Kaçak akım rölesi problemi...

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Aynen belli bir yerden ya da cihazdan dolayi atmiyor... Bakalim sanirim dedildigi gibi tum prizleri kontrol ettiricen bu gidisle...

Herkese tesekkur ederim, cok yardimci oldunuz

bu arızayı bulmak işten anlayan usta bulmak ve elinde kaçak akım ölçer pensampermetresi olmalı

kapalı siğortalar devresinde nötrde sorun olabilir .
açık siğorta devresinde nötrde ve fazda sorun olur .
tüm siğortalar kapalı iken atma olursa nötrde sorundur .

bir takım testlerle bulunabilir uğraştırır .
sorun buzdolabında düşünülüyorsa , prizin başına kaçak akım rölesi bağlantısı ile buzdolabı testi yapılabilir .
veya komşudan enerji alınıp tüm siğortalar kapatılması sonucunda k.a.k rölesinin atması durumu oluşması
nötrde sorunu aramak gerekecek
nötrler ayrılıp teste tabi olacak ( tehlikeli durum cihazlar için önlem alınması )

siğorta kutunuzun içinin kaliteli çekim iç fotolarını yayınlamanız .
ve açıklayıcı bilğiler vermeniz .

Farketmeyecek kardeşim. O da 30mA sonuçta. Yukarıda belirttiğim gibi 63A olması ile 40A olması ev için bir fark teşkil etmeyecek. İmkanın olsa iki adet yoksa 1 adet pensampermetre ile kaçak akım Faz girişi ile nötr dönüşü akımlarını ölçüp aradaki farka bakabilirsin. 30mA civarındaysa dolap kompresöründe bir kaçak olduğunu anlamış oluruz ve dolabın arızasına yoğunlaşılır. Eğer yoksa kaçak akım değiştirilir.

Son birşey daha ekleyeyim. Dolap no-frost ise defrost rezistansı da kaçak akımı attırabilir bilginize. Sonuçta her an devrede değil kendileri 6-8 saatte bir devreye girip çıkıyor. Rezistansta olası bir kaçak eriyen su ile birlikte gövde ile temas ederse kaçak akım için mükemmel bir atma sebebi oluşturur.

monofaze tesisat
Kaçak Akım Tespiti toprağa kaçan .

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Benim evin kacak akim rölesi 4 gündür 3 saatte bir atıyor. Şaka gibi hic sektirmiyor. Usta çağırdım bişiyler söktü taktı roleyi değiştirmek lazim dedi. Sorun devam ederse paramı geri isterim dedim kabul etmedi ?? ne yapmak lazim sizce

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Bende de benzer sorunlar vardı. Kaçağı aylarca aradım, topraklamayı el bebek gül bebek temizledim, kafayı yemeden önce, yeni bir kaçak akım rölesi alarak değiştirdim, sorunum kalmadı.
Yani "aslında çalışıyor ama kimi zaman kafasına göre atabiliyor" gibi bir şey yapabilyor bu aletler anladığım kadarı ile.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bende de benzer sorunlar vardı. Kaçağı aylarca aradım, topraklamayı el bebek gül bebek temizledim, kafayı yemeden önce, yeni bir kaçak akım rölesi alarak değiştirdim, sorunum kalmadı.
Yani "aslında çalışıyor ama kimi zaman kafasına göre atabiliyor" gibi bir şey yapabilyor bu aletler anladığım kadarı ile.

Aslına bakarsanız her zaman düzgün çalışacağını tam olarak garanti etmiyorlar. Yoksa neden üzerine test düğmesi koyup "ayda bir kere test edin" yazsınlar?

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Aslına bakarsanız her zaman düzgün çalışacağını tam olarak garanti etmiyorlar. Yoksa neden üzerine test düğmesi koyup "ayda bir kere test edin" yazsınlar?
Burada bir şeyi kaçırmayalım:
Bu sigortanın atması (kaçak akım rölesi de bir sigortadır) ya da kanser testinizin hasta olmadığınız halde "yanlışlıkla" pozitif çıkması önemsiz hatalardır. Yani biz burada bu durumdan "rahatısz" oluyoruz. Birinde sigortayı kaldırırız, diğerinde biyopsi alıp bakarlar.
Asıl sorun, sigortanın ATMAMASI ya da kanser olduğunuz halde testte "sorun yok" çıkmasıdır. Birinde eviniz yanar ya da çarpılıp ölürsünüz, diğerinde kanser olursunuz. Hayati konulardır. Üstündeki düğme ATMASININ testidir. atmamasının değil.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Burada bir şeyi kaçırmayalım:
Bu sigortanın atması (kaçak akım rölesi de bir sigortadır) ya da kanser testinizin hasta olmadığınız halde "yanlışlıkla" pozitif çıkması önemsiz hatalardır. Yani biz burada bu durumdan "rahatısz" oluyoruz. Birinde sigortayı kaldırırız, diğerinde biyopsi alıp bakarlar.
Asıl sorun, sigortanın ATMAMASI ya da kanser olduğunuz halde testte "sorun yok" çıkmasıdır. Birinde eviniz yanar ya da çarpılıp ölürsünüz, diğerinde kanser olursunuz. Hayati konulardır. Üstündeki düğme ATMASININ testidir. atmamasının değil.
Açıklama için teşekkürler, yine de söylediğimin arkasındayım. Zira, bastığımızda atmazsa "atmamasının" testi olmuş olur. :)

Kimse veremez o garantiyi ama hadi öyle farz edelim. Bu cihaz tanrı kadar kusursuz ve %100 düzgün çalışma garantili. Test düğmesini neden koyduk o zaman? Demek ki atması beklendiği/gerektiği halde atmayacağı durumlar olabiliyor. Test de onun testi.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Açıklama için teşekkürler, yine de söylediğimin arkasındayım. Zira, bastığımızda atmazsa "atmamasının" testi olmuş olur. :)

Kimse veremez o garantiyi ama hadi öyle farz edelim. Bu cihaz tanrı kadar kusursuz ve %100 düzgün çalışma garantili. Test düğmesini neden koyduk o zaman? Demek ki atması beklendiği/gerektiği halde atmayacağı durumlar olabiliyor. Test de onun testi.

Kusursuz ürünler yoktur .
Test butonu % 99.99999 sorunsuz çalışır , % 0.0000000000000000 sonsuz 1 arıza olabilir
Tabiki oran önemli garantili ürün diyoruz .

1 - Ürün işlevi garantisi ( hiç bir firma % 100 veremez )
2 - Ürün değişim garantisi . ( firmalar verebilir )

Kelime oyunu gibi oldu .

Yeni üründe de garanti durumu aynıdır .
% 100 garanti yoktur .

Yenilemek iyidir ama gereksiz testi yapılıp görevini görüyorsa niye boşuna değişim .

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60

E, kendiniz diyorsunuz, "Demek ki atması beklendiği/gerektiği halde atmayacağı durumlar olabiliyor. Test de onun testi." benim dediğim de bu.
Peki sorunumuz ne?
Bunun tam tersi. Yani atmaması gerektiği halde atması.
Bu düğme onu test ediyor mu?
Etmiyor.
Yani düğmeye basınca attı diye, o alet sağlam demek değil.
Siz "sağlam" demiyorsunuz umarım.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
E, kendiniz diyorsunuz, "Demek ki atması beklendiği/gerektiği halde atmayacağı durumlar olabiliyor. Test de onun testi." benim dediğim de bu.
Peki sorunumuz ne?
Bunun tam tersi. Yani atmaması gerektiği halde atması.
Bu düğme onu test ediyor mu?
Etmiyor.
Yani düğmeye basınca attı diye, o alet sağlam demek değil.
Siz "sağlam" demiyorsunuz umarım.

Merhaba, bahsettiğim örnek ilk mesajımdaki "Aslına bakarsanız her zaman düzgün çalışacağını tam olarak garanti etmiyorlar." sözüm içindir. Zira düğmeyi normal fonksiyonunun (atması gerektiği durumlarda atması) testi için koymuşlar. Atmaması gerektiği durumlarda atma ihtimali de illa ki vardır, yine dediğim gibi kimse %100 garanti vermiyor. Ama ona yönelik doğrudan özel düğme de koymamışlar. :)

Özetle kastettiğim, hiçbir cihaza %100 güvenemezsiniz. Belki rastlamışsınızdır, bazı aletlerde cihazlarda hastanede, yaşam destek vb sistemlerinde kullanılamayacağı falan yazar, bu yüzden.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Merhaba, bahsettiğim örnek ilk mesajımdaki "Aslına bakarsanız her zaman düzgün çalışacağını tam olarak garanti etmiyorlar." sözüm içindir. Zira düğmeyi normal fonksiyonunun (atması gerektiği durumlarda atması) testi için koymuşlar. Atmaması gerektiği durumlarda atma ihtimali de illa ki vardır, yine dediğim gibi kimse %100 garanti vermiyor. Ama ona yönelik doğrudan özel düğme de koymamışlar. :)

Özetle kastettiğim, hiçbir cihaza %100 güvenemezsiniz. Belki rastlamışsınızdır, bazı aletlerde cihazlarda hastanede, yaşam destek vb sistemlerinde kullanılamayacağı falan yazar, bu yüzden.
Kesinlikle.
Dediğiniz uyarıyı görmedim ama emnim ki vardır. Tıbbi cihazlarda, özellikle yaşam destek cihazlarında standartlar çok yüksek.
Sıralamada Piyasa > Askeri > Uçak > Uzay diye var da medikal sıralamada nerede emin değilim. Sanırım Askeri ile eşit olmalı.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Kesinlikle.
Dediğiniz uyarıyı görmedim ama emnim ki vardır. Tıbbi cihazlarda, özellikle yaşam destek cihazlarında standartlar çok yüksek.
Sıralamada Piyasa > Askeri > Uçak > Uzay diye var da medikal sıralamada nerede emin değilim. Sanırım Askeri ile eşit olmalı.

Esasında siğorta , kar , vs gibi atmassa kork derler .
Yaşantımız atmaması üzerine .
Testinin önemi .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt