HDD Tamiri - Veri Kurtarma

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bir kaç ay önce benzer bir olay için bir veri kurtarma merkezi ile görüşmüştüm, Minimum 100 Dolar fiyat verdiler, yapılacak işleme göre fiyat artabilir demişlerdi.
Geçmiş olsun.

Benim bildiğim Gigabyte başına fiyatlandırma gibi durumlar mevcuttu sanırım.

X Çevrimdışı

xfenk 

Yeni Üye
25 Haz 2019
36
Benim bildiğim Gigabyte başına fiyatlandırma gibi durumlar mevcuttu sanırım.
onu özellikle sordum, verinin boyutu çok önemli değil önemli olan disk üzerinde yapılacak işlemler ve kullanılacak malzemeler demişlerdi.
doğru işlemle veriyi kurtardıktan sonra verinin büyüklüğü sadece kopyalama süresini değiştirir.
en azından benim görüştüğüm firma böyle demişti, Veri boyutuna göre fiyat veren yerlerde olabilir belki.
Normalde ilk görüşmede belli bir fiyat vermiyorlar, Diski gönderin ücretsiz analiz edelim diyorlar, belkide diskin içindeki verileri gördükten sonra verinin önem derecesine göre farklı bir fiyatlandırma da yapıyor olabilirler.
Profesyonel olarak bu işi yapan firmaların şuan 100 150 dolardan aşağı fiyat vereceğini sanmıyorum.

bir kaç sene önce çalıştığımız bir kurumdaki diskte bulunan verileri kurtarmak için (Kurumsal önemli veriler) 5000 Dolar civarı para ödenmişti diye hatırlıyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
onu özellikle sordum, verinin boyutu çok önemli değil önemli olan disk üzerinde yapılacak işlemler ve kullanılacak malzemeler demişlerdi.
doğru işlemle veriyi kurtardıktan sonra verinin büyüklüğü sadece kopyalama süresini değiştirir.
en azından benim görüştüğüm firma böyle demişti, Veri boyutuna göre fiyat veren yerlerde olabilir belki.
Normalde ilk görüşmede belli bir fiyat vermiyorlar, Diski gönderin ücretsiz analiz edelim diyorlar, belkide diskin içindeki verileri gördükten sonra verinin önem derecesine göre farklı bir fiyatlandırma da yapıyor olabilirler.
Profesyonel olarak bu işi yapan firmaların şuan 100 150 dolardan aşağı fiyat vereceğini sanmıyorum.

bir kaç sene önce çalıştığımız bir kurumdaki diskte bulunan verileri kurtarmak için (Kurumsal önemli veriler) 5000 Dolar civarı para ödenmişti diye hatırlıyorum.

Hasar fazla yüksekse muhtemelen onlarca disk parasına mal olacak.
Ki birden fazla bad sector olduğunu söylemiş konuyu açan arkadaş.

F Frenzy HD Tune ekran görüntüsü ekleyebilseniz güzel olurdu, test sonucunu kaydetmiş miydiniz acaba? :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Okuyucu kafası amatörce değişecek bir şey değil ,bizim de başımıza geldiğinden yakından biliyorum konuyu,oğlumun müzik ve karikatür çalışmaları idi bozulan hdd,hadi müzikleri orkestra arkadaşlarından buldu bir çoğunu ,ama karikatür ,ve bazı web dosyaları maalesef gitti.Çok para istendi kurtarmak için biz de veremedik doğrusu ,zaten oğlum da "baba ya,ölüm yok ya ucunda ,boşver "dedi sevgili F Frenzy

X Çevrimdışı

xfenk 

Yeni Üye
25 Haz 2019
36
Fiyat konusunun pek çok etkeni var , diskin türü, hasar türü v.b
Yangından çıkmış yada günlerce suda kalmış disklerden bile veri kurtarma yapılabiliyor.
kişisel kullanım için istenen paraları vermek tamamen kişinin tercihine kalmış.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bulut teknolojisini kullanmakta fayda var.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Fiyat konusunun pek çok etkeni var , diskin türü, hasar türü v.b
Yangından çıkmış yada günlerce suda kalmış disklerden bile veri kurtarma yapılabiliyor.
kişisel kullanım için istenen paraları vermek tamamen kişinin tercihine kalmış.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bulut teknolojisini kullanmakta fayda var.
Bir iş yeri verileri olsa tabii ki mutlaka verilir sevgili xfenk ,ama ev kullanıcısı için büyük para :)
Biz şöyle çözdük işi ,yeni bir 2.5 hdd(çıplak) ve bir hdd kutusu :) ,en azından kutunun devresi bozuluyor ,değiştiriyoruz kutuyu ,başımıza geldi çünkü ,kutunun usb devresi bozuldu,attık ,yeni kutu aldık :)

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Hiç sökmeden kurcalamadan yardım isteseydiniz daha iyi olurdu
Heleki okuma yazma yapan kafaya fiziksel temas yapmışsınız her çalıştırdığınız da diskin üzerinde fiziksel hasarlar oluşturmaya başlayacak

Umut Barış Umut Barış ın da dediği gibi disklerin içi vakumlu bazı üreticiler farklı gaz ve basınç kullanabiliyor açtığınız anda zaten tamamen bozmuş oldunuz

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Benimki "ya tutarsa" tarzı bir girişim oldu ama bariz şekilde tutmadı. Ama bu diskleri bu şekilde üretmeleri de çok saçma geliyor bana. Yani o ufacık okuma kafası biraz saçmalamaya başlayınca diski tamamen kaybediyorsunuz. Hâlbuki plakalar sağlam ve siz içindeki veriyi kendi imkanlarınızla geri getiremiyorsunuz. Böyle, okuma kafası, kol, mekanizma komple universal bir şekilde değişebilse, plakaları harici ortamda okumak için cd-rom gibi okuyuclar olsa, vs. :bilmiyom Neyse, değerli görüş ve tembihleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bu da bana tecrübe olsun. Sabırsızlığım, çok düşük bir ihtimal de olsa, başarabileceğim bir şeyi mahvetmeme neden oldu. Zaten bu aralar, önce bir anakartı, şimdi de bir hard diski kullanılamaz hale getirdim. Sanırım yaşlanıyorum. Elime tornavida ve anahtar alıp birşeyleri kurcalayasım geliyor. :gul

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Benimki "ya tutarsa" tarzı bir girişim oldu ama bariz şekilde tutmadı. Ama bu diskleri bu şekilde üretmeleri de çok saçma geliyor bana. Yani o ufacık okuma kafası biraz saçmalamaya başlayınca diski tamamen kaybediyorsunuz. Hâlbuki plakalar sağlam ve siz içindeki veriyi kendi imkanlarınızla geri getiremiyorsunuz. Böyle, okuma kafası, kol, mekanizma komple universal bir şekilde değişebilse, plakaları harici ortamda okumak için cd-rom gibi okuyuclar olsa, vs. :bilmiyom Neyse, değerli görüş ve tembihleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bu da bana tecrübe olsun. Sabırsızlığım, çok düşük bir ihtimal de olsa, başarabileceğim bir şeyi mahvetmeme neden oldu. Zaten bu aralar, önce bir anakartı, şimdi de bir hard diski kullanılamaz hale getirdim. Sanırım yaşlanıyorum. Elime tornavida ve anahtar alıp birşeyleri kurcalayasım geliyor. :gul
Aman bizim buralara gelmeyesin ,iyiki giriş-çıkış yasak :haha1

O Çevrimdışı

osmanli18

Yeni Üye
13 Tem 2019
18
42
Diskin içi vakumlu ve özel bir gaz var iletkenliği etkileyen benim bildiğim.
İçini açarak diski hepten ulaşılmaz hale getirdiniz geçmiş olsun.
Onu ancak işinin ehli bir veri kurtarma merkezi kurtarabilir belki, o da eğer dosya boyutları oldukça fazlaysa, bir otomobil parasına mal olabilir.

Yaygın kanının aksine hdd lerin içinde hava vardır ancak yapıları gereği toz girmeyecek şekilde tasarlanır. Temiz tozsuz ortamda montaj edilir. Bazı boşluklarına özel filtreler takılır ve içiçeriye toz veya yabancı cisim girmesini engeller.
Esas soruya dönecek olursak veri kurtarma işi amatör olarak yapılacak bir şey değil malesef. Firmalar da bunu bildiklerinden ve profesyonelce yapıldığından fiyatlar son kullanıcı için yüksek oluyor genelde. Hdd içini açmadan önce uğraşılabilirdi belki ancak şimdi çok daha zor ve yüksek ücret istenecektir. Yakın zamanda 2 tb hdd im arızalandı ve tüm verimi kaybettim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yaygın kanının aksine hdd lerin içinde hava vardır ancak yapıları gereği toz girmeyecek şekilde tasarlanır. Temiz tozsuz ortamda montaj edilir. Bazı boşluklarına özel filtreler takılır ve içiçeriye toz veya yabancı cisim girmesini engeller.
Esas soruya dönecek olursak veri kurtarma işi amatör olarak yapılacak bir şey değil malesef. Firmalar da bunu bildiklerinden ve profesyonelce yapıldığından fiyatlar son kullanıcı için yüksek oluyor genelde. Hdd içini açmadan önce uğraşılabilirdi belki ancak şimdi çok daha zor ve yüksek ücret istenecektir. Yakın zamanda 2 tb hdd im arızalandı ve tüm verimi kaybettim.

Yaygın kanı ne olursa olsun veri kurtarmak maliyetli iş.
Sonuç aynı yere vardı. :kop

pensamper Çevrimdışı

pensamper 

Mesut
Aktif Üye
10 Eyl 2019
61
32
kurtarılır ama aşırı maliyetli olur,bir şirket makinasının verileri için kurtarma firmasına verdik 5gb ozman 2500tl aldılar ama kurtardırlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt