Kendisine Güvenen Markalar Belli Oluyor MİDEA 12000btu wifi A++

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Valla ben Gree'ye biraz daha yakınım. :sirit

Ha yakınlık dediğim de; giriş seviyesi modellerin bile görece sessiz çalışması ve dış ünitenin biraz daha kompakt oluşundan dolayı. Yoksa bu fiyatlara karton yellemeye devam.:haha
Marka algısı oluşturmak için gereksiz şekilde fiyatını yüksek tutuyor.

Aynısını Midea Türkiyede yaptı sonuç.
şuan kimse yüzüne bakmıyor.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Marka algısı oluşturmak için gereksiz şekilde fiyatını yüksek tutuyor.

Aynısını Midea Türkiyede yaptı sonuç.
şuan kimse yüzüne bakmıyor.

Bu yüzden sürekli "Şu marka Midea'ya ürettiriyor, bu marka Gree'ye geçti. Ama şu modeli Aux üretimi oldu." vs muhabbeti dönüp duruyor.

Bu arada geçen yıl direkt Gree marka 12000 btu'yu ana dağıtıcıdan baya ucuza (Piyasadaki en ucuz fiyattan %35-40 civarı daha ucuzdu) alabilme şansım olmuştu. Bu nasıl bir kar marjı diye düşünmüştüm. (Ve evet, almadım.)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Bu yüzden sürekli "Şu marka Midea'ya ürettiriyor, bu marka Gree'ye geçti. Ama şu modeli Aux üretimi oldu." vs muhabbeti dönüp duruyor.

Bu arada geçen yıl direkt Gree marka 12000 btu'yu ana dağıtıcıdan baya ucuza (Piyasadaki en ucuz fiyattan %35-40 civarı daha ucuzdu) alabilme şansım olmuştu. Bu nasıl bir kar marjı diye düşünmüştüm. (Ve evet, almadım.)
Giriş sınıfı klimaları çin de nekadara ürettirdiklerini bir bilsen :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
daha uzun yazmıştım ama vazgeçtim. Özetini yazayım; Firma samimiyetini tartışmak anlamsızdır. En nihayetinde kurulma amacı kar etmektir.

Midea markasının yaptığı pazarlama/tanıtım hamlesidir ve bu iktisaden doğrudur. Bunu yaparken ademhelvacı gibi bir tüketici hakları savunucusunu seçmek firma için riskli bir araç olabilir çünkü ademhelvacı firmanın menfaatini değil tüketicinin menfaatini savunup ürünün eksi yanlarını tüketiciye hemen söyler. Ancak bana göre yine de bu tercih başarılı bir hamledir. Genel itibari ile malına güvenen firma imajını çizmeyi başarır. Yani pazarlama stratejisidir ve bence doğrudur.

Kar amacı güder firmalar, samimiyetli ya da samimiyetsiz olmazlar. İktisadi ya da gayri iktisadi olurlar. O yüzden firmaya samimi değil demek ürünü inceleyen kişiye hatta bu foruma samimi değil demek olur. Yanlış anlaşılma değil de belki de önyargıyla yazılmış yanlış bir ifade var ortada.

Kendini tüketici haklarını savunmaya adamış hatta bazen fazlasıyla da kendini riske atan birine bunu demek haksızlıktır. Benim kanaatim bu yönde.

(Not: firma, ürün incelemesi, deneme ürünü gönderilmesi, inceleme için kişinin evine ürün montajı videosunu görüp firma samimi değil diyince samimi = maddi çıkar ilişkisini temsilen söylenmiş gibi duruyor.)

Benim görüşüme göre firmanın yaptığı cesaret işi ve defalarca yazdım tekrar yazayım ki ben midea veya fg europe olsam benimle böyle bir anlaşma yapmazdım.

Benim bu işten bir çıkarım yok, aksine zararım var, ''ne gibi?'' derseniz, aslında çalıştırmama hiç ihtiyacım olmamasına rağmen 24 saat açık şekilde sürekli klima çalıştırmak ve bunun elektrik parasını ödemek zorunda kalıyorum.

Kafa yoruyorum, zaman harcıyorum, enerji harcıyorum, bunların verilerini çekip analiz edip senkronize karşılaştırmalarını yapıp ki bunu yapabilmek adına aynı evimde bulunan 9 luk Hotpoint, 12 lik vestel, 12 lik Olefini den de aynı şekilde verileri çekebilmek adına aynı koşullarda onları da çalıştırmak zorunda kalıyorum, tamamını karşılaştırıyorum bunları video haline getiriyorum ki şu izlediğiniz 10 15dk lik videoların arkasında bizim yaklaşık 5-6 saatimiz gidiyor vs vs

Tüm bunlar için para alıyor muyum? Hayır
Mal alıyor muyum? Hayır
peki ben deli miyim ne diye bunlarla uğraşıyorum? İşte onun cevabı sizde saklı.

Bizim buradaki tek avantajımız (Biz diyorum ben değil) toplumu bir şekilde bu konularda GERÇEK ve yanıltıcı reklam hareketleri içermeyen bilgiler ile donatıp ya ''Gayet güvenli alabilirsiniz'' ya '' Nötr kaldık karar sizindir'' ya da ''Valla bir daha düşün başınıza dert almış olabilirsiniz'' diyoruz.

Şimdi referans olarak ise geçmişe dönüp bakmak lazım.

Biz bunu zaten yaptık mı yıllarca? Evet yaptık. Mesela AWOX un yetkili servisi olmama ve aramızda ticari bağ olmasına rağmen bu mecrada awox markasını yerden yere vurduk, almayın dedik, Sakın haaa dedik. Neden? Çünkü Awox markasının takıntığı tutum, halkın faydasına değil zararınaydı o yüzden. Bu basit bir örnektir.

Benim elimde böyle bir potansiyel var ise, bir marka ile reklam anlaşması kopartabilmek adına onlara yalakalık yapmak varken neden antipatilerini üzerime toplayayım?

Sebebi basit, Ticari bir beklentim yok, bu işten para kazanma düşüncem yok, hiç birisinden zerre kadar çıkarım yok ve o nedenle GERÇEKLERİ söylemekten yana hiç bir çekincem yok.

Peki adil davranıyor muyum acaba?

Mesela PHILIPS markası ile aramızda artık yasal olarak da resmen bir sorun olmasına rağmen söz konusu teknolojisi olduğunda halen birçok insana PHILIPS XYQZ alabilirsin diyormuyum evet diyebiliyorum çünkü teknolojisi uygun, kullanışlı, kaliteli olduğu ve tüketiciye uyduğu durumlarda bunu dile getirebiliyorum. SSH ile ilgili uyarıyorum o ayrı konu.

MİDEA ve FG EUROPE özelinde ise ben adamlara şaşırıyor ancak ürünün verileri gün geçtikçe ve gözlemledikçe onları çok iyi anlayabiliyorum.

Birincisi adil bir insan olduğumu çözmüşler, eğer ADALET ve adil davranış yönde bir kişide toplumda veya ülkede sorun yok ise kesinlikle orada hiç bir sorun yoktur bana göre. Muhtemelen firma da böyle düşünmüş olacak ki SANIYORUM şu fikri yürütmüşler kendi içlerinde

Kardeşim bu adamın derdi ne?

1- Daha doyurucu derin bilgi. Tamam sunun her teknik bilgiyi. (Aynen Mehmet Atmaca yetkilisi Sn. Yakup Polat gibi tüm teknik dataları sundular)
2- Malın kalitesi. Tamam malımıza güveniyoruz şu malı gönderin (Bu arada bana yolladıkları ürün sınıfının en üstü amiral koramiral ve değil bilginiz olsun)
3- Satış sonrası hizmet kalitesi (Bu konuda ciddi takıntılıyım) Tamam o konuya güveniyor, Adem Helvacı'nın tespit ettiği eksiklerimizi tamamlayacağımıza inanıyoruz.

Ne kaldı geriye dostlar?

Mal kalitesinden kastım o malın çok iyi ısıtması veya çok iyi soğutması değil.
Kasa genleşme, enerji tüketim, kullanım konforu, kumanda ergonomisi, kasa ebatları, ses konforu, nem dengesi vs vs vs

Benim gibi kılçık birisinin tüm bunların içerisinde HATA ARAYACAK yapıya sahip olduğumu bilmelerine rağmen mallarına güvenip yollamışlar ise bazı şeyleri göze almışlar demektir.

Dün hayatımda ilk defa markanın SSH müdürü ile görüştüm. beyefendi ısrarla bulduğum bütün eksikleri paylaşmamı rica etti. Ki bu konuda sorunları giderebilmek adına adım atmayı hedefliyorlar.

İlk planda gözüme ve aklıma takılan bir iki hususu benim dile getirmeme ilaveten videoda kendi personelleri ile ilgili yakaladıkları bir eksiği de kendileri aktardı bana mesela.

Şimdi dostlar hepiniz canı gönülden bir soru soruyorum.

Bu şekilde yaklaşan markalar veya firmalar sizce kötü bir şey mi yapmış olur?

Samimiyetle bu konu ile ilgili cevaplarınızı duymak istiyorum zira reklamcılık sektörü şu aşağıda espri olsun diye yayınladığım, sevgili Umut Koçak ile canlı yayınımız esnasına geçen kısa bir diyaloğun video alıntısında olduğu gibi olmamalı diye düşünüyorum.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Şimdi dostlar hepiniz canı gönülden bir soru soruyorum.

Bu şekilde yaklaşan markalar veya firmalar sizce kötü bir şey mi yapmış olur?

Sn.@Adem Helvacı üstad bu şekilde yaklaşan marka ve firmalar çok güzel ve gerekli bir şey yapmış oluyor.Diğer marka ve firmaların da örnek alması ve yapması, çoğalması dileğiyle selamlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sn.@Adem Helvacı üstad bu şekilde yaklaşan marka ve firmalar çok güzel ve gerekli bir şey yapmış oluyor.Diğer marka ve firmaların da örnek alması ve yapması, çoğalması dileğiyle selamlar.
Bir reklam ajansı dostumun öngörüsü, gelişen teknoloji sayesinde daha derin bilgiye sahip olabilmenin lüks değil temel ihtiyaç olduğunu artık kavramaya başlayan tüketicilerin, Mesela Hakkı Alkan'ın Arçelik tv incelemesi adı altında video yayınlayıp tv teknik özelliklerinden zerre bahsetmeden sürekli marka güzellemesi yapmasına dair altında yapılan yorumlardan da görüleceği üzere biz doğru olanı yapıyoruz diye düşünüyorum.

Elbette biz de ikilem içerisindeyiz zira YAŞAMAK ve bunun için para kazanmak zorundayız, yine de hiç bir markanın kölesi uşağı olmamak adına onların alışık olduğu dayatmalara ASLA boyun eğmiyoruz.

Bizim yaptığımızın doğru olduğu elbette bir gün anlaşılacak hocam, o zaman DOĞRUYU söyledik diye dahi bize hakkımızı vermeyi kabul eden firmalar olacaktır ve inanın bundan da sizin mutlaka haberiniz olacaktır :ok

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Bir reklam ajansı dostumun öngörüsü, gelişen teknoloji sayesinde daha derin bilgiye sahip olabilmenin lüks değil temel ihtiyaç olduğunu artık kavramaya başlayan tüketicilerin, Mesela Hakkı Alkan'ın Arçelik tv incelemesi adı altında video yayınlayıp tv teknik özelliklerinden zerre bahsetmeden sürekli marka güzellemesi yapmasına dair altında yapılan yorumlardan da görüleceği üzere biz doğru olanı yapıyoruz diye düşünüyorum.

Elbette biz de ikilem içerisindeyiz zira YAŞAMAK ve bunun için para kazanmak zorundayız, yine de hiç bir markanın kölesi uşağı olmamak adına onların alışık olduğu dayatmalara ASLA boyun eğmiyoruz.

Bizim yaptığımızın doğru olduğu elbette bir gün anlaşılacak hocam, o zaman DOĞRUYU söyledik diye dahi bize hakkımızı vermeyi kabul eden firmalar olacaktır ve inanın bundan da sizin mutlaka haberiniz olacaktır :ok

daha önce uzun yazıp vazgeçtiğim yazımdan bir kısmı paylaşmak isterim izninizle:
"
Burada ortaya çıkan çelişkinin temelinde bana göre ademhelvacının firmadan inceleme ve reklam için gerçekte para almaması yatar ki iktisadi açıdan bu yanlıştır. Ancak kendisi kar amacı gütmeyen bir stk'da gönüllü olarak çalıştığı ve toplum yararına işlere gönül verdiği için etik açıdan doğrudur. Fakat her ikisi için de sürekli olarak suçlanmaktadır. Bu da olsa olsa "Türkiye'deki genel güvensizlik" ve "gelişmemekte ısrar eden toplum" ortamından dolayı olabilir. Ya da "illa ki bunların arasında bir çıkar ilişkisi vardır" önyargısıdır.

Bir diğer nokta var farkındalık olsun diye yazmak istiyorum; eğer bu forum toplumsal bilinç düzeyi yüksek bir ülkede olsaydı bu forumun ana sayfasında "Support us" kısmı olurdu ve üyelerinden gönüllü olarak "donation" yani bağış alırdı ve bunu yaparken üstüne basa basa derdi ki toplum yararına yaptığımız hizmetlerimizin devam edebilmesi için "support us". Hatta bunun altında da forumun ve stk'nın giderlerini açık açık yazar insanlar da destek olmak istediği kaleme destek verirlerdi. Ama onu da yapamıyorlar anladığım kadarıyla tepki çekmemek için. Bunun sebebi de yine benzer durum olabilir. Güvensizlik ve gelişmemekte ısrar eden toplum sendromu.
"

Bunu yazma sebebim aslında yaptığınız işin finansal boyutuyla sürdürülebilir (uzun ömürlü olması için) olabilmesi için öyle veya böyle bir finansal modele ihtiyacınız olduğunu düşünmemdi. Buna ister sosyal girişim deyin (sunduğunuz hizmet için firmalardan ziyade insanlardan da getiri sağlayacak bir model olabilir) ister direk stk üzerinden bağış yoluyla kaynak yaratma deyin mutlaka en azından genel giderler için bir modele ihtiyaç var. Yine de gelişmemekte ısrar eden bir ülkede bu ve benzeri işleri yapmak gerçekten zor Allah yardımcınız olsun.

gelişmemekte ısrar eden ülke'de olanlar: Kanatlı hayvanları koruma derneğinin lokalinde horoz dövüşü hikayesi fıkra değil gerçektir. Ona güler geçerler, gönüllü olarak toplum yararına gerçekten bir şeyler yapmak isteyen insanlara da demediklerini bırakmazlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
daha önce uzun yazıp vazgeçtiğim yazımdan bir kısmı paylaşmak isterim izninizle:
"
Burada ortaya çıkan çelişkinin temelinde bana göre ademhelvacının firmadan inceleme ve reklam için gerçekte para almaması yatar ki iktisadi açıdan bu yanlıştır. Ancak kendisi kar amacı gütmeyen bir stk'da gönüllü olarak çalıştığı ve toplum yararına işlere gönül verdiği için etik açıdan doğrudur. Fakat her ikisi için de sürekli olarak suçlanmaktadır. Bu da olsa olsa "Türkiye'deki genel güvensizlik" ve "gelişmemekte ısrar eden toplum" ortamından dolayı olabilir. Ya da "illa ki bunların arasında bir çıkar ilişkisi vardır" önyargısıdır.

Bir diğer nokta var farkındalık olsun diye yazmak istiyorum; eğer bu forum toplumsal bilinç düzeyi yüksek bir ülkede olsaydı bu forumun ana sayfasında "Support us" kısmı olurdu ve üyelerinden gönüllü olarak "donation" yani bağış alırdı ve bunu yaparken üstüne basa basa derdi ki toplum yararına yaptığımız hizmetlerimizin devam edebilmesi için "support us". Hatta bunun altında da forumun ve stk'nın giderlerini açık açık yazar insanlar da destek olmak istediği kaleme destek verirlerdi. Ama onu da yapamıyorlar anladığım kadarıyla tepki çekmemek için. Bunun sebebi de yine benzer durum olabilir. Güvensizlik ve gelişmemekte ısrar eden toplum sendromu.
"

Bunu yazma sebebim aslında yaptığınız işin finansal boyutuyla sürdürülebilir (uzun ömürlü olması için) olabilmesi için öyle veya böyle bir finansal modele ihtiyacınız olduğunu düşünmemdi. Buna ister sosyal girişim deyin (sunduğunuz hizmet için firmalardan ziyade insanlardan da getiri sağlayacak bir model olabilir) ister direk stk üzerinden bağış yoluyla kaynak yaratma deyin mutlaka en azından genel giderler için bir modele ihtiyaç var. Yine de gelişmemekte ısrar eden bir ülkede bu ve benzeri işleri yapmak gerçekten zor Allah yardımcınız olsun.

gelişmemekte ısrar eden ülke'de olanlar: Kanatlı hayvanları koruma derneğinin lokalinde horoz dövüşü hikayesi fıkra değil gerçektir. Ona güler geçerler, gönüllü olarak toplum yararına gerçekten bir şeyler yapmak isteyen insanlara da demediklerini bırakmazlar.
Olması gerekenler ile, Memleket koşulları gereği ön plana çıkan tereddütler arasında kalmak bizim elimizi kolumuzu bağlıyor ne yazık ki.

Üstlendiğimiz misyon ve devletimizin verdiği Kamu Yararı statüsüne ve iznine rağmen ben bilinçli olarak Derneğimize bir banka hesabı dahi bağlamadım para alışverişi olmaması adına.

Buna paralel olarak hiç bir dernek üyesinden giriş ücreti veya aidat almamakla birlikte kuruluş ve devamındaki tüm masrafları da yine derneğin üyesi olan sevgili eşim ve ben tarafından karşılanmıştır.

Tarafıma ürün yollayan firmanın ürününü inceledikten sonra ne gördüm ise onu aktarmama ve özellikle smart / ses özellikleri konusunda uyarmış olmama, soruları video ile cevaplamış olmama rağmen bir kişi dahi olsa farketmeksizin şuraya gelip de ''Adem Helvacı sana da güvenilmezmiş'' diyerek satın aldığı ürünü beğenmediği için beni suçlayan bir kitlenin var olduğu ülkede ben hangi cesaret ile içeriğinde para alışverişi olan bir işe el atarım sizce?

Ben bu gün varım, yarın mutlaka bir gün toprak olup gideceğiz. Şu mecrada bizlerden yıllar sonra birileri gelip yazdıklarımızı paylaştıklarımızı okuyup hayır ile ansın bunun dışında beklentim yok benim.

Lakin birisi gelip iki gram cahil aklı ile anlamadan dinlemeden sallamaya kalkarsa da, zamanında yaptığımız iyiliklerin hürmetine sahip de çıkılır diye düşünüyorum.

Bu dünyada karşılıksız hiç bir şey yok dostlar.

Din konusunda dahi biz karşılıksız bir şey yapmıyoruz. Oruç tutuluyor namaz kılınıyor çünkü karşılığında cennete girmek isteniyor. Yani insanoğlu ibadeti dahi her ne kadar ALLAHIN EMRİ adı altında yapsa da, neticede temel amaç cehenneme gitmemektir. Yani aslında yine bir çıkar durumu söz konusudur insan için.

Benimki de farklı değil. Benim de çıkarım var bu işten elbette.

Zamanında yediğim nanelerin kefareti olarak mücadele ediyorum ben.

Neticede benim de çıkarım var, nedir bu çıkar? Af

Kefaret adı altında iyilik yapıyorsam yine kendi çıkarıma hizmet ediyorum demektir sizin için değil kendim için yapıyorum yani ne yapıyorsam :)

O yüzden samimiyetle yazıyorum ki yazdıklarında ve tespitlerinde sonuna kadar haklısın. Ancak bizim toplumumuza bu bakış açısı ile iyilik yapmaya kalksan dahi aynen durum tespitinde olduğu gibi ''Ulan kim bilir arka planda neler götürüyor lan yoksa niye yapsın?'' diye düşünülecek şekle getirildi bu toplum.

Al gülüm ver gülüm meselesi.

Bende durum farklı.
Al gülüm, Affet gülüm durumu benimkisi :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri