Deneyim Hava Temizleme ve Nemlendirme Cihazları

K Çevrimdışı

kokanche 

Aktif Üye
14 Ara 2020
67
42
Merhaba;

8 yaşında bir kızım var. 2. sınıfa gidiyor. 2 yıldan bu yana okullar açıldıktan sonra, kasım ayı gibi alerjik bir öksürük başlıyor. İmmünoloji doktorları dahil gerekli araştırma ve testleri yaptırdık, neye alerjisi olduğunu bulamadık. Geçen kasım ayındaki kampanyalarda "Xiami air purifier 4 lite" isimli ürünü gördüm ve olur ya fayda sağlarız diye bir adet aldım. İyi ki almışım. Aldığım günden bu güne, 1 ayı geçti kızım rahat rahat, öksürmeden uyuyor çok şükür. Öyle memnun kaldık ki daha 4. günde bir adet daha satın aldım ve kendi odamıza koydum. Biz de çok memnunuz.

Bu süreç içinde şu şekilde bir hadise de yaşadık. cihazın üzerinde hava kalitesi göstergesi var. Bu değerin 20 ve altında olması sağlıklı kabul ediliyor. Bizim evde genelde 4-5 oluyor. Bir gün kızımı uyutuyorum. Uykuya dalmaya yakın öksürük tuttu. Cihaza bir baktım 27 gösteriyor değeri. Hemen en son güçte (bu biraz sesli oluyor ama) 10 dk kadar çalıştırdım. Bu değer 7'nin altına düştüğü anda kızımın öksürüğü kesildi. Bunu fark edince kızımın uyku saatinden 1 saat evvel güçlü mod da çalıştırıyorum, rahat rahat uyuyor.

Cihazlarda 2.4 GHZ wifi var. Mi Home uygulamasına ekliyorsunuz. Oda sıcaklığı, nem değeri, hava kalitesi ve çalışma modu gibi değerleri uzaktan görebiliyorsunuz. Uzaktan açma/kapatma yapabilir, çalışma modunu otomatik-uyku modu-güçlü mod şeklide değiştirebilirsiniz.

Şunu belirtmeden geçmeyeyim. Yukarıda linkini verdiğim nemlendiriciyi 3 yıldır tek başına kullanıyoruz. Boğaz kuruluğu gibi şikayetlerimiz yok. Ama kızımın öksürüğüne tek başına yeterli olmadı. Bu hava temizleyicisi ile birlikte tam bir ikili oldular.

Her kişide farkı bir alerji nedeni olmakla birlikte biz bu üründen çok memnun kaldık. Kal di ki 4 gün sonra bir tane daha aldım. Almak isteyenlere tavsiye ederim.

1. ürünü Media Markt'dan 4300 TL'ye, 4 gün sonra 2. ürünü Mi Store mağazasından 4000 TL'ye aldım, 1-1,5 ay evvel..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Mevlam kızınıza acil sifalar versin.
Bende uyku kalitesini arttırabilmek için birkaç gündür Xiaomi Mi Air Purifier 4 inceliyorum.

Fiyat, Emiş gücü, Tasarım, Özellikle olarak hoşuma gitti. Kafama takılan tek sorun filtrelerin değişimi.

Edindiğim bilgiye göre filtrelerde sensör varmış yani muadil filtre kullanımında büyük ihtimal sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum.

Ayrıca hepa filtrenin üzerine tozlarıda tutabilmesi için ayrıca bir filtre takıyorlar sizde uyguladınız mı

K Çevrimdışı

kokanche 

Aktif Üye
14 Ara 2020
67
42
Mevlam kızınıza acil sifalar versin.
Bende uyku kalitesini arttırabilmek için birkaç gündür Xiaomi Mi Air Purifier 4 inceliyorum.

Fiyat, Emiş gücü, Tasarım, Özellikle olarak hoşuma gitti. Kafama takılan tek sorun filtrelerin değişimi.

Edindiğim bilgiye göre filtrelerde sensör varmış yani muadil filtre kullanımında büyük ihtimal sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum.

Ayrıca hepa filtrenin üzerine tozlarıda tutabilmesi için ayrıca bir filtre takıyorlar sizde uyguladınız mı

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Sensör olayı yani RFID benim de kafamı kurcalamıştı. Youtube'da bir video var. Filtrenin altına aluminyum folyo koyarak iletişimi engellediğini anlatıyor. Şu an için benim filtre ile ilgili bir sorunum yok ama ileride ne olur diye araştırdım. Ben de bir cihaz var. RFID etiketlerini tespit etmeye yarıyor. Onunla kontrol ettiğimde, gömülü olan her hangi bir RFID etiketi tespit edemedi. Tabi Xiaomi bambaşka bir çalışma frekansı kullandıysa onu bilemiyorum. Filtre sayacı işlemeye devam ediyor bu arada ama ben zannediyorum ki o sayaç kullanılan gün sayısını takip etmeye yarıyor. Yani sayaç bittiğinde sayaca reset atıp aynı filtreyi kullanmaya devam edebileceğimi düşünüyorum.

Fitreye ayrıca bir filtre geçirmedim. Henüz aşırı bir toz birikimi olmadı. Olduğu zaman evde bulunan sulu elektrik süpürgesi ile temizleyip, devam etmeyi planlıyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Yani sayaç bittiğinde sayaca reset atıp aynı filtreyi kullanmaya devam edebileceğimi düşünüyorum.
Edindiğim bilgiye göre resetleme yapamayacaksınız. Yeni filtre alıp yeni filtreyi tanıtmadan sistem devreye girmeyecek.
İşte bu noktada yan sanayi filtre kullanımında ne olacak sorunsalının cevabını kesin olarak bilmek istiyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Kendime hakim olamadım verdim siparişi :kiskis

sip.png

Bunun yanında linkteki filtreyide sipariş ettim Hepa filtreyi bununla sarıp tozları da tutacağını düşünüyorum.

K Çevrimdışı

kokanche 

Aktif Üye
14 Ara 2020
67
42
Kendime hakim olamadım verdim siparişi :kiskis

sip.png

Bunun yanında linkteki filtreyide sipariş ettim Hepa filtreyi bununla sarıp tozları da tutacağını düşünüyorum.

Şimdiden iyi günlerde kullanın. Ben dün kendi kullandığım 4 lite modeline iyice baktım. Filtre, altta çöp sepeti gibi bir bölmenin içine konuluyor. Bu bölmenin üzerine de fan takılıyor. Fan ile bölme arasında elektriksel bir bağlantı yok. Ayrıca filtrenin ve cihazın tamamını gerek RFID gerekse NFC olarak tarama yaptım, her hangi bir sinyal alamadım. Kullandığım cihaz flipper zero.

Siz lite olanı almamışsınız. Henüz sipariş aşamasindayken her iki modelin de videolarına bir bakın isterseniz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Şimdiden iyi günlerde kullanın. Ben dün kendi kullandığım 4 lite modeline iyice baktım. Filtre, altta çöp sepeti gibi bir bölmenin içine konuluyor. Bu bölmenin üzerine de fan takılıyor. Fan ile bölme arasında elektriksel bir bağlantı yok. Ayrıca filtrenin ve cihazın tamamını gerek RFID gerekse NFC olarak tarama yaptım, her hangi bir sinyal alamadım. Kullandığım cihaz flipper zero.

Siz lite olanı almamışsınız. Henüz sipariş aşamasindayken her iki modelin de videolarına bir bakın isterseniz.
Inceleme yapan bir arkadaş filtre kullanım süresi bittiğinde cihaz çalışmaz bilginiz olsun yeni sensörlü filtre konulduğunda cihazı aç-kapat yaparsınız yeni filtreyi tanır demişti.

Sizde sensör yok diyorsunuz benim için daha iyi :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Satın aldığın Mi Purifer 4 bugün teslim edildi.
Hemen filtresini açıp kontrol ettim filtre tabanında frid çip bulunmakta.

arka kapağı mıknatıslı cihaz çalışırken açılırsa çalışmayı durduruyor.

Filtre üzerine tozları tutması için hazır satın aldığım keçeye benzer filtreyi sarıp bantladım.

kullandıkça gelişmeleri yazarım.

20231227_141814.jpg

20231227_141855.jpg

20231227_181039.jpg
20231227_181049.jpg
20231227_181110.jpg

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64

Filtre üzerine tozları tutması için hazır satın aldığım keçeye benzer filtreyi sarıp bantladım.

20231227_141814.jpg

20231227_141855.jpg

20231227_181039.jpg
20231227_181049.jpg
20231227_181110.jpg
Güle güle kullanın :ok

K Çevrimdışı

kokanche 

Aktif Üye
14 Ara 2020
67
42

20231227_141814.jpg

20231227_141855.jpg

20231227_181039.jpg
20231227_181049.jpg
20231227_181110.jpg

İyi günlerde kullanın.

Sizin model ile benim model aynı değil. Bende ki lite olan modeli. Benim filtrenin altında RFID etiketi yok. Ayrıca sizin filtre bölümü ile motor bölümü bütünleşik. O bütünleşik plastik yapı içinde filtre içindeki çipi okuyacak olan okuyucu vardır muhakkak. Bendeki modelde filtrenin konulduğu sepet bölümü ile motor bölümü iki ayrı parça şeklinde. Sepet bölümü içinde çip okuyucu olduğunu sanmıyorum.

Deneyimlerinizi de paylaşın lütfen ilerleyen günlerde. Sağlıcakla,

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
orjinal filtereye ek olarak karbon filtre aldım. Mevcut filtrenin ortasında bosluga tam oturuyor iki filtre beraber çalışıyor.

Cihazı kullandıkça filtre ömrü hem gün olarak hemde % olarak geriye doğru sayıyor %100 filtre ömrü 291gün.

Filtre altında bulunan rfid sayesinde bu geri sayım isini yapıyor. Nette biraz gezinirken cihaz üzerimdeki eprom sıfırlama yontemini buldum.

Xiaomi Air Purifier filtre sıfırlama yöntemi

Öncelikle cihazın fişini çekiyoruz.
Arkasında bulunan butona basıli tutarak fişi takıyoruz.
Cihaz sıralı şekilde ötmeye başlayınca elimizi butondan çekiyoruz.
Açma kapama düğmesine basınca
Eprom uyarısı geliyor tekrardan ok tuşuna basınca cihaz çalışmaya başlıyor.

Fişi çekip tekrardan takınca cihaz filtre uyarısını %100 oluyor :kiskis

Screenshot_20240120_154825_Mi-Home.jpg

20240117_192959.jpg
20240117_193022.jpg
20240117_193028.jpg
20240117_193036.jpg

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Ben bu yöntemi ilk filtre sonrası bulmuştum, aynı yöntemmi unuttum gitti 3 sene önce yapmıştım öyle devam ediyor :) Ama benimki %0 da çalışıyor. :kiskis Bez filtreyi hem alt üst tamburun etrafından hemde ortadaki ek yerini boydan boya bantla. Oralardan toz giriyor :)
Bendeki mor filtre, içinde karbonda var ama ayrıca karbon filtre almak istemişimdir, güvenemediğim için almamıştım. Nereden aldın karbon filtreyi :)

Geri
Üst Alt