grundig gwm 9701y çamaşır makinesi tamburu sıkmada hızlanırken çok sallanıp ses yapıyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Makinenin bu gürültülü dengesiz sarsıntılı sıkmasından dolayı denge taşı ön saca vurup bu şekilde kırılmalar olabiliyor. Bir çay kaşığı kadar yer kırılmış. Denge taşının üç tarafında var.
IMG_20230109_155205_458.jpg

Kazan körük lastiğini ön sacdan ayırıp içeriye bakınca denge taşının özellikle sağ üst kısmında böyle yıpranmalar olduğunu gördüm. Bu makine 1 yıllık ve toplasan 60 kere anca çalışmıştır. Kazanı elle öne doğru biraz çekince zaten bu noktalardan ön saca vurduğu belli oluyor. Bunun sebebi gereksiz olduğu düşünülerek yapılan parça eksiltmeleri kalitesizleştirme gibi şeyler. Çelik kazanlı bir Bosch makine görmüştüm geçenlerde sanıyorum 20 yıllık vardır, hayran kalmıştım, tüm yer yerine yanlar ön arka üst, köpük ya da elyaf gibi koruyucu izolasyon malzemesi kaplamışlar fırınlardaki gibi. (Görseldeki makine SEG)
Her üretici artık kaliteden düşüyor maalesef.
Eskinin kalitesi yok.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Her üretici artık kaliteden düşüyor maalesef.
Eskinin kalitesi yok.
Muhtemelen garantisi bittikten 6 ay kadar sonra makinede sorunlar çıkmaya başlar.

Sıkma devir ayarı yapılamaması bu makinenin en büyük eksiği. İster 3 program olsun ister 20 benim için çok önemli değil. Ama genelde 600-800 devirde kullanırdım sıkmayı, bunda öyle bir ayar yok. 1000 devirde sıkıyor otomatik. Bu hem hassas çamaşırları yıpratıyor hem de amortisörler vs. daha çabuk yıpranıyor.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
makinenin kazanı değiştiği söylendi, az önce geri getirip kurdular. orta miktar çamaşır attım bakalım ne olacak.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
O tambur ilk videoda bile sallantılı dengeli dönmüyor bana bilye göbek dağılmış gibi geldi

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
2 adet çift kişilik lastikli çarşaf, 1 gömlek 1 yasık kılıfı senaryosunda da bir sıkıntı göremedim şimdilik..

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
az miktar günlük çamaşır (ortalama 1/3) ile bir sıkıntı oluşmadı.

düzenleme: bu arada şikayetvar.com sitesine şikayetimi düzenleme için girdiğimde grundig markasındaki çamaşır makinelerinin çoğunda bu sorun olduğu görünüyor. sanırım üretim kalitesi kaynaklı kronik sayılabilecek bir sorun diye düşünmeye başladım.

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
1 adet çift kişilik lastikli çarşaf ve bir yastık kılıfında zangırdama yaptı. normal midir dengesiz yük sebebiyle?

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Arçelik dünkü firma tabii bilmiyor bu işleri.
Yavaş yavaş öğrenecekler. 😂
Alman üretimlerdede de çıkıyor demeyin oran olarak çok azlar.

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
bugün ortanın biraz üstü günlük çamaşır yükünde sıkıntı olmadı.

düzenleme: yukarıda yazdığım sıkma 1. ydi, 2. sıkma yaptı sıkıntı yok sonra en son şu an 3. yü yapıyor ve çok az bir tangırdama oldu..... ama abartı değil.. kabul edilebilir mi?

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
bugün ortanın biraz üstü günlük çamaşır yükünde sıkıntı olmadı.

düzenleme: yukarıda yazdığım sıkma 1. ydi, 2. sıkma yaptı sıkıntı yok sonra en son şu an 3. yü yapıyor ve çok az bir tangırdama oldu..... ama abartı değil.. kabul edilebilir mi?
Normal bosch grubu bile titriyor.

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
titreme tamamdır ama videolara baktıysanız ses yapma olayından dolayı demiştim hani onu dikkat ettiniz mi bilmiyorum. ama normal olduğunu umut ediyorum..
Yeni taktiklari tambur parlak mi yoksa galveniz tarzinda mat bir yapiya mi sahip haftasonu mediamarktta yeni cikan grundiglere baktim alayinin tamburu geri donusum malzemesinden yapilmis ve desen hatalari vardi hic hosuma gitmedi eger ilk videolarda ki gibi kisa sureli ses yapip hizlaninca daha da azaliyor ya da kesiyorsa normal denilebilir malesef eski kalite yok makinelerde bakin bu da benim eski makinem bosch grubu bile ses yapiyor.

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
Yeni taktiklari tambur parlak mi yoksa galveniz tarzinda mat bir yapiya mi sahip haftasonu mediamarktta yeni cikan grundiglere baktim alayinin tamburu geri donusum malzemesinden yapilmis ve desen hatalari vardi hic hosuma gitmedi eger ilk videolarda ki gibi kisa sureli ses yapip hizlaninca daha da azaliyor ya da kesiyorsa normal denilebilir malesef eski kalite yok makinelerde bakin bu da benim eski makinem bosch grubu bile ses yapiyor.

hızlanma aşamasında ses az birşey yaptı hızını alınca normale döndü. önceki haline göre çok farklı yani.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt