Hesaptan İzinsiz Para Çekilmesi

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Evet Akbank. Siz dedikten sonra o konuda da şüphelenmeye başladım. Harcama itirazında bulunduk. Bakalım kâle alacakları mı..

Savcılık böyle ufak tefek şeylerle uğraşır mıki?
Zamanında benimde başıma geldi, 8-9 parça toplamda 1500 lira civarı bir para çekilmişti. Vatandaşlık görevimi yaptım Bartında 17 yaşında 2 çocuk yakaladılar. İkiside birbirini suçluyordu mahkeme raporları gelince gördüm. Sonra avukatları aradı özür diledi geri çekermisiniz dedi. Bende sordum sizden para çalsalar çekermisiniz dedim. Bir daha aramayın dedim, Ankarada hakim çağırdı mahkeme Bartında görülecek şikayetçimisin dedi, dedim bu beni uğraştırırmı? Hakimde suçlular çeksin cezasını biz ne güne buradayız senin ifaden lazımsa buradan alırız ayrıca daha çağırmazlar dedi. Bende şikayetçi oldum,bilmiyorum ne ceza aldılar ama ikisinede ders olmuştur umarım!

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Zamanında benimde başıma geldi, 8-9 parça toplamda 1500 lira civarı bir para çekilmişti. Vatandaşlık görevimi yaptım Bartında 17 yaşında 2 çocuk yakaladılar. İkiside birbirini suçluyordu mahkeme raporları gelince gördüm. Sonra avukatları aradı özür diledi geri çekermisiniz dedi. Bende sordum sizden para çalsalar çekermisiniz dedim. Bir daha aramayın dedim, Ankarada hakim çağırdı mahkeme Bartında görülecek şikayetçimisin dedi, dedim bu beni uğraştırırmı? Hakimde suçlular çeksin cezasını biz ne güne buradayız senin ifaden lazımsa buradan alırız ayrıca daha çağırmazlar dedi. Bende şikayetçi oldum,bilmiyorum ne ceza aldılar ama ikisinede ders olmuştur umarım!
Mahkemeye verirken nasıl bir yol izlediniz? Avukat mi tuttunuz yoksa direk adliyeye gidip işlem mi başlattınız? Daha önce böyle bir deneyimim olmadı. Yönlendirirseniz şikayetçi olalım.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Mahkemeye verirken nasıl bir yol izlediniz? Avukat mi tuttunuz yoksa direk adliyeye gidip işlem mi başlattınız? Daha önce böyle bir deneyimim olmadı. Yönlendirirseniz şikayetçi olalım.
Size en yakın adliyedeki cumhuriyet savcılığına olayı delilleriyle birlikte anlatan bir dilekçe ole başvurun. Savcının bu küçük olay deme şansı yok Sizi dinlemek için maaş alıyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Direkt gidip olayı anlatıp kim yaptıysa şikayetçiyim demeniz yeterli. Avukatınız olmasına gerek yok. Bankanızada ben şikayet ettim sorumlular için diye bildirimde bulunun yeterlidir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben paypala geçen yıl Türkiye’de kapalı olduğu halde 760€ ödedim İzmir’deki bir icradan. Konu da çalıntı kartla bana yapılan paypalın son zamanlarından bir ödeme. Refund verilmiş ve ben kullanımı bırakınca görmemişim, icra gelmiş.

Refund da yani iade de 4 ay sonra mı ne verilmiş. Bu harcama itirazı politikası bütün dünyada aynı işliyor.

Velhasıl; bırakın 3d secure kullanmamayı, “ödedim ama hizmet almadım” diyerek bile iptallerle karşılaştım. Özellikle paym.es üzerinden aldığım ödemelerde şirket adı geçmediği için iptal taleplerine karşılık belge hazırlamakla uğraştım biriki kez aylar öncesine ait işlemler için.

Neticede birileri o kart bilgilerini almış kullanmış. Muhtemelen sms doğrulama yapılmamış. Harcama itirazı ile her türlü iade alınır. Banka o harcamaları kazanandan geri alamazsa harcamayı yapanı bulup tazmin etmek için yüklenir falan filan. Prosedür bu.

Yani harcama itirazı yazılı dilekçeyle ayrıntılı olarak verilecek. Zaten işlem sıklığı çalıntı kart ödemesinde kullanıldığını gösteriyor.

Mısırlı bir müşteri (müşterim sayılmaz çünkü kabul etmedim) bana çalıntı kart ödemesi kabul edip etmediğimi sormuştu. Zira PayTR 3d securesiz kabul etmiyor ve ödemeyi bana yapamıyordu.

Başka birinden de çalıntı fatura ödemesi yapmak istediğini söyleyen olduğunu duymuştum.

Bu olay bir sektör. O kart bilgileri daha size ulaşmadan, siz zarfı açmadan bile çalınmış olabilir. O ödemelerin iadesi fazla zorlanmadan alınır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Cep telefonundan bankacılığı hiç benimsememiştim.Çünkü telefona zırt pırt birşeyler yükleniyor,kimisine bilmeden OK basıyoruz,kimisinin dilini hiç anlamıyoruz ,ortaya basıyoruz.Hatta bazı dışarıdan yüklenen programlarda veri alışverişine de göz yumuyoruz ,bile bile lades diyoruz ve maalesef bazen de üzülüyoruz.Akbank mobil bankacılığı ısrarla bana yükletmeye kalktı ,"alakam olmaz ,telefonum eski model,kaldırmıyor" dedim ,ama hala link veriyorlardı ki sonunda sesimi yükseltince ısrardan vazgeçtiler ki telefonumda kayıtlıdır konuşmalar. Geçi yazdıklarım konu ile alakalı pek değil ama içimden geçeni yazdım sadece.
Bu arada geçmiş olsun ,umarım geri alırsınız ,az da olsa onu kazanmak için kaç saat çalışılıyor biliyorum.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Cep telefonundan bankacılığı hiç benimsememiştim.Çünkü telefona zırt pırt birşeyler yükleniyor,kimisine bilmeden OK basıyoruz,kimisinin dilini hiç anlamıyoruz ,ortaya basıyoruz.Hatta bazı dışarıdan yüklenen programlarda veri alışverişine de göz yumuyoruz ,bile bile lades diyoruz ve maalesef bazen de üzülüyoruz.Akbank mobil bankacılığı ısrarla bana yükletmeye kalktı ,"alakam olmaz ,telefonum eski model,kaldırmıyor" dedim ,ama hala link veriyorlardı ki sonunda sesimi yükseltince ısrardan vazgeçtiler ki telefonumda kayıtlıdır konuşmalar. Geçi yazdıklarım konu ile alakalı pek değil ama içimden geçeni yazdım sadece.
Bu arada geçmiş olsun ,umarım geri alırsınız ,az da olsa onu kazanmak için kaç saat çalışılıyor biliyorum.
Abi telefondaki mobil bankacılık cebindeki kredi kartından daha güvenli. GarantiPay gibi sistem dijital ödemelerde yaygınlaşsa kredi kartının “kart” hali kalmaz. Benim kredi kartlarımdan 2 tanesi sadece sanal. Ana kart yok.

Papara gibi ön ödemeli ve kullanım sonrası silip atılabilen çok güzel sanal kartlar da mevcut. Mobil bankacılıklarda da keza sanal kart oluşturup limit belirleyip kullanım sonrasında limiti 0₺ yapabiliyorsun.

Ben bir yazılımcı olarak algoritmaya güvenirim, cepteki paraya güvenmem ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Abi telefondaki mobil bankacılık cebindeki kredi kartından daha güvenli. GarantiPay gibi sistem dijital ödemelerde yaygınlaşsa kredi kartının “kart” hali kalmaz. Benim kredi kartlarımdan 2 tanesi sadece sanal. Ana kart yok.

Papara gibi ön ödemeli ve kullanım sonrası silip atılabilen çok güzel sanal kartlar da mevcut. Mobil bankacılıklarda da keza sanal kart oluşturup limit belirleyip kullanım sonrasında limiti 0₺ yapabiliyorsun.

Ben bir yazılımcı olarak algoritmaya güvenirim, cepteki paraya güvenmem ?
Code cave :kiskis
Hadi sen biliyorsun kullanmayı ,herkes bilemez ki,ben e-nabızdan randevu alamayanı biliyorum,değil sanal kart kullanacak :) ,ama unutmamak gerekir ki kodların içine "al - kopyala - şuraya yaz" komutunu vermek de çok zor değil,hele internete giren bir cihaz içinden .Bir ara "alınanları" mail adresine atıyorlardı ,onlar da çakma adresler veya çalınma adresler oluyor(du) .Bu konulardan çok anlamasam da ben asla güvenmem ,her ne kadar google kontrol etme bakımından apklara hemen yol vermese de , arada kaçan mutlaka olur.Tabii ben apk dedim ama "sadece android yazılımda bunlar olur" da, dememek lazım.Sonuçta o algoritmayı da bilgili birisi yapıyor ,makina kendi kendine "hadi şunu da yazıp-derleyeyim" demiyor ki mübarek ,tabii kendi yazdığına güveneceksin ,ben yazıp yollasam (hele bu saaten sonra) yazılımı aldığında yükleme konusunda ne düşünürsün acaba :ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Code cave :kiskis
Hadi sen biliyorsun kullanmayı ,herkes bilemez ki,ben e-nabızdan randevu alamayanı biliyorum,değil sanal kart kullanacak :) ,ama unutmamak gerekir ki kodların içine "al - kopyala - şuraya yaz" komutunu vermek de çok zor değil,hele internete giren bir cihaz içinden .Bir ara "alınanları" mail adresine atıyorlardı ,onlar da çakma adresler veya çalınma adresler oluyor(du) .Bu konulardan çok anlamasam da ben asla güvenmem ,her ne kadar google kontrol etme bakımından apklara hemen yol vermese de , arada kaçan mutlaka olur.Tabii ben apk dedim ama "sadece android yazılımda bunlar olur" da, dememek lazım.Sonuçta o algoritmayı da bilgili birisi yapıyor ,makina kendi kendine "hadi şunu da yazıp-derleyeyim" demiyor ki mübarek ,tabii kendi yazdığına güveneceksin ,ben yazıp yollasam (hele bu saaten sonra) yazılımı aldığında yükleme konusunda ne düşünürsün acaba :ok
Yok tabi keyloggerlar nasıl varsa memory okuyucular da var. Code caveden biliyorsun sen de ?

Ama artık SSL çok güçlü abi ?
Telefonunda kötü niyetli uygulama olsa bile senin adına ödeme yapabilmesini sağlayacak altyapı yok. Özel izinlerle erişim kurabiliyor uygulamalar artık.

Teknolojiye güven abi kart bilgilerine güvenme ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Yok tabi keyloggerlar nasıl varsa memory okuyucular da var. Code caveden biliyorsun sen de ?

Ama artık SSL çok güçlü abi ?
Telefonunda kötü niyetli uygulama olsa bile senin adına ödeme yapabilmesini sağlayacak altyapı yok. Özel izinlerle erişim kurabiliyor uygulamalar artık.

Teknolojiye güven abi kart bilgilerine güvenme ?
İşte o izinleri kullanıcı veriyor zaten ,uygulamayı yüklerken,ama benim dediğim "uygulama ödeme yapar"değil,tam tersi uygulama bilgilerini "çalar" idi :kiskis
Ssl konusuna girmiyorum bile,ayrıca teknolojiye güvenirim ama yazılımlara asla güvenmem ,ikisi farklı kulvar bana göre :) ,neyse artık susma hakkımı kullanıyorum :kiskis

Geri
Üst Alt