" Hdmi sinyali yok " uyarısı

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba Arkadaşlar,

Trt'nin "tabii" sitesine üye oldum. Siteye girip menüler arasında dolaşırken herhangi bir sorun yok. Ama, herhangi bir video oynatmak istediğimde, tıklar tıklamaz "hdmi sinyali yok" diyor ve monitörün sinyali kesiliyor. Ancak hdmi kablosunu çıkarıp tekrar taktığımda video sinyali geliyor. Başka herhangi bir sitede böyle sorun olmuyor.
Ayrıca, siteye cepten bağlandığımda da sorun yok.
Bu kadar ilginç (!) bir sorunun sebebi ne olabilir ?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yayınlanan videoların codec lisansları ile ilgili görüntüleme cihazı (Monitör) sürücü dosyalarında bulunan lisans bilgileri uyuşmuyorsa bu şekilde hata verir. Ancak bu tür durumlarda söküp taktığınızda görüntünün gelmemesi gerekir. Ya da platform otomatik olarak yeniden takılan cihaza uygun lisansı eşleştirip görüntüyü veriyor olabilir.

Bir diğer seçenek video dosyasının (Streaming olması da video dosyası, akış dosyası anlamına gelir-Canlı yayınlar) Çözünürlüğü anlık olarak uygun değildir. Monitörü söküp taktığınızda uygun çözünürlükle oynatmaya devam eder.

Tabi uygulaması geliştirici ekibiyle bu problemi paylaşmanızı tavsiye ederim.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Yayınlanan videoların codec lisansları ile ilgili görüntüleme cihazı (Monitör) sürücü dosyalarında bulunan lisans bilgileri uyuşmuyorsa bu şekilde hata verir. Ancak bu tür durumlarda söküp taktığınızda görüntünün gelmemesi gerekir. Ya da platform otomatik olarak yeniden takılan cihaza uygun lisansı eşleştirip görüntüyü veriyor olabilir.

Bir diğer seçenek video dosyasının (Streaming olması da video dosyası, akış dosyası anlamına gelir-Canlı yayınlar) Çözünürlüğü anlık olarak uygun değildir. Monitörü söküp taktığınızda uygun çözünürlükle oynatmaya devam eder.

Tabi uygulaması geliştirici ekibiyle bu problemi paylaşmanızı tavsiye ederim.
"Tabii" platformuna sorunu iletmiştim. Otomatik cevaptan başka bir şey gelmedi.
Mümkünse, codec lisansı ile monitör sürücü dosyaları arasındaki lisans bilgileri uyuşmaması ve bunlara ulaşabilme ve
Çözünürlüğün anlık olarak uygun olmaması konularında, biraz daha bilgi verebilir misiniz ?

Cevabınızı da, ola ki sorunun çözümüne katkısı olur umuduyla, "Tabii" ye ileteceğim izninizle.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
"Tabii" platformuna sorunu iletmiştim. Otomatik cevaptan başka bir şey gelmedi.
Mümkünse, codec lisansı ile monitör sürücü dosyaları arasındaki lisans bilgileri uyuşmaması ve bunlara ulaşabilme ve
Çözünürlüğün anlık olarak uygun olmaması konularında, biraz daha bilgi verebilir misiniz ?

Cevabınızı da, ola ki sorunun çözümüne katkısı olur umuduyla, "Tabii" ye ileteceğim izninizle.
H.264/AVC, VP9, H.265/HEVC, AV1 Codecleri sıkıştırıldıkları program ile ve lisans anlaşmaları ile kodlanırlar. Ya da tabii içerik kopyalanmasını engellemek için bunlara benzer bir teknoloji ile streaming içeriğini kodlar. Hatta doğrudan verilebilecek örneklerden biri de divx ve dolby codecleridir. Bu tip codeclerde içeriğe erişmek için kullanılan tüm cihazlar (Medya oynatıcı, görüntüleyici, ses çıkışı (soundbar v.b.)) bu codec lisansına sahip değilse içerik hata verebilir.

Çözünürlük uyumsuzluğu da uygulamanın geliştirilmesi ile ilgilidir. Normalde farklı platformlar için çıkardıkları uygulamalar her platformda farklı hatalara sebep olabiliyor. Eğer altyapıyı aynı kabul ederlerse uygulama içeriği ilk açtığında görüntüleme aygıtının maksimum çözünürlük bilgisini sürücüden düzgün şekilde alamaz. (1280x1024 v.b.) Dolayısıyla görüntü cihaza aktarılmaz. Hdmi kablosunu çıkarıp taktığınızda default ayar kabul edip sürücüye bakmadan bir çözünürlük belirler ve görüntü aktarılmış olur.

Bunlar uygulamanın kaynak kodunu bilmeden yalnızca varsayımsal olarak söylenebilir. Uygulamanın kaynak kodunu da bilme şansımız olmadığından bilgileri bu şekilde iletmeniz kontrol için yeterlidir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kaliteli HDMI kablo satın alın HDMI 2.1 ugreen kablo tavsiye ederim.
Kablo kaynaklı bu tür sorunlar olabiliyor cihaz yanında gelen kablolar genelde kalitesiz oluyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
simeli' Alıntı:
Trt'nin "tabii" sitesine üye oldum. Siteye girip menüler arasında dolaşırken herhangi bir sorun yok. Ama, herhangi bir video oynatmak istediğimde, tıklar tıklamaz "hdmi sinyali yok" diyor ve monitörün sinyali kesiliyor.
Monitör dediğine göre ,nerede izliyorsun tabii uygulamasını,laptop, pc,android box ,linux pc & linux cihaz ,ve tabii monitör ne marka :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bilgisayarda izliyorum.. Monitör, Asus vz24ehe
Hımm ,o zaman ya web ten veya 3.cü parti uygulamalardan izleniyor pc'de.Eğer web ten izliyorsan ki ben girip bakayım dedim mesela braveyi istemedi ,firefoxtan denedim (üye değilim).Kendi web sitesinde tarayıcılarla alakalı çok bilgi yok hatta hiç bilgi yok tabii :) Aşağıdaki fotodan da görüleceği üzereine lütfen diyerek kibarca uyarmışlar ama kodeklerle alakalı bilgi vermemişler veya ben göremedim.Bu durumda pc içindeki kodeklerle alakalı olabileceği aklıma geliyor ,youtube den de dene bakalım monitörü resetleyen filmde ne yapacak youtube de.Vlc den de dene diyeceğim ama desteği varmıdır yokmudur bilmiyorum.
Tek verdiği uyarı bu foto :) :
byalo-554.png

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Hımm ,o zaman ya web ten veya 3.cü parti uygulamalardan izleniyor pc'de.Eğer web ten izliyorsan ki ben girip bakayım dedim mesela braveyi istemedi ,firefoxtan denedim (üye değilim).Kendi web sitesinde tarayıcılarla alakalı çok bilgi yok hatta hiç bilgi yok tabii :) Aşağıdaki fotodan da görüleceği üzereine lütfen diyerek kibarca uyarmışlar ama kodeklerle alakalı bilgi vermemişler veya ben göremedim.Bu durumda pc içindeki kodeklerle alakalı olabileceği aklıma geliyor ,youtube den de dene bakalım monitörü resetleyen filmde ne yapacak youtube de.Vlc den de dene diyeceğim ama desteği varmıdır yokmudur bilmiyorum.
Tek verdiği uyarı bu foto :) :
byalo-554.png
Şimidi yandex'ten de denedim aynı.. Youtube'dan girdim... Fragman olmayan, tam bir diziye tıkladım sorunsuz gösterdi. Aynı diziyi tekrar "tabii" sitesinden denedim, gene aynı.. Sinyal kesmeye devam.
Yâni youtube'de sorun yok. Chorme'u şimdi güncelledim, gene aynı.
Pc'deki codec ile alakalı olabilir diyorsunuz, ama k-lite yüklü.. Başka da ne kaldı bilmiyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Şimidi yandex'ten de denedim aynı.. Youtube'dan girdim... Fragman olmayan, tam bir diziye tıkladım sorunsuz gösterdi. Aynı diziyi tekrar "tabii" sitesinden denedim, gene aynı.. Sinyal kesmeye devam.
Pc'deki codec ile alakalı olabilir diyorsunuz, ama k-lite yüklü.. Başka da ne kaldı bilmiyorum.
Tarayıcı ayarlarına göz at derim naçizane,windowslardan bilgim yok çünkü ben linux kullanıcısıyım,ama sanırım tarayıcı +kodek ilişkisinde sıkıntı olabilir.bunu en iyi sevgili Umut Barış Umut Barış bilir ,belki tarayıcı + kodek ilişkisini o anlatabilir,youtube kullanmanı özellikle yazdım ki problem nerede anlaşılsın istedim.Bu durumda problem tarayıcı+ kodek görünüyor.Sanırım klite ile de alakası yok (belki de vardır bilemiyorum) ama youtubede oynayıp tarayıcıda oynamıyorsa sıkıntı tarayıcıda demektir (düz mantıkla),yani emekli ve çalgıcı biri'nin verebileceği en iyi cevap sanırım bu :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
CODEC değil de gizlilik ayarı, reklam engelleyici eklenti vs sorun yaratmış olabilir.

Geri
Üst Alt