Klima İç Ünite Fanındaki Kırık Kanatların Yapıştırılması

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459
Cross fan değişmeli yapıştırma vb islemlerle olacak iş değil.
kanatçıklar üzerindeki ağırlık değişimi balansa neden olacaktır.
(sesli ve titreşimli çalışmaya neden olur)

kasa ve drenaj tavası sökebilirseniz.
cross fanın motor tarafında motora yakın kısımda (fan kanatlarının içinde sabitleme cıvatası bulunur)

aynı boy ve çapta cross fan alıp işlemi tersten uygulayacaksınız.

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Eveeet tekrardan selam forumdaşlar.

Gariban, ezgin bir klimam var ve bu klimamın iç ünite fanında 4 tane PARÇASIZ BÜTÜN ŞEKİLDE kanatçık kırılmıştı.

Bu konu üzerinde, görsel paylaşarak kırık olan fan kanatçıklarını hangi tip yapıştırıcı ile yapıştırmam gerektiğini forumdaşlara sormuştum.

Olmaz o iş, balans yapar, yapıştırıcı tutmaz yada şu tip yapıştırıcıyı kullan şeklinde tavsiyeler aldım, cevap veren herkese teşekkür ederim.

Bu durum üzerine iç üniteyi söktüm ancak sota ustamın dediği fanı sabitleyen civataya erişememiştim, kart kutusunu sökmek gerek falan filan..
Bu iş beni aşar deyip klimayı geri toplamıştım.

Artık bir klima servisine başvurdum, gelin hem klimayı yıkayın hemde iç ünite fanını söküp kırık olan 4 kanatçığı yapıştırın dedim ama bir kaç klimacı da ""olmaz o iş, balans yapar, dağılır, tutmaz"" şeklinde cümleler kurup ezbere konuştular.

Kırık olan parçaların fotoğraflarını göstedim bu parçalırın bütün şekilde ve parçalanmadan kırıldığını izah ettim, ben parçaları yerlerine elim ile yerleştirmeyi denedim ve hiç boşluksuz kırık parçalar cuk diye yerine oturuyor ustam dedim... Genede olmaz abim o iş cevabını aldım.

Yahu halbuki adam gelse 150 lira klimayı yıkamak için alsa, 100 lirada fanı söküp kırık kanatçıkları yapıştırdığı için alsa....

Ama bizim esnafımız tok esnaf, öyle kırık, kılçık, uğraştırıcı işleri pek sevmez kolay iş ve güzel ücreti sever.

Neyse bir kaç klimacı olmaz deyince, çare yok yetkili servisten parça fiyatı istedim, ürün foto ve barkod fotolarını istedi servisi. Tamam yolladım, biz bilgi vereceğiz dediler, aradan 1 hafta geçti cevap yok.
Tekrar gittim servise hani bana fiyat verecektin ustam dedim, adam çoktan unutmuş, tekrar yolladım ürünün barkodunu ve bilgi etiketini watzap üzerinden.
Aradan bir kaç gün geçti cevap yok...

Ulen sizin gibi çok bilmiş geçinen adamlarlamı uğraşacağım deyip tekrar klimayı parçaladım, bu sefer azim edip kart kutusunu falan söktüm ve sota ustamın dediği fanı sabit tutan civataya ulaştım ve iç ünite fanını söküp indirdim aşağıya.

İç ünite fanını yatırdım mutfak tezgahının üzerine ve origami titizliği ile, birer birer, cuk diye yerlerine yapıştırdım, inanın sıfıra sıfır yapıştırdım parçaları.

Ben zaten bu işlem sonucu balans olmayacağını biliyordum ama genede danıştığım bütün ustalar balans yapar, olmaz o iş, yapışmaz dediği için klimamın yapıştırma işlemi bittikten sonra iç üniteyi geri topladım ve soğutma modunda, 16 derecede, turbo fan seviyesinde 3 saat çalıştırdım klimayı, aynı şekilde bir 3 saat de ısıtma modunda turbo fan seviyesinde 30 derecede çalıştırdım klimayı.

İnanın ki zerre balans ve ses yok klimada. İsteyene video bile atabilirim...

Aşağıya foto yükleyeceğim eğer kanatçıklar bütün şekilde kırılmamış olsaydı, parça parça kırılmış olsaydı, ben zaten yapıştırmak için uğraşmaz ve bu forumdaki arkadaşlardan tavsiye istemezdim...

Neyze çok uzun yazdım okuduğunuz için teşekkürler arkadaşlar.
Sonuç olarak klima iç ünite fanındaki kırılmış kanatçıklar yapıştırılabiliyormuş....

Kullandığım yapıştırıcı da süpermiş, çok beğendim.

IMG_20211002_195535.jpg

Screenshot_2021-10-02-19-21-03-910_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_2021-10-02-19-20-52-948_com.google.android.apps.photos.jpg

IMG_20211002_181215.jpg

IMG_20211002_181205.jpg

IMG_20211002_181153.jpg

IMG_20211002_181140.jpg

Son düzenleme:
Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Eline sağlık bayağı uğraştığın belli, bunun yerine cross fanı söküp klima çıkması satan yerlerden 30/40tl aynı uzunlukta cross alabilirdin.
Eh be Ahmet ustam ya, ne edeyim düğünden sonra kınayı :hihi:hihi keşke konuyu açtığımda vereydin bu tavsiyeni.

ben her cross her klimaya uymaz ve cross fan uydurmak zor iş sanıyordum.

Bu yüzden cihazın yetkili servisine gittim, çare yok orjinal sıfır fan alacaktım ama servis fiyat bilgisi için dönmedi bana.
Servis şimdilik net fiyat veremem size ama net fiyat vermek için geri döneceğim demişti, peki kabataslak kaç para bu fan dedim cevap; 200 ile 700 lira arasında fan fiyatları dedi.
Ben cros fan ve işçilik de dahil 400-500 lirayı gözden çıkarmıştım.

Neyse her işte bir hayır vardır bir sayede cross fan değiştirmeyide öğrendik.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459
Eh be Ahmet ustam ya, ne edeyim düğünden sonra kınayı :hihi:hihi keşke konuyu açtığımda vereydin bu tavsiyeni.

ben her cross her klimaya uymaz ve cross fan uydurmak zor iş sanıyordum.

Bu yüzden cihazın yetkili servisine gittim, çare yok orjinal sıfır fan alacaktım ama servis fiyat bilgisi için dönmedi bana.
Servis şimdilik net fiyat veremem size ama net fiyat vermek için geri döneceğim demişti, peki kabataslak kaç para bu fan dedim cevap; 200 ile 700 lira arasında fan fiyatları dedi.
Ben cros fan ve işçilik de dahil 400-500 lirayı gözden çıkarmıştım.

Neyse her işte bir hayır vardır bir sayede cross fan değiştirmeyide öğrendik.
Uzunluğun tutması yeterli 0.5-1cm az olmasınında önemi yok. motor mili uzun olduğu için tolerans payı var.

Sağlık olsun. Balans yapar başını ütülerse değiştirirsin.

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
fanı yapıştırmak uzun ömürlü olmazyenilenmesi daha sağlıklı olur tekrar kırılırsa motorun zarar görme olasılığı var.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Üstadım sizin daha önce kanatçığı kırılmış ve yapıştırıcı ile yapıştırılmış klimanızın ömrü ne kadardı?
Yapıştırdığınız fan kanatçığı ne kadar süre dayandı?
Yapıştırdığınız fan kanatçığı tekrar kırıldığında fan motoruna yada evapa zarar verdi mi?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Rak_Benadam Rak_Benadam,

Hocam aklında olsun pattex ultra gel ile azıcık pamuk mükemmel iş çıkartıyor. Öyle tık diye de gitmiyor. Ben dikişi atan ayakkabımın ipliğin dibine sürdüm minnacık 3 yıl oldu ayakkabının başka yerleri eskidi o nokta ilk günkü gibi duruyor.

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Rak_Benadam Rak_Benadam,

Hocam aklında olsun pattex ultra gel ile azıcık pamuk mükemmel iş çıkartıyor. Öyle tık diye de gitmiyor. Ben dikişi atan ayakkabımın ipliğin dibine sürdüm minnacık 3 yıl oldu ayakkabının başka yerleri eskidi o nokta ilk günkü gibi duruyor.
Teşekkürler hocam bu pattex ultra gel yapıştırıcıyı görmüştüm geçen hepsiburada.com da, dikkatimi çekmişti.
Biraz daha elastik ve yapıştırıldığında esneme payı olan bir yapıştırıcı sanırım. Japon yapıştırıcın tersine yani, japon yapıştırıcı yapıştırıldığında esneme payı hiç yok esnediği anda çat diye kırılıyor.

Tavsiyeniz ve deneyimizin üzerine pattex ultra gel sepete eklendi, ilk h.b. da siparişimde alacağım evde dursun.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459
küçük bir tüyo verelim.
Hızlı yapıştırıcıların hepsi kapağı açıldığı andan itibaren oksijen ve dış ortam sicakliğı nedeniyle sürekli tepki halinde olur ve zamanla katılaşır.

Bunu engellemek için kullanım sonrası buzdolabının soğutucu bölümüne koyun.

1 yılı geçti aynı hızlı yapıştırıcıyı kullaniyorum.

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
küçük bir tüyo verelim.
Hızlı yapıştırıcıların hepsi kapağı açıldığı andan itibaren oksijen ve dış ortam sicakliğı nedeniyle sürekli tepki halinde olur ve zamanla katılaşır.

Bunu engellemek için kullanım sonrası buzdolabının soğutucu bölümüne koyun.

1 yılı geçti aynı hızlı yapıştırıcıyı kullaniyorum.
Ustam Alaatin abi de öyle demişti, attım buzdolabına yapıştırıcıyı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Oooo,hadi bakalım güle güle kullanın yeni klimanızı ,yeni sayılır artık ,eline sağlık bu arada.
İşte bende bunun için kendim yapıyorum veya yapmaya çalışıyorum " bugün git ,yarın gel" veya "tamam be abi,bak süper oldu bi daha olmaz" dan dolayı :)

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Oooo,hadi bakalım güle güle kullanın yeni klimanızı ,yeni sayılır artık ,eline sağlık bu arada.
İşte bende bunun için kendim yapıyorum veya yapmaya çalışıyorum " bugün git ,yarın gel" veya "tamam be abi,bak süper oldu bi daha olmaz" dan dolayı :)
Teşekkürler sevgili Alaattin abi gene kendi işimizi kendimiz gördük ve gayet de güzel oldu, iç ünitenin kasasını sökmüşken bir sileyim dedim ve silit benk yağ çözücü ile sildim pırıl pırıl oldu, gerçekten yeni gibi oldu.

Ve bir cihazın sorununu gidermiş olmanın, tamir etmiş olmanın verdiği haz da başka oluyor ?

Panelci TKartaL TKartaL da iyi bilir bu duyguyu ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt