Kalorifer sisteminden hırsızlık

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Siz yazdıktan sonra benim evdeki petekleri kontrol ettim,peteklere sıcak su üstten giriyor.Ayrıca üst vanada ok işareti var giriş yönünde. :ok
Vanalarda ok işareti hep aynı yönde. Alttaki vanada da ok işareti giriş yönünde görünüyor. Ama o işaret yere doğru baktığı için bir ayna v.s. kullanmadan işareti göremiyorsunuz.
Girişin üst olduğunu nasıl belirlediniz? Üstten olması kafama yatmıyor. Suda çok ciddi konveksiyon vardır, bu yüzden sıcak su alttan verilmek zorunda gibi geliyor bana halen.

Ocak doğal gazmı? üst kata doğal gaz borusu gidiyormu ? sanırım oda ortak
Ocak, kayda değer gaz harcamaz lokanta falan işletilmiyorsa. Aslında sıcak su da çok önemli değil. Isınma hepsinin çok çok üstünde. Mesela ocak 10 lira yaksa sıcak su 50 lira ısıtma 500 lira olur. (rakamlar misal)

SenolEker SenolEker
kombinin arka tarafında bundan yok mu ?
petekler giden sıcak su için olması gerekli

değilse bir sıkıntı var bu işte.

yerden-isitma-tesisat-temizligi-yapan-yerler-6.jpg
Bu sistem yeni tesisatlarda ve "kuralına uygun" tesisatlarda var. Buradaki tesisat ise "merdiven altı" cinsinden, olabilecek en dandiğinden. Bu yüzden bir toplayıcı (kollektör) sistemi kurulmamış.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Vanalarda ok işareti hep aynı yönde. Alttaki vanada da ok işareti giriş yönünde görünüyor. Ama o işaret yere doğru baktığı için bir ayna v.s. kullanmadan işareti göremiyorsunuz.
Girişin üst olduğunu nasıl belirlediniz? Üstten olması kafama yatmıyor. Suda çok ciddi konveksiyon vardır, bu yüzden sıcak su alttan verilmek zorunda gibi geliyor bana halen.

Ocak, kayda değer gaz harcamaz lokanta falan işletilmiyorsa. Aslında sıcak su da çok önemli değil. Isınma hepsinin çok çok üstünde. Mesela ocak 10 lira yaksa sıcak su 50 lira ısıtma 500 lira olur. (rakamlar misal)

Bu sistem yeni tesisatlarda ve "kuralına uygun" tesisatlarda var. Buradaki tesisat ise "merdiven altı" cinsinden, olabilecek en dandiğinden. Bu yüzden bir toplayıcı (kollektör) sistemi kurulmamış.

Daire sahibi çatı katı kiracısı ile konuşacak yüzde ortaklık masrafını kabul ederse bu durum iş çözümlenecek .
Çatı katı kiracısı kabul etmesse .
Diğer çözüm
Çatı katı peteklerinin ana girişilerinden kör tapa ile körleme yapılması ile çözüm .
Kör tapa açılırsa bar derecesi aşırı düşecektir

Son düzenleme:
akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Girişin üst olduğunu nasıl belirlediniz? Üstten olması kafama yatmıyor. Suda çok ciddi konveksiyon vardır, bu yüzden sıcak su alttan verilmek zorunda gibi geliyor bana hale

Şu anda kombi çalışıyor,üstten peteğe bağlı boru ve peteğin üstü sıcak,alttan bağlı boru ve peteğin altı ılık.Girişin üst olduğunu bu şekilde belirledim.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Şu anda kombi çalışıyor,üstten peteğe bağlı boru ve peteğin üstü sıcak,alttan bağlı boru ve peteğin altı ılık.Girişin üst olduğunu bu şekilde belirledim.
Buldum, üsttenmiş. Bana ters geldi bu. Burada trermodinamikçi varsa neden böyle olduğunu açıklarsa sevinirim. Ben yapmaya kalksam kesin sıcağı alt taraftan veririm. "Nasılsa cebrî sirkülasyon var, vana alt tarafta zor olur, üstte daha kolay" diye basit bir sebep ise amenna, ama bilimsel bir sebebi var mı merak ederim.

12c3520ae37ce86705.jpg

Daire sahibi çatı katı kiracısı ile konuşacak yüzde ortaklık masrafını kabul ederse bu durum iş çözümlenecek .
Çatı katı kiracısı kabul etmesse .
Diğer çözüm
Çatı katı peteklerinin ana girişilerinden kör tapa ile körleme yapılması ile çözüm .
Kör tapa açılırsa bar derecesi aşırı düşecektir
Üst kat 40 alt kat 120 metrekare, o 1 sen 3 ödersin diyor. Ama ben bütün evi ısıtmıyorum ki. Sadece 30 metrekare bir odayı ısıtıyorum. Tüm evi ısıtma ihtiyacım yok.
Üstte tek petek var. Hiç yukarı bulaşmadan aşağıdan halletmek mümkün olabilecek sanırım.

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Peteklere giriş de çıkış da alttan olmalı.

Bu yazı kendisi ile çelişiyor. Yazının üst tarafında "Peteğe giren sıcak suyun yoğunluğu petekte bulunan soğuk suyun yoğunluğundan fazla olduğu için" derken, alt tarafında "Petek içinde bulunan nispeten soğuk su, yoğunluk fazlalığından dolayı alt kısımda kalacağı için" diyor. Şimdi hangisini baz alacağız.

Benim bildiğim yoğunluk formülü yoğunluk=kütle/hacim ‘dir. Burada ısınan suyun hacmi genişler, dolayısıyla da hacim artınca yoğunluk düşer ve su hafifleyeceği için üste doğru hareketlenir.

(Ek bilgi) Hepimiz pratikte suyun yoğunluğunu 1 alırız ama suyun yoğunluğu +4 derecede iken 1’e eşittir. Yani suyun hacmi +4 derecede iken en geniş hacime sahiptir. Buzdolabında, buzlukta şişe içinde suyun donması esnasında şişenin patlamasının sebebi budur, ilk önce hacim artar (şişenin patlaması) sonra donmaya doğru hacim düşer.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Bu yazı kendisi ile çelişiyor. Yazının üst tarafında "Peteğe giren sıcak suyun yoğunluğu petekte bulunan soğuk suyun yoğunluğundan fazla olduğu için" derken, alt tarafında "Petek içinde bulunan nispeten soğuk su, yoğunluk fazlalığından dolayı alt kısımda kalacağı için" diyor. Şimdi hangisini baz alacağız.

Benim bildiğim yoğunluk formülü yoğunluk=kütle/hacim ‘dir. Burada ısınan suyun hacmi genişler, dolayısıyla da hacim artınca yoğunluk düşer ve su hafifleyeceği için üste doğru hareketlenir.

(Ek bilgi) Hepimiz pratikte suyun yoğunluğunu 1 alırız ama suyun yoğunluğu +4 derecede iken 1’e eşittir. Yani suyun hacmi +4 derecede iken en geniş hacime sahiptir. Buzdolabında, buzlukta şişe içinde suyun donması esnasında şişenin patlamasının sebebi budur, ilk önce hacim artar (şişenin patlaması) sonra donmaya doğru hacim düşer.

Çelişmiş çelişmemiş boş vermek lazım. Olması gereken ve iyi diye tabir edilen ustaların hepsi alttan giriş alttan çıkış yapıyor. Bu yanlışsa bilen birisi anlatırsa bilgilenelim hepimiz.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Çelişki, bir yazım hatasından kaynaklanıyor olmalı, site sahibine haber verilirse düzeltilir. Neyi anlatmak istediğine bakınca üst taraftaki ifadenin hatalı yazıldığı anlaşılıyor.
Ancak bu durumlarda "yanlış olursa olsun ne fark eder ki" demek çok çok hatalı. Fark eder. Çok fark eder. "Hmmm, yanlış yazmış / yazmışım orayı demek ki" daha doğru bir yaklaşımdır kanımca.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Çelişki, bir yazım hatasından kaynaklanıyor olmalı, site sahibine haber verilirse düzeltilir. Neyi anlatmak istediğine bakınca üst taraftaki ifadenin hatalı yazıldığı anlaşılıyor.
Ancak bu durumlarda "yanlış olursa olsun ne fark eder ki" demek çok çok hatalı. Fark eder. Çok fark eder. "Hmmm, yanlış yazmış / yazmışım orayı demek ki" daha doğru bir yaklaşımdır kanımca.

Çatı katına boru tesbiti için
Tesisat sistemi bilinmediğinden dolayı .
İlk baştaki petekleri kapatıp son petekleri açık bırakıp sıcak su gidişi ve dönüşü sağlanıp .
Kombiyi yüksek derecede yakıp
Yerden 1m üstünden elinizle veya cihazla duvarda sıcaklık aramak .

Yerde fayansa bastığımızda ayağımız sıcak olur , bu sıcaklık hissedilen yerden boru geçmektedir .

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Çatı katına boru tesbiti için
Tesisat sistemi bilinmediğinden dolayı .
İlk baştaki petekleri kapatıp son petekleri açık bırakıp sıcak su gidişi ve dönüşü sağlanıp .
Kombiyi yüksek derecede yakıp
Yerden 1m üstünden elinizle veya cihazla duvarda sıcaklık aramak .

Yerde fayansa bastığımızda ayağımız sıcak olur , bu sıcaklık hissedilen yerden boru geçmektedir .
Teşekkürler bilgi için. Ben de aynen böyle yaptım. Kabaca geçtiği yerleri buldum. Ama duvarın içinden geçtiği için duvar kırmak falan gerek. Bunu göze alamadım. :(

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri