James Donkey 240GB 3D Nand 2.5" 560MB-500MB/sn SSD Disk

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba,

Dell bilgisayarım çok yavaşladı, uyumlu bir SSD alıp takmak istiyorum. 120 veya 240 yetecektir, internet uzaktan eğitim film vs için kullanılıyor..

Özellikleri: Dell Inspiron 3567, Intel Core i5-7200U CPU @2.5GHz 2.7 GHz 4.0 GB Ram

CD kısmına takabilirim ek aparat alarak, mevcut harddisk yedekleme olarak durabilir içerisinde. (CD kısmına takmak performansı etkiler mi?)

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Crucial BX500 olabilir.
Adata SU650, SU800 vs. olabilir. (SU630'dan uzak durun.)
Bütçe varsa Samsung 860 EVO da bakabilirsiniz.
Ya da Crucial MX500'de olabilir.

CD kısmına takmak performansa etki etmez fakat takarken dönüştürücünün üzerindeki Jumper anahtarlarına dikkat edin.
Belli firmalar için ayar kombinasyonu olabiliyor, yanında gelen kılavuzda belirtilir. (Dönüştürücüden bahsediyorum.)
Dell için özel bir kombinasyon belirlenmişse, anahtarları ona göre ayarlarsınız.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Crucial BX500 olabilir.
Adata SU650, SU800 vs. olabilir. (SU630'dan uzak durun.)
Bütçe varsa Samsung 860 EVO da bakabilirsiniz.
Ya da Crucial MX500'de olabilir.

CD kısmına takmak performansa etki etmez fakat takarken dönüştürücünün üzerindeki Jumper anahtarlarına dikkat edin.
Belli firmalar için ayar kombinasyonu olabiliyor, yanında gelen kılavuzda belirtilir. (Dönüştürücüden bahsediyorum.)
Dell için özel bir kombinasyon belirlenmişse, anahtarları ona göre ayarlarsınız.

Samsung çok pahalı, neredeyse 2 katı..

şu ürünü almaya karar verdim:

CD kısmı için birde dönüştürücü tavsiyesi verir misin Umut Barış Umut Barış bunların kalınlıkları falan var farklı farklı. ben hangisini almam lazım? Şöyle birkaç ürün var ama işte kalınlıkları farklı..

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Samsung çok pahalı, neredeyse 2 katı..

şu ürünü almaya karar verdim:

CD kısmı için birde dönüştürücü tavsiyesi verir misin Umut Barış Umut Barış bunların kalınlıkları falan var farklı farklı. ben hangisini almam lazım? Şöyle birkaç ürün var ama işte kalınlıkları farklı..

2 çeşit var, biri 9 diğeri 12 mm
Sürücünün kalınlığına göre almalısın.
Sürücüyü sök cetvelle bak.
Ya da notebook üreticisinin sayfasında yazıyorsa oradan bak kaç mm diye.
Ya da notebook modeline göre yedek parça sitesinden bak;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
siparişi verdim, yanına da kızak aldım 9,5 mm kalınlığında.. gelince deneyimleri paylaşırım.

teşekkürler

A Çevrimdışı

Alonzo 

Aktif Üye
31 Tem 2019
134
siparişi verdim, yanına da kızak aldım 9,5 mm kalınlığında.. gelince deneyimleri paylaşırım.

teşekkürler
Hayırlı olsun öncelikle eger butceniz var ise m2 ssd alabilirdiniz performans vs vs normal ssd den farki misal ssd 560mb ise bu m2ssd 3600mb
internetten arastırınız m2ssd Nvme herseye cozumdur.
ama illaki ssd derseniz samsung lardan sasmayın

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hayırlı olsun öncelikle eger butceniz var ise m2 ssd alabilirdiniz performans vs vs normal ssd den farki misal ssd 560mb ise bu m2ssd 3600mb
internetten arastırınız m2ssd Nvme herseye cozumdur.
ama illaki ssd derseniz samsung lardan sasmayın

Takacağı yer MSATA olduğu için, NVME alması IOPS dışında pek bir şeyi değiştirmez.
Kaldı ki NVME destekli dönüştürücü var mıdır onu bilmiyorum.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40

teşekkürler

arkadaşlar selam,

ürünler elime ulaştı, ssd'yi taktım, ilk aşamada görünmedi, sonra aktifleştirmem lazımmış disk yöneticisinden, onu öğrendim baya bir kurcaladıktan sonra..

disk klon programı indirip HDD'yi SSD'ye klonladım, fakat boot edemiyorum SSD'den, bu arada bios ayarları çorba oldu, sonra araştırdım indirdiğim klon programı sağlıklı klonlamıyormuş başka bir tane indirdim. sanki olur gibi oldu ama sistemden 2 tane var ve bu kasaba 2 sisteme dar dostum diyerek HDD'yi komple sileyim SSD'den devam edeyim dedim, bu seferde hata vermez mi:kroteybilgisayar açılmıyor mu.. beni tuttu bir telaş. sabaha da çocuğun uzaktan eğitimi için lazım. Saat oldu mu gecenin ikisi.. dedim bu iş iyiye gitmiyor, şirket bilgisayarını aç, usb'ye indir windows'u sıfırdan kur, zzaaabahaa kadar burdayız dedim.

neyse bir hariciye indirdim windowsu, kurmaya çalıştım, bu seferde SSD'ye kurulum yapamıyorum, sanırım dvd rom kısmından bağlı olduğu için ona benzer bir uyarı verdi, deli olacağım, SSD'yi de biçimlendirdimmi:deli1 meğer bios ayarlarından dolayı kuramıyormuşum HDD'ye.. neyse birşekilde yandaki bilgisayardan yazıları oku, videoları izle derken gecenin 4'ü oldu mu..artık herşeyden vazgeçtim, yeterki şu windowsu bırak SSD'ye kurmayı HDD'ye kurup uyumak istiyorum.. yalnız benim gibi çaylak ne çokmuş arkadaş, hangi sorunu yazsam aynısından binlerce çıkıyor, tek tesellim bu oldu.. saat 5 e doğru HDD'ye kurdum ve yattım.

saatlerce uğraştım elimde sıfırlanmış HDD'ye kurulu bir windows birde 240 GB'lik boş bir SSD var. akşama ne yapacağımı bilmiyorum, sanırım klon işi beni bozdu:tara komple söküp HDD yerine mi taksaydım acaba SSD'yi? kafamda deli sorular, gözlerimde uykulu bakışlar..

var mı salağa anlatır gibi anlatıp beni şu dertten kurtaracak bir babayiğit?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
arkadaşlar selam,

ürünler elime ulaştı, ssd'yi taktım, ilk aşamada görünmedi, sonra aktifleştirmem lazımmış disk yöneticisinden, onu öğrendim baya bir kurcaladıktan sonra..

disk klon programı indirip HDD'yi SSD'ye klonladım, fakat boot edemiyorum SSD'den, bu arada bios ayarları çorba oldu, sonra araştırdım indirdiğim klon programı sağlıklı klonlamıyormuş başka bir tane indirdim. sanki olur gibi oldu ama sistemden 2 tane var ve bu kasaba 2 sisteme dar dostum diyerek HDD'yi komple sileyim SSD'den devam edeyim dedim, bu seferde hata vermez mi:kroteybilgisayar açılmıyor mu.. beni tuttu bir telaş. sabaha da çocuğun uzaktan eğitimi için lazım. Saat oldu mu gecenin ikisi.. dedim bu iş iyiye gitmiyor, şirket bilgisayarını aç, usb'ye indir windows'u sıfırdan kur, zzaaabahaa kadar burdayız dedim.

neyse bir hariciye indirdim windowsu, kurmaya çalıştım, bu seferde SSD'ye kurulum yapamıyorum, sanırım dvd rom kısmından bağlı olduğu için ona benzer bir uyarı verdi, deli olacağım, SSD'yi de biçimlendirdimmi:deli1 meğer bios ayarlarından dolayı kuramıyormuşum HDD'ye.. neyse birşekilde yandaki bilgisayardan yazıları oku, videoları izle derken gecenin 4'ü oldu mu..artık herşeyden vazgeçtim, yeterki şu windowsu bırak SSD'ye kurmayı HDD'ye kurup uyumak istiyorum.. yalnız benim gibi çaylak ne çokmuş arkadaş, hangi sorunu yazsam aynısından binlerce çıkıyor, tek tesellim bu oldu.. saat 5 e doğru HDD'ye kurdum ve yattım.

saatlerce uğraştım elimde sıfırlanmış HDD'ye kurulu bir windows birde 240 GB'lik boş bir SSD var. akşama ne yapacağımı bilmiyorum, sanırım klon işi beni bozdu:tara komple söküp HDD yerine mi taksaydım acaba SSD'yi? kafamda deli sorular, gözlerimde uykulu bakışlar..

var mı salağa anlatır gibi anlatıp beni şu dertten kurtaracak bir babayiğit?

Crucial Acronic True Image ile kopyalamayı göstermiş hocam;

Bir zamanlar disk görüntüsü (imajı) almak için ben de bunu kullanıyordum.
Keşke önce sorsaydınız.
Diski biçimlendirdim dediniz, daha neyi kopyalayacaksınız ki?
Windows'un hangi sürümünü kurdunuz? 7,8.1,10?

vitalhaus Çevrimdışı

vitalhaus 

Yeni Üye
25 Eyl 2019
18
Kardeşim 3 yıldır 120 gb. ve 240 gb olanı kullanıyorum gayet iyi durumda çok memnun kaldım... Gönül rahatlığıyla alabilirsin.. :mutlu

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Crucial Acronic True Image ile kopyalamayı göstermiş hocam;

Bir zamanlar disk görüntüsü (imajı) almak için ben de bunu kullanıyordum.
Keşke önce sorsaydınız.
Diski biçimlendirdim dediniz, daha neyi kopyalayacaksınız ki?
Windows'un hangi sürümünü kurdunuz? 7,8.1,10?

sabaha karşı HDD'ye tekrar kurdum windows 10'u.. Şimdi sistemi SSD'ye taşıyıp HDD'yi yedek bellek olarak kullanmak istiyorum.. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum biosu'da acayip karışık eski bioslar daha basit ve kullanışlıydı..

SSD'ye klonladıktan sonra HDD'den sistemi silince patladım dün gece, nedendir onu da bilmiyorum.

Acele ettik elimize yüzümüze bulaştırdık, bir sürü fotomda gitt hdd içindeki.. inşallah yedeklerini bulurum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sabaha karşı HDD'ye tekrar kurdum windows 10'u.. Şimdi sistemi SSD'ye taşıyıp HDD'yi yedek bellek olarak kullanmak istiyorum.. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum biosu'da acayip karışık eski bioslar daha basit ve kullanışlıydı..

SSD'ye klonladıktan sonra HDD'den sistemi silince patladım dün gece, nedendir onu da bilmiyorum.

Acele ettik elimize yüzümüze bulaştırdık, bir sürü fotomda gitt hdd içindeki.. inşallah yedeklerini bulurum.

Hocam istersen fotolar için kurtarma yazılımlarını dene ama, üstüne veri yazıldığı için ne kadarı geri gelir bilemem.
Sadece biçimlendirmiş olsan büyük ölçüde kurtarırdın.

Hangi sürümü kurduğunu söylemedin, 7 mi 10 mu ne yüklediniz?
Bir de yeni konu açarsanız sevinirim mevcut konular dağılıyor böylelikle çünkü.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
yazmıştım Windows 10 diye.. cd ve haricileri kontrol edeceğim geri geleceğini pek sanmıyorum :(

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yazmıştım Windows 10 diye.. cd ve haricileri kontrol edeceğim geri geleceğini pek sanmıyorum :(

Bence sıfırdan kurulum yapın, temiz olsun.
Windows 7'den sonra UEFI ve CSM diye iki tür kurulum desteği geldi.
BIOS'ların UEFI destekli olmasıyla beraber olan bir şey bu.

UEFI destekli kurulum hazırladıysanız CSM mod'da boot edemezsiniz. (USB belleği veya SSD'yi.)
UEFI modda diske önyükleyici (bootloader) GPT olarak yazılır, CSM'de ise (yani eski teknolojide) MBR olarak yazılır.
BIOS sadece UEFI'ye ayarlandıysa MBR'yi görmez.
Veya sadece CSM olarak ayarlandıysa GPT'yi görmez.

GPT diski MBR yapmak veya MBR diski GPT yapmak kolay. (2 TB ve üstü değilse eğer.)

Rufus ile kurulumu nasıl hazırladığınıza ve BIOS ayarlarınız nasıl onu gözden geçirin derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt