Kalorifer sisteminden hırsızlık

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Selam.
Tek bir kişinin yaşadığı bir ev. Tüm petekler kapalı küçük bir odanınki hariç. Kombi çok az yakıldığı halde 550 lira doğalgaz faturası gelmiş. Aynı dönemde benim 3 kişi yaşayan evime 450 lira geldi. Bir gariplik var.
Sonra öğrendik ki üst katın petekleri bu kombiye bağlıymış. Yani tek petek değil, 1 daire + 1 peteği ısıtıyormuşuz.
Ev kira. Ev sahibine söylendi, "ortak ödeyin" diyor. Üst kattaki "ben açmıyorum petekleri, bir şey ödemem" diyor ama peteklerin tümünün açık olduğunu tespit ettik. Ne yapılabilir? Teknik hukuki her konuda fikirlere açığım

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Tekrar konuşun bence kabul etmiyorsa iyi bir tesisatçı getirip yukarı giden tüm borulara vana taktırın, arkadaşada söyleyin petekleri açmıyorsa madem problem olmaz.
Yukarı giden boruların yerleri belli değil. Ama sıcaklık ölçümü ile belirledim kabaca. Tümü duvar içinde. Odalardan birinin duvarını kırıp işlem yapmak gerek. Duvar kırma vana takma duvar tamiri falan epey bir iş çıkartacak sanırım. Yanılıyor muyum?

Bu arada, sıcak su peteğe üstten mi girer alttan mı? Mantıken alttan girmesi lazım ama üst tarafın daha sıcak olduğunu görüyorum. Ben mi yanlış mantık yürüttüm yoksa üst taraf çıkış olduğuı halde konveksiyon yüzünden mi daha sıcak?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Yukarı giden boruların yerleri belli değil. Ama sıcaklık ölçümü ile belirledim kabaca. Tümü duvar içinde. Odalardan birinin duvarını kırıp işlem yapmak gerek. Duvar kırma vana takma duvar tamiri falan epey bir iş çıkartacak sanırım. Yanılıyor muyum?

Bu arada, sıcak su peteğe üstten mi girer alttan mı? Mantıken alttan girmesi lazım ama üst tarafın daha sıcak olduğunu görüyorum. Ben mi yanlış mantık yürüttüm yoksa üst taraf çıkış olduğuı halde konveksiyon yüzünden mi daha sıcak?
Çok bilgim yok ama ustaların hepsi farklı montaj yapabiliyormuş. Dediğim gibi tam teşekküllü bir usta her türlü bulur o boruları.

caylakpenguen Çevrimiçi

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
benim önerim sizin için eğer sıkıntı olmayacaksa kombiyi sadece su ısıtmak için için kullanın. evde tek kişi olduğunuza göre Ufo ile tek odayı daha ekonomik bir şekilde ihtiyacınız kadar ısıtabilirsiniz.
Üst komşu keyfine baksın nede olsa petekleri açmıyormuş :deli1

birde kombinin hemen altında odalara giden boruların vanaları var adı neydi şimdi hatırlayamadım. mavi ve kırmızı vanaları var.onlardan da kontrollü bir şekilde oda oda kapatabilirsiniz

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Sıcaklık ölçümü ile belirlediğinize göre yukarıdaki petek açık ve ısınma gerçekleşiyor demekki.
Bunu, komşunun kendisi evde yokken, annesi evdeyken petekler sıcak mı diye sorarak net olarak belirledim.

benim önerim sizin için eğer sıkıntı olmayacaksa kombiyi sadece su ısıtmak için için kullanın. evde tek kişi olduğunuza göre Ufo ile tek odayı daha ekonomik bir şekilde ihtiyacınız kadar ısıtabilirsiniz.
Üst komşu keyfine baksın nede olsa petekleri açmıyormuş :deli1

birde kombinin hemen altında odalara giden boruların vanaları var adı neydi şimdi hatırlayamadım. mavi ve kırmızı vanaları var.onlardan da kontrollü bir şekilde oda oda kapatabilirsiniz
Sıcak su da ortak :)
Sadece kendim sıcak su kullanacağım zaman kombiyi açıp diğer zamanlarda kapalı tutarak bunu çözebilirim ama.
Kombinin altında o vanalar olsa ohooooo...
Ne yazık ki tek bir vana var ve tümü o vanadan kontrol ediliyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Kollektör olsa yazardı sanırım, kombiyi takan ustayı bul hocam o bilir nereye soktu boruyu.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Çok büyük sallayacağım ama sanırım sanırım evin orjinal planı dubleks. Ev sahibi daha sonra ara geçişi kapattırarak iki ayrı ev olarak kiraya vermiş durumda. Bundan dolayı da tek kombi var evde. Kollektörlü bir yapı ise işiniz nispeten kolay. Sadece sizinkiler açık kalacak şekilde ayarlayıp gerisini kapatırsınız. Kollektörlü değilse büyük ihtimal sonradan çekilmiştir o tesisat. İyi bir tesisatçı o boruların nereden geçtiğini kırıp dökme yapmadan bile bulabilir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
büyük ihtimal kombiye en yakın petekten yada varsa kolletörden üst kata çıkış yapılmıştır.
üst kattaki peteklerin yerleri biliyorsunuz duvarın sıcaklığından yerini tahmin edebilirsiniz.

duvarı kırıp araya vana atmak 1 saat sürmez eliniz yatkınsa siz bile yapabirisiniz.
Bu tesisatı yapan usta öküz değilse biryere kesinlikle vana koymuştur.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
büyük ihtimal kombiye en yakın petekten yada varsa kolletörden üst kata çıkış yapılmıştır.
üst kattaki peteklerin yerleri biliyorsunuz duvarın sıcaklığından yerini tahmin edebilirsiniz.

duvarı kırıp araya vana atmak 1 saat sürmez eliniz yatkınsa siz bile yapabirisiniz.
Bu tesisatı yapan usta öküz değilse biryere kesinlikle vana koymuştur.
Aslında duvar kırılır ve yukarı çıkan boru kör tapa takılarak kapatılır. Sonra da güzelce kapatılır. :kiskis
Aynı şekilde sıcak su tesisatı da körlenir. Ne de olsa kullanmıyorlar sıkıntı çıkmaz.:kiskis

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Böyle saçma bir tesisat neden yapılmış ya da niçin yapılmış onu anlayamadım her dairenin kombisi peteği ayrı olur. O zaman sizin su faturası da fazla geliyor olmalı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt