Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Adayı Olması.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Olabilir Mi?

• Evet, Olur

Oy: 17 58.6%
  • Hayır, Olamaz

Oy: 11 37.9%
  • Kararsız

Oy: 1 3.4%

• Kullanılan toplam oy
    29
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
sıcak sıcak bir kamu şirketinin daha özelleştirme potasına girdiğini duyuralım

Yazdım -sildim
Konu dışı ama;
"Maalesef engel olamadık" diyeceklerdir sonunda.Petrol-iş ,babam yıllarca temsilcisiydi,orta okula giderken Ankara'ya seminerlere giderdim babamla.
Yıllar sonra ben temsilcileri oldum,işten attılar ,gittim "işten atıldım" dedim ,bana "kimbilir ne yapmışındır "dendi,dinlenmedim bile :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
adayın ismi değil, misyonu önemli. aday ismini sürekli gündem yapmak isteyenler, mevcut bozuk düzenin devam etmesinden başka bir şey istemiyorlar. yok mok demesinler, aynen öyle durum. salak değiliz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Bence bu sefer değişim olacak, iktidarın bu sıkıntılı süreçte işi tersine çevirebilmesi ve seçimi kazanabilmesi mucize olur. Aynı iktidar devam ederse çok daha kötü günler bizi bekler.

Sadece değişiklik olması bile pozitif bir hava estirir. İlk etapta yapılması gereken kavga siyasetini bırakıp, özellikle barışçıl bir dış politika uygulamak olacaktır. Bu pozitif hava, güven ortamı sağlayıp yabancı yatırımcıyı buraya çeker, belki döviz kurlarının bile bir nebze düşmesine neden olur. Tek adam rejiminden vazgeçilip eski sisteme dönülürse ve her birimin başına işlerinde ehil olanlar getirilirse, yavaş yavaş toparlanacağız elbette. Öncelikle güven ortamı oluşturulmalı ve bir an önce döviz kurları düşürülmeye çalışılmalı. Çünkü biz dışa bağımlı bir ülkeyiz, USD kuru düşmeden bu ekonominin toparlanması çok mümkün değil.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Deme öyle Elektriğin kıymetini anladık 1082 TL cik gelmiş bu ay Et 250 TL Beyaz Peynir 200 zeytin 100 TL gofret 5 TL Herşey kıymetli oldu daha ne olsun uçuyoruz işte uçmaya devam ederiz ama bu sefer çakılırız çakılmak isteyen devam desin :kiskis

IMG_20230308_162717.jpg
Çok da ısındığımız söylenemez @TC Yıldırım

Dogalgaz4b7022364496a0fe.jpg

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
USD kuru düşmeden bu ekonominin toparlanması çok mümkün değil.
Üstadım, kimse basılmış parayı yakmaz. Dolayısıyla USD kuru asla düşmez. Hatta yeni gelen iktidar kasayı boşaltmayı durdurunca o kur 23-24 liraları da görecek gibi yorumlanıyor. Zira şu an olması gerekenin çok altında.

USD'nin olması gereken seviyeye çıkıp daha fazla çıkmıyor olması bizi kurtaracak olan konu.

Tam olarak şu linkte görülen şu grafik;
Ekran-goruntusu-2023-03-10-153120.png

Piyasadaki para miktarının ne kadar arttığını gösteriyor. Çünkü para miktarı azalamaz. Azalabilmesi için yakılması gerekiyor tabiri caizse.

Mesela para miktarı %100 artarsa dolar da %100 artar.

Ekran-goruntusu-2023-03-10-154254.png

Dolayısıyla normalde şu resimdeki alttaki artış oranı grafiği ile önceki resimdeki m1 ve m3 para arzı grafiklerinin eşdeğer olması gerekiyor büyük oranda. Ama değil. Bu da manipülasyon olduğunu açık şekilde gösteriyor.

Örneğin 2017 başındaki ve 2018 ortasındaki artışlar tamamen yapay. Doğal olarak ardından yapay olarak düşürülebiliyor rezerv satarak. Güya doları düşürdük oluyor.

2020 ortası ile 2022 ortasında ise doların artma oranının birbirine yakın olması gerekiyor. Ama aralarında en az %50 fark var. 2020 ortasındaki bu güne bakarak söyleyebileceğimiz %90 olması gereken artışın %40 seviyelerinde kalmasını sağlayan da şu malum 128 milyar dolar zaten.

Günümüze bakarsak da artış seviyesinin %50 ~ %75 arasında olması gerekiyor gibi gözüküyor. Ama %30 ile %15 arasında. Yani sıradaki hükümet ya aynı hataları devam ettirip dolar artmıyormuş gibi yapacak. Ya da şu para basmayı durdurup doların gerçek seviyesine çıkmasına izin verip o seviyede tutacak.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Üstadım, kimse basılmış parayı yakmaz. Dolayısıyla USD kuru asla düşmez. Hatta yeni gelen iktidar kasayı boşaltmayı durdurunca o kur 23-24 liraları da görecek gibi yorumlanıyor. Zira şu an olması gerekenin çok altında.

USD'nin olması gereken seviyeye çıkıp daha fazla çıkmıyor olması bizi kurtaracak olan konu.

Tam olarak şu linkte görülen şu grafik;
Ekran-goruntusu-2023-03-10-153120.png

Piyasadaki para miktarının ne kadar arttığını gösteriyor. Çünkü para miktarı azalamaz. Azalabilmesi için yakılması gerekiyor tabiri caizse.

Mesela para miktarı %100 artarsa dolar da %100 artar.

Ekran-goruntusu-2023-03-10-154254.png

Dolayısıyla normalde şu resimdeki alttaki artış oranı grafiği ile önceki resimdeki m1 ve m3 para arzı grafiklerinin eşdeğer olması gerekiyor büyük oranda. Ama değil. Bu da manipülasyon olduğunu açık şekilde gösteriyor.

Örneğin 2017 başındaki ve 2018 ortasındaki artışlar tamamen yapay. Doğal olarak ardından yapay olarak düşürülebiliyor rezerv satarak. Güya doları düşürdük oluyor.

2020 ortası ile 2022 ortasında ise doların artma oranının birbirine yakın olması gerekiyor. Ama aralarında en az %50 fark var. 2020 ortasındaki bu güne bakarak söyleyebileceğimiz %90 olması gereken artışın %40 seviyelerinde kalmasını sağlayan da şu malum 128 milyar dolar zaten.

Günümüze bakarsak da artış seviyesinin %50 ~ %75 arasında olması gerekiyor gibi gözüküyor. Ama %30 ile %15 arasında. Yani sıradaki hükümet ya aynı hataları devam ettirip dolar artmıyormuş gibi yapacak. Ya da şu para basmayı durdurup doların gerçek seviyesine çıkmasına izin verip o seviyede tutacak.
Güven ortamı sağlanıp yabancı yatırımcı çekilebilirse, dışarıdan kredi kullanılabilirse diye bir umut bizimkisi. 23-24 iyimser rakamlar da olabilir esasında, 35-40 diyenler var.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Deme öyle Elektriğin kıymetini anladık 1082 TL cik gelmiş bu ay Et 250 TL Beyaz Peynir 200 zeytin 100 TL gofret 5 TL Herşey kıymetli oldu daha ne olsun uçuyoruz işte uçmaya devam ederiz ama bu sefer çakılırız çakılmak isteyen devam desin :kiskis

IMG_20230308_162717.jpg

Maşallah dediğin bir hafta mı yaşıyor. Et 250 peynir 200 dedin şap çıktı. :hihi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Forum da sanırım bir tane bile AKP li kalmadı,diyeceğim ama 1 tane hala var!
Bu durumları o yalakalara sormak lazım??

o tiplere göre memleket güllük-gülistanlık!
hatta deprem bile hikaye yaw

birisi de "istifa" demiş,yaw komik olmayın neyin istifası isteniyor ki?
"fıtrat ve kader" kavramı ve de inancı varken,kime veya neye suç isnat ediyorsunuz!
valla bunu diyeni Reis yatırıp dövüyor:sopa1

Not;yaw geçen gün Bahçeli,memleketi Osmaniye ye gitt,birileri bağırdı ve afiş filan
açtı,adamın bir dövmediği kaldı vatandaşları,valla dalacaktı adamlara harbiden:haha1

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Dönemin ya da günün moda lafı;

"Asrın Felaketi"

ülen 7.8/7.6 bir kere asrın felaketi değil,yemeyin milleti!
bu kadar KM ilerlemiş de ondan dolayı "Asrın felaketi" imiş!
yani vatandaşı yemeye devam!

iyi ki FAY 1000KM ilerlememiş! yoksa hepten felaket olup Kainatın sonumu diyecektik?

dikkat edin malum cenah sürekli bu lafı millete adeta ezberletiyor; "Asrın felaketi"
dolayısıyla çıtınız çıkmasın,oturun oturduğunuz yer de:haha

Geri
Üst Alt