Grundig 55GFU8960 B 55" 139 Ekran 4K UHD Android Smart TV Detaylı İnceleme

F Çevrimdışı

Frozenfelon

Yeni Üye
8 Kas 2021
4
28
Herkese Selamlar Değerli Forum Üyeleri:clap

Bu yazıda size yaklaşık 1 ay önce satın aldığım ve aktif bir şekilde hala kullandığım Grundig marka 55GFU8960B modelli televizyonun kullanıcı deneyimlerini eksisiyle artısıyla paylaşacağım. Umarım yararlı bir inceleme olur sizler için.

Öncelikle ben TV'yi 6400TL'ye Media Markt adlı teknoloji marketinden görerek ve detaylıca inceleyerek satın aldım.
Bu TVyi almadan önce envai çeşit TV videosu izledim Adem abinin kanalında.
Bütçeme en uygun görünen Vestel markası görünüyordu.
Fakat bu TVyi gördükten sonra Vestel'e yanaşmak bile aklımın ucundan geçmedi.
İnternette de bu TVnin videosu yok maalesef.
O yüzden ben incelemiş olayım bu TVyi merak edenler için.

Panel Üreticisi

Öncelikle ben bu TVnin çoğu özelliğini biliyorum ama ince detay kısmında tek tük eksiklerim var onlar için kusura bakmayın.
Bu TVnin bu modelinde panel üreticisi LG imiş. Bana bu bilgiyi Media Markt'ta çalışan arkadaş söyledi.
Ben bu konuda net bilgi sahibi değilim ama onun dediği doğrultusunda LG'nin paneli kullanıldığını söyleyebilirim.
Yanlışsa eğer kusura bakmayın.

Panel Yapısı

Bu TV'nin belkide en güzel özelliği hiç şüphesiz IPS panel olmasıdır.
TVde IPS panel kullanıldığı için hangi açıdan bakarsak bakalım renk kaybı en az olacak şekilde bize görüntü sunabiliyor.
Yanlardan dar açıyla izleyen kişiler için çok avantajlı bir durum haline geliyor IPS panel olduğu için.
Ayrıca bu TVde Wide Color Gamut ve Micro Dimming özellikleri de mevcut olduğundan TV'de ki renkler çok canlı ve göze cidden güzel hitap ediyor diyebilirim.

Ben TV'nin görüntüsünden gerçekten çok memnunum alan kişiler de pişman olmayacak diye düşünüyorum.
Aynı fiyat bandındaki VA panelli TVler ile cidden kıyaslanmayacak kadar güzel bir görüntü kalitesi sunuyor bu TV.
Ayrıca HDR10 da kullanılıyor diye biliyorum.

Anakart ve işlemci

Bu konuda gerçekten bir bilgim yok sadece tek bildiğim 4 çekirdekli bir işlemci kullanıyor. O da kutusunda yazıyordu :)

İşletim sistemi

Android 9.0 bir işletim sistemine sahip TV bu.
Android olmasından ötürü Play Store'dan çeşitli uygulamalara erişim gayet rahat ve kolay oyundur,diğer uygulamalardır vs.
Netflix, Youtube, Amazon Prime, BEIN connect falan bunlar zaten standart geliyor.
Ben ekstra olarak Exxen,Twitch falan indirdim hiçbir sorun da yaşamadım kullanırken.

Arayüz

Arayüz kısmı da gayet basit ve anlaşılır yapıda ona emin olabilirsiniz.
Menü geçişleri çok çok hızlı değil ama yavaşta diyemem.
Yine sizi yeteri kadar memnun eder diye düşünüyorum.
Netflix'in açılış süresi 5-6 sn civarı oluyor.
Kanallar arası geçiş kaç saniye bilmiyorum çünkü bende uydu yok TV+ var.
Bu yüzden ona etkisi var mıdır bilmiyorum ama TV+da gayet hızlı kanal geçişleri.

Ses Sistemi

Eveeet TVnin enn güzel ikinci özelliğine geldim şimdi :)

Arkadaşlar TV'nin ses sistemi gerçekten çok güzel.
Subwoofer yok fakat 20w hoparlör mevcut ve bu hoparlörün üreticisi ELAC.
Sanırım bu marka baya sağlam bir ses sistemleri üreten marka diye biliyorum.
TVnin sesini kesinlikle sonuna kadar açma şansınız yok eğer apartmanda oturuyorsanız.
Çünkü gerçekten net ve aşırı yüksek bir ses sunabiliyor TV.
En son seviyede çatlama patlama cızırdama olmuyor kesinlikle.
Zaten yarıya bile gelmeden odanızı çok rahat doldurabilecek bir ses düzeyine sahip TV.
Gürül gürül derler ya heh aynı işte o yapıda bir ses sistemi mevcut.

Dolby Digital mevcut ve Magic Fidelity diye bir ses özelliği sunuluyor.
Bu TV'de ki ses sistemi gerçekten kullanıcıyı tatmin eder düzeyde olduğunu düşünüyorum.
AVM'de bile alacağımız vakit çalışan arkadaş TV'nin sesini tamamen açtığında herkes bizim olduğumuz yere ne oluyor diye bakmıştı.
O derece berrak,net ve dolu dolu bir ses alabiliyorsunuz. Bilginiz olsun :)

Giriş çıkış birimleri

3 adet HDMI girişi,
2 Adet USB giriş,
Ethernet girişi,
Kulaklık çıkışı,
Anten girişleri ve CL+ mevcut.

Çoklu Ortam Özellikleri

USB ya da harici disk ile PVR (yayın kaydetme) özelliğini kullanabiliyoruz. Bluetooth, Ekran Yansıtma, Miracast, Chromecast, USB ile Resim/Müzik/Video Oynatma, Akıllı Telefon ile Kontrol, Yazılım Güncelleştirme (Çevrim içi),Yayında Alt yazı Desteği mevcut arkadaşlar.

Fakat ben ekran yansıtmayı tam istediğim gibi beceremedim.
Telefonda YouTube'dan video izlerken yansıtabiliyoruz çok güzel ama normal halde ekran yansıtmayı tam başaramadım.
Evet yansıttığımda oldu ama böle aşırı seri ve hızlı bir şekilde başaramadım onu nedense.
Benden kaynaklıdır belki ama Telefonum Google Home uygulamasında TV'yi bazen görüyor bazen görmüyor .
Çözemedim gitti o kısmı. Eksi yan olarak bunu söyleyebilirim.

Yetkili Servis

Arkadaşlar bu TVnin yetkili servisi Arçelik - Beko yetkili servisidir bilginiz olsun.
Zaten eve kurmaya gelen kişilerde Arçelik - Beko yetkili servisi idi.
Askı aparatı konusunda ben sordum servise bırakacak mısınız diye.
Onlar da kurulumdan sonra sizi anket için ararlarsa TVyi duvara astırdık derseniz bırakalım dediler.
Halbuki ben ayaklarıyla TV ünitesine kurdurdum duvara astırmadım.
Ben de haliyle olur derim dedim ve askı aparatlarını da bıraktılar bana.
Siz sormazsanız götürüp gidecekler o kısma dikkat edin.

Evet arkadaşlar özellikleri bu şekildeydi TVnin. Şimdi birde eksi yanlardan bahsedeyim sizler için;

Öncelikle TVde sesli komut özelliği yok arkadaşlar.
Yani ne kumandaya konuşun ne TV'ye seslenin hiçbir şekilde sesli komut verilmiyor.
Telefondan belki olur diyeceğim ama onu da kurcaladığımda başaramadım bu yüzden ilk eksi yan bunu diyebilirim.

İkinci olarak ses düzey kısmında hiçbir belirteç yok arkadaşlar. Yani TV'nin sesini bir bar üzerinde kısıp açıyorsunuz fakat sayısal bir değer olmadığı için yüzde kaç ya da kaçıncı seviyede dinliyorsunuz bilinmiyor. Ciddi bir eksi değil ama sayısal bir değer olsa iyiydi.

Üçüncü olarak 3D özelliği yok, kamerası da yok TV'nin mühim değil ama olmaması bir eksi yandır :)

Başka da söyleyeceğim bir eksi yan yok.
Şuan TVnin fiyatı baya bir arttı.
Ben 6400e almıştım şimdi 8400 civarı olmuş.
Her TVnin fiyatı artmış ama bu TV'de muadillerine göre fiyat olarak yine aşırı pahalı değil.
Ortalama bir fiyatta diye düşünüyorum.
Umarım yararlı bir inceleme olmuştur sizin için.
Videosunu da dilim döndüğünce kanalıma yüklemiştim onu da ekleyeceğim alta.
Benim bilmediğim özelliklerini siz biliyorsanız eğer ekleyebilirsiniz ben de düzeltirim burdan.
Her türlü soruyu da sorabilirsiniz seve seve cevaplarım.

Teşekkürler :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
İnceleme için teşekkürler. Yazınızda bazı hatalar mevcuttu, düzelttim bilginiz olsun.
TV'nin donanım bilgisi için AIDA64, CPU-Z gibi yazılımlara bakabilirsiniz.
Google Play'de mevcuttur.

Muhtemelen içinde Realtek veya Mediatek işlemci vardır.
Ses konusunda Arçelik üst serilerde ELAC gibi üreticilerden yararlanıyor, fazlasıyla tatmin edecektir.
Tabi 2.1 veya 3.1 ya da 4.1 gibi bir konfigürasyon olsaydı filmlerde daha detaylı iş çıkartırdı.
Ki şu haliyle bile fazlasıyla tatmin edecektir.

Muhtemelen tizler için ayrı bir Tweeter sürücü kullanmışlardır.

TV'nin ürün sayfası, merak edenler için;

F Çevrimdışı

Frozenfelon

Yeni Üye
8 Kas 2021
4
28
k6WZxQ.jpg

k6Wt1b.jpg

k6WFws.jpg

aida64 değerleri böyledir bilginiz olsun :):)

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
İşlemci Mediatek M7322 (Veya MSTAR T22)
GPU Mali 470
Bellek 1.5 GB :deli
Depolama 4 GB
İleride TV teklemez umarım. :slap
İçerisine bir Netflix dizisi sığmaz herhalde.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Merhaba. Yeni televizyonunuz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Media Markt'taki arkadaş doğru söylemiş, paneli LG'den alıyorlar diye biliyorum. 50 inç'ler VA panel, diğer ölçüler IPS.

Depolama 4 GB fakat büyük markalarda da durum çok farklı değil o nedenle bence bu problem değil. RAM biraz düşük fakat maalesef giriş seviyesi televizyonlarda genelde bu şekilde oluyor.

Genel anlamda parasına göre bir tv olduğunu söyleyebilirim. Siyahları güzel duruyor ancak karanlık ortamda iken görmek lazım, gündüz çok belli olmuyor.

Beyaz ve özellikle gri renk homojenliği çok iyi durmuyor, köşelere doğru koyulaşma var. Aşağıdaki görüntüyü gri olarak görmeniz gerekiyor ama burada mora kaçmış gibi duruyor.
Gri.jpg

Monitörüm 8 bit olduğu için bende de çok doğru durmuyor fakat mesela bir sonraki bu sahnede görmeniz gereken renk aşağıdaki gibi gri koyu gri olması gerekirken sizde siyaha çalan bir renk gözüküyor;
Normal_Gri.jpg

Birde ekranın kıyıları boyunca çizgiler fark ettim. Görüntüde mi öyle çıkmış yoksa o bölgelerde ekran koruyucu jelatin mi var bilmiyorum. Galiba kamerada öyle çıkmış, canlı görmemek yanıltabiliyor.
koseler.jpg

koseler_2.jpg

koseler_3.jpg

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frozenfelon

Yeni Üye
8 Kas 2021
4
28
İşlemci Mediatek M7322 (Veya MSTAR T22)
GPU Mali 470
Bellek 1.5 GB :deli
Depolama 4 GB
İleride TV teklemez umarım. :slap
İçerisine bir Netflix dizisi sığmaz herhalde.
Aynen hocam dizi sığmaz hafıza konusunda biraz tv eksik kalıyor. Ama ben çok öyle birşey indirmeli yüklemeli atraksyona girmediğimden bana yeterli gibi :) Ram konusunda şuan için şükür bi tekleme yok 2-3 yıl bizi idare etsin bu hızda sonra teklese de sorun olmaz. Zaten verdiğimiz paraya bakınca çok çok iyi bir beklenti olmuyor haliyle :)

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Aynen hocam dizi sığmaz hafıza konusunda biraz tv eksik kalıyor. Ama ben çok öyle birşey indirmeli yüklemeli atraksyona girmediğimden bana yeterli gibi :) Ram konusunda şuan için şükür bi tekleme yok 2-3 yıl bizi idare etsin bu hızda sonra teklese de sorun olmaz. Zaten verdiğimiz paraya bakınca çok çok iyi bir beklenti olmuyor haliyle :)
Siz iyi fiyata almışsınız, 2000 TL zam gelmiş. :kas

F Çevrimdışı

Frozenfelon

Yeni Üye
8 Kas 2021
4
28
Merhaba. Yeni televizyonunuz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Media Markt'taki arkadaş doğru söylemiş, paneli LG'den alıyorlar diye biliyorum. 50 inç'ler VA panel, diğer ölçüler IPS.

Depolama 4 GB fakat büyük markalarda da durum çok farklı değil o nedenle bence bu problem değil. RAM biraz düşük fakat maalesef giriş seviyesi televizyonlarda genelde bu şekilde oluyor.

Genel anlamda parasına göre bir tv olduğunu söyleyebilirim. Siyahları güzel duruyor ancak karanlık ortamda iken görmek lazım, gündüz çok belli olmuyor.

Beyaz ve özellikle gri renk homojenliği çok iyi durmuyor, köşelere doğru koyulaşma var. Aşağıdaki görüntüyü gri olarak görmeniz gerekiyor ama burada mora kaçmış gibi duruyor.
Gri.jpg

Monitörüm 8 bit olduğu için bende de çok doğru durmuyor fakat mesela bir sonraki bu sahnede görmeniz gereken renk aşağıdaki gibi gri koyu gri olması gerekirken sizde siyaha çalan bir renk gözüküyor;
Normal_Gri.jpg

Birde ekranın kıyıları boyunca çizgiler fark ettim. Görüntüde mi öyle çıkmış yoksa o bölgelerde ekran koruyucu jelatin mi var bilmiyorum. Galiba kamerada öyle çıkmış, canlı görmemek yanıltabiliyor.
koseler.jpg

koseler_2.jpg

koseler_3.jpg
Detaylı izlenimleriniz için çok teşekkür ederim. Kamera da TVnin en net halini açıkcası bir türlü yakalayamadım desem yeridir :/ odak konusunda telefon çok başarılı değil malesef benim. İster istemez videoda renk dahil ufak kaymalar yaşanabiliyor. Tvye odaklıyorum etraf kararıyor net görüntü alıyorum diyorum sonra bi kayıyor heryer aydınlanıyor Tvdeki görüntüde ton olarak açılıyor heralde. Ben size fotoğraf olarak da çektim karanlıkta nası duruyor diye :) o kenar çizgileri normalde yok hocam hiç kamerada öyle görünmüş olabilir. Morlaşma konusunda da kameranın video performans acizliğinden kaynaklı bir renk değişimi olmuş sanırım. Onun da resmini ekleyeceğim. Renk konusunda ben pek kusur göremedim desem yeridir. İnsan gözüyle gördüğünü kamerayla başkasına aktaramıyor malesef. Hele ledli birşeyler videoya alınca iyice renklerden uzaklaşıyoruz.

20211213_183826.jpg

20211213_183657.jpg

20211213_183549.jpg

20211213_183814.jpg

20211213_183500-min.jpg

Siz iyi fiyata almışsınız, 2000 TL zam gelmiş. :kas
Neye zam gelmedi ki :( :(

I Çevrimdışı

ismailx

Yeni Üye
17 Ara 2021
3
58
Bu tv nin 49 gfu 8960 olanını kullanıyorum kendi uygulaması olan amazondaki görüntü detayları ile fire tv stick teki amazon uygulamasındaki görüntü detayları arasında fire stick lehine belirgin fark var. Tv uygulamasında karanlık sahnelerde detay kaybı varken fire stick ile detaylar çok daha iyi. Tv nin kendi uygulamalarında karanlık sahnelerde detay beklentisinden memnun olmayan kullanıcılar bu hususu göz önüne alabilirler. Androd tv box ım olmadığı için onda durum nedir bilemiyorum. Android tv box sahibi olan kullanıcılar deneyip yazarlarsa faydalı olabilir

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
Aynı televizyonun GGU modelini geçen hafta Mediamarkt'tan 9700 liraya aldık. 9 yıldır kullandığımız Philips 42PFL7008'in görüntüsü gidince TV'yi yenileyelim dedik ve yine Philips alasımız gelmemişti açıkçası. Kronik sorunları olan bir modeldi ve bize zor zamanlar yaşatmıştı. Sanırım bu modeli forumlarda en uzun süreli kullananlardan biri olduk, özellikle anakart arızası yaşayan çok vardı. LG mi Samsung mu diye mağazaları dolaşırken Grundig'in görüntüsü hoşumuza gitti, hemen sizin inceleme videonuzu izledik ve alma kararı verdik.

GGU ile GFU'nun farkı tam olarak nedir acaba, bir bilginiz var mı? Sizin televizyonunuza sesli kumanda özelliği geldi mi sonradan? Herhangi bir sorun yaşadınız mı incelemenizden sonra? Biz şimdilik görüntü, ses ve kullanım deneyiminden memnunuz, beklentilerimizi karşılayan bir TV oldu.

C Çevrimdışı

caglar23

Yeni Üye
6 Şub 2021
6
32
Aynı televizyonun GGU modelini geçen hafta Mediamarkt'tan 9700 liraya aldık. 9 yıldır kullandığımız Philips 42PFL7008'in görüntüsü gidince TV'yi yenileyelim dedik ve yine Philips alasımız gelmemişti açıkçası. Kronik sorunları olan bir modeldi ve bize zor zamanlar yaşatmıştı. Sanırım bu modeli forumlarda en uzun süreli kullananlardan biri olduk, özellikle anakart arızası yaşayan çok vardı. LG mi Samsung mu diye mağazaları dolaşırken Grundig'in görüntüsü hoşumuza gitti, hemen sizin inceleme videonuzu izledik ve alma kararı verdik.

GGU ile GFU'nun farkı tam olarak nedir acaba, bir bilginiz var mı? Sizin televizyonunuza sesli kumanda özelliği geldi mi sonradan? Herhangi bir sorun yaşadınız mı incelemenizden sonra? Biz şimdilik görüntü, ses ve kullanım deneyiminden memnunuz, beklentilerimizi karşılayan bir TV oldu.
hocam televizyondan memnunmusunuz suan 8100 tl ye dustu kasma donma.varmi kanal gecisleri suresi nasil akilli kumanda varmi sesli olarak komut aliyormu telefon ekrani yansitiliyormu alacam bugun ona gore

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
hocam televizyondan memnunmusunuz suan 8100 tl ye dustu kasma donma.varmi kanal gecisleri suresi nasil akilli kumanda varmi sesli olarak komut aliyormu telefon ekrani yansitiliyormu alacam bugun ona gore

Oldukça memnunuz. Kanal geçişleri yavaş, eski Philips'ten alışığım. Ama arayüzü gayet hızlı, sesli kumanda var. Chrome tarayıcısından masaüstünü ya da izlediğim sekmeyi yansıtabiliyorum. Google Home uygulamasıyla da telefondan ekran yansıtabilirsiniz. Donma veya kasma da hiç yaşamadık.

Tabii beklentilerimiz farklı olabilir, imkanınız varsa mağazada inceleyin derim. Görüntü kalitesini herkesin beğendiği eski Philips televizyonumuzu aratmıyor, ses olarak daha iyi.

Bu konudaki incelemeyi bir izleyin olmazsa. Ayrıca YouTube'da scrolltv kanalının da bir incelemesi mevcut, bütün teknik özelliklerden bahsediliyor.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt