Gss prim borcu

1 Çevrimdışı

123456789musa

Yeni Üye
1 Nis 2021
40
28
Merhabalar ben 1 ay sonra 25 yaşıma gireceğim. Gss(genel sağlık sigortası) kapsamında borç para geldi. Anadolu üniversitesi açık öğretim kapsamında üniversite okuyorum. Buna rağmen borç para geldi. Bu durumda bilgisi olan arkadaşlar var mı? Cevaplarsa sevinirim.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Yasayı tam bilmiyorum ama eskiden 18 yaşından sonra erkek çocuğu okusa dahi bakmakla yükümlü kategorisinde değildi. Borcu ödemeniz gerekiyor yada gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Geliri belli bir seviyeden düşük ailelerde ya alınmıyor yada çok düşük bir bedel çıkıyor, test yaptırmayınca sistem üst kategoriden prim borcu düzenliyordu. Dediğim gibi bunlar eski uygulamadan aklımda kalanlar. Değişmiş olabilir, ilinizdeki herhangi bir Sgk’yı ararsanız daha doğru bilgiye erişebilirsiniz.

Düzeltme: Az evvel baktım, 25 yaşına kadar prim borcu çıkmaması lazım. Sgy’yı arayın lütfen. Sigortalı olarak bir yerde çalıştınızmı kısmi yada daimi. Bundan dolayı gelmiş olabilir.

Son düzenleme:
1 Çevrimdışı

123456789musa

Yeni Üye
1 Nis 2021
40
28
Yasayı tam bilmiyorum ama eskiden 18 yaşından sonra erkek çocuğu okusa dahi bakmakla yükümlü kategorisinde değildi. Borcu ödemeniz gerekiyor yada gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Geliri belli bir seviyeden düşük ailelerde ya alınmıyor yada çok düşük bir bedel çıkıyor, test yaptırmayınca sistem üst kategoriden prim borcu düzenliyordu. Dediğim gibi bunlar eski uygulamadan aklımda kalanlar. Değişmiş olabilir, ilinizdeki herhangi bir Sgk’yı ararsanız daha doğru bilgiye erişebilirsiniz.

Düzeltme: Az evvel baktım, 25 yaşına kadar prim borcu çıkmaması lazım. Sgy’yı arayın lütfen. Sigortalı olarak bir yerde çalıştınızmı kısmi yada daimi. Bundan dolayı gelmiş olabilir. bugüne kadar hiç sigortalı bir işte çalışmadım. Kyk krediside çekmedim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bugüne kadar hiç sigortalı bir işte çalışmadım. Kyk krediside çekmedim. Örgün üniversiteyi bitirdim. Hemen ardından aof(açık öğretim fakültesine) kayıt yaptırdım.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Düzeltme: Az evvel baktım, 25 yaşına kadar prim borcu çıkmaması lazım. Sgy’yı arayın lütfen. Sigortalı olarak bir yerde çalıştınızmı kısmi yada daimi. Bundan dolayı gelmiş olabilir.
Aynen böyle bir durum vardır, tabiki bunu e devlet üzerinden tarih ve dönem gözüküyor oradan bakabilir. Bu dönemlerde okul veya işte çalışıyor ise bunu kanıt belgeleri ile dilekçe doldurarak SGK basvurursaniz siliniyor.
Misal benim firma ünvan değişti sigorta girişim olmamış 3 ay gibi döneme 14 tl tarzında bı ödeme cikmisti
Ödedim. Eskiden ise mevcutta üniveriste döneminden çıkmış ama geçici yasa ile kalkmış gözüküyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305

Bugüne kadar hiç sigortalı bir işte çalışmadım. Kyk krediside çekmedim. Örgün üniversiteyi bitirdim. Hemen ardından aof(açık öğretim fakültesine) kayıt yaptırdım.
Örgün Üniversiteden sonrası için gelmiş olabilir. F fikoloji dediği gibi dönemine bir bakıp ona göre itirazda bulunun.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Benim bildiğim 25'e kadar aileden yararlanabiliyoruz, sonrası için GSS gerekiyor.
Ben yaptırmadım, saçma buldum.
Parası olmayan adamdan para istemek neyin kafası yani? :sirit
Geçmişte millete borç çıkarttılar da n'oldu, sildiler büyük kısmını itirazlar gelince.

1 Çevrimdışı

123456789musa

Yeni Üye
1 Nis 2021
40
28
Yarın sgk ya gidicem bakalım ne dicekler. O borcu silmeleri gerekir cok saçma dediğiniz gibi.e devlete birdaha baktım. Borcum gecikme zammı tarihi 2016 nın 7. Ayı 30.günü olarak yazıyor. Gecikme zammı 5 tl olarak gözükoyor.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Yükseköğrenim bitirdiyseniz mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 yıl boyunca sağlık primleriniz devlet tarafından karşılanır. Buradaki kısas 25 yaştır. Örnek vermek gerekirse;
Doğum tarihiniz: 01.01.1998
Üniversite mezun tarihiniz: 01.01.2021
Buna göre 23 yaşında üniversiteyi bitirmiş oluyorsunuz devlette 2 yıl size bakacak. Eger 1997 doğumlu olsaydınız devlet size 1 yıl bakacaktı. Umarım anlatabilmişimdir.
Devletin yaptığı sigorta eski yeşil kart gibi 6663 sayılı kanun.
Üniversite, tıp merkezleri ve özel hastanelere gidemezsiniz.

Sigorta için gerekli koşulları sağlayan kişiler yada yeni mezun olanlar arkalı önlü diploma fotokopisi ve kimlik fotokopileriyle ilçe SGK ya gidip sigortalarını başlatabilirler.

1 Çevrimdışı

123456789musa

Yeni Üye
1 Nis 2021
40
28
Ben 27.05.1996 doğumluyum. Aof 1.sınıf bahar döneminde okumaktayım. Örgünde üniversite mezunu oldum. Aof ögrenci belgesiyle sgk başvurcam.

Yükseköğrenim bitirdiyseniz mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 yıl boyunca sağlık primleriniz devlet tarafından karşılanır. Buradaki kısas 25 yaştır. Örnek vermek gerekirse;
Doğum tarihiniz: 01.01.1998
Üniversite mezun tarihiniz: 01.01.2021
Buna göre 23 yaşında üniversiteyi bitirmiş oluyorsunuz devlette 2 yıl size bakacak. Eger 1997 doğumlu olsaydınız devlet size 1 yıl bakacaktı. Umarım anlatabilmişimdir.
Devletin yaptığı sigorta eski yeşil kart gibi 6663 sayılı kanun.
Üniversite, tıp merkezleri ve özel hastanelere gidemezsiniz.

Sigorta için gerekli koşulları sağlayan kişiler yada yeni mezun olanlar arkalı önlü diploma fotokopisi ve kimlik fotokopileriyle ilçe SGK ya gidip sigortalarını başlatabilirler.
Ben gss prim borcu ödemiyimde hastaneye gitmem. Para ödeme gücüm yok.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Benim öğrenci olduğum dönemi askerde olduğum dönemi de borçlandırmışlardı belgelerle gittim öğrencilikten mezun olduğum tarih askerlik terhis belgem vs anında silmişlerdi sizinde silerler

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Normalde 25 yaşına kadar üniversite okuyan öğrenciler çıkmıyor. Hatta bir kaç sene evvel mezun olduktan sonra iki seneye kadar iş bulamazsanız da çıkmıyor diye bir düzenlenme yapılmıştı. şuan güncel durumu bilmiyorum. Öğrenci belgesi ile giderseniz silinebilir. Ama şöyle bir durum var siz zaten bir üniversite den mezun olmuşsunuz. Ve bu yeni bölüm üzeri bir okul diye silmeyebilirler. Yani ilk okul on lisans açık öğretim lisans olmalı yada ilk okul lisans ise açık öğretim yüksek lisans veya doktora olmalı bir prosedür varsa silmeyebilirler. Bunu da en iyi öğrenci belgeniz ile giderek öğrenebilirsiniz.

Tabi aklıma gelmişken anne veya babanızın aktif sigortalı olduğunu varsayıyorum.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt