GSM Operatörlerinin Fırsatları ve Tarifeler

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Foruma yeni bir başlık bırakıyorum. Çoğumuz artık faturalı hat kullansak da taahhüt bitmeye yakın ya mevcut operatör sık sık aramalarla, SMS'lerle kandırıp 1 yıl daha kendine bağlamaya çalışıyor. Ya da farklı bir operatörün bayisinin önünden geçerken camdaki yazıları görüp bu uygunmuş buna geçeyim diyoruz. Eğer aktif bir başlık olur da okuyanlar denk geldikleri kampanya fırsat veya güncel tarifeleri paylaşırsa güzel bir etkinlik olmuş olur.

Örnek veriyorum benim taahhüt bitimime 1 ay kaldı ve yılbaşından sonra muhtemelen hepsi zamlanacak. Belki o son 1 aylık fatura tutarımı yakıp şimdi değiştirmek ilk bakışta mantıksız görünse de 1 ay sonra muhtemelen ciddi derecede yükselmiş fiyatlarla yeni tarife bulup 12 ay boyunca onu ödemekten daha kârlı ve mantıklı olabilir.

Kampanyalar da aylık haftalık olabiliyor. Bunları da paylaşarak yardımcı olabiliriz. Gördüğün fırsatı paylaş gibi bir başlık olabilirse ne iyi.

Operatörlerin güncel tarife içeriklerini liste olarak ekliyorum. Gün itibariyle günceldir. Çoğuna 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle zam gelecektir.
2022 Aralık Ayı (Başlığın İlk Açıldığı Zamanki) Fiyatlara Linkten Ulaşabilirsiniz. (2022 Aralık Link)

Bu Liste 12 Ocak İtibariyle Günceldir.

OC23LISTE.png

Yukarıdaki tarife ve paketler markaların kendi sitelerinden alınmış olup yeni gelen müşteri için olanlardır. Bazı operatörlerin faturalıdan faturasıza, faturasızdan faturalıya geçiş tarifeleri veya mevcut aboneye özel olanlar dahil değildir. Sil Süpür, Salla Kazan, Hediye Çarkı, Çatlat gibi şeylerden gelen ek hediye paketleri dahil etmedim.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Bu faturalı olayını hiç anlamadım. Ben yıllardır kontörlü hat kullanıyorum faturalı tarifelerden hep daha ucuz oluyor. Aslında faturalı olanların daha ucuz olması gerekmez mi?

Screenshot_20221217_165105.jpg

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Artık operatörler öyle faturasız hattı tanımla sonra iptal edene kadar aynı fiyattan ya da cüzi bir zam miktarıyla kullan şeklinde yapmıyor. Tekrarsız tek seferlik paketler çıkarmaya başladılar. Yani TL yükleyip alıyorsunuz 1 ay sonra o paket tekrar otomatik yüklenmiyor, tekrar girip paket seçiyorsunuz. Şimdi bunu bazı paketlere yaptılar muhtemelen çoğunu bu şekile çevirecekler ki müşteri her seferinde yeni fiyattan almış olsun. Şaka gibi ama internet her yerde ucuzlarken bizde pahalılaşıyor. İlk defa 10 GB'lı bir paketi 27 TL'ye almıştım ve 10 GB kullan kullan bitmez be diyordum, 5000 tane de SMS'i vardı o da bitmek bilmeyen.

Faturasız kimi zaman daha pahalı kimi zaman daha ucuz. Şöyle ki, Faturasız paketlerin çoğu yeni gelene güzel fiyatlar, son 90 gün içerisinde hattını taşıyanlar yararlanabilir yazıyorlar genelde operatör ayırt etmeksizin. Siz eğer bir ay o bir ay bu paketi kullanayım derseniz 2019'a kadar çok mantıklı bir hareketti. Sonra gün geçtikçe fiyatlar düşüşten yükselişe geçti. Her seferinde iptal edip yeni fiyattan almak da zararlı olmaya başladı. İstikrarlı bir şekilde bir süre aynı paketi kullanırsanız operatör zaten size özel fiyatlar vermeye başlıyor. Faturalıda bu yukarı yönlü olsa da faturasızda güzel teklifler oluyor, zam yapsa da diğer mevcut paketlerden daha uyguna oluyor. Fakat onlar teklif etmeden siz faturasız paketinizi değiştirmek isterseniz dananın kuyruğu orada kopuyor işte, mevcut müşterilere özel paketler kısmına zorluyor sizi, orada da yeni gelene özel olanların 2 katı fiyatlar var.

Faturalıda bayi ve satış temsilcisi komisyonu çok daha yüksek diye duymuştum. Özellikle size "sabit fiyat garantisi, cart curt zart zurt avantajları" diyerek yeni abonelik ya da numara taşımada faturalıya yönlendirirler. Israrla faturasız istiyorum derseniz bir surat düşüklüğü olabiliyor bu şahısta.

Faturasızda bağlayıcılık olmadığı için anlık olarak fiyatları faturasızın daha uygun oluyor. Anlık deme sebebim faturasız 10 gb 80 tl, faturalı 90 tl fakat üç ay sonra zam gelince faturasız 100 tl olursa faturalı taahhüt bitimine kadar 90'dan devam ediyor. Bu yüzden ısrarlı faturasız müşterilerine zam yaparken biraz düşükten tutuyorlar. Tabi kanımızın son damlasına kadar almak isteyen bu operatörler bunun da önüne geçmek için yollar arıyor. Yukarıda anlattığım durumun yaygınlaşmasıyla değişen bir şeyler olur elbette.

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
yaphesabibakalim.png

Üçü de TT'nin faturasız paketi, yan yana denk gelmesi güzel olmuş. İlk baştaki 21 günlük, ikincisi 28 günlük, üçüncüsü ise aylık yazıyor ücretin altında.

21 günlük paket de çıkmış. Buyur hesabı yap yapabilirsen bakalım.

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
yaphesabibakalim.png

Üçü de TT'nin faturasız paketi, yan yana denk gelmesi güzel olmuş. İlk baştaki 21 günlük, ikincisi 28 günlük, üçüncüsü ise aylık yazıyor ücretin altında.

21 günlük paket de çıkmış. Buyur hesabı yap yapabilirsen bakalım.
15 gb olanın aynısını Bimcell ile 82 liraya kullanıyorum

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
25 gb 1500 dk 250 sms tarife 105 TL. 20 gün önce yeniledim TT da. Artık yeni gelene daha ucuz devri de kapanmış.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
15 gb olanın aynısını Bimcell ile 82 liraya kullanıyorum
Hem de 1 aylık, 21 günlük değil. 8 yıl Bimcell kullanmıştım. Türk Telekom'un yamuklarını saymazsak (bir depremde 24 saatten fazla kesinti gibi) Bimcell'in bir yamuğunu görmedim.
25 gb 1500 dk 250 sms tarife 105 TL. 20 gün önce yeniledim TT da. Artık yeni gelene daha ucuz devri de kapanmış.
Yine de yeni gelene daha ucuz. Şuan mevcut müşteri olarak bana verdikleri en uygun teklif 12 GB 107.50 TL

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hem de 1 aylık, 21 günlük değil. 8 yıl Bimcell kullanmıştım. Türk Telekom'un yamuklarını saymazsak (bir depremde 24 saatten fazla kesinti gibi) Bimcell'in bir yamuğunu görmedim.

Yine de yeni gelene daha ucuz. Şuan mevcut müşteri olarak bana verdikleri en uygun teklif 12 GB 107.50 TL

Yeni gelene 25 gb 1500 dk ne kadar TT da biliyor musunuz? Ben vdfn, turkcell de bundan daha ucuzunu bulamadım.

confessions Çevrimdışı

confessions

Yeni Üye
30 Tem 2018
30
51
türk telekom 2gb internet, 500 dk internet 500sms 23 lira olarak 2022 aralık 27'de bitecek (bugün itibarıyla 1 hafta içinde sonlanacak) tarife kullanıyorum.
geçebileceğim tarifelerden en ucuzu 3gb internet, 1000dk, 250sms 95 lira.
dünyanın en berbat internetini (hız konusu, yasaklar, erişim engellemesi, kopmalar, bağlantı sorunları vs) genelleme yaparsak dünya'nın en pahalı iletişim bilişim hizmetlerini araçlarını (internet konuşma telefon bilgisaray vb hizmetler ve tüketici araçları) vatandaşına sunan tüketiciyi yolunacak kaz gibi gören bir anlayışa maruz kalmış yaşıyoruz.
bir sıradan öğrenci veya çalışan gelirine göre yüzde kaçını bir telefon, bilgisaray, internet, konuşma ücreti olarak ayırmak zorunda? ve bu ayırdığı meblayı öderken yaşadığı zorluğu hesap ediniz.

konu harici:
iletişim bilişim şirketleri (teknoloji) birer vergi dairesi gibi. şirketleri eleştirecek kişi ya aptal ya da cahildir. bu teknoloji şirketleri hangi ülke olursa olsun arpalık, güce hizmet edecek köle (devletler sanki zengin anne baba gibi, iletişim bilişim dalında hizmet veren ileri teknoloji yatırım yapan şirketleri devletler oğlunu fakir kız ile evlenmesin diye oğlunun peşine taktığı özel dedektif gibi şirketleri kullanıyor - julian assange, onaylanmamış otobiyografi tavsiye ederim, okuyunuz) bu şirketler birer arpalık, siyaseti sübvanse aracı, musanın elindeki asa olmaktan çıkmış durumda...
iletişim bilişim yayıldıkça aslında insanlar daha da köleleştiriliyor, özel hayatınız yok oluyor ve her şeyinizle ifşa oluyor izleniyorsunuz. bilerek kirli bilgi topluma veriliyor ve insanlar bilgiyi doğrulama yoluna gitmiyor. bu bilgi mi propaganda mı farkında değil.
22 yy cehaletin yılı olacak.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
O listeye göre Enfes 25 i geçtim Enfes 15 bile daha pahalı yeni gelene benim yenilediğim fiyattan.

F83DE8DD-21C1-408D-832E-C650897C3CC6.jpg
Fiyatlar durmuyor ki yerinde. Bazen şehirlere / bayilere özel kampanyalar oluyor. Turkcell'in bir paketine Denizli'den başvurursam 2 GB daha internet veriyor. İzmir'den başvurunca vermiyor. Eskiden az çok hatırlıyorum da, fiyatlar fiksti. 200 kontör yükleyene 50 dk gibi kampanyalar olsa da. 3-4 tarife vardı kontörlüde kimi dakika üzerinden kimi 5 dakika üzerinden kimi saniye üzerinden hesaplanırdı. Şimdi her yer çeşit çeşit paket tarife vs... Hangi firma kime hangi fiyattan tutturabilirse. Bugün iki kişi iki farklı yerdeki bayiye gidelim. Bana 15 GB 100 TL derler, diğerine 20 GB 100 TL. 1 Ocak'tan itibaren daha da yükselecek gibi duruyor. Turkcell'in çoğu tarifesinde geçerlilik 31 Aralık.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri