Kendi işini kendin yap - 3 "GX6605 yazılımı rs232 için nasıl çevirilir"

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Geçenlerde yazacaktım ,hep unutuyorum aklıma gelmişken hemen yazayım dedim :)
Siz bakmayın başlıkta "GX6605" yazdığına ,işin aslı tüm GX66xx serisi işlemcilerde oluyor ,ister 6605 olsun ister 6621 ,fark etmiyor olay aynıdır :ok
Peki neden yapıyoruz bunu ,bizim forumda sevgili digiulama digiulama nın dönüşüm yazılımları konusunu açıp , beni de yıllar sonra tekrar uydularla haşır-neşir yaptığından ,birde rs232 ile yazılım atmaya başladığımdan ,internetten indirdiğim tüm yazılımları da denemeye başladım.
Ama fark ettim ki her yazılım cihazda boot olmuyordu,atılıyor ama boot olmuyor,cihaz açılmıyordu.Bunu basit bir hexeditör oyunu ile düzelttim,"çok basitmiş be alo" dedim kendi kendime :)
Nasıl mı yaptım ,Aşağıdaki fotoları takip edin ,kesin siz de yapacaksınız :ok

1.ci fotoda mavi ile görüyorsunuz,bize rs232 de lazım olan .U.U itibaren olan yer (bende "nokta U nokta U" görünüyor -linux.) ,üstü lazım değil yani ,silip atabiliriz :ok
foruma29.png

Ve silip attık ,silince aşağıdaki gibi olacak -görünecek :ok
foruma30.png

Ve farklı kaydet ile yaptığımız rs232 yükleme dosyasını kaydediyoruz ardından rs232 ile cihaza pat diye yüklüyoruz :)
foruma31.png

Bu arada tersi işlem olmuyor maalesef ,ama sadece kendi yazılımında oluyor :ok

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
teraspy teraspy
Hocam bu yaptığınız sadece, yazılımın açılmama sorununu düzeltiyor , döünüşüm yazılımı usb ile atılabilir hale gelirmi orjinal yazılım yüklüyken

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
teraspy teraspy
Hocam bu yaptığınız sadece, yazılımın açılmama sorununu düzeltiyor , döünüşüm yazılımı usb ile atılabilir hale gelirmi orjinal yazılım yüklüyken
Zaten kendi yazılımı üzerine atılabiliyor ,ama dönüşümlerde olmuyor veya en azından ben yapamadım ,açıkçası çok da uğraşmıyorum çünkü ben zaten rs232 ile atıyorum,fakat şunu da yazayım ,mesela cihazda a yazılımı var ,sen de dump aldın,bir süre sonra aldığın dump ı atmak istediğinde çoğu zaman yazılım atılmıyor ,hata veriyor.
Bu yaptığım tabii ki yazılımın açılmama sorununu düzeltmiyor ,oynanmadan rs232 ile de atılsa cihaz açılmıyor zaten ,illa bunu yapmak gerekiyor ki cihaz açılsın :ok

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
Zaten kendi yazılımı üzerine atılabiliyor ,ama dönüşümlerde olmuyor veya en azından ben yapamadım ,açıkçası çok da uğraşmıyorum çünkü ben zaten rs232 ile atıyorum,fakat şunu da yazayım ,mesela cihazda a yazılımı var ,sen de dump aldın,bir süre sonra aldığın dump ı atmak istediğinde çoğu zaman yazılım atılmıyor ,hata veriyor.
Bu yaptığım tabii ki yazılımın açılmama sorununu düzeltmiyor ,oynanmadan rs232 ile de atılsa cihaz açılmıyor zaten ,illa bunu yapmak gerekiyor ki cihaz açılsın :ok
hocam, dump kısmını anlayamadım, dönüşüm yazılımını atıncamı dump işe yaramıyor,dump ile flaş çökse bile geri gelir demişdiniz yanlış hatırlamıyorsam

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
hocam, dump kısmını anlayamadım, dönüşüm yazılımını atıncamı dump işe yaramıyor,dump ile flaş çökse bile geri gelir demişdiniz yanlış hatırlamıyorsam
Aynen geri gelir ,bu işlemcide biraz farklı ama geri gelir mutlaka :ok
Bu işlemi cihazı geri getirmek için rs232 ile yapıyoruz mutlaka ,ama gx işlemcide bu girişleri fotodaki gibi silmek lazım yoksa cihaza yüklense de cihaz açılmaz :ok
Eğer bu işlemcili cihazın varsa ,usbyi takıp dump al ,bunu hex editörle açıp kontrol et bakalım ,eğer " .U.U " ile başlamıyorsa yazılımı cihaza rs232 ile atsan bile açılmaz cihaz, en azından bende hiç açılmadı :)

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
Aynen geri gelir ,bu işlemcide biraz farklı ama geri gelir mutlaka :ok
Bu işlemi cihazı geri getirmek için rs232 ile yapıyoruz mutlaka ,ama gx işlemcide bu girişleri fotodaki gibi silmek lazım yoksa cihaza yüklense de cihaz açılmaz :ok
Eğer bu işlemcili cihazın varsa ,usbyi takıp dump al ,bunu hex editörle açıp kontrol et bakalım ,eğer " .U.U " ile başlamıyorsa yazılımı cihaza rs232 ile atsan bile açılmaz cihaz, en azından bende hiç açılmadı :)
Hocam dönüşün yazılımı attık diyelim, geri dönüş, ile bir sıkıntı yaşarmıyız veya hiç böylebirşeyle karşılaştınızmı gx işlemcilerde

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Hocam dönüşün yazılımı attık diyelim, geri dönüş, ile bir sıkıntı yaşarmıyız veya hiç böylebirşeyle karşılaştınızmı gx işlemcilerde
Hayır karşılaşmadım ,ama mutlaka aldığın dumpı yedekle bir yerde ,hatta elinde dump varsa bir yere yükle link ver bakayım ona (linki silerim sonra ) :ok

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
Hayır karşılaşmadım ,ama mutlaka aldığın dumpı yedekle bir yerde ,hatta elinde dump varsa bir yere yükle link ver bakayım ona (linki silerim sonra ) :ok
yedek almadım hocam ,aslında söylemek istediğim şu ,dupm hem yazılımı hemde boot içeriyor (siz den ögrendiğim kadarıyla) bununla hertürlü rs232 ile yükleme yapıp kurtarabiliyoruz, peki gx işlemcilerde boot dosyası zaten gxdowloader de var bu demek oluyorki gx işlemcili uydu alıcılarında hertürlü kurtarma imkanı vardemek, diye anladım bu varsayım doğrumudur.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
yedek almadım hocam ,aslında söylemek istediğim şu ,dupm hem yazılımı hemde boot içeriyor (siz den ögrendiğim kadarıyla) bununla hertürlü rs232 ile yükleme yapıp kurtarabiliyoruz, peki gx işlemcilerde boot dosyası zaten gxdowloader de var bu demek oluyorki gx işlemcili uydu alıcılarında hertürlü kurtarma imkanı vardemek, diye anladım bu varsayım doğrumudur.
Evet ,doğrudur.
Ama bu "diğer işlemcilerde böyle olmuyor" anlamına gelmemeli ,artık onlarda da yükleme dosyası programlarında bulunuyor,hatta şöyle yazayım hemen hemen her cihazın rs232 yükleme programlarında yükleme dosyası vardır demek daha doğru olur :ok

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
Evet ,doğrudur.
Ama bu "diğer işlemcilerde böyle olmuyor" anlamına gelmemeli ,artık onlarda da yükleme dosyası programlarında bulunuyor,hatta şöyle yazayım hemen hemen her cihazın rs232 yükleme programlarında yükleme dosyası vardır demek daha doğru olur :ok
hocam çok teşekkürler, mütiş tecrübeye sahipsiniz, umarım sorularımla sizi sıkmıyorumdur, aklıma takılan herşeyi sormak istiyorum, biraz daha düşünüp detay sorular sorucam hocam ,yarın görüşürüz

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
hocam çok teşekkürler, mütiş tecrübeye sahipsiniz, umarım sorularımla sizi sıkmıyorumdur, aklıma takılan herşeyi sormak istiyorum, biraz daha düşünüp detay sorular sorucam hocam ,yarın görüşürüz
Teşekkür ederim ,elmden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum,herzamanki gibi :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Hocam aklıma şöyle birşey geldi, x bir uydu alıcısının yazılımın test edeceğimiz sanal bir uydu alıcısı (similatör)gibi bir program varmı ?
İşte onu kurmaya çalıştım ama bu kez beceremedim ,bende bıraktım :)
Aslında bit pazarından canlı-eski bir alıcı alınmalı ,sanal alıcıyla uğraşacağına ,çünkü sadece 6605 işlemci içindi benim kurmaya çalıştığım :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt