Kendi işini kendin yap - 2 "Uydu cihazlarında rs232 bağlantı uçları"

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Evet,dersimizin 2.ci sayısında rs232 bağlantısını nasıl yaparımın cevabını bulacaksınız,aslında eli havya tutan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iştir,çok kolaydır ,zorluk derecesi olarak 5 üzerinden 2 verebilirim :)
Aşağıdaki fotoğrafta görünüyor :
Fotoğrafı indirip pcde saklayın :ok

Kulaklık jakı olan kısımda bazı uydular ters bağlı olabiliyor,ben bunu aşağıda gördüğünüz aparatla aştım aslında,gayet de basit,eski bir kulaklık kablosunu streo kulaklık girişine lehimledim,böylece farklı kulaklık jakı olduğunda buraya takıyorum,böylece 2 2ye,3 te 3e denk gelmiş oluyor :)

rs232-3.jpg

Yeni şema :ok

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
teraspy teraspy ustam ben resimde gordugunuz aleti tedarik ettim ama suruculeri yok verirseniz sevinirim?
bir de tam olarak nasil nasil yapmam gerekiyor.kulaklik jaki tam olarak hangisi yapmam gerekir.5 3 2 mi yoksa 523 mu?
Aldığın alet nasıl birşey,bu sanki DB9 ve usb gibi gördüm fotodan :) ,yanlış olmasın sakın
Önceki konuda link vermiştim alet ile alakalı ,"bundan al" diye,ona benzemiyor da .

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Hdmi yanındaki rs232 mi,cevap evet ise ,dediğim gibi bir dişi(female) DB9 ve eski-kullanılmayan bir kulaklık kablosu gerekir.
Kulaklık kablosuyla DB9 (dişi) arasında 5-3-2 bağla önce,baktın olmuyor ,o zaman 5-2-3 bağla kesin olur,5 no herzaman toprak(şase)dir :ok
Ben bugün senin t990 yazılımını attım tekrar bendeki pikoya,ardından kumanda tuşunu denk getirdim ve usbdeki,sana yooladığım kumanda kodlu yazılımı seçip "yükle" dedim yükledi,kumanda geri geldi böylece :) ama rs232 herzaman lazım olur :ok

H Çevrimdışı

hhc2014

Yeni Üye
24 Kas 2019
29
53
HDMI nin yanindaki av yaziyor rs232 nedir bilmiyorum.kulaklik kablosunu bulurum sorun degil.sizce bendeki cihaza en iyi software bu verdiginz mi ? yoksa baska onereceginiz program var mi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
HDMI nin yanindaki av yaziyor rs232 nedir bilmiyorum.kulaklik kablosunu bulurum sorun degil.sizce bendeki cihaza en iyi software bu verdiginz mi ? yoksa baska onereceginiz program var mi?
Peki yanlarda RS232 yazan yer varmı,bendekiyle kıyasladım senin fotoları şimdi :) ama bende var,rs232 girişi ,önce bunu teyit edelim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Resim de eklediklerimin haricinde bir sey yok.RS232 hicbir yerinde yazmiyor.
Haydaaa :) o zaman içeridedir,yoksa yazılım atamazsın buna,sen değil firması bile atamaz,kesin içerisinde soketlidir mutlaka,ne markaydı bu cihaz,googlede araştırayım bakalım,sende sökebilirsin vidalarını bak bakalım ,hatta söktüğünde foto alıp yayınla(okunaklı olsun) ,çünkü benim pikoyla karşılaştırdığımda sendeki farklıydı,ondan şüphelendim doğrusu,ama kesin halledilir içerideyse :ok

H Çevrimdışı

hhc2014

Yeni Üye
24 Kas 2019
29
53
Haydaaa :) o zaman içeridedir,yoksa yazılım atamazsın buna,sen değil firması bile atamaz,kesin içerisinde soketlidir mutlaka,ne markaydı bu cihaz,googlede araştırayım bakalım,sende sökebilirsin vidalarını bak bakalım ,hatta söktüğünde foto alıp yayınla(okunaklı olsun) ,çünkü benim pikoyla karşılaştırdığımda sendeki farklıydı,ondan şüphelendim doğrusu,ama kesin halledilir içerideyse :ok

cihaz bu.

20191203_004140.jpg
20191203_004131.jpg

evet cihazin kabini cikarttim fotolar burda.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
cihaz bu.
evet cihazin kabini cikarttim fotolar burda.
Aşağıda kırmızıyla işaretlediğim yerde bizde rs232 soketi var,sende yok,ayrıca Q2 ve Q4 transistörüde yok,mecburen 8in1 kumanda görünüyor sanki,Q2 ve Q4 ile bağlantı oluyor,yani cihazı eline aldığnda sağ giriş Q2 ,ortası Q4 sol şase(Toprak)

xuydu.jpg

H Çevrimdışı

hhc2014

Yeni Üye
24 Kas 2019
29
53
bir boslukta soylediklerinizide goz onunde bulunarak uygulamalarini yapicam.Bakalim sonuc ne olur artik bilemiyorum. zaten su anda da bir ise yaramiyor.

ugrasilariniz icin cok cok tesekkur ediyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri