pimaş boruyu siz de temin edebilirsiniz.
Bunun dışında çok da övülecek bir şey göremedim videoda.
bana hep kalas ustalar denk gelmiş adamlar süper çalışıyorlar hemde ellerinde her alet var(rekorları bile tork anahtarıyla sıkıyorlar) bana denk gelen ustalar resmen kütüktü.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri