İnanılır gibi değil, Yangına sebep olan Vestel?

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
87
44
Böyle bir habere denk geldim.
Allah rahmet eylesin çok üzüldüm. Mahkeme ve Vestelin tutumu yok artık dedirtti :(

M Çevrimiçi

mu5tafa 

Aktif Üye
17 Haz 2018
238
36
Aileye geçmiş olsun. Yanlız çok dolap, tv, fırın patladı tarzı haber gördüm ilk kez markanın bu kadar ön plana çıkarıldığını görüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,674
İmkansız.
TV patlayabilecek bir aygıt değil ki?
LCD panel de, CRT panel de patlamaz benim bildiğim.
Hadi diyelim TV'nin besleme ünitesinde yangın başladı, ki ben buna da pek ihtimal vermiyorum, bence sırf tık almak için uydurulmuş bir haber.
Şebeke gerilimi kaynaklı bir arıza olup yangın çıkabilir bence.
Diyelim ki TV yanmaya başladı, e arkadaş zaten onun çerçevesi ve içindekiler plastik malzeme.
Kokuyu almama şansın yok.
Yani düşünüyorum da, şebekeden yüksek bir gerilim gelse bile yanabileceğini sanmıyorum.
SMPS'in pertinaks yanacakta, ya da işte transistör kapasitör patlayacakta içerdeki cof kabloyu, lvds i ya da hoparlör kablosunu vs yakacak öyle mi?
Bence yangın başka bir şeyden çıktı.

Benzer haber birkaç yıl önce Arçelik buzdolabı için de yapıldı.
Teknoloji okuryazarlığı olmayan insanlar habercilik yaparsa böyle olur.
Ekşi'deki yorumlara baktım felaket.
1-2 tane teknisyen ve mühendis sağ olsun biraz olsun doğru bilgi yazabilmiş.

Benim burnuma marka karalama kokusu geliyor.
Hayır, Vestel'i de savunmuyorum da, ben LCD TV'nin evi yakabileceğini zannetmiyorum.
Yani TV alev alacak, anca yanında perde vs olacak ta, yanacak.
Evdeki elektrikli soba, kettle, ütü, klima gibi bir altyapısı yok ki?
Yorum yazmaya bile değmez aslında.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Burada markayı tamamen bağımsız tutmak lazım. Bu Katot ışını tüplü TV değil. Kaldı ki o TV' ler bile bu derece hasara yol açacak şekilde patlamaya sebep olmaz. İşin tekniğinin, biliminin içindeyken böyle bir bilgiye doğrudan "Tamam böyledir." demek mümkün değil. Söz konusu yangın değil bir de patlama tanımı yapılmış. Laboratuar ortamında özel şartlara tabii tutsanız bile Led, lcd herhangi bir TV' yi patlatamazsınız!

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
87
44
Arkadaşlar haklılık payınız olduğu gibi, birazda defansif gördüm sizleri. Otobüste kaza yapınca genellikle Metro turizm diye haber yapılır. Eğer gerçekten Tv yüzünden olduysa markayı tabi ki öne çıkaracaklar. Olmaz demeyin, insan uyurken fark etmeyebilir böyle kazaları.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Arkadaşlar haklılık payınız olduğu gibi, birazda defansif gördüm sizleri. Otobüste kaza yapınca genellikle Metro turizm diye haber yapılır. Eğer gerçekten Tv yüzünden olduysa markayı tabi ki öne çıkaracaklar. Olmaz demeyin, insan uyurken fark etmeyebilir böyle kazaları.
Defansif derken? Bakın hiç bu üslupla yazmadım, ilk defa yazıyorum. Söylediğiniz söz tamamıyle komik. İstedikleri markayı öne çıkarsınlar, istedikleri gibi yazsınlar da bunca yıldır içinde olduğumuz, bilimsel olarak nasıl çalıştığını, nasıl üretildiğini, nasıl tamir edildiğini bildiğimiz ve kişiye özel değil bilimsel olarak içeriğinin ne olduğu açıklanabilecek birşeyi "Uykuda olabilir" diyerek açıklayamazsınız. Bu mantığa göre su molekülü de uykuda olduğumuz için böyle! patlayabilir. :haha Başka tek kelime eklemeyeceğim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,674
Abi patladı demese eyvallah, bir de tv alev alamaz bence.
Alabiliyorsa By_Trol By_Trol ustam anlatsın.
Ben ihtimal veremiyorum.
Aynısını Samsung, LG diye de yazsalar aynı şeyi derdim.
Millet Kettle, Bulaşık Makinesi, Saç kurutma makinesiyle de çarpılıyor veya bu makineler yanabiliyor.
Özellikle bulaşık ve çamaşır makinelerinde topraklama kaçağı görülebiliyor.
Tabi evde kaçak akım rölesi yoksa.
Bir de toprak nötr ile birleştirilmişse.

Gidip 220 ile çalışan besleme kartına 1000 volt versek yanma yaşanır da, yine de TV kasasını yakamaz bence.
Hadi diyelim şebekeden tüm eve 1000 volt geldi, e abi en kötü buzdolabı fişe takılı değil midir?
Evde kalorifer var, kombi kapalı değilse o da olabilir?
Kettle fişteyse, kısa devre olup yanabilir belki, ark yapma vs?
Fırın, Ocak, Bulaşık Çamaşır makineleri fişe takılı bekliyorsa?
Tezgah altı mobilya ile gömülen makinelerde fişler hep takılıdır.
Ocak ve fırınlar da öyle.
Kaldı ki bu ankastre fırınları sunta mobilyalara bile takıyorlar.
Benim hiç içime sinmiyor.
Belki evde düşmüş bir izmarit bile perde vs tutuşturmuş olabilir.
Bence bu haberde bir işgüzarlık var.

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
87
44
Defansif derken? Bakın hiç bu üslupla yazmadım, ilk defa yazıyorum. Söylediğiniz söz tamamıyle komik. İstedikleri markayı öne çıkarsınlar, istedikleri gibi yazsınlar da bunca yıldır içinde olduğumuz, bilimsel olarak nasıl çalıştığını, nasıl üretildiğini, nasıl tamir edildiğini bildiğimiz ve kişiye özel değil bilimsel olarak içeriğinin ne olduğu açıklanabilecek birşeyi "Uykuda olabilir" diyerek açıklayamazsınız. Bu mantığa göre su molekülü de uykuda olduğumuz için böyle! patlayabilir. :haha Başka tek kelime eklemeyeceğim.
Kelime değil hocam bunu da yazmasaydınız madem.
Allah rahmet eylesin tekrar edeyim en azından kendim için. Marka babamında olsa böyle savunmam. Bilimsel gerçekler elektrik kontağı yada arızasını da açıklasın. Çıkan binlerce yangını da açıklasın rahatlayalım. Patlamamış olabilir niye ona takıldınız anlamadım. Besleme de bir arıza yangına sebep olmaz mı? Yaptığınız düpedüz savunma. Sizi de forumu da ilgiyle takip ederim. Yakıştıramadım size, bilimsel bilginiz karşınızdakini küçümseyici yazmanızı hak ettirmez.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,150
Üstadım defans yapacak bir durumumuz yok ayrıca neden yapalım.
Hiçbir firma babamın oğlu değil burada fazlasıyla Vestel gömüyoruz zaten.

Tv içerisinde patlayacak ne donanım var ki patladı ibaresi kullanılmış.

En olası ihtimal ledler erime yapmıştır yada kart yanmıştır.

Patlama denilince aklıma termosifon gelir.

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
87
44
Üstadım defans yapacak bir durumumuz yok ayrıca neden yapalım.
Hiçbir firma babamın oğlu değil burada fazlasıyla Vestel gömüyoruz zaten.

Tv içerisinde patlayacak ne donanım var ki patladı ibaresi kullanılmış.

En olası ihtimal ledler erime yapmıştır yada kart yanmıştır.

Patlama denilince aklıma termosifon gelir.

Hocam çok haklısın. Konuyu açarken de patlamış çatlamış konusundan çok kazaya üzüldüm. Habere göre de verilen karara üzüldüm. Herkes patlamaya takıldı. Malum ülkemizdeki habercilik abartı üzerine. Tekrar etmem gerekirse patlama konusuna takılmadım bile. Öyle yada böyle yangına Vestel sebep olduysa sonuç değişmez.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,150
Hocam çok haklısın. Konuyu açarken de patlamış çatlamış konusundan çok kazaya üzüldüm. Habere göre de verilen karara üzüldüm. Herkes patlamaya takıldı. Malum ülkemizdeki habercilik abartı üzerine. Tekrar etmem gerekirse patlama konusuna takılmadım bile. Öyle yada böyle yangına Vestel sebep olduysa sonuç değişmez.
Mahkeminin verdiği karar sorgulamak bize düşmez fakat kişisel görüşüm tüm zararın karşılanması yönünde olurdu.

ayrıca şunu tespitide yapılmalı
tv daha önce onarım gördü mü, hizmeti yetkili teknik servis mi verdi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Üstadım. Hepimiz aynı duyguyu yaşıyoruz. Allah rahmet eylesin ve esas geride kalanlara sabır versin. Beni de yanlış anladınız. Ben diyorum ki söz konusu cihazın patlaması (Ki ortamda yalnızca yangın değil, patlama belirtileri var.) aynı ortamda bulunabilecek kapağı sıkı kapalı kolonya şişesi kadar bile imkan dahilinde değil. Evet sebep olan oysa sonuç değişmez diyorsunuz ama bir de şöyle düşünün, siz bir ürün temin ettiniz (süt mesela) kullanıcı yazın 1 gün oda ısısında bekletti, içti, "Botulismus toksininden öldü." Şimdi sizin isminiz bütün afişlerde boy boy gezerse bunu açıklayabilecek yegane kişiler hekimler değil midir?

Geri
Üst Alt