Kingston SSD - SATAFIRM s11

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,138
Arkadaşlar bir anda laptop açılmamaya başladı ve şu hatayı vermeye başladı, Innaccessıble boot device hatası vermeye başladı mavi ekranda. Bios a girdiğimde Sata HDD - Satafırm s11 olarak gözüküyor. Bu ne demek oluyor SSD pert mi oldu şimdi ?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Elinde Windows kurulumu varsa format atmayı dene. Pert olup olmadığını ancak yazılımla anlayabilirsin. Ya da Hiren's Boot CD gibi bir live CD indir USB ye yazdır, o şekilde diske erişmeye çalış. Elinde Windows kurulum USB'si mevcutsa, onarım yapmayı da deneyebilirsin. Sistem dosyaları veya yapılandırması da hasar görmüş olabilir.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,138
Elinde Windows kurulumu varsa format atmayı dene. Pert olup olmadığını ancak yazılımla anlayabilirsin. Ya da Hiren's Boot CD gibi bir live CD indir USB ye yazdır, o şekilde diske erişmeye çalış. Elinde Windows kurulum USB'si mevcutsa, onarım yapmayı da deneyebilirsin. Sistem dosyaları veya yapılandırması da hasar görmüş olabilir.
Eyvallah hocam formatı bi deneyeyim bakalım, olmazsa yeni ssd alacaz artık. Nerden çıktı şimdi bu arkadaş yaa harbi ayar oldum ?

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
"
satfirms11.jpg

SSD disklerin hayatımıza girmesiyle birlikte elbette yeni disk hataları da hayatımıza girmekte. Bunlardan en yaygınlarından biride özellikle Sandisk, Corsair, Kingston, Hi-Level gibi markalarda karşımıza çıkan diskin aygıt yöneticisinde SATAFIRM S11 olarak gözüktüğü erişim sağlanamama hatasıdır.

Bir çok farklı markada aynı hata ile karşılaşılmasının sebebi üreticilerin disk üzerinde kullandıkları denetleyicinin Phison tarafından üretilmesidir. Phison yaygın olarak kullanılan bir çok SSD markasında bulunmaktadır. ( Samsung disklerde bulunmaz.) Yine bu denetleyiciye sahip disklerde oldukça sık diskin kendi kendine 0 GB olarak görüp SATAFIRM olarak tanınmasını sağlayan bir hata mevcuttur. Üretici bu geri dönüşlerle birlikte yeni nesil disklerde bu denetleyici üzerinde değişiklikler yapsa da halen ülkemizde yaygın olarak satışta olan bir çok üründe Phison PS3111 kodlu denetleyiciye sahip diskler satıştadır.

Bu denetleyiciye sahip yaygın marka modeller aşağıdaki gibidir. Listede yer alamayan disklerde mevcuttur.

• Crucial V4;
  • Corsair Nova;
  • Corsair Force LS;
  • Kingston SMSM15S3;
  • Patriot Blaze;
  • Patriot Blast;
  • Silicon Power Slim S55;
  • Smartbuy Ignition 2;
  • Smartbuy S9M;
  • Smartbuy Revival;
  • Smartbuy Firestone;
  • Smartbuy Ignition 4;
  • Patriot Blast;
  • Kingston SSDNow UV300;
  • Kingston SSDNow KC400;
  • Kingston HyperX Savage;
  • GoodRam CX100;
  • Smartbuy Revival 2;
  • Patriot Spark;
  • Kingston A400;
  • GOODRAM CX300;
  • GOODRAM S400U;
  • Silicon Power Slim S55 (PS3111);
  • Lite-On MU3;
  • Silicon Power Slim S60;
  • GOODRAM S400U;
  • Smartbuy S11T;
  • OCZ (Toshiba) Trion 100;
  • OCZ (Toshiba) Trion 150;
  • Toshiba Q300;
  • QUMO Novation 3"

böyle bir şey varmış.

linkte ücretsiz danışma ve ücretli kurtarma hizmetinden söz ediliyor. firmayla alakam yoktur .

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
"
satfirms11.jpg

SSD disklerin hayatımıza girmesiyle birlikte elbette yeni disk hataları da hayatımıza girmekte. Bunlardan en yaygınlarından biride özellikle Sandisk, Corsair, Kingston, Hi-Level gibi markalarda karşımıza çıkan diskin aygıt yöneticisinde SATAFIRM S11 olarak gözüktüğü erişim sağlanamama hatasıdır.

Bir çok farklı markada aynı hata ile karşılaşılmasının sebebi üreticilerin disk üzerinde kullandıkları denetleyicinin Phison tarafından üretilmesidir. Phison yaygın olarak kullanılan bir çok SSD markasında bulunmaktadır. ( Samsung disklerde bulunmaz.) Yine bu denetleyiciye sahip disklerde oldukça sık diskin kendi kendine 0 GB olarak görüp SATAFIRM olarak tanınmasını sağlayan bir hata mevcuttur. Üretici bu geri dönüşlerle birlikte yeni nesil disklerde bu denetleyici üzerinde değişiklikler yapsa da halen ülkemizde yaygın olarak satışta olan bir çok üründe Phison PS3111 kodlu denetleyiciye sahip diskler satıştadır.

Bu denetleyiciye sahip yaygın marka modeller aşağıdaki gibidir. Listede yer alamayan disklerde mevcuttur.

• Crucial V4;
  • Corsair Nova;
  • Corsair Force LS;
  • Kingston SMSM15S3;
  • Patriot Blaze;
  • Patriot Blast;
  • Silicon Power Slim S55;
  • Smartbuy Ignition 2;
  • Smartbuy S9M;
  • Smartbuy Revival;
  • Smartbuy Firestone;
  • Smartbuy Ignition 4;
  • Patriot Blast;
  • Kingston SSDNow UV300;
  • Kingston SSDNow KC400;
  • Kingston HyperX Savage;
  • GoodRam CX100;
  • Smartbuy Revival 2;
  • Patriot Spark;
  • Kingston A400;
  • GOODRAM CX300;
  • GOODRAM S400U;
  • Silicon Power Slim S55 (PS3111);
  • Lite-On MU3;
  • Silicon Power Slim S60;
  • GOODRAM S400U;
  • Smartbuy S11T;
  • OCZ (Toshiba) Trion 100;
  • OCZ (Toshiba) Trion 150;
  • Toshiba Q300;
  • QUMO Novation 3"

böyle bir şey varmış.

linkte ücretsiz danışma ve ücretli kurtarma hizmetinden söz ediliyor. firmayla alakam yoktur .
Güzel bilgi.
Umarım disk brick olmamıştır.
2021'de böyle bir sorunu görmek üzücü.
Çok eski zamanlarda ilk çıkan SSD'lerin aniden gümlediğini görürdük.
Şans meselesi tabi. NAND'ın içinde ne olup bittiğini bilemiyoruz sonuçta.

Arkadaşımın 850 EVO'su da gümlemişti aniden, Samsung yenisini vermişti.
Bendeki 860 EVO'nun başına böyle bir durum gelmemişti ama.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,138
Olmuyo ssd gidik galiba, kurmuyo diske windowsu gpt formatında değil diyor. Fn+f10 diskpart tan gpt formatına çevireyim dedim, bu disk çevrilmiyor diyor ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Olmuyo ssd gidik galiba, kurmuyo diske windowsu gpt formatında değil diyor. Fn+f10 diskpart tan gpt formatına çevireyim dedim, bu disk çevrilmiyor diyor ?
Kurmaz ,araştırmalarıma göre firmware tekrar yüklenmesi gerekir(miş) ,daha bu gün oğlumla bu konuyu konuştum öğle üzeri :) ,çünkü aldığım lenovoda 240gb ssd var,linux kopyaladım - bendeki hddyi yani -,tamam hızlı açılıyor ama bunun bir sınırı olmalı dedim,sorma nedenim de oydu ,hatta bir adrese girip tüm sayfadakileri indirdim ,alışkanlık tabii bendeki,hatta firmwareleri de indirdim.
Kısaca ilk yazdığım gibi,maalesef firmware yüklenmesi gerekir(miş)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
İstersen adresi de vereyim ,indir sende hepsini ,7mb tutuyor tamamı :ok
Kullanıcılar için gizli metin: The_SreT 

Tabii ,"nasıl yapılıyor " diye sorma çünkü bilmiyorum yöntemini .

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Bölümü silmeyi denediniz mi?
Silemiyor veya müdahale edemiyorsanız o zaman diskte sorun var derim.

BIOS'ta Secure Boot açık mı bakın derim, ya da Legacy boot kapalı mı bir bakın.
Bir de BIOS'ta Secure Erase varsa oradan SSD'yi silmeyi deneyin.

SSD'ye firmware nasıl programlanır bilmiyorum.
Bu işler genelde işletim sistemi ortamında, SSD üreticisinin yazılımı ile yapılır.

Ya da DOS ortamında üreticinin anlattığı şekilde.

Veya SSD'nin içi açılıp dışarıda programlanması lazım.
Ama onu yapabilmek mümkün müdür bilmiyorum.

Garantisi varsa yollayın servise.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Bölümü silmeyi denediniz mi?
Silemiyor veya müdahale edemiyorsanız o zaman diskte sorun var derim.

BIOS'ta Secure Boot açık mı bakın derim, ya da Legacy boot kapalı mı bir bakın.
Bir de BIOS'ta Secure Erase varsa oradan SSD'yi silmeyi deneyin.

SSD'ye firmware nasıl programlanır bilmiyorum.
Bu işler genelde işletim sistemi ortamında, SSD üreticisinin yazılımı ile yapılır.

Ya da DOS ortamında üreticinin anlattığı şekilde.

Veya SSD'nin içi açılıp dışarıda programlanması lazım.
Ama onu yapabilmek mümkün müdür bilmiyorum.

Garantisi varsa yollayın servise.
Olmaz umut olmaz,firmware gidikse yeniden yüklenmesi gerekir ki verilen "hata kod"u bunu gösteriyor.En iyisi garantiyi kullanmak ,ama o da bir yere kadar ,bence. Çünkü aynı ürün geleceğinden sıkıntının tekrarlanacağını düşünüyorum

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Olmaz umut olmaz,firmware gidikse yeniden yüklenmesi gerekir ki verilen "hata kod"u bunu gösteriyor.En iyisi garantiyi kullanmak ,ama o da bir yere kadar ,bence. Çünkü aynı ürün geleceğinden sıkıntının tekrarlanacağını düşünüyorum
Garanti hiç yoktan sıfır verir veya firmware atar.
En azından çalışan ürün gelir.

Şans meselesi, Samsung bile birden gümleyebiliyor.
Kime denk gelirse kısacası. :kiskis

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Garanti hiç yoktan sıfır verir veya firmware atar.
En azından çalışan ürün gelir.

Şans meselesi, Samsung bile birden gümleyebiliyor.
Kime denk gelirse kısacası. :kiskis
İşte eğer o diskte programları yedekliyorsan hepsi gider maalesef,ben söktüm ssdyi,kendi hddmi taktım bu akşam,neme lazım.bir kere yanında kablosuz cihaz kullanmıyacaksın,sinyalleri kesin firmwareyi uçurur,en basiti cep telefonu :)
Biliyorum,şimdi bu yazdığımı okuyunca gülenler olacaktır mutlaka ,ama cep telefonun uydu flashını uçurduğuna yakından şahidim :hihi

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
İşte eğer o diskte programları yedekliyorsan hepsi gider maalesef,ben söktüm ssdyi,kendi hddmi taktım bu akşam,neme lazım.bir kere yanında kablosuz cihaz kullanmıyacaksın,sinyalleri kesin firmwareyi uçurur,en basiti cep telefonu :)
Biliyorum,şimdi bu yazdığımı okuyunca gülenler olacaktır mutlaka ,ama cep telefonun uydu flashını uçurduğuna yakından şahidim :hihi
Sinyali bırak anlık elektrik gidip gelmesi de yongayı uçurur. Böyle uçan uydu alıcımız olmuştu. :kiskis
HDD'de de bir düşmeye veya elektrik kesintisine yine gidebilir.

Kısacası önemli veriler birden fazla yerde saklanmalı.
Bu işin HDD'si SSD'si yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt