Grundig 50GCU8900 İnceleme ve Üretim Analizi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yakın zamanlara kadar çoğu dizide bayağı aydınlatma filan yapmıyorlardı galiba bir eleman sırtında kamera rigi ile gidiyor pencerenin önüne geçip çekiyorlar editör yapıştırıyor uç uca arada Windows Movie Maker efektleri koyuyor sonra renk uzmanından geçmediği için biri karanlık bi sahnede herkesin yüzü mor böyle yayınlanıyor.:haha1

İşte Grundigi tam bu sebepten dolayı seçmiştim bilgi çok sınırlıda olsa görüntü kalitesi anlamında insanlar memnun kaldığı için diğer fonksiyonları en azından çalışıyor Android Box almadan PLEX in kolay yolunu da buldum telefona kurdurdum Client'ı ordan ekran yansıtmayla izlenecek aslında TV de DLNA destekli media player olmasını bekliyordum Servioo da kurup oradan sunacaktım içerikleri ama onu da koymamış adamlar. Ne varsa gerçekten eski panellerde var 2017-2018 çok efsane modeller var. Benim asıl izlediğim 2014 model Samsung H6500de keza öyle görüntü kalitesi panel kalitesi ve teknolojik özellik bakımından zamanının ötesindeymiş. Sesli komut koymuş adamlar o zamandan, çok verimli değil ama sonuçta koymuşlar.
Çok şey istiyorsun hocam. Ben o yazdıklarını istesem yaparım mesela ama üşeniyorum.
Bir gün TV alacak olursam beklentim basit olacak.
TV'yi sadece panel olarak kullanırım.
Hayaller OLED. (5 sene gitmeyecek belki ama.) :kiskis

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Çok şey istiyorsun hocam. Ben o yazdıklarını istesem yaparım mesela ama üşeniyorum.
Bir gün TV alacak olursam beklentim basit olacak.
TV'yi sadece panel olarak kullanırım.
Hayaller OLED. (5 sene gitmeyecek belki ama.) :kiskis
Ben uğraşıyorum işte böyle kendi kendime amaç uğraş olsun hobi olsun yoksa normal bir insan gidipte seçtiği fason TV'nin nereden gelip hangi modellerden baz alındığını niye araştırsın. Umarım nasip olur size OLED sahibi olmak hatta ikince el bulursanız LG 88inch 8K OLED bile bakabilirsiniz:deli1tabi o zamana bu paneller hayatta kalırsa. Ama bu gidişle iki üç seneye Vestelin orta segment modellerine de iner diye düşünüyorum bu teknoloji. En azından TV seçmek kolaylaşır her OLED in görüntü kalitesi hemen hemen belli bir seviyenin üzerinde zaten kronik hata riski de az yok ışık sızmasıydı yok ekran homojenitesiydi falan uğraştırmaz ölü piksel var mı? Yoksa tamamdır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben uğraşıyorum işte böyle kendi kendime amaç uğraş olsun hobi olsun yoksa normal bir insan gidipte seçtiği fason TV'nin nereden gelip hangi modellerden baz alındığını niye araştırsın. Umarım nasip olur size OLED sahibi olmak hatta ikince el bulursanız LG 88inch 8K OLED bile bakabilirsiniz:deli1tabi o zamana bu paneller hayatta kalırsa. Ama bu gidişle iki üç seneye Vestelin orta segment modellerine de iner diye düşünüyorum bu teknoloji. En azından TV seçmek kolaylaşır her OLED in görüntü kalitesi hemen hemen belli bir seviyenin üzerinde zaten kronik hata riski de az yok ışık sızmasıydı yok ekran homojenitesiydi falan uğraştırmaz ölü piksel var mı? Yoksa tamamdır.
Ben de bir zamanlar uğraşıyordum ama artık ya HDMI ile bilgisayarı bağlıyorum ya da HDD'yi.
DLNA'yı bile 1-2 kere kullanmışımdır gerisini siz düşünün.
Zengin olurum, NAS kullanırım vs o zaman ayrı. :kiskis

4K düzgün içerik edinemiyoruz henüz, 8K'yı bu hızla anca torunumun torunu görür herhalde.
Bu Stream işi yaygınlaşır da düşük bitrate'e milleti mahkum ederse o zaman görün cümbüşü. :hihi

Hayalim güzel bir 5.1 sistem ile OLED kombini yapmak ama döviz bunu imkansızlaştırıyor.
Avrupa'ya göç edersem bir gün o zaman olur belki. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben de bir zamanlar uğraşıyordum ama artık ya HDMI ile bilgisayarı bağlıyorum ya da HDD'yi.
DLNA'yı bile 1-2 kere kullanmışımdır gerisini siz düşünün.
Zengin olurum, NAS kullanırım vs o zaman ayrı. :kiskis

4K düzgün içerik edinemiyoruz henüz, 8K'yı bu hızla anca torunumun torunu görür herhalde.
Bu Stream işi yaygınlaşır da düşük bitrate'e milleti mahkum ederse o zaman görün cümbüşü. :hihi

Hayalim güzel bir 5.1 sistem ile OLED kombini yapmak ama döviz bunu imkansızlaştırıyor.
Avrupa'ya göç edersem bir gün o zaman olur belki. :hihi
Stream işi yaygınlaştı zaten sadece ülkemizde biraz yavaş ilerliyor ben öyle popüler yeni içerik yerine daha eski meşhur dizilere takıldığım için böyle bir sistem kullanıyorum yoksa normal bir kullanıcı için zaten çokta farkı yok babam hepten klasik film-dizi meraklısı zaten 70ler 80ler dizilerini izliyor hep. Öyle yok yeni bu çıkmış popüler olmuş bunuda izleyelim merakı pek yok. Bitrate olayını da aşırı abartmamak gerek bence sonuçta bu görüntüyü alıp renk düzeltme yapmayacağız üzerinde, sadece evde izleyeceğiz meraklısı olmayan ya da bilgili olmayan adam aradaki farkı umursamaz bile. Olan meraklısına olur yüksek kalitede dosya bulması zorlaşır, birde izlediğiniz dizi fiziksel olarak kendi tarafınızca saklanınca yok lisans bitti kaldırdık gibi problemler olmaz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Stream işi yaygınlaştı zaten sadece ülkemizde biraz yavaş ilerliyor ben öyle popüler yeni içerik yerine daha eski meşhur dizilere takıldığım için böyle bir sistem kullanıyorum yoksa normal bir kullanıcı için zaten çokta farkı yok babam hepten klasik film-dizi meraklısı zaten 70ler 80ler dizilerini izliyor hep. Öyle yok yeni bu çıkmış popüler olmuş bunuda izleyelim merakı pek yok. Bitrate olayını da aşırı abartmamak gerek bence sonuçta bu görüntüyü alıp renk düzeltme yapmayacağız üzerinde, sadece evde izleyeceğiz meraklısı olmayan ya da bilgili olmayan adam aradaki farkı umursamaz bile. Olan meraklısına olur yüksek kalitede dosya bulması zorlaşır, birde izlediğiniz dizi fiziksel olarak kendi tarafınızca saklanınca yok lisans bitti kaldırdık gibi problemler olmaz.

Asgari miktarı karşılamaları önemli ama.
Tabi Netflix vs. en yüksek kaça çıkıyor onu bilmiyorum.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Panelde ölü piksel yokmuş bu arada benim görüp ölü sub-pixel sandığım noktalar panelin dışında olan bir kontaminasyon muş. Elimi oralara sürünce geçiyorlar büyük ihtimalle servis elemanlarının elinden bulaşmış köşelere ya da kutunun içindeki toz panele yapışmış. Fark edemediğim ölü piksel belki vardır ama gözüme çarpan bir şey olmadı hatasız duruyor.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Bu şekilde resim işleyen bir panel yok,TV kanalların dan bahsediyorsanız tabi??

Bizim kanalların durumu ile sınırlı değil bu durum Uydu ların çoğu böyle ama kağıt üstüne bakarsak
yayın 720 veya 1080,ama bizde ne hikmetse alayı 1080i bu küllüm YALAN(yalnış bile değil yaw):hayir

Resimler "Kalite" olarak çoğu HD denilen yayınlar da(kanallar da) en fazla 576 kalitesinde hatta değil bile!
ama adı kanalın "HD" ülen bunun nesi HD dingil???

Astra dan gün boyu izlediğim bazı kanallar vardır en başta da "ARTE-HD"(Alman-Fransız ortak kanalı)
Hanım da gün boyu neden burayı izliyorsun diyor,Almanca/Fransız da bilem bu arada:haha
bu kanal yıllardır "720p" yayın yapıyor,İNFO dan hep bakarım yayın 720!!! ama bizimkiler gibi 1080 de
yazabilirdi! diğer Free olan bir sürü yerel v.s Alman kanalları da var alayı 720 bunların!
işin tuhafı bazı Free kanallar daha var 1080i olan ama bunların resim kaliteleri de 720 den iyi değil:hmm

Bazı SD kanalları da bizim çoğu HD ler gibi desem yalan olmaz!

O zaman şunu anladım ki elinde adam gibi çok iyi bir Receiver varsa fazla sorun olmuyor(panelin özellikle
UHD ise) FHD panel de sorun olmaz ya da fazla olmaz ama panel UHD olursa bu düşük kalite yayınlar da
çok ciddi sıkıntıları oluyor! ben de iki tane Kathrein FHD Receiver var bunları bir ara satacaktım,bir süre
zaten kullanmadım bunları ya dahilisini kullandım(42 lik Tosh da)ya da iptv v.s derken bir kaç yıl yedekde beklediler

şimdi UHD aldım geçen sene,anladım ki,iyiki şutlamamışım Kati leri zira ancak bununla vaziyeti kurtarıyorum yaw:haha
iyi değil;çok çok iyi ve sıkı bir Receiver varsa elinizde UHD panel den ancak bununla kurtarırsınız paçayı!

TV lerin Dahilileri UHD panel de bana göre tırt
8505 aldım daha bir kere herhangi bir yayına bakmadım ve sildim anında(Servis kurmuştu sonra onlar gittiler ben bakmadan
sildim hepsini Factory-reset yaparak,bir de işin bok tarafı tam illet bir Dahili sistemi var bunun:hayir

Bu UHD paneller bana göre başa bela yaw,paso 4K olacak HDR bilme ne olacak v.s iyi de bunlar nerede??
bol DEMO lar dışında günlük TV kanalları kullanımında bunlar yoktur! adamkanalın adına "HD"demiş çoğu içerikler
576 bile değil ya da eski içerikleri Dijital-mastering filan yapıyorlar ki çoğu bunu da yapmıyor! yaw herif buna yatırım
yapmamışki,elemanı da oyk bu işlerden anlayan....

UHD paneller sistem olarak ciddi geri kalıyor bu işler için!
bildiğim gördüğüm bir tek Toshiba lar vardı onlar da taa 2013 de Dükkan kapadılar!
böyle bir panele benim Kathrin-913 bağlamıştım test için,yaw olmaz böyle bir şey demiştim!
içerikler 720/1080 kanallar idi,Astra yı açtığım da bunlar UHD kanallar gibi oldu be yaw:hihi
arkadaş ta Astra 19.2/23.5/Hbird vardı hepsini denedim,dandik kanallarda bile UHD Tosh panel
neredeyse sıfır falso vermişti! yıl olmuş 2020 hala böyle resim işleyen(SD&HD) panel yok

Sonra panelin Dahilisini denedim o da süper idi,yani Kati ye bile gerek kalmıyordu!

Şimdi bir tek gördüğüm kadarıyla Dahili de LGE lerin NanoCell li panelleri bu konuda çok iyi!
SD&HD olarak bu paneller iyi iş çıkarıyor yine de

++

Yabancı forumların bazıların dan okudum;benim 8505 için "çok kötü görüntü" var diyen yorumlar okudum
acaba diyorum bu herif FAKE mi diye düşünüyorum ama orada FAKE olayı yok ki Türkiye değil orası!
bizim forumlarda hani vardır kimileri direk "ÇÖP" derler!

abi ben de 8505 kullanıyorum+Kathrein 913 veya 916 bağlı,aldığım SD&HD iyi değil,çok çok iyi!
adam sanırım Dahiliden İngiliz kanallarına bakıyor(bana göre çoğu vasat/dandik yayın kaliteleri var)
veya bazı Platformlara bakıyor yerel,onlarda kötü olunca 8505 için çok kötü diyor!

iyi de ben şu anda hiç bir ayara neredeyse dokunmadan Kati ile SD&HD izliyorum manzara çok iyi!
diğer bazı ayararın hepsini zaten OFF yapıyorum,biraz da Backlight/Sharp/Bright/Colour seviyelerini de
bir kaç tık aşağıya çektim,manza çok çok iyi!

Bugün 2.Update geldi panele;ilkinden farklı olarak,Factory-reset ledi paneli tüm ayarlar sıfırlandı
ben de hiç bir şeye dokunmadan,direk Kati Receiver dan açtım paneli,yaw resim kalitesi gerçekten
çok çok iyi çıktı sanırım biraz burada daha düzeltme yapmışlar,o kadar başarılı bir resim var panelde
bir süre sonra yukarıda bahsettiğim benim ortam aydınlanmasına göre belli ayarları bir kaç tık aşağıya çektim
diğer tüm resim ayalarını da her zamanki gibi OFF yaptım,olay bitti,nesi "kötü" bu panelin bilmiyorum(resim kalitesi
olarak)???

PC-Desktop bağlı Monitör için,hiç bir ayarı henüz ellemedim bile!

Bu tip UHD paneller den adam gibi resim almak için,adam gibi de harici cihazlarınız olacaktır!
bu paneller ne Upscaling ne de resim iyileştirme v.s hiç bir bok yapmıyorlar(Toshiba hariç tabiki)
gerçekten şaşılacak bir şey yıl 2020 yaw,üretcilere bakarsanız ne ENGINE lar ürettiler!!
abi HacıMurat gibi kalıyor yaw bunlar,ama Ferrari diyorlar kendi cihazlarına

Dün net den YT dan yani bir "reklam" izledim,reklam diyorum ama hesapda bu bir tanıtım benzeri
test veya benzer şeyi diyebilirsiniz

Marka ne dir;Samsung modeli ne ;en babası güyya! QL-9xx yani en üstteki oturan model!daha iyisi yok!
bu seri biliyorsunuz 8K dır!!! gerisini yazmıyorum,yani bu kadar sallama olur kıçımla güldüm:haha1

siz anlayın,örneğin şöyle bir şey var ...içeriğin resim kalitesini 8K yapıyor yani o hale getiriyor ve hesapda
o esnada ekran da olan görüntü böyleymiş... herifler 4K yüksek bit-rate görüntüyü işte böyle yapıyor derken
sankim SD yi almış da 8K yapmış gibi bir hile ile anlatıyorlar yani "yersen"

YT de test/tanıtım v.s diye gördüğünüz çoğu panel tanıtımları işte böyledir!

ve nedense hepsi de Samsung/Sony!!!
LGE bile çok az var artık,ya da o da yine yalnış tanıtılıyor yani yerseniz bol bol yiyecek var aç kalmazsınız çok şükür

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795

Az önce göz kararı ayarlarını yaptım panelin aslında bu ayar işinden hiç anlamam göz kararı renk ayarını kör birisi benden daha iyi yapar desem yeridir. Kendi izlediğim H6500e geçen gün hazır ayarlar kurdum panel adeta çağ atladı bütün renkler çok gerçekçi ve doğal durmaya başladı. Bu TV'nin doğal renk ön ayarı iyi gibi tabi tam doğru olmaz ama fabrikada buldukları ayarlar doğru gibi bir renk diğerlerini bastırmıyor. Kontrast ve parlaklığı test görüntüsüne göre ayarladım ancak panelin en büyük sıkıntısı gama ayarı yok. Gaması 1.6 falan gözüküyor test görüntüsünde bir 0.5 yukarda olması lazım birde beyaz dengesi tam olmadı ama onu düzeltecek beceriye sahip değilim onun dışında ayarları yapınca güzel oldu panel biraz bir şeyler izleyip denemem lazım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu şekilde resim işleyen bir panel yok,TV kanalların dan bahsediyorsanız tabi??

Bizim kanalların durumu ile sınırlı değil bu durum Uydu ların çoğu böyle ama kağıt üstüne bakarsak
yayın 720 veya 1080,ama bizde ne hikmetse alayı 1080i bu küllüm YALAN(yalnış bile değil yaw):hayir

Resimler "Kalite" olarak çoğu HD denilen yayınlar da(kanallar da) en fazla 576 kalitesinde hatta değil bile!
ama adı kanalın "HD" ülen bunun nesi HD dingil???

Astra dan gün boyu izlediğim bazı kanallar vardır en başta da "ARTE-HD"(Alman-Fransız ortak kanalı)
Hanım da gün boyu neden burayı izliyorsun diyor,Almanca/Fransız da bilem bu arada:haha
bu kanal yıllardır "720p" yayın yapıyor,İNFO dan hep bakarım yayın 720!!! ama bizimkiler gibi 1080 de
yazabilirdi! diğer Free olan bir sürü yerel v.s Alman kanalları da var alayı 720 bunların!
işin tuhafı bazı Free kanallar daha var 1080i olan ama bunların resim kaliteleri de 720 den iyi değil:hmm

Bazı SD kanalları da bizim çoğu HD ler gibi desem yalan olmaz!

O zaman şunu anladım ki elinde adam gibi çok iyi bir Receiver varsa fazla sorun olmuyor(panelin özellikle
UHD ise) FHD panel de sorun olmaz ya da fazla olmaz ama panel UHD olursa bu düşük kalite yayınlar da
çok ciddi sıkıntıları oluyor! ben de iki tane Kathrein FHD Receiver var bunları bir ara satacaktım,bir süre
zaten kullanmadım bunları ya dahilisini kullandım(42 lik Tosh da)ya da iptv v.s derken bir kaç yıl yedekde beklediler

şimdi UHD aldım geçen sene,anladım ki,iyiki şutlamamışım Kati leri zira ancak bununla vaziyeti kurtarıyorum yaw:haha
iyi değil;çok çok iyi ve sıkı bir Receiver varsa elinizde UHD panel den ancak bununla kurtarırsınız paçayı!

TV lerin Dahilileri UHD panel de bana göre tırt
8505 aldım daha bir kere herhangi bir yayına bakmadım ve sildim anında(Servis kurmuştu sonra onlar gittiler ben bakmadan
sildim hepsini Factory-reset yaparak,bir de işin bok tarafı tam illet bir Dahili sistemi var bunun:hayir

Bu UHD paneller bana göre başa bela yaw,paso 4K olacak HDR bilme ne olacak v.s iyi de bunlar nerede??
bol DEMO lar dışında günlük TV kanalları kullanımında bunlar yoktur! adamkanalın adına "HD"demiş çoğu içerikler
576 bile değil ya da eski içerikleri Dijital-mastering filan yapıyorlar ki çoğu bunu da yapmıyor! yaw herif buna yatırım
yapmamışki,elemanı da oyk bu işlerden anlayan....

UHD paneller sistem olarak ciddi geri kalıyor bu işler için!
bildiğim gördüğüm bir tek Toshiba lar vardı onlar da taa 2013 de Dükkan kapadılar!
böyle bir panele benim Kathrin-913 bağlamıştım test için,yaw olmaz böyle bir şey demiştim!
içerikler 720/1080 kanallar idi,Astra yı açtığım da bunlar UHD kanallar gibi oldu be yaw:hihi
arkadaş ta Astra 19.2/23.5/Hbird vardı hepsini denedim,dandik kanallarda bile UHD Tosh panel
neredeyse sıfır falso vermişti! yıl olmuş 2020 hala böyle resim işleyen(SD&HD) panel yok

Sonra panelin Dahilisini denedim o da süper idi,yani Kati ye bile gerek kalmıyordu!

Şimdi bir tek gördüğüm kadarıyla Dahili de LGE lerin NanoCell li panelleri bu konuda çok iyi!
SD&HD olarak bu paneller iyi iş çıkarıyor yine de

++

Yabancı forumların bazıların dan okudum;benim 8505 için "çok kötü görüntü" var diyen yorumlar okudum
acaba diyorum bu herif FAKE mi diye düşünüyorum ama orada FAKE olayı yok ki Türkiye değil orası!
bizim forumlarda hani vardır kimileri direk "ÇÖP" derler!

abi ben de 8505 kullanıyorum+Kathrein 913 veya 916 bağlı,aldığım SD&HD iyi değil,çok çok iyi!
adam sanırım Dahiliden İngiliz kanallarına bakıyor(bana göre çoğu vasat/dandik yayın kaliteleri var)
veya bazı Platformlara bakıyor yerel,onlarda kötü olunca 8505 için çok kötü diyor!

iyi de ben şu anda hiç bir ayara neredeyse dokunmadan Kati ile SD&HD izliyorum manzara çok iyi!
diğer bazı ayararın hepsini zaten OFF yapıyorum,biraz da Backlight/Sharp/Bright/Colour seviyelerini de
bir kaç tık aşağıya çektim,manza çok çok iyi!

Bugün 2.Update geldi panele;ilkinden farklı olarak,Factory-reset ledi paneli tüm ayarlar sıfırlandı
ben de hiç bir şeye dokunmadan,direk Kati Receiver dan açtım paneli,yaw resim kalitesi gerçekten
çok çok iyi çıktı sanırım biraz burada daha düzeltme yapmışlar,o kadar başarılı bir resim var panelde
bir süre sonra yukarıda bahsettiğim benim ortam aydınlanmasına göre belli ayarları bir kaç tık aşağıya çektim
diğer tüm resim ayalarını da her zamanki gibi OFF yaptım,olay bitti,nesi "kötü" bu panelin bilmiyorum(resim kalitesi
olarak)???

PC-Desktop bağlı Monitör için,hiç bir ayarı henüz ellemedim bile!

Bu tip UHD paneller den adam gibi resim almak için,adam gibi de harici cihazlarınız olacaktır!
bu paneller ne Upscaling ne de resim iyileştirme v.s hiç bir bok yapmıyorlar(Toshiba hariç tabiki)
gerçekten şaşılacak bir şey yıl 2020 yaw,üretcilere bakarsanız ne ENGINE lar ürettiler!!
abi HacıMurat gibi kalıyor yaw bunlar,ama Ferrari diyorlar kendi cihazlarına

Dün net den YT dan yani bir "reklam" izledim,reklam diyorum ama hesapda bu bir tanıtım benzeri
test veya benzer şeyi diyebilirsiniz

Marka ne dir;Samsung modeli ne ;en babası güyya! QL-9xx yani en üstteki oturan model!daha iyisi yok!
bu seri biliyorsunuz 8K dır!!! gerisini yazmıyorum,yani bu kadar sallama olur kıçımla güldüm:haha1

siz anlayın,örneğin şöyle bir şey var ...içeriğin resim kalitesini 8K yapıyor yani o hale getiriyor ve hesapda
o esnada ekran da olan görüntü böyleymiş... herifler 4K yüksek bit-rate görüntüyü işte böyle yapıyor derken
sankim SD yi almış da 8K yapmış gibi bir hile ile anlatıyorlar yani "yersen"

YT de test/tanıtım v.s diye gördüğünüz çoğu panel tanıtımları işte böyledir!

ve nedense hepsi de Samsung/Sony!!!
LGE bile çok az var artık,ya da o da yine yalnış tanıtılıyor yani yerseniz bol bol yiyecek var aç kalmazsınız çok şükür
Bu upscale işi zaten içerikten içeriğe de değişiyor her türlü görüntüde düzgün çalışan duruma göre hareket eden upscale algoritması yazmak zor, olsa bile TV'nin işlem gücü sınırlıdır dönüşüm kalitesini korumak için çünkü eş zamanlı yapmaya çalışıyor PC de aynı görüntüyü mesela Handbrake kullanarak 4k ya çıkarsak kalitesi çok daha iyi olur hem çok daha güçlü hemde eş zamanlı yapmaya çalışmıyor dönüşümü. Sırf bu iş için çalışan küçük şirketler var mesela klasik Nintendo 64 gibi oyun konsollarının meraklıları için Composite/Component den HDMI a upscale yapıp görüntü veren pahalı kutular vardı. Tabi sisteme gelen görüntü kalitesi zaten kötüyse ona yapacak bir şey yok olmayan çözünürlük ve detayı TV'nin oluşturması mümkün değil. Bitratei yüksek olan görüntülerde en azından fazla renk verisi olduğu için işlemden geçerken daha az bozulmaya uğruyor ve upscale sırasında daha çok veri ile çalışılabiliyor.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Bu konuda(TV ler için) LCD kategorisnde;Toshiba hariç hiç birisi bu işleri beceremiyor!

Tosh da en son "CEVO Engine" vardı;ben de de iki tane eski Tosh lar vardır birisi CEVO Engine(42-LGD-IPS panel)
diğeri "ZORAN" işlemcili ki bu bana göre yenisinden de çok daha başarılı adeta süper bir işlemcidir!

Bunun haricinde hiç bir üretici de LCD olarak konuşurma bu işleri daha iyi yapanı bırakın yaklaşanı bile hala yoktur!

PDP olarak da Tosh dan daha iyi olan bir tek Pio vardı ve o da 2009 da Dükkanı kapattı

şimdi soru geliyor;iyi de bu herifler 10/11 senedir ne halt lar ettiler???

Tosh panellerimin birisi FALD ve bunun en iyi örneği var bu panel de
diğer Tosh panel ise PRO-LED dediğimiz ve Tosh da en azından FALD yakın
performans gösteren bir panel var

"LocalDimming" den hiç bahsetmiyorum bile!
şöyleki bir video izledim hesap da manyak paraya satılan Sony Master serisi 9x modeli ve FALD güyya
yaw oturup katıla katıla güldüm be :haha1

Sony Master OLED ler OK diyelim gerçekten çok iyi:ok
ama LCD leri FALD çalışmasında sınıfta kalıyor yaw nesi "Master" bu panelin o zaman??

Bu konuda Samsung QL-9x serisi,Sony den daha iyidir!
Master imiş
yemişim böyle masteri ben

Toshiba SV685 ne o zaman???

++

SD&HD olarak böyle prof.resim kalitesi maalesef UHD paneller veremiyor veremedikleri gibi çok kötü de çuvallıyorlar!
UHD zaten bunlar diye kabul edilip de UHD de iyiyse ki buda tartışılır o zaman UHD de bunlar çok yi diyelim

"Upscaling" işini özellikle TV lere adapte etmek adına şimdi adını unuttuğum bir Fransız teknoloji firması(görüntü üzerine)
vardı önce bu herifler dosya boyutunu inanılmaz düşürdüler örneğin 40GB lık org. Bluray film için sıkıştırma yaparak
ama hiç bir resim kalitesi de düşmeden bunu sanırım 3/4 GB lara düşürdüler! bu bence ciddi bir başarı idi netice de
bu RIP leri zaten biliyoruz ama bu RIP bence en iyisi idi,sonra devreye Tosh girdi,işin H/W kısmını halletmek için+TV ye
adapte işini+buna uygun yeni bir ENGINE bulunması üzerine ve bunlar 2011/13 arasında oldu,ancak 2013 de
Tosh TV Dükkanını kapatınca bu proje boşa çıktı!

Fransız firması ise kendisine güvenen bir başka ortak da bulamadı gitti,proje bence hala gündemdedir ama yapacak
bir adam gerekiyor

Bizim burada ilgileneceğimiz kısım ise şudur; malum paneller UHD veya FHD v.s her ne olursa olsun bu TV yayınlarının
adam gibi olması üzerinedir! sıkıştırma+yeni yazılmış algoritmalar ama en önemlisi SD&HD resim kalitesinin
olabildiğince arttırılması üzerineydi...

şimdi UHD panellere bakınca durum bence tam bir rezalet,yani siz hiç mi büyümediniz yaw bu konuda
ebat büyüdü fiyatlar tam büyüdü bumu yani şimdi çıkardığınız mal!

Tosh>>CEVO da benzer bir sistem denedi aslında,zira resim kalitesi çok ciddi derece iyi!
SD&HD den bahsediyorum hatta menü de bir özellik vardır>>"Upscaling" işlemiyle ilgili olarak
ancak ben bunu hep OFF yaptım zira bende iş görmüyordu,ya dafarkı anlıyamıyordum,zira ben
ext.Receiver kullandığım için gerekmiyordu ve OFF da bırakmıştım,ancak bendeki panel 2011 modeldir
ve bu konuda o zaman çok yeniydi ve büyük ihtimalle yukarıda anlattığım iyileştirme sistemi yoktu

Ancak resim kalitesi bu haliyle SD&HD görüntiler için+Kathrein Receiver la ciddi derece de çok iyi
geçenlerde benim 8505 için kurulama gelenler abi artık böyle cihazlar ve o Toshiba yok artık deyip
bir süre hayran hayran izlediler görüntüyü!

Şimdiye gelirsem her üretici bir ENGINE çıkarmış,abi siz arabamı yapıyorsunuz yaw!
kısaca kötü,resim işleme olayı hepten bitmiş,ama aşırı parlak+anime renkler+natural olmayan bir resim çıkmış ortaya

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795

Grundig 50 GCU8900 Kasa yapısı,ayakları ve kumandası(08.11.2020)​

Hocam TV'nin kumandası o değil, farklı.

BULK_OTH_20191105_130751_large.png

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
bu kumanda da fena sayılmaz

ama en üst segment 9750 ve 9800 de ki kumanda gerçekten çok çok iyidir:ok

hatta ben bir ara uç kısmını düşürüp kırmıştım sonra bantla tutturdum ucuna!
Servisle görüştüğümde yeni kumanda için 75 kağıt istemişlerdi

sanırım o kumanda bunu da idare ediyordur?? ancak 9750 de NetFlix yoktur!
8900/9800 aynı sayılır

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
9800/9750 kumandası süperdir

merkeze veya servişlere sorun bu kumanda sizin panele tam uygun olurmu diye
75 kağıt fiyatı vermişlerdi bana geçtiğimiz aylarda

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt