İkinci el beyaz eşya temizliği

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Detaylı olmasa da hijyen temizliği mutlaka yapılmalı,detaylı temizlik için bilmek lazım bana göre,yoksa cihaz elde kalır.Mesela köydeki eve mikrodalga almıştık,2.el ,hanım bana (ki elimden gelir) ,her tarafını söktürmüştü ,tüm parçaları çamaşır sulu bez ile temizlemişti ,bazı yerlerini de yağ çöz ile fısfıslamıştı :)
Su boşaltan makinalarda ilk bakılması gereken yerlerden biri deterjan çekmecesi ,sonra boşaltma motoru ve ekipmanı,bu tıkalı olabilir ,kontrol edilmez ise ,su boşalmaz ve belki de makinaya zarar verebilir.Diğer ürünlerde hijyen temizliği olabilir ,bu da Domestos Domestos gibi ürünlerle yapılabilir :)

H Çevrimdışı

haktanbozer 

Aktif Üye
26 Nis 2019
88
22
Detaylı olmasa da hijyen temizliği mutlaka yapılmalı,detaylı temizlik için bilmek lazım bana göre,yoksa cihaz elde kalır.Mesela köydeki eve mikrodalga almıştık,2.el ,hanım bana (ki elimden gelir) ,her tarafını söktürmüştü ,tüm parçaları çamaşır sulu bez ile temizlemişti ,bazı yerlerini de yağ çöz ile fısfıslamıştı :)
Su boşaltan makinalarda ilk bakılması gereken yerlerden biri deterjan çekmecesi ,sonra boşaltma motoru ve ekipmanı,bu tıkalı olabilir ,kontrol edilmez ise ,su boşalmaz ve belki de makinaya zarar verebilir.Diğer ürünlerde hijyen temizliği olabilir ,bu da Domestos Domestos gibi ürünlerle yapılabilir :)
Hocam mesela bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizleyici gibi ürünler iç temizliği için yeterli olur mu? Dış temizlik için hangi yüzeylere ne gibi ürünler önerirsiniz?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Alkollü maddeler ile temizlik.
Ya da doğrudan alkolün kendisi ile temizlik.
Dış temizliği için diyorsunuz sanırım. Dezenfektan veya kolonya gibi maddeler yeterli olur mu hocam?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Dış temizliği için diyorsunuz sanırım. Dezenfektan veya kolonya gibi maddeler yeterli olur mu hocam?
Dolap gibi şeylerin içi ve havalandırma kanalları hatta.

Hocam mesela bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizleyici gibi ürünler iç temizliği için yeterli olur mu? Dış temizlik için hangi yüzeylere ne gibi ürünler önerirsiniz?
Yeter. Su ısındığında sirke dökün yeter.
1 veya 2 litre beyaz sirke alın, 2 makineye de dökün.

Kazan temizliği programı yoksa 90 derecelik programa alın Çamaşır Makinesini.
Bulaşık makinesinde de makine suyu ısıttığında sirkeyi makineyi açıp dökersiniz.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
1+ çamaşır suyu mikrop bırakmaz

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Buzdolabı gibi ürünlerin iç temizliğinde ben hiçbir deterjan ve çamaşır suyunu önermem. Beyaz sirke, karbonat gibi doğal ürünleri kullanın. Deterjan ve çamasşır suyu kokusu özellikle plastik aksam tarafından emiliyor ve de uzunca bir süre çıkmıyor. Bu koku da daha sonra yiyeceklere bulaşıyor.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
beyaz eşyada kimyasal maddeler sarartma yapıyor ve paslanmayı hızlandırıyor diye biliyorum. Ç. makinesi aldıktan sonra yüksek derecede çalıştırmak, bulaşık makinesi boşken bir kere çalıştırmak, buzdolabında da olabildiğince az kimyasal kullanarak temizlemeyi tercih ederdim. Çok pis eşyayı almak taraftarı da değilim.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ben belli aralıklarla çamaşır makinesini limon tuzu ve beyaz sirke karışımı ekleyerek en yüksek derecede boş çalıştırıyorum. Arada da hazır satılan temizleyici kullanıyorum. Bulaşık makinesini de arada filtreleri temizledikten sonra yine en yüksek sıcaklıkta çalıştırıyorum. Suyu aldıktan sonra makineyi dudurup yağ çözücü ekleyip, programa devam ettiriyorum.
Her iki makine de içinde sıvı olabileceğinden ilk önce boşaltma işlemi yapıyor. Daha sonra su almaya başlıyor. Baştan koyarsanız zaten bir işe yaramamış oluyor.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Makinanın kir durumuna göre temizlik maddesi kullanılmalı bence.Makinalara zarar vermeyecek şekilde,örneğin kireç tutmuşsa kireç sökücü,yağ tutmuşsa yağ çözücü,paslanmışsa pas sökücü gibi.Eğer bunlar (kir,pas,yağ)yoksa sıcak ve sabunlu su yeter.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
beyaz eşyada kimyasal maddeler sarartma yapıyor ve paslanmayı hızlandırıyor diye biliyorum. Ç. makinesi aldıktan sonra yüksek derecede çalıştırmak, bulaşık makinesi boşken bir kere çalıştırmak, buzdolabında da olabildiğince az kimyasal kullanarak temizlemeyi tercih ederdim. Çok pis eşyayı almak taraftarı da değilim.
Bizim bulaşık makinesi (Arçelik Leydi 3440), bir ara bulaşıkları puslu çıkartmaya başlamıştı.
Bazen ekstra durulama yapmamız gerekiyordu.
Deterjan değişikliği sonrası yaşadığımız bir durumdu.
Sonra makineyi 2 kere boşta çalıştırıp içindeki kanalların vs bir temizlenmesini sağladım.
Daha da yapmadı.
Belki de eski deterjanla yeni deterjanın yıldızı barışmadı. :sirit

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bizim bulaşık makinesi (Arçelik Leydi 3440), bir ara bulaşıkları puslu çıkartmaya başlamıştı.
Bazen ekstra durulama yapmamız gerekiyordu.
Deterjan değişikliği sonrası yaşadığımız bir durumdu.
Sonra makineyi 2 kere boşta çalıştırıp içindeki kanalların vs bir temizlenmesini sağladım.
Daha da yapmadı.
Belki de eski deterjanla yeni deterjanın yıldızı barışmadı. :sirit
Ben arada makinenin içine biraz çamaşır sulu CİF döküp öyle boşta çalıştırıyorum. Bu işleme başlamadan önce de filtreleri çıkartıp bir güzel temizliyorum. Tuzunu da eksişk etmiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt