Kaçak akım rölesi problemi...

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Haftada en az 1 kere sigorta atiyor.
Bu arada evden cikarken sadece buzdolabinin sigorta salterini acik birakiyorum.
siğortamı atıyor ?
yoksa
Kacak rolesi arastirdigim kadariyla Siemens 5Sv4344-0 40A 30Ma 400V (3 Faz + Nötr) Kaçak Akım Koruma Rölesi bunun yerine ne kullanmami onenirsiniz.
sadece kaçak akım rölesi ?
veya
kaçak akım rölesi ve siğorta beraber ?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bu kadar attığına göre demekki yetmiyor olabilir yetersiz geliyor olabilir usta elektrikçi bulup iyicene kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Atan sadece kaçak akım rölesiyse gerçekten sistem bir yerden kaçağı algılıyor demek ki. Ona yoğunlaşmalısınız. Çünkü kaçak akım rölesinin içinde otomatik sigortalardaki gibi bir termik yada manyetik bir koruma devresi yoktur. Sizinkini baz alırsak, sadece 30mA üstü kaçak akımlarda devreyi açacaktır. Üzerinde yazan 40A değeri kontaklarının dayanabileceği maksimum akımı ifade eder.

Atan hep otomatik sigorta ise, kaçak akımı incelemeye gerek yok. Ya gerçekten o sırada o sigortanın değerini aşan bir yük mevcut yada o sigorta arızalı.

Bir hususu daha belirtmek isterim. Otomatik sigorta devreyi açıyorsa illa hattın bir yerinde kısa devre var anlamına gelmez. Kısa devrede açma sigortanın manyetik kesme özelliğidir.

Otomatik sigortaların ikinci bir özelliği ise termik kesme özelliğidir. Nedir bu termik kesme özelliği? Otomatik sigortanın termik devresi, sigorta üzerinden geçen akım değeri 20A'yı geçer geçmez devreyi açmıyor. En az %30 fazlası (20 amperlik sigorta için 26A gibi düşünün) 1 saat boyunca sigorta üzerinden geçerse devreyi açıyor.

20 Amper sigortanın bağlı olduğu hatta fırın çalışıyor diyelim. Bu fırın güçlü bir fırın ve 16A akım sigortadan geçiriyor ve siz bir de bu hatta bağlı olan ve 10A akım çeken bir klimayı açarsanız, klimanızı açtıktan 1 saat sonra sigortanız devreyi açacaktır.

Bu rutin en az haftada 1-2 kere yapılsa siz, "her hafta en az bir kere sigortam atıyor" diyeceksiniz örnek olarak.

Sigorta atma arızası bulmak aslında teknik bir iş. Uzun bir yazı oldu. Başınızı ağrıttıysam kusuruma bakmayın.

Kalın sağlıcakla..

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Ben çok çektim bu kaçak akım işinden

Evdeki bütün prizleri söktüm vs ankastre fırın hiç aklıma gelmedi

Ankastrenin takılı olduğu prize mutfak tezgahını suyla temizlediklerinde kenardan su sızıyormuş hemen anında atmıyor tabi suyu çektikçe prizin etrafı nemleniyor bir damla suda tak attırıyor bulan kadar canım çıktı oraya ufak bir yalıtım yaptım o günden beri atmıyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Herkese selam,

Kirada oturdugum evde artik isyan ettirecek derecede sigorta atma durumu sozkonusu.
Evden uzun sureli ayrilirken dolapta bisey birakmamaya basladik. Haftada en az 1 kere sigorta atiyor. Ev sahibine soyluyorsun... Evsahibi iste, anlayin...

Kacak rolesi arastirdigim kadariyla Siemens 5Sv4344-0 40A 30Ma 400V (3 Faz + Nötr) Kaçak Akım Koruma Rölesi bunun yerine ne kullanmami onenirsiniz.

En iyisi neyse onu soyleyin lutfen, yarin bigun tasinirken gene sokturup gidecegim yerde de kullanabilirim degil mi?

IMG_20200815_150136.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bende legrand yazacaktım ama arkadaş yazmış.Siemens te iyidir ama hiç birinin bozulmayacağı garantisi yoktur.

Geçen başından geçeni yazayım fikir olsun, bizim evde şuana kadar hiç şalter atmamış tır.Sıfır ev 5 senelik.Geçen tv ünitesi arkasına led yapayım ve 3 lü grup priz yerine 6 lı takayım dedim.Üniteyi çekmek zor geldiğinden şalterini kapadım arkadaki prizin.Açtım grup prizi faz şalterden inik zaten haliyle ama nötr e dokunduğum gibi kaçak akım koruma attı.Eşimde geldi mutfaktan çarpıldın mı dio? Yani nasıl anlasıyla kaçak akım koruma sisteme vaolan dışında nötr hatta yük bindiğini ama attı yani.

kaçak akım koruma sıkıntılarında elektrikçiler hep faz a odaklanırlar ama bence nötr hatta da odaklanmak lazım, prizin birinde sıfırlama yapılmış, nötr hattı buat içinde açık bırakılmış olabilir.İyi bir elektrikçili gelip tüm sistemi kontrol etmeli.Öncesindr röle değiştirin bir arıza ihtimaline karşı.

C Çevrimdışı

Cazotte

Yeni Üye
15 Ağu 2020
4
45
Haftada en az 1 kere sigorta atiyor.

siğortamı atıyor ?
yoksa
sadece kaçak akım rölesi ?
veya
kaçak akım rölesi ve siğorta beraber ?
Merhaba,
Kacak akim koruma rolesi atiyor sadece

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
ramchomania ramchomania yazdığı gibi bence kaçak akımda sorun yok başka bir priz nem alma olabilir. Banyo kısmında hafif su kaçağı olan yer vardır priz yada elektrik buatlarına nem yapıyor olabilir.

Katle tarzı birşey kullanıyorsanız onun soket kısmında bazen nem olur o arasıra atmasına sebep olur.

Ayrıca siemens elektrik ve şalt malzemelerinde dünyaya kendini kabul ettirmiş markadır.

Yurt dışına gönderdiğimiz cihazlara müşteriler her zaman siemens yada ABB ürünlerini (driver, PLC,kaçak akım, şalter, sigorta) kullanmamızı ister

C Çevrimdışı

Cazotte

Yeni Üye
15 Ağu 2020
4
45
ramchomania ramchomania yazdığı gibi bence kaçak akımda sorun yok başka bir priz nem alma olabilir. Banyo kısmında hafif su kaçağı olan yer vardır priz yada elektrik buatlarına nem yapıyor olabilir.

Katle tarzı birşey kullanıyorsanız onun soket kısmında bazen nem olur o arasıra atmasına sebep olur.

Ayrıca siemens elektrik ve şalt malzemelerinde dünyaya kendini kabul ettirmiş markadır.

Yurt dışına gönderdiğimiz cihazlara müşteriler her zaman siemens yada ABB ürünlerini (driver, PLC,kaçak akım, şalter, sigorta) kullanmamızı ister
Ama tum salterler kapali, sadece buzdolabinin salterini acik birakiyorum. Yine de koruma atiyor.
Suan takili olan koruma yerine mesela daha guclu olan Siemens 5Sv4346-0 63A 30Ma 400V (3 Faz + Nötr) Kaçak Akım Koruma Rölesi taksam sorun cozulur mu?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
toprak ve nötr karıştırılmış olabilir.prizleri söküp kontrol edilmesi gerekir. çamaşır ve bulaşık makinesi mutfak da aynı hatta bağlıysa bunların elektrik girişlerinde parazit giderici mevcut ondan yapabilir. bunları devredışı bırakıp deneyin

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Ama tum salterler kapali, sadece buzdolabinin salterini acik birakiyorum. Yine de koruma atiyor.
Suan takili olan koruma yerine mesela daha guclu olan Siemens 5Sv4346-0 63A 30Ma 400V (3 Faz + Nötr) Kaçak Akım Koruma Rölesi taksam sorun cozulur mu?

Kaçak akım rölrsinin çalışma mantığı sadece faz da kaçak olduğunda atmak değildir. Kaçak akım rölesi nötr ile toprak arasında kaçak olduğun da da atar. Kaçak akımın 1. Görevi cihazı kullananları korumak 2. Görevi de makine ve cihazı korumak.

Yani bu durumda herhangibi bir yerden nötr toprak birbirine nemlenme ve ya başka bir sebepten birbirine tetikleme yapması kaçak akımı artırabilir.

Şu da var belki buz dolabında bir problem olabilir atıyorum terleme yaparak motor aksamına nemlenme yapıyor yada içindeki bir parça anlık gövdeye kaçak yapıyor olabilir.

40A ev için ideal daha büyük olmasına gerek yok.

Prize takılı bütün cihazları fişlerini sökerek başlamalısınız diyeceğim ama anladığım kadarıyla ne zaman atacağı belli değil

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
bir arkadaşım yeni daire aldı doğal gaz hattı olmadığı için elektrikli şofben bağlıyalım dedi. yakındaki prizi söktüm ne göreyim 3 adet sarı yeşil kablo. faz nötr ve toprak hepsi aynı kablo. dedim kusura bakma ben güvenip bu şofbeni bağlamam . müteahitle görüş elektrik tesisatını yapan elektrikçi gelsin dedim. yanımda aradı elektrikçinin numarasını aldı beyimizin kablosu bitmiş o yüzden hepsini sarıyeşil kablo çekmiş.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
bir arkadaşım yeni daire aldı doğal gaz hattı olmadığı için elektrikli şofben bağlıyalım dedi. yakındaki prizi söktüm ne göreyim 3 adet sarı yeşil kablo. faz nötr ve toprak hepsi aynı kablo. dedim kusura bakma ben güvenip bu şofbeni bağlamam . müteahitle görüş elektrik tesisatını yapan elektrikçi gelsin dedim. yanımda aradı elektrikçinin numarasını aldı beyimizin kablosu bitmiş o yüzden hepsini sarıyeşil kablo çekmiş.
genelde bu hep yapılıyor, üst kattaki komşunun yatak odasının ışığı yanmıyordu, buatta ki renkler ile Lamba daki renkler farklıydı , vaviyen de olunca kafa karışıklığı oldu , en garantisi ölçü aleti , voltmetre mi aldım evden 10 metre de telefon kablosu ,diyot kademesinde tellere değdire değride buldum , sonra söktümde adam boru içinde ek yapmış??

C Çevrimdışı

Cazotte

Yeni Üye
15 Ağu 2020
4
45
Kaçak akım rölrsinin çalışma mantığı sadece faz da kaçak olduğunda atmak değildir. Kaçak akım rölesi nötr ile toprak arasında kaçak olduğun da da atar. Kaçak akımın 1. Görevi cihazı kullananları korumak 2. Görevi de makine ve cihazı korumak.

Yani bu durumda herhangibi bir yerden nötr toprak birbirine nemlenme ve ya başka bir sebepten birbirine tetikleme yapması kaçak akımı artırabilir.

Şu da var belki buz dolabında bir problem olabilir atıyorum terleme yaparak motor aksamına nemlenme yapıyor yada içindeki bir parça anlık gövdeye kaçak yapıyor olabilir.

40A ev için ideal daha büyük olmasına gerek yok.

Prize takılı bütün cihazları fişlerini sökerek başlamalısınız diyeceğim ama anladığım kadarıyla ne zaman atacağı belli değil
Aynen belli bir yerden ya da cihazdan dolayi atmiyor... Bakalim sanirim dedildigi gibi tum prizleri kontrol ettiricen bu gidisle...

Herkese tesekkur ederim, cok yardimci oldunuz

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354

Farketmeyecek kardeşim. O da 30mA sonuçta. Yukarıda belirttiğim gibi 63A olması ile 40A olması ev için bir fark teşkil etmeyecek. İmkanın olsa iki adet yoksa 1 adet pensampermetre ile kaçak akım Faz girişi ile nötr dönüşü akımlarını ölçüp aradaki farka bakabilirsin. 30mA civarındaysa dolap kompresöründe bir kaçak olduğunu anlamış oluruz ve dolabın arızasına yoğunlaşılır. Eğer yoksa kaçak akım değiştirilir.

Son birşey daha ekleyeyim. Dolap no-frost ise defrost rezistansı da kaçak akımı attırabilir bilginize. Sonuçta her an devrede değil kendileri 6-8 saatte bir devreye girip çıkıyor. Rezistansta olası bir kaçak eriyen su ile birlikte gövde ile temas ederse kaçak akım için mükemmel bir atma sebebi oluşturur.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt