HDD Tamiri - Veri Kurtarma

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Elimde içerisinde yeğenimin önemli fotoğrafları da bulunan 2tb hard disk var. Diskte çok fazla bad sektör oluşmuş ve bilgisayar bile zar zor görüyordu. Önce hddnin arka yüzündeki devre kartını söküp temas yerlerini temizledim. Bilgisayar daha kolay tanımaya başladı. Ama disk içindeki dosyaları açmaya çalıştığımda çok bekliyor ve pc cevap vermiyordu. Ben de bu sefer diski üstten açarak okuma/yazma kafasına elle müdahalede bulundum. HDD hepten gitti. Çalışıyor ama 3-5 defa kafa atma sesi veriyor, sonra da çalışmayı durduruyor. Acaba hddyi bu durumdan kurtarabilen, veya kurtarmanın yolunu bilen ya da kurtarabilecek birilerini bilen var mı? Resimleri kurtarabilsek yeter.
Umut Barış Umut Barış

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Son yaptığın hdd içerisine müdahale olmasaydı bu konuda işe yarar kurtarma programlarından birini önerebilirdim ama yaptığın son müdahale geri dönüşü olmayan hasara yol açmıştır. Bu konuda son çare veri kurtarma merkezlerinden biriyle görüşmeni tavsiye ederim.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Son yaptığın hdd içerisine müdahale olmasaydı bu konuda işe yarar kurtarma programlarından birini önerebilirdim ama yaptığın son müdahale geri dönüşü olmayan hasara yol açmıştır. Bu konuda son çare veri kurtarma merkezlerinden biriyle görüşmeni tavsiye ederim.
Öncesinde veri kurtarma programları da denedim ama hiçbiri doğru şekilde görmüyordu bile. Sizin dediğiniz program hangisi?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
kurtarılır ama senin bütcen yetmez onun özel makinası var diskleri söküp birkaç işlemden geçiriyorlar özel cihaza takıp kurtarılıyor paran varsa birkaç veri kurtarma şirketi kurtarabilir

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
kurtarılır ama senin bütcen yetmez onun özel makinası var diskleri söküp birkaç işlemden geçiriyorlar özel cihaza takıp kurtarılıyor paran varsa birkaç veri kurtarma şirketi kurtarabilir
O şekilde değil de varsa amatör olarak yapan varsa iyi olur. Yoksa dediğiniz gibi çok masraflı oluyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
O şekilde değil de varsa amatör olarak yapan varsa iyi olur. Yoksa dediğiniz gibi çok masraflı oluyor.
o zaman aynı model aynı seri sağlam hdd bulacaksın eli yatkın usta bulacaksın çünkü çok hassas hdd müdahale işi senin diski söküp sağlam hdd nin disk ile yer değişecek ama çok zor ve hassas işçilik lazım youtube'de görmüştüm biri diskleri değiştirip verileri kutarmıştı bi araştır derim

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
o zaman aynı model aynı seri sağlam hdd bulacaksın eli yatkın usta bulacaksın çünkü çok hassas hdd müdahale işi senin diski söküp sağlam hdd nin disk ile yer değişecek ama çok zor ve hassas işçilik lazım youtube'de görmüştüm biri diskleri değiştirip verileri kutarmıştı bi araştır derim
Aynı diskten bulamama ihtimaline karşı yapılabilecek birşey var mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Diskin içi vakumlu ve özel bir gaz var iletkenliği etkileyen benim bildiğim.
İçini açarak diski hepten ulaşılmaz hale getirdiniz geçmiş olsun.
Onu ancak işinin ehli bir veri kurtarma merkezi kurtarabilir belki, o da eğer dosya boyutları oldukça fazlaysa, bir otomobil parasına mal olabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yok bence o hdd çöp olmuş artık boşa uğraşma derim sağlık olsun önemli resim belgeleri bulutta veya birkaç farklı yerde kopyasını saklayın hdd'lere güvenilmez

En faydalısı birden fazla yerde depolamak.
Bulut da günün birinde yamuk yapabiliyor, çok düşük ihtimal de olsa.
Eve NAS kurmak bu açıdan faydalı. Maliyetli de olsa.
Çeşitli RAID konfigürasyonlarıyla yedekli şekilde tutulabilir.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Hdd kafa değiştirme işlemi belki işinizi görebilir
Parcalari nasil temin edilir onu bilemiyorum belliki is basa dusecek yani size arastirin derim

X Çevrimdışı

xfenk 

Yeni Üye
25 Haz 2019
36
Bir kaç ay önce benzer bir olay için bir veri kurtarma merkezi ile görüşmüştüm, Minimum 100 Dolar fiyat verdiler, yapılacak işleme göre fiyat artabilir demişlerdi.
Geçmiş olsun.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hdd kafa değiştirme işlemi belki işinizi görebilir
Parcalari nasil temin edilir onu bilemiyorum belliki is basa dusecek yani size arastirin derim

Kafa değiştirse de, hasarlı kısma gelince yine kafa hasar alabilir.
Bence bu saatten sonra evde yapılabilecek bir şey yok.
Ya disk çöpe gidecek ya da bir veri kurtarma merkezine şans verilecek. :bilmiyom

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt