Hangi marketin etleri ve kıymaları daha lezzetli?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bahsi gecen baliklardan sardalya ve hamsi ki ikiside yanlis bilmiyorsam ayni baligin farkli cinsleri haricinde palamut cok kücük bir balik degil torik de zaten onun büyügü.
baligin her cinsini severim ayirt etmem taze balik buldummu en kral karasal eti getiseler baligi tercih ederim.
fakat okudugum yazilardan ögrendigim/duydugum bilgilerle bir kac bilgi.
balik denizde kaldigi sürede denizden civa toplar büyük baliklar daha uzun süre denizde kaldiklari icin daha cok civa toplar yediginiz balik ne kadar büyük ise vücudunuza aldiginiz civa miktarida daha fazla olur ki bu hic iyi birsey degildir. her gün hamsi yiyerek vücudunuza aldiginiz civa haftada bir yiyeceginiz o büyük baliklardan daha az civa ihtiva eder gibi bir oranti söz konusu.

baliklarda en fazla omega vs vitamin üzerindeki koyu bölgelerde olur hamsi de örnegin bu gayet belirgindir.

görece dogal olmayan yöntemlerle yetistirilen ciftlik baligi diye tabir ettigimiz baliklar genellikle büyük baliklardir.

isin lezzet kismi bir tarafa saglik acisindan kücük balik yemek daha faydalidir.
bu bilgiler kisisel görüsüm olup okudugum ve gördügüm bilgilerin toplamina dayanmaktadir aksini iddia eden varsa dinlemek isterim.:cool

Denizlerimizdeki kirlilik sonucu ben Hamsi'den de aynı verimsizliğin alınabileceğini düşünüyorum.
Balığı ayda yılda bir yerim zaten, kırmızı etçiyim aslında. :hihi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Denizlerimizdeki kirlilik sonucu ben Hamsi'den de aynı verimsizliğin alınabileceğini düşünüyorum.
Balığı ayda yılda bir yerim zaten, kırmızı etçiyim aslında. :hihi
herkesin tercihi farkli ben balik secmem hamsiyide severek yerim. hatta beni gece gece mutfaga soktunuz eldeki malzelemerle yaptim birseyler :hayir

SZrKThbi.jpg

yekCVZ6j.jpg

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
bahsi gecen baliklardan sardalya ve hamsi ki ikiside yanlis bilmiyorsam ayni baligin farkli cinsleri haricinde palamut cok kücük bir balik degil torik de zaten onun büyügü.
baligin her cinsini severim ayirt etmem taze balik buldummu en kral karasal eti getiseler baligi tercih ederim.
balik denizde kaldigi sürede denizden civa toplar büyük baliklar daha uzun süre denizde kaldiklari icin daha cok civa toplar yediginiz balik ne kadar büyük ise vücudunuza aldiginiz civa miktarida daha fazla olur ki bu hic iyi birsey degildir. her gün hamsi yiyerek vücudunuza aldiginiz civa haftada bir yiyeceginiz o büyük baliklardan daha az civa ihtiva eder gibi bir oranti söz konusu.

baliklarda en fazla omega vs vitamin üzerindeki koyu bölgelerde olur hamsi de örnegin bu gayet belirgindir.

görece dogal olmayan yöntemlerle yetistirilen ciftlik baligi diye tabir ettigimiz baliklar genellikle büyük baliklardir.

isin lezzet kismi bir tarafa saglik acisindan kücük balik yemek daha faydalidir.
bu bilgiler kisisel görüsüm olup okudugum ve gördügüm bilgilerin toplamina dayanmaktadir aksini iddia eden varsa dinlemek isterim.:cool

Mümkündür.. Henüz 60 yaşını geride bırakmış biri olarak, balık yedikten sonra üzerimde oluşan bir uyku hali ve halsizlik durumu belki de bunun sonucu olabilir..

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Mısır ununa bulanıp pişirilmiş iri boy hamsi kadar lezzet aldığım birşey yok bu sene çok palamut var o yüzden hamsiye pek yaşam şansı yok gibi ama hayırlısı...

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41

Bildiğim kadarıyla o birazda balığın nerede yaşadığıyla alakalı. Balığın suyun içerisinde nerede yaşadığı da önemli. Ağır metaller dibe doğru yol alacağı için, denizin daha alt veya dip taraflarında yaşayan balıklar, suyun üst kısımlarında yaşayan balıklara göre daha fazla ağır metal ihtiva eder. Bir de büyük balıklar küçük balıkları mütemadiyen yedikleri için, yedikleri balıklardaki zararlı maddeleri de yer ama dışarı atamazlar. Bu nedenle bize konserve kutularda sağlıklı diye tanıtılan, halbuki gerçekte bir insanın boyundan daha büyük olabilen ton balığı, olması gerekenden çok daha fazla civa içeriyor. O yüzden uzmanlar mecbur değilseniz ton balığı yemeyin diyorlar.

Ek: Burada market etlerinden Migros'u tercih ediyoruz. Hatta geçen hafta kredi kartında biriken puanlarla 8 kilo et aldık. Hatta ustalar, barkodu normal fiyatından daha ucuz girdiler. Kilosu 72 lira olan eti 63 liradan saydılar. Bim, A101'den aldığım kıymalardan kıkırdak ve/veya kemik çıktığını biliyorum.

memed3 Çevrimdışı

memed3 

Aktif Üye
11 Kas 2018
241
43
Güvenilir kasap olursa ilk tercih kasap , ikinci seçenek köfteci Yusuf'un etin güzel. 3 seçenek carfursa .

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
bu baliklar neden düsük degerli? su anda tazesini bulsam paraya acimam
Saldarya,istarvist,hamsinin işçiliği fazla
Kılçık problemide var.
Torik,tombik,yazılı orkinos,torik vb
Bizim ülkenin sularında gerektiği kadar yağ tutmuyorlar.
Eti yağsız yavan kalıyor.

* Favorilerim
Levrek,çipura,lagos,orfoz,izbir-şeytan

* Idare eder
Sari ağız-muskar,lüfer-kofana-sırtıkara,ceylan-fantom

* Hiç yoktan iyidir

Akya-kuzu, liça-avcı

* Bonus
Kalamar,jumbo karides

B Çevrimdışı

by_bozkurt 

Yeni Üye
14 Ocak 2020
42
Son zamanlarda BİM ve A101 marketlerden alınan ürünlerde lezzet problemi yaşamaktayım.
Pişiriyoruz ama malesef tat alamıyoruz. Fİyat olarak da ilk dağıtım sırasında olduğu gibi cazibesi kalmadı.
Paket gramajları düşürüldü.

Metro Grosmarketten alıyorum son 2 3 dür. Lezzet olarak baya fark var.
İyi forumlar.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ben eti ve kıymayı Migros'dan ve Pehlivanoğlu'ndan alıyorum,Bim ve A101 e gelen etlerin ve kıymaların tadı tuzu yok,afedersiniz saman gibi,yağ oranı da fazla.Balığa gelince ailece küçük balıkları tercih ediyoruz.Sardalya,hamsi gibi.Özellikle büyük balıkların kılçık sorunundan dolayı tercih etmiyoruz,ayıklarken de yerken de zor oluyor.Küçük balıkları özellikle ben kılçığıyla yerim.Çünkü uzmanlardan okuyup,dinlediğim balık kılçıklarında bazı vitaminler varmış.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Ben eti ve kıymayı Migros'dan ve Pehlivanoğlu'ndan alıyorum,Bim ve A101 e gelen etlerin ve kıymaların tadı tuzu yok,afedersiniz saman gibi,yağ oranı da fazla.Balığa gelince ailece küçük balıkları tercih ediyoruz.Sardalya,hamsi gibi.Özellikle büyük balıkların kılçık sorunundan dolayı tercih etmiyoruz,ayıklarken de yerken de zor oluyor.Küçük balıkları özellikle ben kılçığıyla yerim.Çünkü uzmanlardan okuyup,dinlediğim balık kılçıklarında bazı vitaminler varmış.
Hocam büyük balıklarla kilciklarin yerleri bellidir.
Tespiti ve ayıklaması küçük baliklara göre kolay olduğunu dusunuyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt