Kalorifer sisteminden hırsızlık

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Böyle saçma bir tesisat neden yapılmış ya da niçin yapılmış onu anlayamadım her dairenin kombisi peteği ayrı olur. O zaman sizin su faturası da fazla geliyor olmalı
Evet. Hatta Elektrik faturasının da kontrol edilmesinde fayda var. Orjinali dubleks olup sonradan bölünmüşse büyük ihtimal onlar da tek saattir.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ev arkadaşın dediği gibi dubleks ve sonradan bölünmüştür. Alttan yukarı giden hattı iptal edince bakalım ne olacak. Ev sahibi iki ayrı daire olarak resmiyette böldü mü acaba. Yukarıdaki kiracı kendine tesisat istediğinde, abonelik işleri falan ne olacak. Büyük ihtimal ev sahibini soğuk geceler bekliyor. :hihi

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
konbiyi ve olduğu yeri genel genişçe bir kaç foto çekebilirmisin. . Bakalım fikir yürütelim.
Burada doğrudan duvara giriyor ve takip edilebilecek bir durum yok.
Ancak sıcaklık ile kontrol edebildim.

index89cf0c337d101441.jpg

Kollektörlü sistemse oradan da petekleri kontrol edebilirsin.
Ne yazık ki değil.

Çok büyük sallayacağım ama sanırım sanırım evin orjinal planı dubleks. Ev sahibi daha sonra ara geçişi kapattırarak iki ayrı ev olarak kiraya vermiş durumda. Bundan dolayı da tek kombi var evde. Kollektörlü bir yapı ise işiniz nispeten kolay. Sadece sizinkiler açık kalacak şekilde ayarlayıp gerisini kapatırsınız. Kollektörlü değilse büyük ihtimal sonradan çekilmiştir o tesisat. İyi bir tesisatçı o boruların nereden geçtiğini kırıp dökme yapmadan bile bulabilir.
Kesinlike doğru. Üst kat zaten daha küçük. Önünde de teras var.

büyük ihtimal kombiye en yakın petekten yada varsa kolletörden üst kata çıkış yapılmıştır.
üst kattaki peteklerin yerleri biliyorsunuz duvarın sıcaklığından yerini tahmin edebilirsiniz.

duvarı kırıp araya vana atmak 1 saat sürmez eliniz yatkınsa siz bile yapabirisiniz.
Bu tesisatı yapan usta öküz değilse biryere kesinlikle vana koymuştur.
Üst katta sanırım tek petek var ve borunun yerini tespit ettiğimi düşünüyorum.
1 saat sürmez mi? :) Ben 500 lira veririm bu işi yapacak ustaya. Kesinlikle elim yatkın değil.
Ama sonra bir de sıvanması falan var.
Usta öküz değildir de
usta: "vana 20 lira"
Ev sahibi: "Neee 20 lira mı? boşver takma"
şeklinde bir konuşma geçmiş olmalı.

Böyle saçma bir tesisat neden yapılmış ya da niçin yapılmış onu anlayamadım her dairenin kombisi peteği ayrı olur. O zaman sizin su faturası da fazla geliyor olmalı
Daire çatı dubleksmiş sanırım. Ben alt kattayım.

Evet. Hatta Elektrik faturasının da kontrol edilmesinde fayda var. Orjinali dubleks olup sonradan bölünmüşse büyük ihtimal onlar da tek saattir.
Suyun ortak olduğunu biliyordum. Zaten o da tek kişi olduğundan gelecek fatura 40-50 lira. Onu önemsemedim. Elektrik ayrı.
Zannedersem, umarım. Ben bir kontrol edeyim.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Burada doğrudan duvara giriyor ve takip edilebilecek bir durum yok.
Ancak sıcaklık ile kontrol edebildim.

index89cf0c337d101441.jpg

Ne yazık ki değil.

Kesinlike doğru. Üst kat zaten daha küçük. Önünde de teras var.

Üst katta sanırım tek petek var ve borunun yerini tespit ettiğimi düşünüyorum.
1 saat sürmez mi? :) Ben 500 lira veririm bu işi yapacak ustaya. Kesinlikle elim yatkın değil.
Ama sonra bir de sıvanması falan var.
Usta öküz değildir de
usta: "vana 20 lira"
Ev sahibi: "Neee 20 lira mı? boşver takma"
şeklinde bir konuşma geçmiş olmalı.

Daire çatı dubleksmiş sanırım. Ben alt kattayım.

Suyun ortak olduğunu biliyordum. Zaten o da tek kişi olduğundan gelecek fatura 40-50 lira. Onu önemsemedim. Elektrik ayrı.
Zannedersem, umarım. Ben bir kontrol edeyim.
Yalandan bir süzme elektrik saati takılmış olabilir. Süzme saatlerin resmiyette hiç bir uygulaması yok. Elektrik ve su faturaları binanıza bırakıldığında bir bakın o daireye fatura geliyor mu? Üst katın su parasını dahi sizin ödüyor olma olasılığınız var.

Normalde dubleks bir ev ise zaten mütahitin tesisatçısı sormamıştır bile. Çünkü sonuçta tek daire ve tek sahibi var. Büyük ihtimal mütahitten alındıktan sonra bölünme işlemi yapılmıştır.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Yalandan bir süzme elektrik saati takılmış olabilir. Süzme saatlerin resmiyette hiç bir uygulaması yok. Elektrik ve su faturaları binanıza bırakıldığında bir bakın o daireye fatura geliyor mu? Üst katın su parasını dahi sizin ödüyor olma olasılığınız var.

Normalde dubleks bir ev ise zaten mütahitin tesisatçısı sormamıştır bile. Çünkü sonuçta tek daire ve tek sahibi var. Büyük ihtimal mütahitten alındıktan sonra bölünme işlemi yapılmıştır.
Müteahhitlik bir şey değil, dandik bir ev. Yani evi kendisi yaptırmıştır ustalar falan tutup.
Elektrik konusunu netleştirdim. Sayaçtan benim elektriği kesince sadece benim daire kesiliyor. Onunki kesilmiyor.
Şimdi su idaresine ya da gaz idaresine şikayet etsem, ben mağdur olacağım durum düzelene kadar.
Suyun ortak olduğunu -daha önce de söyledim- evi kiralarken ev sahibi söylemiştir. Ama sadece su demişti. Su da ben önemsemedim. Zaten gelir 50 lira onun payı 25 lira. Ben ödesem ne olur dedim. Ama dooğalgaz faturası 500 küsür. Burada aynı bonkörlüğü yapamayacağım.

Bir de bu bölünme olayı herhangi bir ruhsat alınmadan yapılmış olma ihtimali de var. Yani ev sahibini bu konuda da sıkıştırabilirsiniz.
Herhalde gelip doğalgazı suyu keserler.
Kesilmesi de ev sahibinin umurunda olmaz sanırım.

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Müteahhitlik bir şey değil, dandik bir ev. Yani evi kendisi yaptırmıştır ustalar falan tutup.
Elektrik konusunu netleştirdim. Sayaçtan benim elektriği kesince sadece benim daire kesiliyor. Onunki kesilmiyor.
Şimdi su idaresine ya da gaz idaresine şikayet etsem, ben mağdur olacağım durum düzelene kadar.
Suyun ortak olduğunu -daha önce de söyledim- evi kiralarken ev sahibi söylemiştir. Ama sadece su demişti. Su da ben önemsemedim. Zaten gelir 50 lira onun payı 25 lira. Ben ödesem ne olur dedim. Ama dooğalgaz faturası 500 küsür. Burada aynı bonkörlüğü yapamayacağım.

Herhalde gelip doğalgazı suyu keserler.
Kesilmesi de ev sahibinin umurunda olmaz sanırım.
iyi bir ceza yer, faizleri falan, ruhsat alma masrafları. sizin doğalgaz ve elektriğin parasını ödediğiniz müddetçe kesilmez. sonuçta abone işlerini yapmışsınız, sadece bina tadilat ruhsatı olayı olur, o da dediğim gibi ev sahibini ilgilendirir

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Bu arada, sıcak su peteğe üstten mi girer alttan mı? Mantıken alttan girmesi lazım ama üst tarafın daha sıcak olduğunu görüyorum. Ben mi yanlış mantık yürüttüm yoksa üst taraf çıkış olduğuı halde konveksiyon yüzünden mi daha sıcak?

Siz yazdıktan sonra benim evdeki petekleri kontrol ettim,peteklere sıcak su üstten giriyor.Ayrıca üst vanada ok işareti var giriş yönünde. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri