Kedi medikal soruları için forum tavsiyesi ve kedi bağırsak problemi için tavsiye.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Şehirde kedi ve köpekler avlanamayacağı için beslemek gerekiyor şeklindeki yorumunuz asıl olayın iç yüzü... Çünkü, şehirde kedi köpeğe ihtiyaç yoktur. Doğal seleksiyon budur ama bilinçli vatandaş bunun farkında bile değil. Bu tarz hayvanların besleme, sahip çıkma şartları bellidir.

* * *

Üslubum bu, saygısızlığım olamaz, genel kurallara aykırı düşünce ve söylemim hiç olamaz, haliyle konuya değil de üsluba takılan oluyorsa da (çok oluyor) saygı duyuyorum, takıntıyı kişiselleştirmeye götürenleri de yok sayıyorum...

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Konu açmışken buradan devam edeyim dedim başımıza yeni bir bela geldi şimdi de, solunum yolu enfeksiyonu. Baktığım 3 kedi kayıptı 1i geri dönmedi ikisinide kötü zatüre halde buldum yıkılmış vaziyette. Biri dün veterinere gitti ancak bir işe yaramadı az önce öldü maalesef. Diğeri de kötü birazdan veterinere gidecek benimkiler biraz kalabalık olduğu için sıkıntı şu şimdi bunların tamamı temaslı birbirine o yüzden diğerlerindede sıkıntı yaratan bakteri veya virüsün var olma ihtimali çok yüksek ve çok ağır bir şey semptomlar çıktıktan sonra 2 gün içinde öldürüyor şu andan sonra ne yapmamı önerirsiniz ilk başta tahmim etmemiştim forumda çok hayvan meraklısı olan olacağını ama varmış o yüzden yine bir danışayım dedim. Kalan kedilerin çoğu 6 aylık birazı 3 aylık küçük olanlara da bulaşma ihtimali var benim yüzümden(aklıma gelmedi hasta olanı tutup taşıdığım eldivenle onları da tuttum belki kendilerini yalayınca onlara da geçebilir diye düşündüm sonradan).☹️

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Mümkünse hastalık belirletileri gösterenler ile sagliklilari ayırın. Yine mumkunse kaldıkları yeri %10luk çamaşır suyu ile silin hem sagliklilarin hem hastalarin. Günlükte %1 lik olarak silerseniz iyi olur. Yoğun zaturrede solunum sistemi oksijen alışverişini rahat yapamayacağı dan dolayı Antibiyotiğe ek olarak Akciğer desteklemek için ilaçlarla birlikte oksijen oksijen desteği de verilmesi gerekir. Başlangıç semptomları gösterenlerin de tedaviye alınması lazım. İlaclar sihirli değnek değil malesef o yüzden tedavi için yeterli süre ve dozda alması gerekiyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Mümkünse hastalık belirletileri gösterenler ile sagliklilari ayırın. Yine mumkunse kaldıkları yeri %10luk çamaşır suyu ile silin hem sagliklilarin hem hastalarin. Günlükte %1 lik olarak silerseniz iyi olur. Yoğun zaturrede solunum sistemi oksijen alışverişini rahat yapamayacağı dan dolayı Antibiyotiğe ek olarak Akciğer desteklemek için ilaçlarla birlikte oksijen oksijen desteği de verilmesi gerekir. Başlangıç semptomları gösterenlerin de tedaviye alınması lazım. İlaclar sihirli değnek değil malesef o yüzden tedavi için yeterli süre ve dozda alması gerekiyor.
Belirtileri gösterenler iki gündür diğerlerinin yanındaydı daha doğrusu biz dün akşam fark edebildik büyük bir sıkıntı olduğunu. O yüzden hangilerine bulaştı hiç bir fikrim yok küçük yavruları kafesle evin içinde tutacağım şu andan itibaren. Kapalı alanda durmuyorlar ve kaldıkları alan çok büyük o yüzden temizlemek mümkün değil ancak yemek yedikleri ve üstüne çıkıp oturdukları şeyleri temizleyebilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Belirtileri gösterenler iki gündür diğerlerinin yanındaydı daha doğrusu biz dün akşam fark edebildik büyük bir sıkıntı olduğunu. O yüzden hangilerine bulaştı hiç bir fikrim yok küçük yavruları kafesle evin içinde tutacağım şu andan itibaren. Kapalı alanda durmuyorlar ve kaldıkları alan çok büyük o yüzden temizlemek mümkün değil ancak yemek yedikleri ve üstüne çıkıp oturdukları şeyleri temizleyebilirim.

Dikkat edin siz de hastalık kapmayın.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560

O zaman çok fazla yapacak birşey yok ama ayırmanız hala bulaşmayan varsa hastalık yapamayacak kadar az etken alanlar varsa onları koruyabilir. Çünkü hasta etmesi için savunma sistemini geçmesi gerekir. O yüzden önlem her zaman faydası dokunur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Onu araştırdım kedi solunum yolu hastalıklarının büyük kısmı onlara özelmiş çok küçük bir ihtimal onlarda olan hastalığın insana bulaşması. Daha doğrusu bilinen bir yada iki tür virüs kediden insana geçebiliyor.

Şu dönemde dikkat etmekte fayda var.
İmkan dahilinde kurtarılamıyorsa hayvanlar, uyutmaktan başka çare yok ne yazık ki.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Şu ana kadar yardımcı olan herkese teşekkürler. 3 hasta olan kedimin üçü de öldü çok kısa sürede. Test yapıldı ve korktuğum gibi gençlik hastalığı yani kedi parvovirüsü çıktı. Diğer kediler de çok çok büyük ihtimalle enfekte biraz halsiz gibiler ama kötülenen yok henüz. Haşlanmış tavuğun üzerine İmuneks döküp verdim az önce akşamda tavuk verdim olabildiğince sürekli tok tutup besin depolatmaya çalışıyorum kötülenenleri zorla beslemek aç kalmamaları mı sağlamak gerekiyormuş. Beslenmelerini sağlamak ve sıcak tutmak dışında hastalananlara önerebileceğiniz başka bir işlem var mı?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada 2.5 aylık olan küçük yavrulara antikor verildi ve kapalı tutuyoruz içerde şu ana kadar bulaşmadıysa korumak için.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Şu ana kadar yardımcı olan herkese teşekkürler. 3 hasta olan kedimin üçü de öldü çok kısa sürede. Test yapıldı ve korktuğum gibi gençlik hastalığı yani kedi parvovirüsü çıktı. Diğer kediler de çok çok büyük ihtimalle enfekte biraz halsiz gibiler ama kötülenen yok henüz. Haşlanmış tavuğun üzerine İmuneks döküp verdim az önce akşamda tavuk verdim olabildiğince sürekli tok tutup besin depolatmaya çalışıyorum kötülenenleri zorla beslemek aç kalmamaları mı sağlamak gerekiyormuş. Beslenmelerini sağlamak ve sıcak tutmak dışında hastalananlara önerebileceğiniz başka bir işlem var mı?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada 2.5 aylık olan küçük yavrulara antikor verildi ve kapalı tutuyoruz içerde şu ana kadar bulaşmadıysa korumak için.

Geçmiş olsun. Hayvan hastalığı zor iş maalesef.
Mutlaka anlayan güvenilir bir doktor ve maddiyat olmalı maalesef.
Biz de yavru köpeği vermiştik vaktinde barınağa, ne oldu sonra bilmiyoruz tabi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri