🔥Homatics X THX Home Click 🔥Akıllı ev sineması Ses Sistemi 2.Type C girişi için üretilen ürün.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Neden bunu daha önce kimse söylemedi 🙃
Sistemin arkasında HDMI çıkışı var ama ARC nedir bilemiyorum, nasıl öğreneceğim?

şimdi ben bir TV box aldım, homatics r 4k plus, girdim ondan Netflixten açtım filmi izliyorum. Ses sisteminden box'a mi bağlanmam lazım? 5.1 ses alabililmem için neyi neye bağlamam lazım basitçe birisi anlatabilir mi?

Aşağıda sistemin arkasındaki bağlantı opsiyonları var, sanırım optik çıkış yok. HDMI ve scart var.

imagesd8cfa1b9954e7069.jpg
2 adet Hdmi kablo kullanman lazım arc to arc
TV to TV'box hdmi kablo bağlantısı yapacaksın

Örnek görsel
IMG_20230429_104009.jpg

IMG_20230429_104027.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
TV de olur Arc diye ayrıca TV hdmi girişinde yazar Bütün Tv'Arc desteklemez herhalde

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
TV de olur Arc diye ayrıca TV hdmi girişinde yazar Bütün Tv'Arc desteklemez herhalde
TV' de ARC olması birşeyi değiştirmiyor. Daha önce açıkladım. Bu sinema sisteminde 5.1 sesi dışarıdan alacak bir giriş, input v.s. Yok. Tüm girişler stereo ses girişi. Kompozit video girişi var, ses içermez.
TV'de Arc girişi var, arc to arc bağlatısı tv ile box arasında mı olacak? sistemin arkasındaki HDMI girişinde arc yazmıyor. eski bir sistem muhtemeln yokturda.
Daha önce anlatmıştım. O sistemde 5.1 ses girişi yapabilecek bir arabirim olduğunu sanmıyorum. Tek soru işaretim şöyle denenebilir;

HDMI bağlantısı ile (Normal, ARC v.s. değil) sinema sistemi TV' ye bağlı olsun. Gelen BOX' ta yine başka bir HDMI portundan TV' ye bağlı olsun. Box' ı açtığınızda herhangi bir kaynaktan 5.1 destekleyen bir film, video v.s. açın. Eğer aktarım 5.1 olarak yapılıyorsa sorun yok. Ama eğer ses 2 kanaldan stereo geliyorsa benim tezim geçerli demektir. HDMI bağlantısı yalnızca stereo (2 kanal) aktarıyordur. Bu durumda son seçenek Android Box' ın AV (3.5 mm) çıkışından cihazın önünde bulunan MP3 LINE-IN ya da arkada bulunan AUX IN girişine aşağıda görselini verdiğim kabloyla bağlantı sağlamaktır. Ama bunlar da stereo (iki kanal) aktardığı için 5.1 ses aktarımı bu cihaz için mümkün değil, cihaz sadece kendisinde oynatılan medyaları 5.1 çalacak demektir.

imagesd8cfa1b9954e7069X.jpg

cbl-av-hy030-04_03_low_res.jpg

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
TV' de ARC olması birşeyi değiştirmiyor. Daha önce açıkladım. Bu sinema sisteminde 5.1 sesi dışarıdan alacak bir giriş, input v.s. Yok. Tüm girişler stereo ses girişi. Kompozit video girişi var, ses içermez.

Daha önce anlatmıştım. O sistemde 5.1 ses girişi yapabilecek bir arabirim olduğunu sanmıyorum. Tek soru işaretim şöyle denenebilir;

HDMI bağlantısı ile (Normal, ARC v.s. değil) sinema sistemi TV' ye bağlı olsun. Gelen BOX' ta yine başka bir HDMI portundan TV' ye bağlı olsun. Box' ı açtığınızda herhangi bir kaynaktan 5.1 destekleyen bir film, video v.s. açın. Eğer aktarım 5.1 olarak yapılıyorsa sorun yok. Ama eğer ses 2 kanaldan stereo geliyorsa benim tezim geçerli demektir. HDMI bağlantısı yalnızca stereo (2 kanal) aktarıyordur. Bu durumda son seçenek Android Box' ın AV (3.5 mm) çıkışından cihazın önünde bulunan MP3 LINE-IN ya da arkada bulunan AUX IN girişine aşağıda görselini verdiğim kabloyla bağlantı sağlamaktır. Ama bunlar da stereo (iki kanal) aktardığı için 5.1 ses aktarımı bu cihaz için mümkün değil, cihaz sadece kendisinde oynatılan medyaları 5.1 çalacak demektir.

yahu ben zaten çok anlamıyorum şu ses bağlantı işlerinden, belki anlattınız ama ben anlamımışım. Üzdü bu cevap... Deneyeceğim artık TV box gelsin olmazsa da pazar akşamları 5.1 radyo dinlemek için kullanırım artık eşek kadar sistemi 🙃

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

5.1 sadece hdmi üzerinden alabilir Hocam diğer girişler 5.1 vermiyor .
Bunun üzerine Millet Beta grubunda ihtisas yapıyor denemedikleri ses sistemi yok görsen ne yapıyor bu adamlar dersin o derece ses gelsin tıngırdasın diyenlerdenim ben :kiskis

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
yahu ben zaten çok anlamıyorum şu ses bağlantı işlerinden, belki anlattınız ama ben anlamımışım. Üzdü bu cevap... Deneyeceğim artık TV box gelsin olmazsa da pazar akşamları 5.1 radyo dinlemek için kullanırım artık eşek kadar sistemi 🙃
Estağfurullah. Dediğim gibi herşey bitmiş değil. BOX bir gelsin de.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Dijital platformlar onu desteklemiyor diyende var. :kiskis
Çok kanallı ses aktarımı ya da özellikle audiophile kullanıcılar için tasarlanmış bir veri aktarım portu optik çıkış. Dolayısıyla portun çıkış amacı zaten o. Dijital platformların destekleyip desteklememesi kullandıkları Encoder, Decoder farkından kaynaklanır. ;)

O dijital platformların sorunu. :hih1:haha:deli1

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
10 sene önce bende de 5+1 ses sistemi vardı.
Sadece adı 5+1 ama 5 adet hoparlör +subwoofer :kiskis

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Neden bunu daha önce kimse söylemedi 🙃
Sistemin arkasında HDMI çıkışı var ama ARC nedir bilemiyorum, nasıl öğreneceğim?

şimdi ben bir TV box aldım, homatics r 4k plus, girdim ondan Netflixten açtım filmi izliyorum. Ses sisteminden box'a mi bağlanmam lazım? 5.1 ses alabililmem için neyi neye bağlamam lazım basitçe birisi anlatabilir mi?

Aşağıda sistemin arkasındaki bağlantı opsiyonları var, sanırım optik çıkış yok. HDMI ve scart var.

imagesd8cfa1b9954e7069.jpg

Bu cihazla, box üzerinden 5.1 ses alamazsınız. Dış kaynaklı, 5.1 sesi cihaza aktarabileceğiniz bir arabirimi yok. Bununla sadece kendi oynatabildiği medyalardaki 5.1 ses destekli içerikleri istediğiniz şekilde izleyebilirsiniz.

IMG_5413.jpg

Eğer cihazda analog 5.1 giriş olsaydı örnekteki gibi ses dekoderi ile olurdu. Ama sadece L/R Audio girişi var. Bununla da istediğiniz gerçek 5.1, dolaşan sesi almanız bence mümkün değil.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Ses mevzusu gerçekten arap saçı kadar karışık bir mevzu, en azından bana öyle geliyor.

Optik çıkış 5.1 destekler diye aklımda kalmış, yüksek veri aktarımı içeren ses formatları için HDMI eArc gerekiyor. Optik çıkış ile saniyede maksimum 384 kbps ses verisi iletebilirsiniz yani 1 saniyede 384 kilobyte, yani 0,38 mb. Dolby'nin sitesine göre ise genellikle 192-256 kbps arasında değişiyor.

Optik çıkış, uzamsal ses olarak sadece sıkıştırılmış formatta 5.1 destekler. Aynı şekilde HDMI arc da sadece sıkıştırılmış 5.1 destekler fakat optik çıkışa göre bant aralığı 3 kat daha yüksektir, 1 mbps.

Sorun şu ki, Netflix gibi platformlar çok fazla sıkıştırma yapıyor. Netlix'in verdiği Dolby Atmos aslında sıkıştırılıp küçültülerek Dolby Digital Plus'a indirgenmiş hali. Bir de sadece DD+ destekliyor, DTS desteklemiyor ve beni deli ediyorlar.

Bende aşağıdaki kulaklık var. Netflix üzerinden film seyrettiğim zaman ses kalitesi tatmin etmiyor. Ancak HDD'den DTS destekli film açtığım zaman veya konsola bağlayıp oyun oynadığım zaman dehşet bir ses veriyor;

DS7500.jpg

DS7500_2.jpg

Maalesef çözümü de Apple TV + Airpods alarak buldum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt